وقتی ترمز شبانه بانک مرکزی در بازار سکه ،نرخ ارز را منفجر می کند- دلار ۱۴۵۰ تومانی

بازار مالی - تصمیم ناگهانی بانک مرکزی در توقف فروش سکه به انفجار در بازار ارز منجر شد.

                             وقتی ترمز شبانه بانک مرکزی در بازار سکه ،نرخ ارز را منفجر می کند- دلار ۱۴۵۰ تومانی

علی پاکزاد: اعلام تصمیمات اقتصادی در ساعات نزدیک به نیمه شب انگار مدتی است که بین مسئولین کشور به سنت تبدیل شده است. خبری که بانک مرکزی در آخرین ساعات شب یکشنبه بر روی سایت قرار داد، آنقدر دیر بود که بسیاری از سایت های خبری و خبرگزاری ها هم تا حدود ظهر دوشنبه هم از این تصمیم مطلع نشده بودند ولی در این بی اطلاعی رسانه ها، دلالان برای هجوم به بازار ارز مسابقه گذاشته بودند.
در سایت رسمی بانک مرکزی خبر به این صورت درج شده بود:« به منظور رفاه حال متقاضیان خرید مسکوک طلا و در راستای توزیع عادلانه آن بین اقشار مختلف جامعه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اقدام به پیش‌فروش مسکوک طلا بدون هیچ‌گونه محدودیت، از تاریخ 29/9/1390 تا اطلاع ثانوی از طریق تمامی شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور می‌نماید.بدیهی است از تاریخ یادشده، فروش نقدی سکه طلا از طریق شعب منتخب بانک ملی که موجب بروز مشکلاتی در نحوه توزیع آن شده بود، متوقف و فروش نقدی مسکوک و شمش طلا صرفاً از طریق بانک کارگشایی به روش معمول انجام می‌پذیرد».
اما همین چند خط دیروز (دوشنبه) بازار ارز را به لرزه در آورد. قیمت هر دلار که در پایان روز یکشنبه به 1408 تومان رسیده بود امروز با جهشی یک باره به مرز 1445 تومان رسید، هرچند با فاصله ای اندک و عرضه ارز توسط صرافی ها که از این جهش قیمت به وجد آمده بودند، قیمت ها اندکی کاهش پیدا کرد ولی در نهایت بازار با قیمت 1450 تومان بسته شد.

افزایش لحظه ای در بازار این نگرانی را ایجاد می کرد که مشکلی در بحث نقل و انتقال ارز به کشور ایجاد شده است ولی نکته جالب آنکه تعدادی از فعالین بازار ارز و مسئولین صرافی ها در پاسخ به پرسش خبرنگار ما تاکید کردند هیچ تغییری در وضعیت بازار پیش نیامده است و فقط امروز شاهد هجوم مردم برای خرید ارز هستیم.
خبر توقف فروش نقدی سکه از امروز بازتاب خودش را دیروز در بازار ارز نشان داد، ولی به طور حتم بانکهای که تا دیروز شلوغ بودند امروز خلوت خواندشد و صرافی ها از امروز با جمعیت بیشتری مواجه خواهند بود.

                        وقتی ترمز شبانه بانک مرکزی در بازار سکه ،نرخ ارز را منفجر می کند- دلار ۱۴۵۰ تومانی  
بانک مرکزی در مورد نحوه پیش فروش سکه در سیستم بانکی عنوان کرده است قیمت پیش فروش هر سکه بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده معادل 540 هزار تومان خواهد بود و اوراق چهارماهه تنها در شعبه فروشنده در پایان دوره قابل تبدیل به سکه خواهد بود و اگر مشتری بخواهد این اوراق را پیش از پایان دوره چهارماهه نقد کند بانک تنها متعهد به بازپرداخت رقم 540 هزار تومان اولیه خواهد بود. حال سئوال اینجاست، بانک مرکزی با این روش به دنبال چه هدفی بوده؟ آیا می توان انتظار داشت قیمت هر سکه بهار آزادی با این روش به حدود 540 هزار تومان کاهش پیدا کند؟
البته باید گفت پیش فروش به این صورت که مبلغ کامل از سوی خریدار پرداخت می شود، می تواند استقبال از این طرح را کاهش دهد و کاهش از پیش فروش سکه به معنی ملتهب شدن بازارهای های پولی دیگر خواهد بود و در عمل به معنی شکست طرح جدید بانک مرکی است، البته شاید قضاوت زود به نظر برسد و باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد.

از سوی دیگر این روند می تواند به معنی دخالت در فعالیت بورس کالا تلقی شود مگر آنکه بانک مرکزی توانسته باشد در همین مدت کوتاهی که بین تصمیم گیری ها و اعلام آن در بانک مرکزی طی می شود بورس کالایی را در این فرایند مشاکرت داده باشند که بعید به نظر می رسد.
واقعیت این است تصمیمات خلق الساعه بانک مرکزی تا امروز نتوانسته است بازار های پولی کشور را متعادل نگهدارد، باید منتظر بود و دید آنچه به عنوان رویکرد جدید بانک مرکزی از فروش نقدی به پیش فروش سکه در حال اتفاق افتادن است، چه بازتابی در بازار خواهد داشت.
یکی از مسائلی که این نحوه عملکرد بانک مرکزی که مدعی است از ابتدای سال تاکنون بالغ بر 39 تن سکه بهار آزادی ( بر مبنای اظهارات رئیس کل در صبحانه اتاق بازرگانی که عنوان کرد روزانه بالغ بر 20 هزار سکه توسط بانکها در کشور توزیع شده است) می توان انتظار داشت دربازخورد بازار اتفاق بیافتد نگرانی از نبود ذخایر کافی طلا در بانک مرکزی است و این تفکر به ادامه رشد قیمت سکه در بازار منجر می شود.
بازخورد بعدی نیز اتفاقی است که دربازارهای موازی رخ می دهد مانند آنچه در بازار ارز اتفاق افتاد.
بانک مرکزی اگر واقعا بر مبنای یک تفکر منطقی و غیر منقطع اداره می شد، می توانست از یک ماه قبل پیش فروش اوراق سکه آنهم قابل معامله در بورس کالایی را در بانکها آغاز می کرد و به موازات این فرایند که حتی می توانست در قالب طرحی از سوی بورس کالایی مطرح می شد، عرضه نقدی سکه در بانکها را انجام می داند.
فایده این روند تدریجی رونق بورس و به عنوان یک بازار شفاف بود و از سوی دیگر حساسیت های ناشی از اینکه فرایند از سوی بانک مرکزی آغاز شده است را در بازار کاهش می داد.
اما همانطور که پیش از این محمود بهمنی خود متذکر شده، متاسفانه بانک مرکزی به جای رئیس کل توسط یک سرباز اداره می شود.

+171
رأی دهید
-73

محمداصلی - تهران - ایران
1500 را هم رد کرده است .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:17
Sam-Antwerpen - آنتورپن - بلژیک
خوب همه جا دلار رفته بالا. اینجا هم همینطور. یورو پائین اومده و دلار بالا رفته!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:33
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. مگه از این گروه بی‌ سود و دزد و جر و جنجال کن احمقی نژاد چیز دیگری هم می‌توان انتظار داشت حالا هم هی‌ بگند مرگ بر این مرگ بر آن و زادیم در دهانشان این کار را کردیم آن کار را کردیم همین بیسواد احمقی نژاد اقتصاد ابرو حیثیت همه چیز این کشور مخصوصا در این ۲ سال آخر از بین برد و نابود کرد. به امید غلبه علم و دانش بر بی‌سوادی و جهالت و تسب دینی و نابود شدن گروه امام زمانی‌ قرون وسطی احمقی نژاد ها
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:32
ari jojeh - تهران - ایران
از تمامی‌ کاربران سایت تقاضا دارم به تمام فامیل و آشنایان خود بگویند که طلا نخرند تحت هیچ شرایط! این هشدار را جدی بگیرید!!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:45
پریستوک - تهران - ایران
ari jojeh - تهران - ایران اگر طلا داریم چی بفروشیم؟ می شه بیش تر توضیح بدید چرا؟ اگه ارز بالا بره طلا هم بالا می ره. آیا پیش بینی می کنید که افت قیمت داشته باشه؟
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:07
سيروس - تهران - ایران
اخوند جماعت داره مملکت را اداره میکنه و با تمام دنیا دشمن بعد از اینها هم بقول خودشون میخواد بیافته اقا امام زمان وأی وأی وأی وأی خدا بداد ما برسه.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:07
محمداصلی - تهران - ایران
از تمامی‌ کاربران سایت تقاضا دارم به تمام فامیل و آشنایان خود بگویند که تحت هیچ شرایطی ریال نگه ندارند و پس انداز خود را از بانکها خارج کنند و تبدیل به طلا کنند و نزد خود نگه دارند! زیرا ارزش ریال روز بروز کاهش میابد و قدرت خرید ریال کاهش میابد و کسی که ریال نگه دارد قطعا متضرر خواهد شد . در بورس تهران سکه برای تحویل در تیر ماه 91 به مبلغ ششصد و پنجاه هزار تومان پیش فروش شده است . این هشدار را جدی بگیرید!!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:31
ari jojeh - تهران - ایران
این دولت حقه بازه و داره طلایی را که به عنوانه پشتوانه پول باید در بانک مرکزی بماند را دارد سکه می‌کند و پولش را نصفی تو گوشش میزند و نصفی را به عنوانه یارانه به خورده خلق الله میخوانند بدهند و وقتی‌ که زدند به چاک دیگر هیچ چیز برای مملکت باقی‌ نمانده و همه تاراج شده!!! و تمام اون طلاها به مفت نمی‌ارزد چون پول مملکت شده پشگل و پشتوانه ندارد.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:16
محمداصلی - تهران - ایران
اصلاح می کنم " در بورس تهران سکه برای تحویل در تیر ماه 91 به مبلغ هشتصد و پنجاه هزار تومان پیش فروش شده است "
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:56
differenta - استکهلم - سوئد
بابا بفهمید امام زمان داره مملکتو اداره میکنه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:19
avesta_afshin - تهران - ایران
می بینید بازی کثیف دولت با ملت بی گناه رو سیاست اوباش گرایانه ای که دم به دم . دقیقه به دقیقه رنگ عوض می کنه و منحرف کردن ذهن مردم از مسائل اصلی به مسائل فرعی و پیش و پا افتاده اینکه فقط به این فکر کنی فردا قیمت سکه طلا مسکن مواد غذایی و خوردو خوراک چقدر می شه ! بخرم یا نخرم احتکار کنم یا نکنم سر مردم کلاه بزارم یا نزارم فقط و فقط کاری کنم که به سود خودم باشه و دیگران هیچ اهمیتی ندارن واقعا این چه سیاست کثیفی می تونه باشه . این همون سازه سازی که مردم رو باهاش می رقصونن
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:31
mandaie - وین - اتریش
سلام به همه دولار الان 1535 و یورو شده 1950 مبارک همه باشه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:31
noshafarin - اکلند - نیوزلند
دوستان ari jojeh و محمد اصلی لطفا شما دو نفر یک جلسه فوری دو نفره باهم بزارین به یک نتیجه واحد که رسیدید اعلام کنید که ما به فامیل و آشنایانمان ابلاغ کنیم چون اینطوری بنده خدا ها باید دایم تو مسیر بانک و طلا فروشی ها باشند ....
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 14:47
بی خیال - کرمان - ایران
دولت کسر بودجه داره اینطوری می خواد کسری بودجه رو جبران کنه و یارانه ها رو پرداخت کنه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 16:02
محمداصلی - تهران - ایران
ari jojeh عزیز چون ارزش پول مملکت از پشگل کمتر است نباید ریال نگه داشت . طلا در هر صورت ارزش خود را حفظ میکند . از طرفی دیگر بخاطر بحران اقتصادی دنیا در دیگر کشور ها هم مردم به خرید طلا روی آورده اند و برخی کارشناسان اقتصادی قیمت شمش طلا را تا 4000 دلار برای هر اونس یعنی حدود دوبرابر و نیم قیمت فعلی طی یک سال و نیم آینده پیش بینی کرده اند !
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:49
بابک خرم دین - تهران - ایران
شرط می بندم . که.تا چند ماه دیگر دلار به مرز سه هزارتومان خواهد رسید . مخصوصا که بانک مرکزی تحریم شده و دولت جنایتکار اسلامی شدید کسر بوجه دارد و با فروختن طلاهای که در حقیقت پشتوانه ریال است و با چاپ بی پشتوانه اسکناس . آتش زده به ریال و دیگر نمیتوانند ریال را پایین نگاه دارند . کار این رژیم تمام است .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 20:54
sabz 52 - بخارست - روماني
کارشون تمومه باید همهٔ پول هارو از بانکها خارج کنیم پول‌های ما که دلار ۱۰۰۰ تومنی هست ۳۵ در صد پول از بین رفت
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 21:29
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
بله قیمت تومان خوشبختانه در افغانستان هم خیلی پاهین آمده. هر 10000تومان=30 افغانی و این کاهش قیمت تومان باعث شده که محصولات تولید شده در ایران هم افت قیمت شدیدی را در افغانستان داشته باشند.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 03:48
mo1365n - کاشان - ایران
تقریبا یک سال پیش مقاله ای از دکتر فرشاد مومنی خوندم که استدلال می کرد با نقدی شدن یارانه ها دلار به قیمتی بین 1500 تا2000 تومان میرسه ولی کیه که تو این مملکت به تحلیل های علمی گوش بده.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 09:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.