آمریکا ۳۰ میلیارد دلار جنگنده و هلی کوپتر به عربستان می فروشد

آمریکا نسل جدیدی از جنگنده های اف ۱۵ را در اختیار عربستان سعودی قرار می دهد 

سخنگوی کاخ سفید از اجرای بزرگترین قرارداد نظامی این کشور با عربستان سعودی خبر داده است.

ارزش این قرارداد نظامی نزدیک به سی میلیارد دلار است.


سخنگوی کاخ سفید طی بیانیه ای از هاوایی آمریکا اعلام کرده است که این قرارداد نشان دهنده تعهد آمریکا به تامین و تقویت ظرفیت دفاعی عربستان سعودی به عنوان یک بخش کلیدی امنیت منطقه خلیج فارس است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حال حاضر برای تعطیلات سال نوی میلادی در هاوایی به سر می برد.

آمریکا اعلام کرده است که براساس این قرارداد، ‌٨٤ فروند جت جنگنده جدید اف ۱۵ و همچنین قطعاتی برای تقویت و نوسازی ۷۰ جنگنده اف ۱۵ اس به عربستان تحویل داده خواهد شد.

به گفته مقام های رسمی آمریکا، این قرارداد شامل تامین مهمات نظامی، قطعات یدکی جنگنده ها ، آموزش، نگهداری و تدارکات لازم است.

اعلام قرارداد نظامی آمریکا و عربستان در میانه تبادل تهدیدهای لفظی ایران و آمریکا نسبت به تنگه هرمز در خلیج فارس صورت می گیرد که بیش از ۱۷ درصد نفت خام جهان از آن عبور می کند.

 

سکوت اسرائیل

 

در حالی که فروش تعداد زیادی از هواپیماهای جنگنده و هلیکوپترهای تهاجمی به عربستان سعودی، موازنه راهبردی در خاورمیانه را برهم می زند، اسرائیل برخلاف موارد پیشین با این معامله مخالفتی نکرده است.

ایران با برگزاری یک مانور نظامی در تنگه هرمز اعلام کرده است که در صورت تحریم نفت این کشور از سوی جامعه بین المللی، این تنگه را مسدود خواهد کرد اما آمریکا می گوید که این موضوع را تحمل نخواهد کرد.

توافقنامه جدید، بزرگ ترین قرارداد تسلیحاتی بین آمریکا و عربستان سعودی در تاریخ هر دو کشور است. بیش از یک سال پیش دولت و کنگره آمریکا بر سر فروش بیش از ۶۰ میلیارد دلار جنگ افزار به عربستان سعودی طی ۱۰ تا ۱۵ سال به توافق رسیدند.

این قرارداد به جز فروش ۸۴ فروند جنگنده اف ۱۵، نوسازی ۷۰ فروند جنگنده اف ۱۵ اس نیروی هوایی عربستان، شامل فروش بیشتر از ۱۵۰ فروند هلیکوپتر نظامی آپاچی و بلک هاوک است.

تحلیلگران می گویند این قرارداد در جهت کاهش نگرانی عربستان سعودی از تقویت توان نظامی ایران امضا می شود.

کارشناسان نظامی پیشتر گفته بودند که جنگنده اف ۱۵ اس برای حمله احتمالی عربستان سعودی به اسرائیل مناسب نیست و کارایی این هواپیما برای عملیات نظامی در مناطق همجوار است.

 

ایران در هفته جاری همزمان با تهدید به مسدود کردن تنگه هرمز یک مانور نظامی در این منطقه خلیج فارس برگزار کرد

برخی از تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند که این قرارداد در جهت کاهش نگرانی عربستان سعودی از تقویت توان نظامی ایران امضا شده و به برتری هوایی عربستان در برابر ایران کمک می کند.

سخنگوی کاخ سفید می گوید این قراداد از بیش از ۵۰ هزار فرصت شغلی را در آمریکا پشتیبانی می کند و سالیانه ۳ و نیم میلیارد دلار به اقتصاد این کشور کمک می کند.

شرکت بوئینگ که تولیدکننده جنگنده های اف ۱۵ و هلیکوپترهای آپاچی است، پیشتر اعلام کرده بود که قرارداد تسلیحاتی با عربستان از ۷۷ هزار فرصت شغلی در ۴۴ ایالت آمریکا پشتیبانی می کند.

در حالی که فروش تعداد زیادی از هواپیماهای جنگنده و هلیکوپترهای تهاجمی به عربستان سعودی، موازنه راهبردی در خاورمیانه را برهم می زند، اسرائیل برخلاف موارد پیشین با این معامله مخالفتی نکرده است.

مقام های نظامی آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که آمریکا جنگنده پیشرفته و جدید اف ۳۵ را در اختیار اسرائیل خواهد گذاشت.

+120
رأی دهید
-62

klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
خوب فرصت پیدا کردن سلاحهاشون را آب کنند.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 22:33
omid311 - بیلسکو بیاوا - لهستان
اینارو با خلبان فروختن؟عربا به اینا میگن طیاره آخه
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 22:43
golly47 - فرانکفورت - المان
تمام عربستان پر شده از سلاح‌های جنگی -عرب هارا از ایران میترسانند که سلاحهای‌شان را بفروشند اگر هم گوش بهرف ندادند مثل لیبی‌ میکنند سلاح‌ها را هم منهدم یا دوباره بر میگردانند بخاطر همین عرب از بیخ عربه اگر این کارها را نکنند از کجا بیارند بخورند
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 22:49
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
. bavar88 - آمستردام - هلند برادر من شما که اینقدر جان بر کفّ هستی‌ نمیدونم تو آمستردام ( شهر سکس و مواد مخدر ) چکار میکنی‌، ! و مارو مزدور خارج نشین صدا میکنی‌، حتا دقت نمیکنی‌ که من نوشتم ریشه ی تروریست باید محو بشه . شما حتا به حرف‌های خودت هم باور نداری و اون کسی‌ که سرش کلاه رفته و ذهنش شستشو داده شده شمایید، نه مردم آگاه ایران،.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 23:32
birmingham - شیراز - ایران
تا حالا فکر کردین چرا آمریکا هیچ اقدمی علیه ایران نمی‌کنه .آمریکا ایران رو می‌خواد به عنوان مترسک اسیا با این مترسک کشورهای هاشه‌ای رو میترسونه اونها مجبور میشن سلاح‌های نظامی آمریکا و انگلیس رو به قیمت گران ازشون بخرن و آمریکا و انگلیس فقط و فقط منافع خودشون براشون مهم و این سلاح هسته‌ای ایران هم یک بهانه هست برای وحشت ناک نشون دادن این مترسک که آمریکا و انگلیس درس کردن آمریکا هیچ وقت با ایران نم
جمعه 9 دي 1390 - 00:45
differenta - استکهلم - سوئد
من ندیدم ولی رقص اذری شبیه لینک زیر هست خیلی زیباست. https://www.youtube.com/watch?v=imFotIvyPnc
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 23:48
وکیل دادگستری معلق سیاسی - لندن - انگلستان
یاد آنروزهائی که شاه فقید ایران همین تعداد جنگنده F14 که در آن زمان انحصارا در اختیار آمریکا وایران بود را خرید به خیر و یاد آن قدرت بی نظیر نیروی هوائی شاهنشاهی که در تمام منطقه خاور میانه بزرگترین مدعیان امروز مثل ترکیه و اعراب را پشه هم حساب نمی کرد. همچنین یاد ورزیده ترین خلبان جهان , فرمانده شجاع و میهن پرست نیروی هوائی سپهبد نادر جهانبانی که به فرمان آیت الله خلخالی اعدام شد گرامی باد.
جمعه 9 دي 1390 - 02:19
red.boy - تهران - ایران
omid311 - بیلسکو بیاوا - لهستان_ ما هم میگیم هواپیما مشکلش چیه زبان دیگران روا مسخره میکنی. طیاره در عربی یعنی هواپیما. ریشش از کلمه طیر میاد. ایران در منطقه جلوی عربستان و اعراب خلیج فارس هیچ حرفی برای گفتن ندارد
جمعه 9 دي 1390 - 06:07
Azadikhah - تكسل - هلند
حالا میفهمیم چرا حکومت ایران رو کشورهای خارجی دوست دارن و ولش نمیکنن. تا جمهوری اسلامی ایران هست فروش جنگ افزار نظامی در منطقه ادامه داره.omid311 - بیلسکو بیاوا - لهستان:نه.نگران نباش سرلشگر فیروزآبادی رو میارن بهشون خلبانی اف ۱۵ آموزش بده :)).پرسنل نظامی عربستان هم همان دوره هایی را می بینند که ایرانیان پیش از انقلاب میدیدند ثانیا از نظر استعداد و توانایی ها ذهنی و بدنی هم عرب ها هیچ فرقی با ما ندارند بهتر نباشن بدتر نیستن.salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا:دوست عزیز بیشتر دوستان میدانند که ایشان اصلا هلند نیست و این جا اقامتش را دروغ نوشته.و اصلا وقتتون رو برای اینجور آدمها هدر ندید.موفق باشید
جمعه 9 دي 1390 - 06:33
kara - روتردام - هلند
birmingham - شیراز - ایران. حق با شماست دوست عزیز ولی‌ نکته‌ای که اکثر ایرانیها نمیخواهند ببینند این است که هر کشوری به منافع ملی‌ خودش از هر چیزی بیشتر اهمیت میدهد و از هر حیله‌ای استفاده می‌کند و این کاملا قابل قبول است به جز ایران که منافع ملی‌ که هیچ حتا وطن و ملیت نه‌ تنها بی‌ اهمیت بلکه مذموم است. ایرانی‌ فقط به منافع شخصی‌ فکر می‌کند و در حیطه مملکتی هم که فعلا کوتوله‌های سیاسی نه‌ سواد مملکت داری دارند و نه‌ حس وطن پرستی.
جمعه 9 دي 1390 - 08:44
golly47 - فرانکفورت - المان
خسروداد بهترین خلبان دنیا بود که آخوندا اعدامش کردن در مانور هوای بین ایران و آمریکا آمریکا باخت چون خلبان آمریکای نتونست از زیر ٔپل اهواز هواپیما را رد کند از آن روز آمریکای‌ها تصمیم گرفتند شاه را برکنار و عرب هارا بیارند
جمعه 9 دي 1390 - 12:17
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این آخوندا میگن مرگ بر آمریکا ولی‌ به خاطر این اتم بازیشون اقتصاد کلّ آمریکا و غرب را درست می‌کند با تهدید کشورهای منطقه و همسایه. آفت الله‌های اسـ... اقتصاد بلوک شرق را گًل باران کردند و همسایه‌ها و عربها هم اقتصاد غرب را دارند رونق میدهند.به دلیل همین هست که آمریکا میگوید ما در صدد تغییر رژیم ایران نیستیم. مگر اینکه خود آفت الله جنگ را شروع کند و باعث سرنگونی خودش شود چون می‌داند پشتیبانی ملت ۳۲ سال زجر کشیده را ندارد.
جمعه 9 دي 1390 - 15:22
love-iran - چابهار - ایران
Azadikhah - تکسل - هلند. اینها رو تنهایی گفتی یا با بچه ها فکر کردی شیطون اخه اسم یک خلبان عرب بگو نه تو عربستان تو امارات تو افریقا چرا اینقدر از خودتون تخیل نشون میدید که بگید اونها پیشرفت کردن هنوز بعد هزار سال به جت میگن طیاره برو عکس های رزمایش رو نگاه کنن بد میفهمی چقدر بلدن هههههههههه
جمعه 9 دي 1390 - 17:20
oghab - هلسينكي - فنلاند
خدا برکت بده به جمهوری اسلامی ،،حالا کی میخواهد برای السوسمار‌ها روشن شون کنه ؟؟؟؟
جمعه 9 دي 1390 - 17:00
Azadikhah - تكسل - هلند
love-iran- چابهار - ایران: همیشه شاد باشی‌ :-)زیاد دنبال اسامی نباشید که من هم نیستم ولی‌ انجام کار مهمتر از اسم هست!به قول قدیمیا شب دراز است و قلندر بیدار و جوجه رو آخر پاییز میشمارند خواهیم دید!
شنبه 10 دي 1390 - 04:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.