شکاف در جبهه نتانیاهو و باراک بر سر حمله نظامی به ایران

بنیامین نتانیاهو (نفر دوم از راست) نخست وزیر اسرائیل همراه با اهود باراک (نفر اول از چپ) وزیر دفاع 

میترا فرهمند ( اسرائیل )

در پی تشدید اختلافات میان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و اهود باراک وزیر دفاع دولت او، رسانه های این کشور از قصد نتانیاهو برای برکنار کردن باراک خبر داده و همزمان مشاور نخست وزیر گفته است که خوب بود باراک خود کناره گیری می کرد.
 
اختلافات جدی میان نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل از زمانی بیشتر آشکار شد که اهود باراک به تازگی در سفر رسمی اش به آمریکا دیدارهایی با نزدیکان باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا انجام داد؛ ملاقات هایی که در برنامه کاری سفر او از قبل تعیین نشده بود.
 
اهود باراک از جمله با رام ایمانوئل شهردار شیکاگو و رییس پیشین کارکنان کاخ سفید که از نزدیکان سیاسی باراک اوباما محسوب می شود، دیدار کرد و برای ملاقاتی با او که تنها کمتر از یکساعت طول کشید، به ناگهان از واشینگتن به شیکاگو رفت و یک روز خود را در این سفر برای این دیدار کوتاه گذاشت.
 
رسانه های اسرائیل تاکید کردند که اهود باراک در این دیدار به رام ایمانوئل گفته بود که به باراک اوباما پیام بدهد وی با دیدگاه بنیامین نتانیاهو در زمینه حمله به سایت های هسته ای ایران مخالف است و بر این باور است زمانی که گزینه نظامی علیه ایران به عنوان آخرین راهکار عملی شود، این اقدام باید ضمن همکاری و همآهنگی کامل با آمریکا باشد و ارتش آمریکا پیشآهنگ این اقدام گردد.
 
ناظران در روزهای گذشته در رسانه های اسرائیل اتفاق نظر داشتند که اهود باراک برای حفظ منافع سیاسی خود، ناگهان از جبهه مشترکی که در سه سال اخیر با نتانیاهو در رابطه با برنامه هسته ای ایران تشکیل داده بود، دوری کرده است تا به آمریکا پیام بدهد که باید روی او حساب کنند.
 
همزمان رسانه های اسرائیل روز پنجشنبه، سیزدهم مهرماه، فاش کردند که اهود باراک در سفر به آمریکا با خانم تسیپی لیونی رهبر پیشین حزب کادیمای اسرائیل نیز ملاقات کرده و تلاش کرده است تا به هماهنگی های سیاسی با این سیاستمدار مخالف دولت، در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام در اسرائیل، بپردازد.
 
حزب «استقلال» که حزب تازه تاسیس اهود باراک است، انجام دیدار میان باراک با خانم لیونی در آمریکا را تایید کرد و آن را حق این سیاستمدار دانست.
 
رسانه های اسرائیل تاکید دارند که اهود باراک پس از آن به این اقدامات برای حفظ منافع سیاسی و حزبی خود دست زده است که بنیامین نتانیاهو به او گفته است در صورت برگزار شدن انتخابات زودهنگام پارلمانی، نمی تواند از هم اکنون قول بدهد که در دولت بعدی نیز پست وزارت دفاع را در اختیار وی بگذارد.
 
مسئله جلو انداختن انتخابات برای کنست از روزی به بحث داغی در صحنه سیاست اسرائیل مبدل شد که اهود اولمرت نخست وزیر پیشین و رهبر قبلی حزب کادیما دو هفته پیش از اتهامات فساد در محاکمه ای چند ساله مبری شد و زمزمه های بازگشت وی به صحنه سیاست، قوی تر به گوش رسید.
 
در حالی که روزنامه معاریو روز جمعه چهاردهم مهر خبر داد که بنیامین نتانیاهو به طور جدی در روزهای گذشته در صدد برکنارکردن اهود باراک بوده است، تساخی هانگبی مشاور نزدیک نتانیاهو در همین روز به رادیوی اسرائیل گفت بهتر می بود که باراک خود از این مقام کناره گیری می کرد.
 
روزنامه هاآرتص نیز سه شنبه این هفته در تیتر یک خود نوشته بود که نتانیاهو به سختی ناخشنود است که اهود باراک موجب عمیق تر شدن اختلافات میان وی با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا شده است.
 
شبکه دوم تلویزیون اسرائیل نیز روز چهارشنبه- دوازدهم مهر- به نقل از منابع سیاسی اسرائیل گفت: نتانیاهو معتقد است که باراک در دیدارهایش با مقامات آمریکا، نتانیاهو را جنگ افروز و خود را طرفدار راهکار مسالمت جویی در قبال برنامه هسته ای ایران و یک «منجی» برای جلوگیری از عملی کردن حمله به سایت های هسته ای ایران نشان داده است.
 
نتانیاهو و باراک بویژه در ماه های اخیر، در برابر همه مقامات کنونی و پیشین اسرائیل که مخالف حمله به ایران بودند، در یک جبهه مشترک و واحد ظاهر می شدند اما اکنون نخستین بار است که این جبهه به ظاهرپولادین گذشته آنان، دستخوش شکافی جدی شده است.
 
نتانیاهو بویژه با تکیه بر پیشینه و تجربیات غنی نظامی ژنرال اهود باراک بود که خطرات ناشی از برنامه هسته ای ایران را بسیار جدی معرفی می کرد.
 
اهود باراک کماندوی واحد نخبه ارتش اسرائیل و قهرمان نظامی این کشور، رییس ستاد کل بوده و نیز در کنار چند دوره پست وزارت دفاع در دولت های مختلف، یک دوره نیز نخست وزیر اسرائیل بوده است.
 
رسانه های اسرائیل روز جمعه- چهاردهم مهر- خبر دادند که بنیامین نتانیاهو این احتمال را به طور جدی بررسی کرده است که انتخابات پارلمانی در ماه فوریه، چهار ماه دیگر، برگزار شود.
 
نتانیاهو با این اندیشه که انتخابات زودتر از موعد خود برگزار شود، لایحه بودجه سال ۲۰۱۳ را نیز به کنست ارائه نکرده است؛ امری که رئوبن ریبلین رییس مجلس اسرائیل روز سه شنبه در مورد آن گفت که ممکن است نیازی به بررسی لایحه بودجه در دوره کنونی پارلمان نباشد و این امر به بعد از انتخابات موکول شود.
 
شیمون پرز رییس جمهوری اسرائیل نیز سه شنبه پیشاپیش با احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کرد و گفت «چند ماه زود برگزار شدن انتخابات اثری ندارد».
 
شائول موفاز رهبر ایرانی زاده حزب کادیما در روزهای اخیر گمانه زنی کرده بود که نتانیاهو مسئله «مقابله با ایران» را به انتخابات بکشاند و با توسل به حربه «تهدیدهای ناشی از ایران» بخواهد قدرت حزب لیکود را تقویت کند.
 
نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب حاکم لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در انتخابات قدرت خود را بیشتر خواهد کرد و حزب کادیما که در دوره کنونی پارلمانی یک کرسی نیز بیشتر از حزب لیکود دارد، به میزان زیادی تضعیف خواهد شد و از قدرت چانه زنی سیاسی آن برای حضور در دولت بعدی کاسته می شود.
 
نظرسنجی ها همچنین می گوید حزب «استقلال» که اهود باراک چندی پیش در پی کناره گیری اش از حزب کارگر برپا کرد، از کمترین میزان استقبال رای دهندگان برخوردار خواهد بود اما حزب کارگر که وی آن را ترک کرد با رهبری خانم شلی یخیموویچ، به میزان زیادی تقویت خواهد شد.
 
نظرسنجی ها از تقویت حزب راستگرای افراطی «اسرائیل خانه ماست» به رهبری آویگدور لیبرمن وزیر خارجه کنونی اسرائیل نیز خبر می دهد.
 
در حالی که در بسیاری از دوره های پیشین انتخابات اسرائیل، روند سیاسی و مسئله فلسطینی ها در کانون جدل های احزاب اسرائیل بود، با رفتن مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها به حالت اغما، به نظر می رسد که مسئله ایران در صدر موضوع های احزاب برای انتخابات پیش روی این کشور باشد.
 
روزنامه «هاآرتص» روز جمعه- چهاردهم مهر- نیز در تیتر یک خود با عنوان «طلاق دیرهنگام نتانیاهو و باراک» کارتونی را منتشر کرده است که نشان می دهد که این دو نفر نقشه ایران را به عنوان میراث خود تقسیم می کنند.

+58
رأی دهید
-17

brother - لندن - انگلیس
بدبختهای صهیونیست مثل خر تو گل گیر کردند و با بیداری اسلامی و تغییر رژیم ها در کشورهای اطرافشان با کابوس زندگی می کنند
شنبه 15 مهر 1391 - 18:57
حسام_وطن پرست - کرج - ایران
مشکل این دو نفر برسر حمله یا عدم حمله به ایرانه.یه نفر به این مسخره های دیوانه بگه که بس کنید!با 18 هزار نیروی حزب الله ننه تونو به عزاتون نشوندن حالا به فکر حمله به ایرانید؟اینجا بیاین که کویر لوتو گور دسته جمعی شما و نوکران امریکاییتون میکنیم. جا واسه همتون هم هست!اینو به اسراییل و همه ی طرفدارانش میگیم!
شنبه 15 مهر 1391 - 19:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.