چک سفید امضا برای احمدی‌نژاد

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار منتقد دولت و نویسنده دو کتاب اقتصادی، در نامه‌ای به نمایندگان مجلس، با اشاره به شرایط اقتصادی ایران، از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد.


 
آقای احمدی امویی پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و به پنج سال و چهار ماه زندان محکوم شد. این روزنامه نگار منتقد دولت در زندان اوین زندانی است.
 
به نوشته سایت کلمه، مهم‌ترین اتهام بهمن احمدی امویی، مقاله‌هایی بود که در نقد عملکرد اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد و فسادهای مالی برخی از نهادهای وابسته به دولت او نوشته بود.
 
او در نامه خود به نمایندگان مجلس با عنوان «چه کسی چک سفید امضا به احمدی‌نژاد داد و چرا؟» با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد نوشته است که ریاست جمهوری‌اش در سال ۸۴ با سوء استفاده‌های عظیم مالی در شهرداری تهران تحت مدیریت او زمینه سازی شد.
 
این روزنامه نگار اشاره کرده که هزینه این سوء استفاده در حدود ۳۲۵ میلیارد تومان بوده است.
 
ادعایی که آقای احمدی امویی به آن اشاره کرده، از سوی برخی از چهره‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های اخیر نیز تایید شده است. اما تاکنون به این موضوع رسیدگی قضایی نشده است.
 
بهمن احمدی امویی در نامه خود همچنین به موارد دیگری از عملکرد دولت احمدی‌نژاد، از جمله تخطی از قانون برنامه پنج ساله سوم و چهارم، ناچیز دانستن مجلس در ارائه ندادن گزارش عملکرد دولت، هزینه کردن بودجه عمرانی سال ۸۵ در شش ماه، دستور به کاهش غیر منطقی، غیر اصولی و غیر کار‌شناسی نرخ بهره به رغم هشدارهای مکرر اشاره کرده است.
 
این روزنامه نگار زندانی نتیجه این اقدامات را استفاده از منابع و نقدینگی نظام بانکی توسط نزدیکان و وابستگان به قدرت دانست و در این ارتباط، به پرونده سه هزار میلیارد تومانی اشاره کرد که به گفته او، تنها یکی از قله‌های کوه یخ فسادی است که بنیان آن درآن زمان بنا نهاده شد.
 
افزایش میزان مطالبات نظام بانکی کشور به رقمی چند برابر سال ۸۴، تغییرات شدید و پی در پی نظام بانکی برای کاهش قدرت تصمیم گیری و توان کار‌شناسی، افزایش وابستگی بانک‌ها به لابی‌های سیاسی و دسته بندی گروه‌های ذی نفوذ، از دیگر انتقادهای آقای احمدی امویی از عملکرد دولت احمدی‌نژاد است.
 
او نابودی نظام برنامه ریزی و کار‌شناسی متمرکز کشور در سازمان برنامه و بودجه را یکی از برنامه ریزی شده‌ترین اقدامات دولت احمدی‌نژاد دانست که هدفی جز نابودی ساختار اقتصادی، صنعتی و فکری کشور نداشته است.
 
این روزنامه نگار زندانی به موارد دیگری در مورد عملکرد دولت احمدی‌نژاد پرداخته است؛ از جمله، دستکاری غیر قانونی تعرفه‌های کالاهای وارداتی، تغییر پی در پی و غیر کار‌شناسی مدیران صنعتی و اقتصادی کشور، ارائه نشدن اطلاعات درباره چگونگی هزینه کردن ۵۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی از سال ۸۴ تاکنون.
 
نابودی زیر ساخت‌های اقتصادی و موقعیت گردشگری کشور، از دست دادن بازارهای کشورهای حوزه تمدنی ایران در عراق، افغانستان و آسیای مرکزی، نابودی کشاورزی و صنعت ایران از طریق واردات گسترده و افزایش وابستگی هر چه بیشتر اقتصاد و بودجه دولت به درآمدهای نفتی نیز در نامه بهمن احمدی امویی به نمایندگان مجلس مورد انتقاد قرار گرفته است.
 
این روزنامه نگار زندانی با ذکر این موارد و انتقاد‌ها، خطاب به نمایندگان مجلس نوشته است که آنچه را آنان و قوه قضاییه گاهی این روز‌ها در باره دولت احمدی‌نژاد می‌گویند، او و البته تعدادی دیگر از روزنامه نگاران و اقتصاددانان منتقد در این سال‌ها گفتند و نوشتند.
 
بهمن احمدی امویی در این نامه همچنین به حمایت‌های برخی از نمایندگان مجلس از دولت احمدی‌نژاد اشاره کرده و نوشته است که آنان به عنوان نمایندگان مجلس، جدا از وجدان، باید در برابر ملت و تاریخ نیز پاسخگو باشند.
 
این روزنامه نگار زندانی همچنین از نماینگان مجلس خواسته است تا از خود بپرسند آن همه حمایت‌های به گفته او، قانونی، غیرقانونی، امنیتی، اطلاعاتی و نظامی، به چه منظور و توسط چه کسانی به محمود احمدی‌نژاد اعطا شده است و او در سایه این چک سفید امضا، چه خدمتی باید ارائه می‌داد و بابت آن خدمات چه رقمی در آن نوشته است.

+214
رأی دهید
-30

dkdk - اسلیس - دانمارک
وقتی‌ میگم ما مردم ایران همه خوب و زرنگیم افسوس مثل بوقلمون رنگ برنگیم عده‌ای ناراحت میشوند.مثلا در مورد بره ایکه امریکاییها با نهایت وحشیگری و حیوان صفتی با میلی آهنی کریکت حیوان زبان بسته را وحشیانه کشتند و کسانیکه همیشه در این سایت چاپلوسی آمریکا را میکردند همونها به امریکاییها فحش دادند.بابا اینقدر عقاید متزلزل نداشته باشید.شما بیگانه پرستان حزب باد هستید.مرگ بر وطن فروشان.مرگ بر دولت مردم فریب.و مرگ بر بیگانه پرستانی که موافق حمله به وطنمان هستند.سرنوشت ملت ایران باید با دستانه خودشان رقم بخورد.بیگانگان هرگز دلسوزه ملت ایران نبوده و نخواهند بود.دلسوز ملت ایران تنها ملت ایران است.والسلام.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 02:47
شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
. هَل یَستوی اَلذینَ یُریشونَ بالتیغَ وَ الذینَ یُتیغونَ بالریش عندنا؟ آیــا کسانیــکـه بــا تیـــغ ریـــش میــزنــنــد بــا کســانیــکــه بــا ریــش تیـــــغ میــزننـــد نـــزد ما یــکســاننــــد؟.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 03:10
Mansory - توکیو - ژاپن
واردات بی رویه کالاهای بنجل و بی ارزش چینی تولیدات و صنایع داخلی را بشدت فلج کرده وباعث بیکاری هزاران نفر شده وارداتی که دولت ان را در راستای کنترل قیمتها توجیه میکند ولی در عمل قیمتها چند برابر شده و صد البته جیب دلالهای دولتی و حکومتی پر شده و متاسفانه سیری ندارد
دوشنبه 28 آذر 1390 - 01:54
mortimer - اصفهان - ایران
به هاله نور توهین نکن!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 05:05
mortimer - اصفهان - ایران
dkdk:این شمایید که با کف زدن و هورا کشیدن برای تهی مغزانی که اسلحه می سازند بر طبل جنگ می کوبید.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:21
hassan5 - تهران - ایران
اقای اموئی چک سفید امضا توسط دزدان حرفه ای مثل رحیمی بروجردی کردان جهرمی ورئیس دزدان خامنه ای باحمدینژاد اهدا شد.الان احمدینژاد میخواهد بوسیله همراهان خلافکار و مشائی شارلاتان خامنه ای را دور بزنند.فعلا زور خامنه ای بیشتر است.خامنه ای چی فکر میکرد چی شد.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 14:59
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
شیر بیشه مازندران علی‌ بود!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 15:01
دختر ایران - تهران - ایران
جناب خامنه ای.جلاد بزرگ ایران.توی که فریادت بلنده که حکومتت همانند حکومت علی است.این باید یادت باشه که وقتی برادر حضرت علی مال بیشتر از خزانه از علی برادر خود میخواست.امام دستان او را کمی با اتش سوزاند.تا به او بفهماند این اتش که یک هزارومه اتش جهنم هم نیست فریاد تو را از سوختن و در اورده.پس چطور با مال دزدی میخوای اتش جهنم را تحمل کنی.ننگ بر تو.نفرین خدا بر تو.که در مقابل این همه فساد و حرام خواری سکوت کردی.میگی اگر فریاد کنیم بهانه میدیم دست دشمنهای ایران.دشمن ایران و ایرانی تو هستی وطن فروش.که مال مردم و تو جیب نوکرانت میریزی.شمشیر ذوالفقار بخور فرق سرت حرام خور.(دوستان خواهش میکنم در مورد نظر من به اسلام توهین نکنید.نه تنها این دین.بلکه همه ادیان برای من مقدس هستن.اگر برای شما نیستن پس لطفا جواب نظر من وندین)من اهل توهین نیستم شما هم نباشین.موفق و پیروز باشن ایرانیان وطن پرست.
شنبه 3 دي 1390 - 14:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.