زندگی بی‌سوادان فنی‌کار در آلمان

بیش از ۷ میلیون آلمانی از نعمت خواندن و نوشتن بی‌بهره‌اند. با وجود این، ۵۷ درصد این افراد توانسته‌‌‌‌‌‌‌اند حرفه‌ای بیاموزند و با درآمد حاصل از آن هزینه‌‌‌‌‌‌‌ی زندگی خود و خانواده‌ی خود را تامین کنند.


بر اساس آمار دانشگاه هامبورگ، بیش از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار آلمانی با وجود داشتن مدرک تحصیلی ابتدایی، قادر به خواندن و نوشتن نیستند. این آمار که در سال ۲۰۱۱ تهیه شده، نشان می‌دهد که ۱۲ هزار تن از شاغلان حرفه‌های فنی، هر چند از توانایی تشخیص تک تک حروف و اعداد برخوردار هستند، ولی نمی‌توانند مفهوم و منطق یک واژه یا جمله و مجموعه‌ای از اعداد را دریابند.

بی‌سوادان باهوش

 اغلب این "بیسوادان" با آموختن حرفه‌هایی مانند نجاری و خیاطی هزینه‌ی زندگی خود و وابستگانشان را تامین می‌کنند. بیشتر کارفرمایان این شاغلان فنی، از "نقص" کارگران خود با اطلاع‌ هستند. پتر هوبرتوس، یکی از این بیسوادان فنی‌کار است که ۳۹ سال در یک شرکت در و پنجره‌سازی کار کرده است. او می‌گوید: «برای کارفرمای من، مهم حاصل کار بود که همیشه بی‌نقص از آب در می‌آمد.»

پتر هوبرتوس برای کمک به "همنوعان" خود، گروهی با عنوان "ABC" تشکیل داده و با دیدن دوره‌‌‌‌های آموزشی تخصصی در "مدرسه‌ی عالی مردمی" می‌کوشد "نقص" خود را برطرف کند. او می‌گوید: «افراد بیسوادی مثل من، می‌بایست از هوش سرشاری برخوردار باشند. چون ما با وجود این نقص می‌توانیم گلیم خود را به خوبی از آب بیرون بکشیم.»

تحصیل مجدد

 دوره‌‌‌‌های آموزشی سه ساله‌ی "مدرسه‌ی عالی مردمی"، فشرده و پنج روز در هفته است. شمار داوطلبان هر دوره، از ۱۰ نفر تجاوز نمی‌کند. انگیزه‌ی این داوطلبان برای تحصیل دوباره، گوناگون است. برخی به دلیل این که بیکار شده و باید در جستجوی شغلی جدید، بر تخصص‌های خود بیافزایند، در این کلاس‌ها ثبت نام کرده‌اند و برخی دیگر، به خاطر آن که شریک جدید زندگی خود را از دست ندهند.

با این‌حال تصمیم به شرکت در این دوره‌ها، برای داوطلبان چندان آسان نیست. پتر هوبرتوس در این رابطه می‌گوید: «مردم عادی نسبت به ما به اصطلاح بیسوادان، پیش‌داوری‌هایی بی‌پایه دارند. من نمی‌‌خواهم با گفتن این که در کلاس‌های سوادآموزی شرکت می‌کنم، به این پیش‌داوری‌ها دامن بزنم.» به این‌خاطر، هوبرتوس اگر تصادفا با یکی از آشنایان در راهروهای "مدرسه‌ی عالی مردمی" برخورد کند، می‌گوید: «دارم این‌جا دنبال توالت می‌گردم.»

+99
رأی دهید
-38

sanazsarmad - کلن - آلمان
همیشه فکر می کردم که المانی ها بیسواد ندارند اخه مردمشون خیلی اطلاعات عمومی بالایی دارند و همیشه دارند کتاب و روزنامه می خوانند، ولی این خبر من را شوکه کرد و از طرفی نشان می دهد که رسانه های المان حداقل در بعضی زمینه ها واقعا شفاف کار می کنند، وای به روزی که امار واقعی بیسوادی ایران را بشنویم!
جمعه 24 شهريور 1391 - 11:52
baran828 - تهران - ایران
مردمان نخستین از هیچ تحصیلات آکادمیکی برخوردار نبودن اما صنعت وهنری داشتن که هنوز هم برای ما در این قرن باعث تحسین هست .هر خلاقیتی مدیون تمرین و پشتکار و داشتن ژن اون در اون فرد هست.
جمعه 24 شهريور 1391 - 12:24
magooli - توکیو - ژاپن
سید علی‌ گدام از دو نظر شبیه انسانهای نخستین هست:از نظر قیافه و از نظر سطح تحصیلات..!!.
جمعه 24 شهريور 1391 - 13:33
oshtoleshang - مشهد - ايران
واقعا جالب بود
جمعه 24 شهريور 1391 - 13:56
بابک خرم دین - تهران - ایران
تحصیل اجباری حدود پنجاه سال است که در آلمان تصویب شده است و کثر این کسانی که مثلا خواندن و نوشتن آلمانی را بلد نیستند را خارجیانی تشکیل میدهند که در سن بلوغ به المان امده اند و بعد ار هشت سال کارکردن و سالم رندگی کردند و هیچ خلافی مرتکب نشدند .صاحب تابعیت المانی شدهاند اکثرشون هم ترکهای ترکیه و ایتالیایی و....کلا نردیک به هجده ملیون خارجی ار کشورهای مختلف در المان رندگی میکنند تا انجایی که من اطلاع دارم تحصیل در آلمان اجباری و کاملا مجانی است و اگر کسی یک هفته بچه اش را بدون دلیل مدرسه نبرد پلیس دم خانه شان میآید.
جمعه 24 شهريور 1391 - 13:39
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
متاسفانه تو ایران بیشتر از اینکه بیسوادان فنی کار داشته باشیم باسوادان و مدرک داران بیسواد داریم که تا بالاترین رده های دولتی و حکومتی پیشرفت کرده اند و همه خودشان را دکتر و مهندس می دانند و در واقع بیسوادند و نهایتا یک دیپلم ردی چیزی هستند و با دادن پول و تقلب کردن برای خود مدارک بالا خریده اند و در موقع کار هم بر عکس بیسوادان المانی چنان گندی به کار و مملکت می زنند که صد تا متخصص و باسواد واقعی هم نمی توانند آن را جبران کنند !!!!!! البته نمی خوام اسم ببرم اونهایی که باید بفهمند فهمیدند منظور با کیاست !!!!!
جمعه 24 شهريور 1391 - 14:57
hamvatan110 - تهران - ایران
جناب سرکار مهندس ساناز سرمد شما نگران آماره بیسوادی ایرانیها نباش،،شما برو اداره کار اربأیت لوس گلدو بگیر یوقت گرسنه نمونی ... عزیزم.به امور ایران کاری نداشته باش لطفا...زنده باد ایران و ایرانی‌ ،،یا علی‌
جمعه 24 شهريور 1391 - 16:29
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
اگر تحقیقات را به آلمانی خوانده باشید نوشته funktionaler Analphabetismus یعنی بیسوادهای مطلق نیستدند بلکه تا حدود کمی سواد خواندن و نوشتن دارند ولی نمی توانند محتوای خوانده شده را به هم ربطش بدهند و یاد بگیرند و بفهمند یا چیزی که خوانده و یا شنیده شده مفهومش چیست.ما هم اکثراً فکر میکردیم آلمان میگفتند 4 میلیون بیسواد داشته باشد که این آمار جدید 7.5 میلیون کمی شوک انگیز است. البته کشوری که یک سومش خارجی و مهاجر هستند و کلی بیسواد بین آنهاست.در بین خود آلمانیها اکثراً پیرهای دوران جنگ جهانی دوم باقی مانده را آدم گاهگداری بیسواد در خیابانها و فروشگاها میبیند ولی در بین جوانها کمتر. برای خودم چند بار پیش آمده که پیر زنها زیادتر در سوپر مارکت قیمت بعضی جنسها را نمی توانستد بخوانند و از من عینک زده پرسیدند. ناگفته نماند از نظر امکانات و کمک یادگیری و سواد برای عقب مانده ها آلمان واقعاً بی نظیر است که توی ایران مردم خوابش را باید ببینند. در بین یکسری جوانهای آلمانی هم بیسوادی ناشی از یک نوع بیماری و ژنتیکی است مثل Legasthenie که دلیل اصلی اش genetische Dispostion است.
جمعه 24 شهريور 1391 - 16:10
چغندر - پاریس - فرانسه
Sanazsamadکلن آلمان- تو آلمان این همه جانکی و بی‌سواد هستش چطور تو این همه آشغالا را ندیدی و تصور کردی اینها همشون باسوادند؟؟ لطفا مشاهدتون را بهتر بفرمایید.
جمعه 24 شهريور 1391 - 17:04
mohsen_patriot - هامبورگ - آلمان
بابک خرمدین دقیقا درست میگی‌_آلمانی بی‌سواد اصلا وجود نداره ،این گزارش ایراد داره
جمعه 24 شهريور 1391 - 17:46
توفیق - سیاتل - آمریکا
لغت بی‌سواد درست نیست اینجا به کار برده بشه. اینها افرادی هستند که نمی‌تونن کلمات و جمله‌های نوشته شده رو به هم ربط بدن. انگلیسی‌ بهش میگن: dyslexia.
جمعه 24 شهريور 1391 - 18:13
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران----- ایول, کاملآ حرف حق را گفتی و ضمنآ توی خارج هم کم نیستند که ادعا دارند , اما نمی تونند چهارتا جمله را حلاجی کنند و کنار هم قرار بدهند و و ازش یک استنباط صحیح داشته باشند. همه چیز برای این افراد مصلق و بی عیب و منحصر هست , چون از اروپایی ها و یا چون از امریکا نشیءت گرفته اند. ای خاک بر سر وطن فروش ها بکنم که به هر قیمتی حتی نابودی کشورشون حاظرند برگردند و نسل باقی مانده را بچاپند.
شنبه 25 شهريور 1391 - 00:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.