تحریم های جدید اتحادیه اروپا صادرات گاز ایران را هدف می گیرد

دیپلمات ها می گویند که اعضای اتحادیه اروپا وضع تحریم های جدید علیه ایران شامل ممنوعیت واردات گاز این کشور به اتحادیه اروپا را بررسی می کنند و در سطح پارلمانی توافق بر سر این موضوع حاصل شده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام بخشی از تلاش های اتحادیه اروپا برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران به خاطر برنامه مناقشه برانگیز هسته ای این کشور است.
 
این خبرگزاری با استناد به گفته های دیپلمات های اروپایی روز پنجشنبه گزارش داد که دیپلمات های اروپایی تهیه بسته تحریمی تازه ای را آغاز کرده اند، با این هدف که قطعنامه تحریمی جدید در نشست وزرای خارجه اعضای اتحادیه اروپا در ۱۵ اکتبر، ۱۱ روز دیگر، در لوکزامبورگ به تصویب برسد.
 
سه دیپلمات اروپایی در گفت و گو با این خبرگزاری تایید کرده اند که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سطح پارلمانی در زمینه ممنوعیت واردات گاز ایران به توافق رسیده اند، موضوعی که اولین گام برای تصویب بسته تحریمی جدید است.
 
به گفته آنها، بسته جدید همچنین شامل پیشنهادهای تحریمی مختلفی در زمینه های مالی و بخش مربوط به انرژی است.
 
یک دیپلمات که نخواسته نامی از وی برده شود گفته است که توافق بر سر ممنوعیت خرید گاز ایران به دست آمده است، دیپلمات دیگری نیز تصریح کرده است که کشورهای قدرتمند اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان از این گزینه حمایت می کنند.
 
رویترز می گوید که این تحرکات در حالی است که هم اتحادیه اروپا و هم ایالات متحده آمریکا مشغول جستجوی راه های جدیدی برای فشار بر ایران هستند، در حالی که تنش ها با اسرائیل پیرامون این موضوع بالا گرفته است. اسرائیل که گفته می شود تنها قدرت هسته ای در منطقه خاورمیانه است تهدید کرده که به تاسیسات هسته ای ایران حمله خواهد کرد.
 
ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۹۵شرکت های آمریکایی را از معامله نفت و گاز ایران و سرمایه گذاری در این زمینه منع کرده است.
 
اتحادیه اروپا نیز که از سال ۲۰۱۰ بر ایجاد شرکت های مشترک انرژی با ایران ممنوعیت اعمال کرده است، طی سال جاری با تصویب قطعنامه تحریمی واردات نفت از ایران را (از ماه ژوئیه) متوقف و ارائه هرگونه بیمه نامه به کشتی های حامل نفت ایران توسط شرکت های اتحادیه اروپا را ممنوع اعلام کرد.
 
تحریم های موجود هرگونه سرمایه گذاری در بخش گاز ایران توسط شرکت های اروپایی را شامل می شود، اما ممنوعیتی برای واردات گاز ایران نگذاشته است.
 
بر اساس گزارش سالانه بی پی که اخیرا منتشر شده است، ایران در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۰ میلیارد متر مکعب از ترکمنستان گاز خریداری کرده و کمتر از این میزان، به ترکیه و ارمنستان گاز فروخته است. با این توصیف ایران که دارنده دومین ذخایر گازی دنیا است، اکنون وارد کننده صرف گاز طبیعی است.
 
تحریم واردات گاز از ایران توسط اتحادیه اروپا در حالی است که ایران اخیرا به کرات از مذاکره با ترکیه برای صادرات گاز به اتحادیه اروپا خبر داده و رستم قاسمی وزیر نفت ایران اخیرا اعلام کرد که تهران و آنکارا توافق کرده اند که گاز ایران از طریق خاک ترکیه به اتحادیه اروپا صادر شود.
 
یک دیپلمات به رویترز گفته است که هم اکنون گاز صادراتی ایران به ترکیه با ترکیب شدن به گازی که ترکیه از آذربایجان می خرد، به اتحادیه اروپا منتقل می شود.
 
به گفته دیپلمات ها، این امر می تواند ترکیه را که نقش محوری برای دور زدن انحصار گازی روسیه توسط اتحادیه اروپا بر عهده دارد، دچار سردرگمی کند. یکی از دیپلمات ها گفته است که ترکیه به احتمال زیاد تحریم گازی ایران را نادیده بگیرد.
 
به گفته وی، دو احتمال وجود دارد، یکی اینکه ترکیه به تحریم گازی ایران ملحق شود و دوم اینکه بدون سر و صدا واردات گاز از ایران را ادامه دهد.

+103
رأی دهید
-46

antikaselis - اصفهان - ایران
دومین کشور با ذخایر عظیم گازی ایران است.چگونه ممکن است گاز ایران تحریم شود؟امکان ندارد . این خبر کذب است.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 17:35
hossein-87 - تهران - ایران
بوجود اومدن حس کینه و نفرت باعث میشه آتیشش دامن خودتون رو هم بگیره.عملا جنگ چندین کشور علیه مردم بی دفاع یک کشور که نه زورشون به حکومت میرسه و نه این وسط کاره ای هستن!.این یعنی حقوق بشر..مثل گندکاریا و جنگایی که تو آفریقا راه میندازن، از اون طرف میرن به قحطی زده ها نون خشک میدن و میشن طرفدار حقوق بشر.از یه طرف بمب شیمیایی میدن صدام.از طرف دیگه مجروحین شیمیایی رو میبرن کشورشون نه برای مداوا، بلکه به اسم مداوا و برای بررسی عملکرد بمب هاشون. آقا والا نه بحث طرفداری از این حکومت لاشخوره، نه من ارتش سایبری و این شعرا نیستم، ولی به عنوان یه عضو از این سایت میخوام به همه شما عزیزان بگم، تو هر شرایطی واقع بین باشید و احساستی عمل نکنید.به راه افتادن جنگ، حتی به اطمینان از سرنگونی حکومت به نفع هیچکس نیست.والا نیست.بخدا نیست.من موقع جنگ کم سن و سال بودم ولی طعمش رو چشیدم.دوستانی که ایران نیستید، قطعا عزیزانی تو ایران دارید.جنگ تر و خشک رو باهم میسوزونه.حالا یه اصغر میاد میگه "پس چرا ترسیدید؟". اصغر جان من کاره ای نیستم که بخوام بترسم ولی اگه بحث ترسیدنه، همه باید بترسیم از این شرایط جهان.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 18:03
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
باید هر بلای ناگهانی را بر سر این نظام آفت الله فحشای رهبری آورد تا ملت ۳۳ سال ستم دیده ایران و سوریه از دست این جنایت کاران هیتلری راحت شوند.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 18:13
datis - سن دیگو - امریکا
یک بدبختی دیگه بهتر پولش که تو جیب ملت نمیره، این پلها صرف حج حسن خرسله یا زری امام عراقیا یا جیب فامیلا مموتی واسه سفر نیو یورک یا علی‌ چلاقه با مجتبی‌ گانش می‌شه، بهتر که اینم قطع شه شاید مردم زودتر بریزن بیرون
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 19:03
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
گل بود به سبزه نیز آراسته شد! ملت ایران باید از امروز برن تمرینه دو میدانی. چون از ماهه دیگه باید دنبال کامیون‌های غذای یونیسف بیفتن!!
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 21:40
alwaystruth - تهران - ایران
33سال تحریم کردین چی شد؟ ما به پیشرفتمون ادامه میدیم.. وسلام
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 22:12
jahanara - لاهتی - فنلاند
ایران آبکش شد دیگه ساندیسخورا هم بی‌ ساندیس میمونند ملّت هم که دیگه حسابی‌ پاره می‌شه باز هم تحمل کنید اشکالی‌ ندارد گوش به فرمان آقا باشید الاغ بزرگ خامنه‌ای عجب ملتی چوب این همه گرانی را ملّت می‌خوره این آخوندا که دارن میلیاردی میدزدن ملّت بی‌ بخار بخاطر آخوندا که بمب اتم میخوان باید سوراخ سوراخ بشن ۱ ذره غیرت هم بعد نیست ....
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 21:38
alwaystruth - تهران - ایران
jahanara - لاهتی - فنلاند... پیشنهادت چیه؟ با آمریکا صلح کنیم؟ تجربشو زمان خاتمی داریم! چی شد؟ هر کار گفتند کردیم، تاسیسات هسته ای مونو کامل پلمپ کردن، هر شرطی رو قبول کردیم ولی مگه تحریما رو کنار گذاشتن؟ همون سالها علیهمون قطعنامه صادر کردن! با همه اینکه آقای خاتمی با اونها راه بیاد... مجبوریم بجنگیم! میفهمی؟ مجبوریم.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 22:57
hossein-87 - تهران - ایران
jahanara - لاهتی - فنلاند - ببین، امثال بعضیا که از مملکت زدن به چاک و بدون لمس کوچیکترین مشکلاتش واسه بقیه خط و نشون میکشن، پیشنهادات و حرفشون بدرد لایه جرز میخوره. مرد حسابی از بیرون میگی لنگش کن؟تو بخار داری و میتونی پاشو بیا مملکتت یه غلطی کن.از اونور زر زر نکن. ما دلمون سوخت برگشتیم.وگرنه مثل تو رستوران ظرفشویی هم نمیکردیم جامونم خیلی خوب بود ولی دل کندیم و اومدیم.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 23:42
FETNEH. - نوشهر - ایران
اگه یه روز جنگ شد جوونای مملکت ( اونایی که واقعا دلسوز ایران هستند ) مدیون باشند که بخوان در این جنگ دخالت کنند. همه بشینید و فقط تماشا کنید. اول این کاسه لیس های حکومت آخوندی برن جلو و جونشونو بزارن کف دستشون و در راه خدای بزرگشون خامنه ای سقط شن. تا ایران عزیز از وجود این مزدوران خائن به ایران و ایرانی پاک شه و وقتی که نسل این گروه کاملا برچیده شد ! اونوقته که ما میریم جلو و اونوقت ما میمونیم و ایران . و مطمئن باشید که از هیچ چیزی برای دفاع ازین سرزمین اجدادی دریغ نمیکنیم. ایران دوستان عزیز و واقعی ؟ خواهشا در زمان جنگ هرگز خودتون رو دخیل نکنید. شاید همین موضوع باعث پاکسازی این مزدوران ازین مملکت بشه. هر چند که کاملا مشخصه که اینا هیچ وقت خودشون نمیرن جلو چون اونوقت کیه که بخواد باز به این مملکت برینه؟
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 23:36
ali1111 - تهران - ایران
کار حکومت تمام است...جلوی همچین سقوطی را دیگر نمیشه گرفت...تقریبا حکومت افتاده...شمارش معکوس شروع شده، دیگه ساندیس هم گیر نمیاد!!
جمعه 14 مهر 1391 - 00:02
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
alwaystruth - تهران - ایران . دوسته عزیز تو رو خدا خودتون رو به کوچه علی‌ چپ نزنید.. نتیجهٔ دوستی‌ با آمریکا رو حتا اگر با زمانه شاه که دلار ۷۰ ریال بود نمی‌خوای مقایسه کنی‌. برو با همین پوله افغان‌ها مقایسه کن. که هر ۱ دلار ۵۰ واحد پولشون (افغانی) شده از وقتی‌ با آمریکا سازش کردند. حالا مگه آمریکا چشه اصلا که ما باید باهاش دشمن باشیم!؟؟ با هرجا دوستی‌ کرده نه تنها اقتصاد بلکه دموکراسی‌ هم داده بهشون. الان تو وضعیته افغانستان رو با زمانه طالبان مقایسه کن. که نه تنها پولشون ارزش پشکل داشت(مثل الان ایران) بلکه طالبان بچه‌هاشون رو میدزدید که تعلیم بده ببرن جهاد، یا مثلا زن اگر درس می‌خوند میکشتنش! حالا بد شد آمریکا به سر و سامون رسوندشون؟؟ مشکله آخوندها با دولت آمریکا همینه دیگه. دموکراسی‌ یه. چون اگه مملکت آزاد باشه و به انتخابه مردم، اونوقت چجوری آقا زاده‌ها با مدارک قلابی برن بشند وزیر و رئیس. اون وقت دیگه کی‌ رشوه بگیره؟ کی‌ زمین‌های مردم رو بالا بکشه؟کی‌ اختلاس کنه؟
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 23:54
datis - سن دیگو - امریکا
alwaystruth - تهران - ایران : شما اول سود سیاسیتو بالا ببر بعد بیانیه بعده، در ضمن به پیشرفتت ادامه بده وگرنه ساندیستو قطع میکنند
جمعه 14 مهر 1391 - 00:35
arsamius - شارلروا - بلژیک
فراموش نشه تنها راه حکومت کردن این ملاها گرسنه نگاه داشتن ملت اینها هم که تحریم می‌کنن با خود ملاها شریک هستند میگین نه وقتی‌ خواستن عوض بشن البته بدست خود مردم ببینین هر کدومشون کجا در میرن علی‌ چلاق سر از روسیه در میاره اکبر شاه انگلیس خاتمی توی آمریکاست خلاصه ولی‌ هستیم در خدمتشون
جمعه 14 مهر 1391 - 00:24
antikaselis - اصفهان - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا لطفا اینقدر سطحی فکر نکنید.امریکا با خرج میلیاردها دلار به افغانستان اومده تا فقط به اونها دموکراسی عرضه کنه؟بعدش اینهمه کشتار و تجاوز به ناموس افغانها رو چه میگویی؟ یا در همین دوره ی شاه مخلوع لایحه کاپیتولاسیون را چه میگویی؟
جمعه 14 مهر 1391 - 08:36
alwaystruth - تهران - ایران
datis - سن دیگو - امریکا... اگر همه ضد انقلابها سطح شعورشون مثل تو باشه من بیشتر به خودم مطمئن میشم..!
جمعه 14 مهر 1391 - 16:06
alwaystruth - تهران - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا.. حتما شنیدی زمان شاه به ایران میگفتن ژاندارم منطقه، یعنی نوکر بی چون چرای آمریکا، نفت ما مال آمریکا بود، تو خیابون ارزش یک سگ آمریکایی به یک انسان ایرانی اگه میرفتن زیر ماشین ارزش سگ آمریکایی بیشتر بود. جمهوری اسلامی هر چقدر هم که مشکل داشته باشه، دیگه این چیزایی که شما میگی رو یک بچه هفت ساله هم میفهمه الکیه!
جمعه 14 مهر 1391 - 16:09
Azadikhah - تكسل - هلند
علت همهء این تحریمها، حکومت جنایاتکار، مستبد، دزد، رانت خوار، بی لیاقت، بی عرضه، ناشایسته، بی کفایت، بی مهارت، بی سیاست، بی دانش، ناوارد، بی عقل، بی شعور، بی تجربه، ناقص، و فاسد ولایت مطلقهء فقیه حاکم بر ایران است. آخه وقتی یک کشور، آنهم کشور بزرگی چون ایران، توسط یه مشت روضه خوان پنجزاری اداره شود، چه انتظار بیشتری میتوان داشت؟ ای ایرانی، تو ارزشت، بسیار بیشتر از اینهاست.
جمعه 14 مهر 1391 - 16:39
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
antikaselis - اصفهان - ایران . دوست عزیز من نگفتم آمریکا هیچ سودی نداره این وسط باراش. داره که داره. مغلطه نکن...پولشون چقدره ارزشش؟؟آیا زنها حقّه تحصیل دارند یا نه؟؟؟ همین بس !! روابط بین المللی یعنی‌ همین که ۲ طرف سود ببرند. دوره شاه هم همون طور که گفتم با ارزشه پوله ایران در اون زمان میشه مقایسه کرد!! این چه نفتی‌ بود که به قول شما همش رو آمریکا می‌برد و میدزدید ولی‌ مملکت آباد بود و پولمون ارزش داشت!!؟؟ کدوم ناموسه افغان ها؟؟ چی‌ میگی؟ اینا طالبان رو می‌کشند، که خوب حقشونه! مردم افغانستان خیلی‌ هم خوشحال هستند! الان ایران به جای آمریکا با ونزوئلا و سوریه دوسته. که نتیجش هم میبینیم! خوب مثلا چی‌ میشد با آمریکا دوست بود؟
جمعه 14 مهر 1391 - 15:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.