احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در کشور

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله و مهندسی زلزله با بیان اینکه طبق آمارها در ایران در هر دهه یک زلزله با بزرگای 7 ریشتر رخ می‌دهد، گفت: از آخرین زلزله با بزرگای 7 ریشتر در کشور 14 سال و هفت ماه می‌گذرد لذا باید مراقب زلزله‌ای با بزرگای 7 ریشتر باشیم.

به گزارش مهر، دکتر مهدی زارع امروز در حاشیه کارگاه تخصصی زلزله بم در پاسخ به خبرنگار مهر با اشاره به رخداد زلزله‌هایی در کشورهای همسایه ایران افزود: کلیه زلزله‌هایی که در کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه، ایران، الجزایر، مراکش، پاکستان، هند و افغانستان رخ داده است از نظر عدم رعایت ضوابط ایمنی و مقررات، کمبود استانداردهای مناسب برای رعایت نکات ایمنی در سازه‌ها و توسعه سریع با یکدیگر مشابه هستند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه این زلزله‌ها ربطی به زلزله‌های داخل کشور ندارند، اظهار داشت: به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در برابر زلزله این مناطق به مناطقی که بیشترین کشته را در بر دارند، تبدیل شده اند که از آن جمله می‌توان به زلزله 1378 ازمیت، 1384 پاکستان، 1382 بم و1383 الجزایر اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در صورتی که گسل‌های کشورهای منطقه با گسل ایران تلاقی پیدا کند، منجر به فعال شدن گسل‌های ایران می‌شود، خاطرنشان کرد: از آنجا که گسل‌های زلزله اخیر ترکیه در ایران ادامه پیدا نمی‌کنند نمی‌توان انتظار داشت که این زلزله ها منجر به فعال شدن گسل‌های ایران شود.

زارع همچنین با اشاره به نزدیکی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی به ترکیه توضیح داد:‌ گسل‌های موجود در این دو استان به خودی خود فعال هستند به گونه‌ای که زلزله‌های مهیبی در شهرستان‌های سلماس و چالدران در مرز ایران و ترکیه رخ داد. علاوه بر این در زلزله‌های تاریخی شهر تبریز این شهر 12 بار به طور کامل تخریب شد.

رخداد زلزله با بزرگای 7 در هر دهه

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه در هر دهه یک زلزله به بزرگای 7 در کشور رخ می‌دهد، یادآور شد: از آخرین زلزله با بزرگای هفت ریشتر در کشور 14 سال و هفت ماه می‌‌گذرد از این رو باید مراقب باشیم که ممکن است زلزله‌ای با بزرگای 7 ریشتر در یکی از صحنه‌های لرزه‌ای کشور رخ دهد.

وی تاکید کرد:‌ در حال حاضر ایستگاه‌های لرزه نگاری زیادی برای رصد زلزله‌های کشور ایجاد شده‌اند که پراکندگی آنها بیش از 300 تا 400 کیلومتر است. این در حالی است که برای رصد کامل زلزله‌های کشور باید پراکندگی این ایستگاه‌ها 30 تا 50 کیلومتر باشد.

لزوم توسعه ایستگاههای لرزه نگاری در کشور

زارع تعداد ایستگاه‌های لرزه نگاری در کشور را 24 ایستگاه ذکر کرد و ادامه داد: در حالی که وسعت ایران از بسیاری از کشورهای منطقه بیشتر است ولی در کشور ترکیه 120 ایستگاه لرزه نگاری، در عربستان 28 ایستگاه و در پاکستان 30 ایستگاه لرزه نگاری ایجاد شده است که نیازمند توسعه ایستگاه‌های لرزه نگاری در کشور هستیم.

وی با اشاره به ایستگاه‌‌های لرزه نگاری ایجاد شده از سوی موسسه ژئوفیزیک و موسسه شتاب نگاری کشور یادآور شد: ایستگاه‌های مربوط به شبکه شتاب نگاری که شامل هزار و 100 ایستگاه می‌شود برای رصد پریود کوتاه زلزله‌ها است که بیشتر برای ماموریت‌های مهندسی به کار می‌رود.

تلاش پژوهشگاه زلزله برای توسعه سامانه‌های لرزه نگاری

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله و مهندسی زلزله از تلاش این پژوهشگاه برای توسعه سامانه‌های لرزه نگاری خبر داد و افزود: به منظور توسعه سامانه‌های لرزه نگاری از سال جاری اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های مرتبط کردیم.

زارع در این باره توضیح داد: سامانه های لرزه نگاری سیستم‌هایی برای ثبت پردازش و تحلیل اطلاعت لرزه نگاری هستند. از این رو با پذیرش دانشجو در صدد توسعه این سامانه‌ها در کشور هستیم.

به گفته وی در حال حاضر ایران به عنوان یکی از واردکنندگان‌ دستگاه‌های لرزه نگاری در کشور است و از این رو پردازشگر، رقومی کننده و ثبت کننده این سامانه‌ها با استفاده از خدمات خارج از کشور تامین می‌شود که با پذیرش دانشجو در این رشته پروژه‌‌هایی در این زمینه تعریف خواهد شد.
 

+165
رأی دهید
-57

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
خدایا مردم مظلوم ایران به اندازه ی کافی‌ در تنگنا و سختی و مشقّت هستن، دیگه این زلزله و بلایای طبیعی رو ازشون دور کن لطفا
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 06:25
شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
مردم ایران با تورم و گرانی و قتل و غارت و تجاوز و اعدام و اختلاس دست پنجه نرم میکنند که در حد یه زلزله ۹ ریشتری هر روز جامعه ایران را می‌‌لرزاند.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 06:39
khosh bavar - يزد - ايران
اگر طبق منطق این فاشیستهای اسلامی فکر کنیم که الله آن سرزمین را مجازات می‌کند که در آن بی‌عدالتی بیداد می‌کند و و و ، پس چرا تا حالا در این ایران ظالم و وحشی، الله دست روی دست گذاشته و ما را مجازات نمیکند، خودش یک سوال و معمای میتواند باشد که نکند الله دستش توی دست این ظالمین هست !
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 07:37
tornado_val - لامرد - ایران
شهر من ، استان فارس ، شهرستان لامرد هست . الان بیش از 18 روز هست که اینجا زلزله میاد ، شاید بیش از 200 زلزله اومده باشه. تمامی مردم 90 درصد به بالا توی چادر و خیمه میخابن. خیلی ها هم از این شهر رفتن . امیدوارم که به خیر بگزره
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 08:20
miminana - لندن - انگلستان
خبرِ احمقانه برای گفتنِ به مردم،جز اضطراب برای ملتی که به اندازه کافی‌ دارند برای کشیدن نصیبی نداره،گفتنش به مردم چه دردیو دعوا میکنه،هفت سال پیش که پیش بینی زلزله شده بود همزمان با تحقیقِ من در مورد سطح اضطرابِ مردمِ تهران بود که نتیجه تحقیق به طورِ عجیبی‌ بالاتر از حدِ نرمال شد که علتش همین وحشت از زلزله بود
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 09:17
hamishe-iran - سیدنی - استرالیا
khosh bavar- یزد . خوبی ؟ خشی ؟ میگم شما خیلی داری از مخت کار میکشی این همه معما که طرح میکنی واست ضرر داره دادا. میگم شما یک استراحتی به کله ات بده چون با این نتیجه گیری ها که میکنی واست حرف در میارن . اسمت هم خیلی بهت میاد.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 11:52
خلیج همیشه فارس - انگلیس - انگلیس
khosh bavar- یزد . درود بر تو حرفهات مثل بقیه کامنتهات عالی بود . همیشه پیروز باشی . پاینده ایران یکپارچه و خلیج همیشه فارس
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 15:05
amoo uk - ليدز - انگليس
ببینید این حکومت به کجا رسیدن حتی حاضر نیستند در فکر جان مردم باشند و امور پیش گیری را مهیا کنن ،این همه دزدی و غارت از مردم حالا خودشون فکر‌ خودشون باشن تو این مواقع ولی‌ گشنگی و بیکاری مردم دست اوناست ،،چرا مملکتو دست صاحبش نمی‌دید ؟؟لعنت به اونهأی که این انقلاب شوم راه انداختند
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 17:10
oghab - هلسينكي - فنلاند
‌ای خدا گر زلزله هم بیاد .فقط این ارال و واوباش‌ها وانهایی که نام ایرن و ایرانی را لکه دار میکنند در زمین دفن کن
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 18:49
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
تقصیر بد حجاب‌ها تو ایران دیگه... چرا تو اروپا زلزله نمیاد؟!!! از بس خانومهای اینجا رعایت حجاب شون رو می‌کنن. از شوخی‌ گذشته خدا نکنه زلزله بیاد وگرنه با این حکومت نفهم و بی‌لیاقت تلفات زیادی می‌دیم.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 20:43
baas - روتردام - هلند
با درود فراوان / خوش باور گرامی گل گفتی .
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 20:46
porharfi - آرنم - هلند
گرچه ایران سرزمین ِ زلزله خیز بــُوَدآ !!//زلزله تو دیگر مانند ملا لرزه بر سرزمینم نیارآ !!//
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 20:53
khosh bavar - يزد - ايران
و مثل همیشه با درود بیکران بر خلیج همیشه فارس !
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 21:26
مهرتابان - تهران - ایران
tornado_val - لامرد - ایران امیدوارم شهر تو و کشور ما و همه دنیا از بلایای طبیعی و پلیدی و ظلم و جنایت و هر انچه که انسانیت ما را نابود میکند به دور باشد. متاسفانه با ضعف مدیریت شهر سازی بیشترشهرهای ایران در معرض آسیبهای جدی از بلایای طبیعی هستند .
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 05:30
khosh bavar - يزد - ايران
baas - : و با درود بیکران بر شما !
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 06:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.