یک سفر خوشمزه!

به شما یک سفر بسیار خوشمزه پیشنهاد می‌دهیم، سفری که هر زمان یادش افتادید نمک آن را حسابی در دهانتان مزه کنید.نام این روستا «لیقوان» است؛ حدستان کاملا درست بود اینجا خاستگاه پنیر لیقوان است.

پس قصه سفر خود را با طعم خوشمزه پنیر شروع می‌کنیم. نام لیقوان در کجای سرزمین سرمست ترانه و شور قرار گرفته است؟ آذربایجان شرقی. برای رفتن به آن جا لازم است که از دروازه تهران ـ تبریز خارج شوید و چیزی بیش از 30 کیلومتر از سمت جنوب تبریز مسافت طی کنید.

 

در این مسیر شما از دو روستای بسیار زیبا و با طراوت «هروی» و «بیروق»، عبور می‌کنید که هر کدام از دور دست نمای یک تابلوی خوش آب و رنگ نقاشی را دارد که در قاب چشمانتان جای می‌گیرد. باور کنید هر کدام از این روستاها خود وسوسه‌ای هستند برای ماندن و دیدن، اما قرار و میعادگاه ما لیقوان است پس با خیالی شاعرانه پیش می‌رویم.

 

لیقوان تنها نام یک روستا یا برند یک کالا نیست؛ لیقوان بخشی از فرهنگ و تمدن ایران است که تاریخی تابناک پشت سر خود نهان دارد. چنان که گفته و نوشته‌اند این روستا یکی از کهن‌ترین آبادی‌های آذربایجان شرقی است که قدمت آثار مکشوفه آن به دوران پس از میلاد و اوایل اسلام بازمی‌گردد.

لهجه آنها نیز جای پژوهش‌های زبان شناختی بسیار دارد البته این را هم اضافه کنم که نام لیقوان چند بار تغییر یافته است.

 

آن گونه که نقل شده، ابتدا نام روستا «لوان» بوده و پس از تغییر به لیقوان تبدیل شده است. این روستا آب و هوای سرد زمستانی و تابستان‌هایی خوش آب‌وهوا و معتدل دارد. نام رودخانه این روستا «مهران» است که از کوه‌های جنوبی لیقوان آرام‌آرام سرازیر و همگام نیز دل اهالی شاد می‌شود و باغاتشان سیراب. این رودخانه، ماهی هم دارد، آن هم از نوع قزل‌آلا.

  

اگر شما بتوانید و شانس بیاورید ماهی‌کباب خوشمزه‌ای خواهید خورد. لطفا به فکر بردن تور و قلاب ماهیگیری نباشید! رود بی‌‌وقفه همچون ذهن سیال ما پیش می‌رود تا شاید راهی به سمت دریا بیابد و ذهن ما اما به ناکجاآباد میل رفتن دارد!

کنار همین رودخانه آب‌های گوارایی از دل زمین می‌جوشد که به دلیل شرایط اقلیمی یکی از بهترین و غنی‌ترین آب‌های معدنی این سرزمین است. حالا پای همین رودخانه چند کوه استوار و باصلابت در ذهن خویش مجسم کنید، این همان رشته کوه‌های سهند است که نامش میان کوه‌های ایران‌زمین نگین سبزی است.

 

 

درست اینجا می‌توان به سبزینه گیاه گوش داد و آن را فهمید. گیاهانی دارد با خواص زیاد؛ پونه، بابونه، قارچ و... که به فصلش می‌توان از آنها بهره برد اما کرم کوه به همین جا ختم نمی‌شود؛ آب گرمش یکی از معروف‌ترین و بهترین‌هاست.

این آب از زیر زمین می‌خروشد و با تغییرهایی که به وسیله بقایای آتشفشان در آن اتفاق می‌افتد خاصیت آن را دوچندان می‌کند. این آب گرم در فاصله 10 کیلومتری لیقوان از جانب جنوب قرار گرفته است.

  

دوباره پنیر
مردمان صبور و خوش‌ذوق لیقوان در دامن طبیعت، درخت کاشته‌ و دام پرورش داده‌اند چنان که محصولاتشان شهره آفاق شد. به دلیل این که دامداری در آنجا رونق خوبی دارد محصولات لبنی باکیفیتی نیز تولید می‌شود که پنیر آن سرآمد همه محصولات است.

کافی است بدانید که در این منطقه حدود 15 کارخانه پنیرسازی فعال است و در سال صدها تن پنیر از شیر خالص گوسفندان محلی به سراسر کشور صادر می‌کند. در چند سال اخیر جشنواره‌ای به نام «پنیر لیقوان» در اینجا برگزار می‌شود که قدردانی کوچکی است از اهالی. پنیر لیقوان در مزه نظیر ندارد.

  

مردمانش هم البته در مهربانی و مهمان نوازی بی‌مثالند با این همه و با وجود این که لیقوان علاوه بر محصولاتش، توانمندی تبدیل شدن به یک منطقه نمونه گردشگری را دارد.

+132
رأی دهید
-19

baran828 - تهران - ایران
واااااااااااااااای نگو پنیر لیقوان که دهنم آب افتاد .الانم که تو تهران کیلویی 14 هزار تومنه .یعنی هللللللاکشم .اول صبح با صبحانه یعنی زندگی ...فقط حیف که گرونه .
‌پنجشنبه 6 مهر 1391 - 14:31
بچه تهران - بغداد - عراق
البته باید با نون بربری داغ ویه چای شیرین بزنی اون وقت میری فضا
‌پنجشنبه 6 مهر 1391 - 15:07
pirate_uk - پورتسموت - انگلستان
آقا دل غربت نشینارو آب نکنید که سالهاست حسرت خیلی‌ چیزا که یکیش همین پنیر لیقوان هست بدلمان سنگینی‌ می‌‌کنه.
‌پنجشنبه 6 مهر 1391 - 16:26
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- عاشق پنیر لیقوان بودم و هستم !،، حیف که اینجا نیست که بخرم !، ولی‌ اینجا یک پنیری را که از یونان میاد می‌خرم که تقریبا مزه همان پنیر لیقوان خودمان را میدهد و خیلی‌ خوشمزه است !!!تابستان هوا که گرم بود هر روز بعد از ظهر می‌شستم توی تراس خونه و دور و برم پر گٔل و چمن و سبز سبز , هوای تمیز و یک آهنگ زیبائی از مرضیه و بنان می‌گذاشتم و گوش می‌کردم و یک هندوانه یونانی شیرین و سرخ و آبدار را با همراه پنیر یونانی با نون داغ و تازه می‌خوردم !، جدا که خیلی‌ حال میداد !،، الان دیگه اینجا هوا کمی‌ سرد شده !، رفت دوباره تا تابستان دیگر !،، جاتون خالی‌ !
‌پنجشنبه 6 مهر 1391 - 21:43
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
نان سنگک و پنیر و سبزی و یا پنیر و خیار و گوجه عصرانه
‌پنجشنبه 6 مهر 1391 - 22:15
roxana_110 - تهران - ایران
shadan shirin sokhan-هایدلبرگ-آلمان. شادان جان این دفعه اصلا شیرین سخن نبودی چون بدجوری دل ما رو آب کردی اینجا در تراس رو که باز کنی اول از همه بوی گند بنزین و آلودگی هوا خفه ات میکنه بعد هم صدای بوق ماشینها دیوونه ات میکنه چشمت هم که همچین بگردونی ساختمونهای دراز روانیت میکنه!!ولی خداییش شنیدن صدای اون دو تا خدابیامرز واقعا آرومم میکنه
جمعه 7 مهر 1391 - 06:27
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
pirate_uk - پورتسموت - انگلستان میتونی‌ بری از فروشگاه ایرانی‌ بخری
جمعه 7 مهر 1391 - 09:55
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان ,فروشگاه آریا بعضی‌ موقع‌ها پنیر لیقون ایرانی‌ میاره
جمعه 7 مهر 1391 - 09:58
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
MartinT - هایدلبرگ - آلمان. ----آها ، آقا سهیل اصفهانی را میگی‌ دوست عزیز ؟،، مرسی‌ عزیزم از راهنمایی ات , حتماً میرم سوال می‌کنم و اگر داشته باشه می‌خرم !،، همیشه شاد باشی‌ و خوش خبر همشهری عزیزم !
جمعه 7 مهر 1391 - 16:52
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
roxana_110 - تهران - ایران. ---- رکسانا جان ، منو ببخش عزیزم ، از اینکه ایندفعه برای شما تلخ سخن شدم !!،، ولی‌ امیدوارم ایندفعه که هوا اینجا گرم شد همین بساط را فراهم کنم و رکسانای عزیز را هم دعوت می‌کنم که بیاد و با هم بشینیم سر یک سفره و با هم بخوریم و صفا کنیم !، به امید آن روز .
جمعه 7 مهر 1391 - 16:59
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
فقط دلم میخواد بدونم اونهایی که منفی‌ دادن، منظورشون چی‌ بوده.؟؟؟؟!!!!! اگر کسی‌ میتونه یا می‌دونه، لطفا بگه. ممنون.
جمعه 7 مهر 1391 - 21:34
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
فقط دلم میخواد بدونم اونهایی که منفی‌ دادن، منظورشون چی‌ بوده.؟؟؟؟!!!!! اگر کسی‌ میتونه یا می‌دونه، لطفا بگه. ممنون.
جمعه 7 مهر 1391 - 21:34
roxana_110 - تهران - ایران
shadan shirin sokhan-هایدلبرگ. به امید ان روز و همچنین به امید ازادی میهن عزیزمون ایران و پهن شدن همچین سفره ای کنار دریای خزر دوست عزیزم
یکشنبه 9 مهر 1391 - 00:24
نظر شما چیست؟