اظهارات شاهدان کشتار حوله در گفتگو با بی بی سی

مخالفان کشتار ۱۰۸ نفر در حوله را به نیروهای دولتی و شبه نظامی وابسته به آن نسبت می دهند

بازماندگان کشتار روز جمعه ناحیه حوله در سوریه درباره شوک و وحشت خود به هنگام ورود ماموران حکومتی به خانه ها و قتل اعضای خانواده ها با بی بی سی صحبت کرده اند.

چندین شاهد گفتند که برای نجات از مرگ پنهان شدند یا خود را به مردن زدند.

بیشتر آنها ادعا کردند که ارتش و شبه نظامیان "شبیحه" آن فجایع را انجام دادند هرچند حکومت سوریه اصرار دارد که حمله کار "تروریست های مسلح" بوده است.

کوفی عنان فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب روز دوشنبه وارد سوریه شد تا بار دیگر برای پیشبرد طرح صلح در این کشور بکوشد.

روسیه که تاکنون دو بار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را مسدود کرده روز دوشنبه گفت که هر دو طرف مسئول کشتار جمعه هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد یکشنبه بعد از ظهر در واکنش به کشتار حوله که مخالفان به دولت سوریه نسبت می دهند نشستی فوق العاده تشکیل داد و دولت بشار اسد را به خاطر استفاده از سلاح های سنگین در جریان آن کشتار محکوم کرد.

این منطقه روستایی ابتدا هدف آتش تانک و توپخانه قرار گرفت و بعد افراد مسلح به داخل خانه ها رفتند و بسیاری از ساکنان را کشتند.

سازمان ملل می گوید که ۱۰۸ نفر در آن حادثه کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شده اند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی می گوید بازماندگانی که با بی بی سی صحبت کردند و همچنین فرمانده محلی "ارتش آزاد سوریه"، گفتند که مسئولان کشتار حوله، اعضای گروه شبیحه از روستاهای علوی نشین در آن اطراف بودند.

بی بی سی قادر به تایید این اظهارات نیست، اما روایت این افراد با یکدیگر و همچنین با گزارش های فعالانی که بلافاصله پس از حادثه در محل حضور داشتند همخوانی دارد.

ناظران سازمان ملل که از روستای تلدو، محل کشتار، بازدید کردند گفتند شواهدی از آتش توپخانه نیروهای دولتی یافته اند.

آنها همچنین تایید کردند که بعضی از ۱۰۸ قربانی – که بسیاری از آنها کودکان بودند – در اثر اصابت گلوله از فاصله نزدیک یا در اثر حمله با چاقو کشته شده اند.

بیشتر شاهدان عینی که با بی بی سی صحبت کردند گفتند بر این باورند که ارتش و شبه نظامیان شبیحه مسئول بودند.

خانم رشا عبدالرزاق از بازماندگان حادثه به بی بی سی گفت: "ما در خانه بودیم، آنها، اعضای شبیحه و ماموران امنیتی با کلاشنیکف و مسلسل وارد شدند."

"آنها ما را به اتاقی بردند و پدرم را با شانه تفنگ زدند و مستقیما به چانه اش شلیک کردند."

او گفت از ۲۰ عضو خانواده و دوستانی که در آن زمان در خانه بودند فقط چهار نفر جان به در بردند.

یک ساکن دیگر که نخواست نامش فاش شود، گفت در زیر شیروانی پنهان شد اما مردان مسلح باقی اعضای خانواده را بیرون بردند و به آنها شلیک کردند.

این مرد گفت: "من در را باز کردم و اجساد را دیدم، نمی توانستم فرزندانم را از برادرانم تشخیص دهم. قابل توصیف نبود. من سه فرزند دارم. هر سه را از دست دادم."

شاهدان دیگر توصیف کردند که چطور از بازگشت نیروهای حکومتی به ناحیه وحشت دارند.

'جنون آدم کشی'

رهبران غربی به شدت این کشتار را محکوم کرده اند و بریتانیا، فرانسه و آمریکا جملگی حرکاتی را برای افزایش فشار دیپلماتیک بر حکومت بشار اسد شروع کرده اند.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا به مسکو رفته است تا نظر روسیه را برای حمایت از تدابیر شدیدتر علیه سوریه جلب کند.

فرانسه درحال سازمان دادن یک نشست دیگر از کشورها و گروه های به اصطلاح "دوستان سوریه" است؛ کنفرانسی که روسیه در آن شرکت نمی کند.

دفتر فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در بیانیه ای نوشت: "جنون آدم کشی حکومت دمشق نمایانگر تهدیدی برای امنیت منطقه است و رهبران آن کشور باید به خاطر رفتار خود پاسخگو باشند."

آقای عنان روز دوشنبه وارد دمشق شد و سه شنبه با بشار اسد گفتگو خواهد کرد.

او گفت این لحظه ای بسیار حساس است و او گفتگویی "جدی و صریح" با آقای اسد خواهد داشت تا از او بخواهد "گام های جسورانه" برای اثبات جدی بودنش نسبت به فرآیند صلح بردارد.

طبق طرح پیشنهادی آقای عنان، باید از روز ۱۲ آوریل (بیش از یک ماه پیش) بین طرف‌های درگیر در سوریه آتش‌بس برقرار می‌شد و دولت نیز تانک‌ها و نیروهای ارتش را از مناطق مسکونی خارج می‌کرد.

اما خشونت ها ادامه یافته و روز دوشنبه فعالان گزارش دادند که در هفت نقطه مختلف سوریه درگیری هایی روی داده و عده ای کشته شده اند.

حداقل ۱۰ هزار نفر از زمان شروع اعتراضات علیه حکومت اسد در ماه مارس ۲۰۱۱ کشته شده اند.

+39
رأی دهید
-138

مسیح پسر مریم - تهران - ایران
ای بی بی سی کثیف...چقدر جاهلند کسانی که حرفهای این شبکه ای که ضربه ها به ملت ایران زده از مشروطه تا الان را بخواهند باور کنند.این آمریکای کثیفه که تروریست ها رو تا بن دندان مساح کرده...اینقدر این آمریکا و اسرائیل کثیفند که برای حذف اسد دست به چنین جنایاتی می زنند...نزدیک است روزی که قدس را آزاد کنیم و از بزرگ و کوچکتان و درشت و ریزتان تاوان این همه جنایات به تا ریخ بشریت رو پس بدید.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:00
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
دیدید؟؟ که تمام کشورهای غربی بسیج شدند برای به گور فرستادن معمر قذافی؟؟؟؟ در اینجا بیانیه‌های آبدوغ خیاری!!!! زیرا که مثل آن.آن.آن.آن..قلاب شکوهمند ایران..بوی خوش نفت بود اینجا ۱۰۰۰۰--ایران ۱۰۰۰۰۰۰ کشته جنگ و اعدام!!! کی‌ چشم کورتان باز میشود..خدائی که نیست!!! می‌داند!!!sobhamallah!!
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:04
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
البته زیاد هم به بهار عربی‌ و مبارزان دلخوش نباشید-۹۰ در صد همین مبارزان وقتی‌ به قدرت برساند در تحکیم بیشتر اسلام خواهند کوشید..مثل اخوان المسلمین مصر!!!!
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:07
اصفهان نصف جهان - اصفهان - ایران
تروریستهای مسلح سوریه با پوشیدن لباسهای ارتشیهای سوریه دست به کشتار و قتل عام مردم بیگناه سوریه میزنند و این کشتار خود را به ارتش سوریه نسبت میدهند تا خود را بیگناه جلوه دهند و ارتش سوریه را قاتل،مزدوران خودفروخته به رژیم صهیونیستی فکر میکنند با این کارهایشان میتوانند خدشه ای به اتحاد ملت سوریه بزنند،اگر فکر میکنند که میتوانند دو دستی سوریه را تقدیم رژِیم صهیونیستی کنند کور خواندند،این مزدوران رژِیم صهیونیستی باید جوابگوی این قتل عامشان باشند،زنده باد سوریه و ملت سوریه.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:08
global peace - دیترویت - آمریکا
مرگ بر بشار موش،زنده باد مردم دلیر و آزادیخواه سوریه،ما مردم ایران حامی شماها هستیم،کم نیارید ای مردم سوریه تا آزادی کشورتان از دست مزدوران جمهوری اسلامی دیگر چیزی نمانده است،امیدوارم کشور ایران هم روزی طعم آزادی را بچشد.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:11
ADSI - شانگهای - چین
تا حالا دو تا ساندیس خور مزدور به این خبر دردناک رای مثبت دادن که امیدوارم خودشون به همین شکل کشته بشن
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:32
NedayeAzadi - تهران - ایران
حالا یک عده جان نثارهای اسد و خامنه ای میان و کار برادران جنایتکار سوریشونو در اینجا تکمیل میکنن. انجام جنایت و تکذیب جنایت. جالبه اینها (در حالیکه در طول عمرشون هرگز نام این روستا رو هم نشنیده بودن) اینقدر دروغگو، وقیح و پر رو هستند که حتی بازماندگان این جنایت رو هم به دروغگویی متهم میکنن.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 08:54
mehdikhoda - پادربورن - آلمان
این مردک (بشار اسد) آخر و عاقبت بن لادن ، صدام و قذافی رو ندید با اون همه دبدبه و کبکبه که چجوری چاقو تو ماتحتش کردن؟؟
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 09:15
صمصام - سیدنی - استرالیا
انسان به کجا باید پناه ببرد از دست انسان؟ ...ککس-فرانکفورت: مسلمان خالص نه سنی نه شیعه که با سینه سپر کرده از اسد حمایت می کنی و طبق فرمایشات رهبر معظمت می گویی خطر وهابیت از تشیع بیشتر است، کجایی،؟ برای کودکی که گلویش با چاقو دریده شده، سیاست و مذهب و اسلام و قرآن و خدای موهوم خونخوارت، پشیزی ارزش ندارد. این لکه ننگ نه تنها تا ابد بر دامن اسد و خامنه ای خواهد ماند، بلکه هر بی وجدانی هم که ازین نسل کشی حمایت کند، دستانش به خون بیگناهان آلوده است...
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 09:28
truth-seeker - لندن - انگلستان
خشم و نفرت در دل‌ انسانها به حدیست که اگر قدرت لازم را در اختیار داشتند تمام خلقت را نابود میکردند. این جنایتها ناشی‌ از عملکرد‌های خود خواهانهٔ سران قدرت یافتهٔ بشریت می‌باشد. آنها فقط تمرکز بر پر کردن جیبهای خود کرده‌اند و هرگز آموزش درستی‌ را به جامعه‌ها نداده‌اند. نتیجه بوجود آمدن مافیاها و دست‌های قدرت طلبی در این کره زمین بوده است. متاسفانه روزهای بسیار سختی را مردم دنیای خاکی ما خواهند گذراند و شاید کرهٔ زمین روزی همه را با خود ببلعد و بازماندگان روش خود را عوض کنند و با خلقت و قوانینش همراه شوند.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 09:36
mahshahr - ونکوور - کانادا
با این کار مــا شــه رو تو سر خودش چکوند، تمومه کارش، همون اتفاقی که تو حلبچــــه افتاد و آمرش سرنوشت خودشو ترسیم کرد
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 10:01
togyan - لندن - انگليس
مزخرف پشت سر مزخرف، دروغ پشت سر دروغ. فرض بگیریم که شما درست بگید و بشار اسد یک دیکتاتور خون آشام هست و تمام ریشوهای اسلامی تندرو که دارند با حکومت میجنگند، همه آزادی خا و دمکرات هستند. توی این شرایطی که تمام دنیا و ماموران سازمان ملل همه ناظر اتفاقات در سوریه هستند، هیج حکومت خری نمیاد زن و بچه بی‌ گناه مردم را قتل عام کنه، و تیشه به ریشه خودش بزند. بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های غربی مثل سگ دروغ میگن، برای اینکه آمریکا و متهدانش می‌‌خواهند با سرنگونی بشار اسد و روی کار آوردن یک حکومت تندرو سونی در سوریه، زمینه‌های لازم برای حمله به ایران و بوجود آوردن یک جنگ فرسایشی طویل مدت را آماده کنند. که در آن کشورهای عربی‌ هم دخیل خواهند بود برای تصرف جزایر سه‌ گانه. مطمئن باشید شروع جنین جنگی به تجزیه ایران می‌‌انجامد. و تنها جنگ و نکبت در کشورهای جهان سوم هست که پول و ثروت را به کشور‌های جهان اول میبرد.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 10:25
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه تا چشم امثال تو کور بشه...اینم بهت بگم که بزودی این بیداری ها فراگیر میشه و به امید خدا به ظهور ختم میشه و کل دنیا رو اسلام فرا میگیره.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 12:11
mangol - ایران - ایران
اصلا به بشار اسد می یاد آدم کش باشه؟
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 13:31
NedayeAzadi - تهران - ایران
togyan - لندن - انگلیس، آره شاهدان عینی و بازماندگان این جنایت، سازمان ملل و خبرگزاریها همه دروغ میگن، فقط این تویی که راست میگی، تویی که تو عمرت سوریه رو از نزدیک ندیدی. واقعا رو رو برم.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 13:55
*پسر شجاع* - تهران - ایران
اتفاقا با سابقه ای که از حکومت آخوند در ایران دیدیم کاملا معلوم هست که حکومت بشار اسد این جنایت رو انجام داده ..اینها به خیال خودشان میخوان آب رو گل آلود کنن تا معلوم نشه واقعیت چی هست ..اتفاقا بغل گوش ماموران سازمان ملل این جنایت رو انجام دادن که راحت تر مبارزان سوریه ای رو متهم کنند ..ولی کور خواندن دیگه این سیاست کثیف آخوندی جواب نمیده ..حالا عصر ارتباط و رسانه هست . هنوز همه به یاد داریم که ندا رو در ایران مامور کثیف حکومت با شلیک مستقیم کشت بعد بصورت احمقانه سعی کردن پای اسراییل و معترضان به حکومت آخوند رو به میان بکشن ..
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 15:49
danial nabi - استكهلم - سوئد
دروغ محض این اخبار صدای الجزیره است که مخالف بشار اسد هستند، این کار توسط مزدوران آزیر شده عربستان آمریکا و اسرائیل و دیگر همدستان ایشان است، در ضمن عربستان برای ترور اسد حدود ۴۰۰۰۰ دلار جایزه تعیین کرده، البته با اجازه آمریکا سرورشان.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 18:07
mikeljan - سقز - ایران
یقینا بشار اسد و مزدورانش این کشتار را راه انداخته اند. آنها از دستورات روسیه و چین و دیگر حامیانش پیروی می کنند
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 19:45
kawir - فرانکفورت - آلمان
امریکایها هر روز بیش از ۱۰۰ زن و کودک را تو افغانستان قتل و عام میکنند ولی‌ صدا شو در نمیارن، هر وقت هم کار به جای باریک میکشه از طریق عوامل شون اسد یا خامنه‌ای اینجور فجایع را راه میاندازند که دست خودشن رو نشه، ما هم اینقدر ساده هستیم که همه چیزو باور می‌کنیم
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 20:45
Don Mario - بوگوتا - کلمبیا
مسیح پسر مریم ، بی‌ خیال بابا ، دوره مشروطیت و فعالیت بی‌بی‌سی ؟! عزیز دل‌ برادر ، آنقدری که تو و امثال تو از این بی‌بی‌سی و نقش آن در بر آمدن انقلاب ۵۷ سود بردید کسی‌ نبرده است ، از حادثه سینما رکس آبادان به بعد هر شب مردم مینشستند و دروغ‌های بی‌بی‌سی و آمار دروغ کشتار تظاهرات را گوش میکردند ، یادم نرفته که بعد از ۱۷ شهریور گفتند از خون جوی راه افتاده و بیش از ۴۰۰۰ نفر را کشتند ( البته من ۱۷۰۰۰ به نیت ۱۷ شهریور را هم شنیدم) وگفتند که جنازه‌ها را به دریاچه نمک قم ریخته اند ، آمار دقیق کشته شدگان در قطعه ۱۷ بهشت زهرا موجود است ، البته اگر فقط یک نفر هم بود اشتباه بود ولی صحبت از دروغ بی‌بی‌سی است و نفع حکومت فعلی‌ از آن.
‌سه شنبه 9 خرداد 1391 - 21:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.