پهپاد آمریکایی سفره ایرانی، مجتبی واحدی

در حالی که مقامات ایرانی با ذوق‌زدگی از در اختیار گرفتن پهپاد آمریکایی سخن می‌گویند سفره‌ی ایرانیانی که قرار است از این خبر مسرور شوند روز به روز خالی‌تر و امنیت آن‌ها هر روز از گذشته ضعیف‌تر می‌گردد. آیا حتی به فرض پذیرش ادعاهای مقامات ایران در خصوص روند تسلط بر پهپاد آمریکایی، این موفقیت چیزی بر اقتدار واقعی کشور و آسایش مردم می‌افزاید؟
 
از روزی که مقامات امریکایی و رسانه های ایرانی به صورت تقریباً همزمان از « تسلط ایران بر یکی از هواپیماهای بدون خلبان امریکایی »‌خبر دادند زمان زیادی نمی گذرد .

در این مدت ، صاحب نظرانی در دو سوی ماجرا دچار افراط و تفریط شدند که نتیجه آن، غفلت از برخی نکات مهم در این موضوع بود . حقیقت آنست که دسترسی یک دولت به «اسرار نظامی» و «عوامل قدرتِ» دشمن یا رقیب، یک امر بی سابقه نیست اما فاصله تکنولوژیکی ایران و امریکا و تلقی شکست ناپذیری امریکا ـ که ظاهراً‌سردمداران حکومت ایران بیش از آحاد ایرانیان ،آن را باور کرده بودند ـ حادثه اخیر را بیش از حوادث مشابهی که در گذشته اتفاق افتاده ، در کانون توجهات قرار داد .

بعضی از مقامات ایرانی و رسانه های حکومتی، سقوط یا فرود الزامی این هواپیما را پایانی بر اقتدار هوایی امریکایی ها دانستند و گروهی در این سوی ماجرا، ادعا کردند هواپیمای نمایش داده شده توسط ایران ، تنها «یک ماکت بی ارزش» است . عده ای هم در راستای برداشت های افسانه ای از قدرت امریکا، مدعی شدند که اصولاً هواپیما، با برنامه ریزی خود امریکایی ها در یکی از مراکز ایرانی به زمین نشسته، تا اطلاعات محرمانه ای از ایران جمع آوری کند.

البته اظهار نظر فنی در خصوص ارزش نظامی این کار، از صلاحیت نگارنده خارج است اما واکنش مقامات نظامی وسیاسی امریکا و هم چنین پوشش گسترده این خبر در محافل رسانه ای امریکا نشان می دهد کاری که توسط ایران انجام شده، خارج از توقع بسیاری از کارشناسان در غرب بوده و علیرغم برخی ادعاهای طنزگونه که در برخی رسانه های فارسی زبان مخالف جمهوری اسلامی مطرح شد حادثه اخیر یک موفقیت برای ایران تلقی می شود.

از دیگر سو، می توان با اطمینان گفت که هم اکنون، تعداد دیگری از همین نوع هواپیما یا انواع دیگر از هواپیماهای تجسسی و جاسوسی امریکایی ، بر فراز خاک ایران در حال انجام یا تکمیل مأموریت های خویش هستند و آنگونه که مقامات جمهوری اسلامی ادعا می کنند قدرت نظامی امریکا ، مضمحل نشده است. به عبارت دیگر، تبلیغات حکومت ایران در خصوص انفعال کامل امریکا پس از حادثه « پهپاد »‌تنها برای دلداری دادن به برخی یاران حکومت است که پس از تنگ تر شدن حلقه محاصره سیاسی و اقتصادی ایران ، به شدت دچار اضطراب و نگرانی شده بودند همانطور که به نظر می رسد کوچک نشان دادن بیش از حد این موضوع نیز تنها برای ایجاد امیدواری در کسانی است که تلاش می کنند همه عوامل قدرت جمهوری اسلامی را نادیده بگیرند. در حالی که بایستی به جای بزرگ بینی موضوع یا تلاش برای بی اهمیت نشان دادن حادثه اخیر ، به ابعادی پرداخت که در افراط و تفریط های تبلیغاتی ، مخفی مانده است.

یکی از مهم ترین ابعادی که تا کنون کسی به آن نپرداخته و راز اصلی بسیاری از ماجراهاست هزینه های فراوانی است که دولت جمهوری اسلامی، با کنار گذاشتن اولویت های اصلی کشور، در این زمینه ها صرف می کند.

حقیقت آنست که همه دولت ها در تمام کشورهای دنیا، در مرحله اول تلاش می کنند حتی الامکان دشمنی ها با خود را به حداقل برسانند. در مرحله بعد با اولویت بندی های منطقی وبا توجه به امکانات خود ، برای ایمن سازی کشور خویش در برابر تهدیدات خارجی برنامه ریزی می نمایند که دسترسی به اسرار مهم مرتبط با دشمنان، بخشی از همین برنامه ریزی هاست. اما حکومت فعلی ایران ، از یک سو هر روز به موازات کینه پراکنی در داخل کشور ، بر میزان دشمنان جهانی خود نیز می افزاید. سپس برای خنثی سازی دشمنی ها ، دست به اقداماتی می زند که بسیاری از آنها بدون توجه به منافع ملی و با غفلت از اولویت بندی هایی است که هر حکومتی باید به آنها توجه داشته باشد .

با این مقدمه اکنون می خواهم به سؤال مهمی بپردازم که هیاهوها و تبلیغات افراطی، همواره موجب غفلت از آن شده است. این پرسش مرتبط با هزینه هایی است که نظام برای رسیدن به برخی اهداف کوتاه مدت ، به مردم ایران تحمیل می کند.

خبرهای غیر رسمی که از مراکز حکومتی به بیرون درز می کند و اعترافات ناخود آگاه بعضی مقامات کشوری و لشگری، حاکی است که در حال حاضر به بهانه « جنگ سایبری با دشمنان داخلی و خارجی » وجوه کلان و خارج از کنترل نهادهای نظارتی ، هزینه می شود. رشد قارچ گونه سایت های خبری ، فعال شدن صدها و هزاران شبکه دروغپرداز حکومتی و حضور گسترده عوامل رژیم در تمامی شبکه های اجتماعی ـ در حالی که فیلترینگ گسترده ، دسترسی مردم عادی ایران به بسیاری از این شبکه ها را غیر ممکن یا مشکل کرده است ـ و نیز حملات مکرر به سایت های مخالفان داخلی و خارجی ، نشان می دهد که جمهوری اسلامی در این خصوص ، سرمایه گذاری کلان کرده و بدون تردید موفقیت اخیر هم متأثر از همان سرمایه گذاری های کلان است . حتی خبرهایی در خصوص استخدام مهندسان زبده خارجی و پرداخت مبالغ نجومی به آنان برای کمک به جنگ سایبری ایران با کشورهای دیگر به گوش می رسد در حالی که علیرغم سرگرمی افراطی مقامات ایرانی به این جنگ ، نسبت به بسیاری از اولویت های اقتصادی مردم ، بی اعتنایی می شود و سرمایه گذاری در صنایع بزرگ کشور تقریبا ً به صورت کامل متوقف گردیده است . همچنین برای تأمین رفاه مردم و ایمن سازی زندگی روزمره آنها ، تلاش خاصی صورت نمی گیرد .

نتیجه این وضعیت آنکه به تعبیر ظاهراً طنز آلود برخی ایرانیان ، در شرایطی که هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی امریکا توسط نظامیان ایران به سلامت به زمین نشانده میشود به دلیل ناتوانی در «سالم به زمین نشاندن هواپیمای دارای سر نشین» همه ساله صدها تن از هموطنان ایرانی ، جان باخته و می بازند. همچنیبن در حالی که مقامات ایرانی برای دسترسی به تکنولوژی هسته ای و تهدید قدرت های جهانی ، در سالهای اخیر دهها میلیارد دلار هزینه کرده اند هیچگونه سرمایه گذاری قابل توجهی در صنایع نفت و گاز کشور صورت نگرفته به طوری که نه تنها در حال حاضر ، تولید نفت ایران در مقایسه با سایر کشورها ، در حد قابل قبول نیست بلکه هر روز بر میزان برداشت یک طرفه شرکای ایران از میادین مشترک نفتی و گازی افزوده می شود که تنها دلیل این امر ، عدم سرمایه گذاری ایران در آن میادین است . مقامات ایران ادعاهای گزافی در خصوص پیشرفت های عظیم هسته ای می کنند اما حتی از تأمین سوخت نیروگاه بوشهر عاجزند و علیرغم پرداخت چند برابری به روسیه ، تاکنون موفق به راه اندازی و حتی بهره برداری از آن نیروگاه نشده اند . انها از تسلط بر سازمان های جاسوسی و تجهیزات تجسسی امریکا واسرائیل سخن می گویند و برای اثبات این ادعای گزاف ، میلیاردها دلار هزینه های بیهوده انجام میدهند اما از تأمین امنیت مراکز نظامی و تسلیحاتی خود عاجزند که انفجارهای اخیر در ملارد تهران و اصفهان ، بهترین دلیل بر این مدعاست .

امروزه متأسفانه هیچکس نمی داند چند درصد از درآمد ناخالص ملی ایران صرف اقدامات تبلیغاتی و غیر مؤثر سران جمهوری اسلامی میشود . اگر چه وضعیت نامساعد اقتصادی اکثر مردم علیرغم درآمدهای بی نظیر نفتی ، بهترین دلیل بر صرف بخش عمده ای از این درآمد برای ارضای شهوات سیاسی مقامات ایران در داخل وخارج کشور است . این نحوه صرف در آمدها ، یادآور روش مورد عمل سران شوروی در دهه های گذشته است که گاه تا حدود جهل درصد از در آمد ناخالص ملی خود را صرف رقابت تسلیحاتی و مسابقه جاسوسی با امریکا می کردند .

آنها در این زمینه موفقیت های بزرگی هم داشتند که بهیچوجه قابل مقایسه با « تک موفقیت های دولت جمهوری اسلامی » نیست اما نتیجه آن شد که از آن ابرقدرت پُر مدعا ، هم اکنون چندین جمهوری فقیر وضعیف باقی مانده و جمهوری های نسبتا غنی نیز بهیچوجه با کشورهای مشابه در اروپا و امریکا قابل مقایسه نیستند.

بدون تردید برای ایران تحت حاکمیت سران فعلی نیز آینده ای غیر از این متصور نیست . همین امروز در حالی که مقامات ایرانی با ذوق زدگی از در اختیار گرفتن پهپاد امریکایی سخن می گویند سفره ایرانیانی که قرار است از این خبر مسرور شوند روز به روز خالی تر و امنیت آنها هر روز از گذشته ضعیف تر می گردد.آیا حتی به فرض پذیرش ادعاهای مقامات ایران در خصوص روند تسلط بر پهپاد امریکایی ، این موفقیت ، چیزی بر اقتدار واقعی کشور و آسایش مردم می افزاید؟ متأسفانه به نظر می رسد هیچ دلیلی برای دادن پاسخ مثبت به این سؤال وجود ندارد.

+145
رأی دهید
-140

khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
اینها اگر اینقدر باهوش هستند، که می‌‌خواهند این را کپی کنند. چرا نمی‌‌توانند یک هواپیما ساده کپی کنند. تا مجبور نباشند توپولف روس وارد کنند. بسیجی‌ و هوش؟ مغز بسیجی‌ به اندازه یک نخود می‌‌باشد. اگر نبود بسیجی‌ نمی‌‌شدند.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:29
آدم معمولی - آرمانشهر - ایران
با رویکرد کلی این تحلیل موافقم.دولت باید سریعا فکری اساسی برای بهبود اوضاع کشور بکنه. ضمن اینکه شکار جدیدترین و بهترین تکنولژی نظامی و جاسوسی آمریکا کار کوچکی نیست ولی نباید به این موفقیت ها دلخوش کرد.این رو هم نباید فراموش کرد که امریکا هم اون ابر قدرت سابق نیست و در سراشیبی سقوط قرار داره.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:25
bahane88 - تهران - ایران
دنیا به کجا رسیده که واحدی تحلیل گر شده.خدایا شکرت !!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:59
bavar88 - آمستردام - هلند
بابا سبیل..تو دیگه کی‌ هستی‌ هنوز هم با حماقتت کنار نیومدی..ما به رفتار و حرفت کلی‌ میخندیم و روی تحلیل‌هات حساب باز کردیم..ادامه بده..
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:02
mahan mahan - برایتون - انگلستان
می‌خوام بگم که آقای واحدی هم خیلی‌ ز‌ر ز‌ر می‌کنه فقط بازی با کلمه را خوب بلده.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:12
soheil220 - آرهوس - دانمارک
این نویسنده اش خیلی هالو بوده میشه اول بپرسم که منظور تو از امنیت چیه ؟ و شما به چی میگی امنیت که هی میگی به امنیت کسی اضافه نشده
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:52
ari jojeh - تهران - ایران
این آقای واحدی بعضی‌ موقع‌ها راست میگه، برای مثل این دو‌ ای دی bahane88 - تهران - ایران, bavar88 - آمستردام - هلند مال یک نفر و صد در صد از جیره خوران ساندیسی می‌باشد، و اینها چون علم و سواد درست و حسابی‌ ندارند و به پول مفت و باد آورده عادت کرده اند لذا برای تثبیت موقعیت رژیم و به تبع آن جیره ماهانه‌شان دست به هر کاری حتا آدم کشی زده و خواهند زد!!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:44
kara - روتردام - هلند
در واقع این در کنترل گرفتن پهپاد چیزی نبود جز ارسال پارازیت روی موج هواپیما. این هواپیما طوری طراحی شده که اگر ارتباط آن با مرکز قاطع شود در اولین محل ممکن به طور خودکار می‌نشیند. با این دستگاه‌های پارازیت اندازی که شرکتهای غربی در اختیار حکومت گذشته اند، عجیب نیست که این هواپیما در ایران نشسته است. سالم هم هست چونکه سیستم اتوماتیک کنترل آن بسیار پیشرفته هست. نکته مهم این است که آسمان ایران جولانگاه آمریکا شده و حکومت هیچ کاره است.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:51
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
حرف حق جواب نداره!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:18
mortimer - اصفهان - ایران
آقای نویسنده حرف دل ما را زدی.دمت گرم.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:38
hassan5 - تهران - ایران
هنوز کلام واحدی منعقد نشده چهار تا ساندیس خور زود تر از هم کامنت گذاشتند
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:40
ذک گرجی - فررارا ferrara - ایتالیا
ایا دوستان این سایت می دونند از قدرت نظا می وجهننمی ارتش امریکا را امید وارم خیلی امیدوارم جنکی بین ایران وامریکا در نگیرد چون در عرض یک هفته تمام ساختار نظا می رژیم ولایت فقه رااز بین میبرند .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 14:25
ذک گرجی - فررارا ferrara - ایتالیا
ایا دوستان این سایت می دونند از قدرت نظا می وجهننمی ارتش امریکا را امید وارم خیلی امیدوارم جنکی بین ایران وامریکا در نگیرد چون در عرض یک هفته تمام ساختار نظا می رژیم ولایت فقه رااز بین میبرند .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 14:25
alirezamoghaddam48 - لندن - انگلیس
این یارو به جای اینکه افتخار کنه به هموطنانش که پوزه آمریکا را به خاک مالیدند داره یه جاش می‌سوزه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:01
love-iran - چابهار - ایران
ذک گرجی - فررارا ferrara - ایتالیا. واسه همین قدرت هست که داره با طالبان مذاکره میکنه و میخواد زندانی هاشون رو ازاد کنه مرده حمله کنه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:33
mehdi6374 - واشینکتن - امریکا
اهایی کسایی که فکر افتخار انداختن یک پهپاد دارین امروز دلار رسید 1450 این قدرته اگر ایرانیا میتونن دلار برسونن 900 اون موقع افتخار کن داریم بیجاره میشیم
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:49
nazli_akrami - تبریز - ایران
kara - روتردام - هلند. دوست عزیز بهتون اطلاعات غلط دادن. سیستم مسیریابی هواپیما جوری بوده که اگر ارتباطش با مرکز کنترل هم قطع میشد از طریق نقشه ای که در سیستمش تعبیه شده اتوماتیک به مرکز برمیگرده. از یه عده وطن فروش انتظاری جز این نیست که در حالیکه کل دنیا دارن به اهمیت و بزرگی کار ایرانیها اعتراف میکنن یه عده بشینن تحلیل کنن که امنیت پایین اومده. واقعا که...
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:48
Azadikhah - تكسل - هلند
تحلیل جالبی‌ هست.ذک گرجی - فررارا ferrara - ایتالیا:غیر از ساختار نظامی خیلی‌ چیزهایی دیگر هم نابود می‌شه و امیدوارم این جنگ سر نگیره چون باعث نابودی مملکت و کشتار ملت و محکم شدن هر چه بیشتر ولایت فقیه می‌شه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:51
asdolla mirza - کابل - افغانستان
بنام شیطان که مردانه گفت می خواهم تو را گول بزنم و امان از خدا که به مثل یک پدر بی خیال/روانی وایساده بچه هاش هر غلطی بکنن و اون هم بعد اونا رو تنبیه کنه!. در اینکه باور ۸۸، بهانه نمکی ۸۸، چیپس ۸۸ و ساندیس ۸۸ همه از سال ۸۸ به بعد در این سایت به اظهارات نظر بسیجی گرانه ی خود می پردازند شکی نیست و بر همه واضح. اما سئوال اینجاست که چرا ما هنوز به این ... اجازه ی فضل می دیم؟ . اینها که نه به ایران عقیده دارند و نه به ایرانی، چرا نمیرن یه سایت بسازن مثل اسلامین یو کی و در اونجا هر..... خواست دل تنگشان تایپ کنن؟ . آقا ما دموکراسی با بسیجی نخواستیم. دیکتاتوری بدون اسلام و آخوند و بسیجی به از این. اگر این سایت مال ایرانیان است، ...
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 16:11
morid - بوشهر - ایران
kara-روتردام-هلند-میگم شما میکرو نوکرهای محترم بهتر نیست توجیهاتی که برای فرود این پهپاد میکنید باهم چک کنید و هر کدامتان نظر مسخره ای ندید.یکیتون میگه ماکته. روسها اوردنش پائین.لابد چند روز دیگه میگین سردش بوده به خانه پیرزنی در طبس پناه آورده ایرانیها گرفتنش.آخه مسخره اگه کار پارازیته .سیستم خود انفجاریش چرا بکار نیفتاد ومنفجر نشد تا افرادی مث تو سکه یه پول نشن ؟تورا فرستادند خارج درس بخونی نه اینکه پاک خل وچل بشی.!!!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 16:41
sharafYabi - بيمبه - انگولا
دوستان، این را بدانید که علم آینده در دست کسانی‌ است که با تلاش و کوشش و بدون دروغ در زندگی پیش میروند. این بهپاد طرحش ۳۰ ساله پیش ریخته شده. غرب از تمامی مسائل به اصطلاح مخفی‌ (دزدی، غارت، چپاول، خر کردن ملت و و و..) خبر دارد. مثل یک استاد پهلوان میماند که فنّ و فنون اصلی‌ را برای خود به کنار نهاده. اما این استاد فنون بیشماری را در آستین خود دارد. مذهب تان هم که دروغ بود و مردم را از دین بیزار کدید. بیدار شوید و خود و ایران عزیز را نجات دهید.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 18:15
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
باید اعتراف کرد که ایران هر روز داره بیشتر رشد میکنه. رشد دلار، رشد تورم، رشد فقر، رشد بیکاری،... چرا دشمنان حکومت نمیخوان این همه رشد رو ببینند؟!!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 18:41
کشور فقط ایران - تهرات - ایران
به خاطر اینکه ویزای این اقای واحدی تمدید بشه چقدر اراجیف سر هم میکنه!پینوکیو دروغ میگفت دماغش بزرگ میشد اقای واحدی سبیلش بزرگ میشه وقتی تفسیرهای در پیتی میکنه!در هیچ شرایتی ایرانی نباید خیانت به مملکتش بکنه در هیچ شرایطی!!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:50
red mist-37 - اصفهان - ایران
چرا بعضیا بحث رو به وطن پرستی و اینجور چیزا ربطش میدن. خب واحدی هم داره راست میگه کشور مشکلات خیلی زیادی داره چرا به اونا توجه نمیشه من لیسانس برق دارم با معدل خوب به هرجایی به هردری زدم تویه یه شرکت استخدام بشم نشده همه جا پارتی بازیه دوسه ساله بیکارم مجبور شدم شغل آزاد کار کنم که به رشته ام ربطی نداره. خب بیکاری مهم تره یا پهباد آمریکایی؟. اصلا ایران صدتا پهباد بسازه بمب اتم بسازه چه سودی به حال من نوعی داره؟. بابا برید ببینید ژاپن یا آلمان که ارتش درست و حسابی ندارن اما صنعت دنیا دستشونه. اما تو کشور ما تولید وجود نداره. بابا یه کم واقع بین باشید توروخدا
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:42
potatis - مالمو - سوئد
تا حالا اینهمه ساندیس خور یکجا ندیده بودم، این نشون میده که آقای واحدی واسه رژیم خیلی دردسر ساز شده، کلا ایشون آدمی منطقی و با شعور هستند و من به شخصه خیلی قبولش دارم.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 00:43
nima13591111 - تهران - ايران
bahane88 - تهران - ایران و bavar88 - آمستردام - هلند. اقایان محترم اصلاً واحدی بد ولی وضع اقتصادی واقعاً ناجوره. من تو وزارت نیرو هستم و دارم میبینم با این وضع اعتبارات پیمانکاران و مشاوران واقعاً تو وضع بدی هستند. مبالغ میلیاردی طلبکارن ولی از اعتبار خبری نیست. خودتون هم میدونید که میلیونها نفر تو این مملکت تو همین شرکتهای پیمانکاری که با وزارت نیرو و سایر وزارتخانه ها کار میکنند مشغول اند. خدا خودش کمک کنه.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 05:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.