مجمع مدرسین: حمله به سفارت بریتانیا کار دانشجویان نبود

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت حمله به سفارت بریتانیا و محل سکونت کارمندان آن در تهران بیانیه‌ای صادر کرده است.

                        مجمع مدرسین: حمله به سفارت بریتانیا کار دانشجویان نبود

این بیانیه به مناسبت شانزدهم آذر، روز دانشجو، صادر شده است و در آن از حمله "عده‌ای به نام دانشجو" به دو مجتمع دیپلماتیک سفارت بریتانیا در تهران، "ابراز تاسف" می شود.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم که یک تشکل اصلاح طلب در ایران به شمار می‌رود، در وب سایت رسمی خود همچنین نوشته است: "این حرکت غیرمسئولانه، برآمده از خواست عموم ملت ایران نبوده و جمعیت عظیم دانشجویان هیچ نقشی در آن نداشته‌اند".

سفارت بریتانیا و اقامتگاه دیپلمات های بریتانیایی در باغ قلهک تهران روز سه شنبه ۲۹ نوامبر گذشته هدف حمله هواداران حکومت ایران که خود را دانشجو معرفی می‌کردند، قرار گرفت، اما مقام‌های دولت بریتانیا، حکومت ایران را مسئول این حملات دانستند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

"ورود به سفارت بریتانیا و محل سکونت کارمندان آن، که با رفتارهای توهین آمیز و ناشایست همراه بود، اعتبار ایرانیان را نزد جهانیان مخدوش کرده است"

در عین حال گروهی موسوم به "شورای متحصنین سفارت انگلیس" در ایران، دو روز پیش با انتشار بیانیه‌ای، مسئولیت حمله به سفارت بریتانیا در تهران را برعهده گرفت و اعلام کرد که اقدام آنها یک "حرکت خودجوش دانشجویی" بوده و تحت تاثیر "هیچ نهاد دولتی و غیردولتی" نبودند.

این حمله به فاصله کوتاهی پس از تصویب کاهش روابط دیپلماتیک با بریتانیا تا سطح کاردار در مجلس ایران صورت گرفت، اما دولت بریتانیا در واکنش به آن دستور خروج دیپلمات‌های ایران از خاک بریتانیا را صادر کرد.

دستگاه دیپلماسی ایران از این واقعه "ابراز تاسف" کرده است و برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های مذهبی و سیاسی داخلی نیز از آن انتقاد کرده‌اند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نیز با اشاره به محکومیت این حمله توسط شورای امنیت سازمان ملل و دیگر کشورهای جهان، در بیانیه خود آورده است: "ورود به سفارت و محل سکونت کارمندان آن، که با رفتارهای توهین آمیز و ناشایست همراه بود، برخلاف عهدنامه وین بوده و اعتبار ایرانیان را نزد جهانیان مخدوش کرده است".

در این بیانیه از این که عده‌ای از مقام‌های حکومت ایران "با اقدامات خود مملکت را به ورطه نابودی بکشانند"، ابراز نگرانی شده است.

بیانیه ۲۳۱ نفر علیه حمله به سفارت بریتانیا

در بیانیه ۲۳۱ نفر از مخالفان فعال جنگ آمده که حمله به سفارت بریتانیا در تهران، انزوای بین المللی بیشتر و تشدید تحریم ها علیه ایران را در پی داشته ا

بیش از ۲۳۱ نفر از ایرانیان "مخالف فعال جنگ" در اقدامی جداگانه، در "محکومیت حمله به سفارت بریتانیا در تهران و ضرورت فوری تنش زدایی در بحران هسته ای" بیانیه‌ای را صادر کرده‌اند.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار بخش فارسی بی‌بی‌سی قرار گرفته، آمده است: "تنش آفرینی‌های بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی وارد مرحله بسیار خطرناک شده است".

براساس این بیانیه: "حمله سازمان یافته به سفارت بریتانیا، انزوای بیشتر بین‌المللی و تشدید تحریم‌ها به عنوان پیامدهای آن، گام بلندی برای کشیدن مردم ایران به جنگی ناخواسته است".

در بیانیه این گروه همچنین حکومت ایران متهم شده است که "برای حل بحران‌های داخلی و خارجی، سیاست غیرمسئولانه تهاجمی خود را که همواره در سرکوب مردم و تعرض به اموال آنها استفاده می‌کند، این بار در عرصه دیپلماتیک به کار گرفته است".

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران از "رفتارهای غیرقابل معدودی از معترضان"، ابراز تاسف کرده و گفته بود که دولت از قصد معترضان برای ورود به سفارت بریتانیا بی‌خبر بوده است و تلاش پلیس هم برای جلوگیری از آن بی نتیجه مانده است.

با این همه در بیانیه مذکور آمده است که برای دومین بار در تاریخ ۳۳ ساله جمهوری اسلامی، "تاراج اموال سفارتخانه بریتانیا توسط شبه نظامیان حکومتی و برخی مسئولان و عوامل بسیج دانشجویی" صورت گرفته است.

+155
رأی دهید
-26

vezveznazi - تهران - ايران
حنا تون پیش مردم رنگی‌ نداره آخوند‌های کثیف همتون سر و ته یک کربا سید.یک آخوند خوب یک آخونده مرده است
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 20:37
elaheh85 - تهران - ایران
کدام تلاش پلیس؟!!!عکسا و فیلمها گویایی واقیعت است.همه چیز هماهنگ شده بود.چطوری این همه دانشجو بلافاصله بعد از تصویب قانون دور همه جم میشن؟!!!حنا خانم آخون خوبم هست.دایی مادرم که آخوند بود اوایل انقلاب فقط بخاطر انتقاد از رفتار بسیجیان تندروی آن زمان بعد از خطبش در مسجد ناپدید شد و شب جسدش و انداختن جلو خونش.همرو به یه چشم نبین.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 21:05
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
فراموش نکنید که عمامه علامت پفیوزی است!
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 21:46
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
کرده‌اید خطایی و ابراز ندامت فایده‌ای ندارد=این روزها وحشی گری شماها اندازه ندارد/ خاک بر سرتان که بخاطر خیلی چیزها.که نمی گویم=این افتضاحات بی‌ شرمتان دیگه چاره ندارد/
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 21:47
KAWASAKI ZX - طهران - ایرون
این اخوندا راست میکن کاره دانشجوها نی کاره بسیجه لعنت بر کسی که حقه مردم رو ضایع میکنه زنده باد ایرانی مدرن و با مردمی روشن فکر
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 21:55
fdsa60 - تهران - ایران
{یه جک برای اینکه یکم خنده روی لبانتون بیاد.}. پیرمرده میره تلویزیون رو روشن میکنه. کانال 1 یه آخوند داشته صحبت میکرده. کانال 2، 2 تا آخوند داشتن بحث میکردن. کانال 3 یه برنامه داشته با عنوان سمینار روحانیون حوزه علمیه. کانال 4 میزنه میبینه سمینار روحانیون شهر تهرانه 200-300 تا آخوند توشن. کانال 5 میزنه میبینه سمینار سراسری کشوری روحانیونه که 20000-30000 نفر آخوند شرکت کردن.. یه دفعه داد میزنه:. آهای سکینه هوی زود اون نفت و بیار لونشونو پیدا کردم........
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 22:21
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
به کمتر از نابودی حکومته جهل و جنایت رضایت نخواهیم داد، آخوند ه خوب آخوند ه مرده است همتون مثل هم اشغال هستین
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 22:22
Molla breaker - استکهلم - سوئد
فضول میرزا- استکهلم- سوئد. خوشم اومد، یادت باشه هر حرف از واژه اخوند یه معنى میده. ا. خ. و. ن. د.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 22:47
greentree - تهران - ایران
کار اوباش‌های حرفه‌ای مصباح یزدی و خامنه‌ای بود چون نعره کشی‌ و فحشهای زشت دادن از تخصص این گروه از اوباش‌های اسلامی هست ،
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 23:00
legend of persia - ساسکاتون - کانادا
پلیس و اطلاعات تلاشه فراوانی تو کهریزک موقعی که شیشه کوکا میکرد تو ماتحته جوانهای این مملکت از خودش نشون داد حقه شیشه نوشابشون هم تو فیشه حقوقی سره برجشون گرفتند اینجا هم احمقی مقدم به رییس پلیس دیپلمات دستور داده بود با بچه های بسیج دانشجویی که همشون بچه های کادره سپاه هستند نمسا (نیروی مقاوت سپاه انقلاب) کاری نداشته باشه / دانشجو کیلو چنده همشون کادری بودن و گردان عاشورای بسیج محلات تو اون تعداد اگه 10 نفر کارت دانشجویی داشته باشند
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 22:32
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
حالا چه فرقی میکنه؟ همون مقدار که امل و بیسواد و لات توی خیابان هست از همون افراد توی دانشگاه های ایران هم فراوان شدند. مگه بسیجی سرسپرده را به دانشگاه فرستادن کاری داره واسه اینها. 
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 09:26
پسرشجاع - تهران - ایران
حمله به سفارت انگلیس طرح علاء الدین بروجردی بود تا به این وسیله خودش را از اتهام اختلاس 3000 میلیاردی تطهیر کنه و مجوز شورای نگهبان را برای انتخابات آینده بگیره. این افراد هم می خواستند با انقلاب سوم مشهور شوند(البته انقلاب سوم توهمی بود که در ذهن این افراد ایجاد کرده بودند)
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 13:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.