یوتیوب برای مدارس افتتاح شد

«یوتیوب» پروژه ویژه‌ی دانش‌آموزان و کلاس‌های درسی را با نام «یوتیوب برای مدارس» راه‌اندازی کرده است. پرتالی با نام «یوتیوب برای معلمان» نیز آموزش‌های لازم را به صورت آنلاین دراختیار معلم‌ها قرار می‌دهد.

 
 

 

یوتیوب، بزرگ‌ترین سایت اشتراک‌گذاری ویدیو در نت که تحت مالکیت «گوگل» است، نسخه‌ی ویژه‌ی دانش‌آموزان را به راه انداخته است.
 
یوتیوب شکایت‌های بسیاری با این مضمون دریافت کرد بود که محتوای بسیاری از ویدیوهای آن یا ویدیوهایی که پیشنهاد می‌دهد، مناسب کودکان نیست، در واکنش به این شکایت‌ها بود که تصمیم به تاسیس نسخه‌ای ویژه‌ی بچه‌های مدرسه‌ای گرفته شد.
 
گوگل ابراز امیدواری کرده که این سایت تازه ویژه‌ی کودکان، توجه و علاقه‌ی مدارس را جلب کند. در بسیاری از مدارس آمریکا و اروپا، دسترسی به یوتیوب از کامپیوترهای کلاس ممکن نیست. این سرویس تازه به مدارس اجازه می‌دهد که شبکه‌ی اینترانت مدرسه را به شکلی تنظیم کنند که دانش‌آموزان تنها به محتوای سایت «یوتیوب برای مدارس» دسترسی داشته باشند.
 
حذف ویدئوهای خشن
 
در «یوتیوب برای مدارس»، ویدیوهای آموزشی متنوعی به خصوص با موضوعات مربوط به تاریخ، جغرافیا و ریاضی، به اشتراک گذاشته می‌شود و این سرویس همه‌ی ویدیوهای ناماناسب برای کودکان یا  ویدیویوهایی که کوچک‌ترین اثری از خشونت دارند را فیلتر می‌کند.
 
در «یوتیوب برای مدارس»، ویدیوهای آموزشی متنوعی به خصوص با موضوعات مربوط به تاریخ، جغرافیا و ریاضی، به اشتراک گذاشته می‌شود

برایان ترونگ، مدیر پروژه‌ی «یوتیوب برای مدارس» در یادداشتی درباره‌ی افتتاح این پروژه‌ در وبلاگ رسمی یوتیوب نوشته است:«مدت‌ها بود که از معلم‌ها می‌شنیدیم و ایمیل دریافت می‌کردیم که آن‌ها علاقه دارند از برخی ویدیوهای آموزشی یوتیوب در کلاس‌های درس خود استفاده کنند. اما نگران دیگر ویدیوهای سایت‌اند که برای محیط مدرسه و کودکان مناسب نیست.»
 
با این‌حال به محض افتتاح این پروژه، برخی فعالان اینترنتی یا دست‌اندرکاران در تهیه‌ی برنامه‌های آموزشی می‌پرسند که چه چیز «آموزشی» تلقی می‌شود و آیا «یوتیوب» این صلاحیت را دارد که تعیین کند کدام ویدیوها آموزشی محسوب می شوند یا نه؟
 
یوتیوب در پاسخ به این انتقادها گفته است که برای افتتاح این پروژه با گروهی از معلم‌های منتخب و بیش از ۶۰۰ موسسه و نهاد آموزشی مختلف در دنیا هم‌فکری کرده و از همکاری آن‌ها برای انتخاب محتوا، استفاده می‌کند.
 
«یوتیوب برای معلم‌ها»
 
همزمان با افتتاح پروژه‌ی یوتیوب با محتوای آموزشی برای دانش‌آموزان، یوتیوب از پروژه‌ی مکمل «یوتیوب برای معلم‌ها» نیز خبر داده است. در این پرتال آموزشی، معلم‌ها آموزش‌های لازم را برای هدایت و کنترل فعالیت‌های دانش‌آموزان کلاس‌های خود در «یوتیوب برای مدارس»، به‌صورت آنلاین می‌آموزند.
 
یوتیوب اعلام کرده که در اینترانت‌های مدارس، معلم‌ها با  ورود به پرتال ویژه‌ی خود، می‌توانند فعالیت دانش‌آموزان و ویدیوهایی که تماشا می‌کنند را دیده و کنترل کنند.


 
در «یوتیوب برای مدارس» همه‌ی ویدیوهای خشنن فیلتر می‌شوند


 
یوتیوب در تلاش است تا پرتال ویژه‌ی معلم‌ها، پرتالی کاربرمحور باشد. معلم‌ها می‌توانند ویدیوهایی که به نظرشان مناسب است را پیشنهاد کنند تا به«یوتیوب برای مدارس» اضافه شود و این امکان را دارند که لیست ویدیوهای کلاس‌های خود را انتخاب کنند.
 
در «یوتیوب برای مدارس»، بسیاری از ویدیوهای آموزشی و سخنرانی‌های علمی و آموزشی  سایت «تد» و بخش آموزشی دانشگاه «ام آی تی» آمریکا نیز در دسترس دانش‌آموزان قرار گرفته است.
 
یوتیوب تنها شبکه‌ی اجتماعی نیست که در تلاش است تا در مدارس و سیستم آموزشی جا باز کند، شبکه‌های اجتماعی همچون «ادمودو» نیز در  تلاشند تا  مخاطبان زیادی  در مدارس پیدا کنند. «ادمودو» شبکه‌ی اجتماعی با کارکرد و عناصر مشابه «فیس‌بوک» اما مناسب برای نوجوانان است و از انتشار هر محتوای نامناسب با سن کودک در این سایت جلوگیری می‌شود.

+166
رأی دهید
-20

pupuli - بابلسر - ایران
کاش نشانی اینترنتی سایت اشاره شده را هم می دادید
جمعه 25 آذر 1390 - 04:07
sadeq20004 - کوالا لامپور - مالزی
دموکراسی زیر سؤال میره، همه باید آزاد باشند هر چی دلشون می خواد نگاه کنن، ممنوعیت باعث عقده میشه
جمعه 25 آذر 1390 - 14:55
mortimer - اصفهان - ایران
sadeq20004:به به مستر چکمه حرف از آزادی می زنند!!!!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 06:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.