قالیباف کمک هفت برابری دولت به شهرداری تهران را تکذیب کرد

محمد باقر قالیباف (سمت چپ) همراه با محمود احمدی نژاد

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، روز شنبه، ۱۵ مهرماه، به آمارهای محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، درباره «کمک هفت برابری» به شهرداری تهران واکنش نشان داده و آن را تکذیب کرد.
 
آقای قالیباف در یک مراسم افتتاح پروژه مورد پرسش خبرنگاران قرار گرفت که درباره ادعای اخیر محمود احمدی نژاد از وی پرسیدند.
 
آقای احمدی نژاد در نشست خبری روز یازدهم مهرماه خود گفته بود که کمک دولت به شهرداری تهران چندین برابر کمک دولت های پیشین به این مجموعه بوده است.
 
وی اظهار داشت: «در این هفت سال دولت چندین برابر ۳۰ سال گذشته به شهر تهران کمک کرده است. به طور مستقیم هم برای یک تونل ۱۰ کیلومتری سرمایه گذاری کرده که به زودی افتتاح می شود. ۴۵۰۰ میلیارد تومان به شهر تهران در این چند ماه کمک کردیم.»
 
به گزارش خبرگزاری مهر، شهردار تهران روز شنبه در واکنش به سخنان آقای احمدی نژاد گفت که «آمار در این زمینه مشخص است و از سال ۸۴ تاکنون حداکثر پنج درصد هزینه ها تامین شده که این در تاریخ بلدیه تهران بی سابقه است.»
 
وی اظهار داشت: «قبل و بعد از انقلاب تا سال ۸۴، بین ۳۰ تا ۳۳ درصد هزینه های شهر تهران توسط دولت تامین می شد.»
 
وی افزود: «اینکه میزان این کمک ها هفت برابر شده، نیست. علم آمار همه چیز را نشان می دهد و دستگاه های نظارتی نیز برای بررسی این مسئله حضور دارند.»
 
شهردار تهران در عین حال از مردم تهران خواسته است «نگران» نباشند چرا که به گفته وی، «شهرداری با قدرت، با لطف مردم و به فضل الهی کارها را پیش می برد.»
 
از زمان تصدی سمت شهرداری تهران از سوی محمد باقر قالیباف در سال ۱۳۸۴ اختلاف میان وی و دولت محمود احمدی نژاد شدت گرفته است. این دو چهره سیاسی رقیب انتخاباتی یکدیگر بودند.
 
آقای احمدی نژاد پس از به قدرت رسیدن و کسب مقام ریاست جمهوری امیدوار بود که پس از وی، سمت شهردار تهران به یکی از نزدیکان سیاسی اش برسد. با این حال شورای شهر تهران آقای قالیباف را به این سمت انتخاب کرد.
 
در هفت سال گذشته مقام های دولت محمود احمدی نژاد بارها مدعی شده اند که کمک های دولت به شهرداری تهران چندین برابر گذشته بوده است. این در حالی است که هم اعضای شورای شهر و هم مسوولان شهرداری تهران می گویند دولت نه تنها کمکی به شهرداری نکرده است بلکه مانع توسعه شبکه حمل و نقل و بویژه مترو شده و اعتبارهای لازم به این موضوع را اختصاص نداده است.
 
مجلس شورای اسلامی دولت را موظف کرده که مبلغ دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه خطوط مترو به شهرداری بپردازد ولی دولت آقای احمدی نژاد با عنوان اینکه «بودجه ای برای پرداخت ندارد» از اجرای دستور مجلس سر باز زده است.
 
معاون اداری و مالی شهرداری تهران در اردیبهشت ماه سال جاری نیز در شورای شهر گفت که «سال گذشته یارانه مترو ۲۲۰ میلیارد تومان بود که فقط ۷۸ میلیارد آن را دولت پرداخت کرد و مابقی بر دوش شهرداری افتاد که این خلاف سهم نصف نصف دولت و شهرداری است.»
 
شهرداری تهران و دولت محمود احمدی نژاد در زمینه های آلودگی هوا، آبگرفتگی تونل های مترو در فروردین ماه سال جاری و همچنین ساخت مسکن های ویژه که شهرداری می گوید وزارت مسکن بدون مجوز اقدام به اجرای آن کرده است، در چند سال اخیر نیز با هم اختلاف پیدا کرده اند.

+30
رأی دهید
-19

mash meti - تهران - تهران
آی ملت به این پرفسور رای ندید . این تهرانو نتونست یه ساماندهی فسقلی بکنه . حالا اگه بیاد کل مملکت و با این وضع وخیم دس بگیره دهن هممون سرویسه . یعنی قوز بالای قوز میشه ها . ازما گفتن
یکشنبه 16 مهر 1391 - 07:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.