تاکید آمریکا، فرانسه و بریتانیا بر فشار هرچه بیشتر بر ایران

تاکید آمریکا، فرانسه و بریتانیا بر فشار هرچه بیشتر بر ایران

دیوید کامرون، بارک اوباما، آنگلا مرکل و نیکولا سارکوزی در کن فرانسه (روز پنجشنبه).

در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا، روز پنجشنبه بار دیگر با تهدید خواندن برنامه هسته‌ای ایران، بر ضرورت فشار هرچه بیشتر بر تهران تاکید کردند.
 
قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته  آینده گزارش خود درباره  برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کند؛ گزارشی که گفته می‌شود «جزییات» و «شواهدی» از  احتمال  نظامی بودن این برنامه در خود داشته باشد.
 
باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، که برای شرکت در کنفرانس گروه ۲۰ در فرانسه به سر می‌برد، روز پنجشنبه گفت: «موضوعی که من به ویژه می‌خواهم آن را یادآوری کنم، تهدید ادامه‌دار برنامه هسته‌ای ایران است.»
 
باراک اوباما در شهر کن فرانسه گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قرار است هفته آینده گزارشی درباره برنامه اتمی ایران منتشر کند و رئیس جمهور سارکوزی و من هم‌عقیده‌ایم  که باید فشار بی‌سابقه‌ای بر ایران وارد آوریم تا تعهداتش را انجام دهد.»
 
در حالی که شورای امنیت از سال ۲۰۰۶ به این سو چهار دوره تحریم علیه ایران وضع کرده، آمریکا و اتحادیه  اروپا نیز به نوبه خود تحریم‌های یکجانبه دیگریعلیه تهران وضع کرده‌اند تا ایران را وادار به توقف غنی‌سازی اورانیوم کنند.
 
آخرین دور از تحریم در حالی صورت گرفت که ایران اعلام کرد حاضر است بخشی از اورانیوم غنی‌شده خود را در خاک ترکیه به امانت بگذارد و به ازای آن اورانیوم بیشتر غنی‌شده برای مصرف رآکتور تحقیقاتی امیرآباد تهران دریافت کند؛ طرحی که از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش رد شد و در نهایت به تصویب قطعنامه چهارم تحریمی علیه ایران انجامید.
 
در حالی که آمریکا و اسرائیل، بارها گفته‌اند که همه گزینه‌ها برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران را مد نظر دارند، روزنامه گاردین، روز چهارشنبه گزارش داد که ارتش بریتانیا طرح‌های خود برای حمله احتمالی به ایران را روزآمد می‌کند؛ برپایه این گزارش این تمهیدات برای آن است که لندن می‌خواهد در صورت درخواست آمریکا برای عملیات مشترک علیه ایران آمادگی چنین ماموریتی را داشته باشد.
 
در واکنش به گزارش گاردین، وزارت خارجه بریتانیا نیز اعلام کرد که همه گزینه‌ها را در مقابل ایران مد نظر دارد.
 
به گزارش رویترز، یک سخنگوی  وزارت خارجه بریتانیا در این باره گفت: «ما یک راه‌حل مبتنی بر مذاکره می‌خواهیم اما همه گزینه‌ها باید مد نظر باشد.»
 
شماری از دیپلمات‌های سازمان ملل و برخی از مقام‌های دولتی، که خبرگزاری رویترز نامی از آنها نبرده، گفته‌اند گزارش گاردین در مورد حمله زودهنگام آمریکا بزرگنمایی شده و احتمال حمله اسرائیل به ایران بیشتر است؛ چراکه به گفته آنها آمریکا درگیر عراق و افغانستان است.
 
از سوی دیگر گزارش‌هایی نیز منتشر شده، مبنی بر اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در تلاش است تا کابینه‌اش را برای حمله به ایران قانع کند.
 
 رزمایش مشترک اسرائیل در پایگاه ناتو
 
روز پنجشنبه با وجود آنکه آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، حاضر نشد درباره رزمایش نظامی هفته گذشته اسرائیل در پایگاه متعلق به ناتو در ایتالیا اظهار نظر کند سخنگوی وزارت دفاع ایتالیا این گزارش را کمی بعد تایید کرد.
 
امیلیانو بیاسکو، سخنگوی وزارت دفاع ایتالیا، بدون ذکر جزییات تایید کرد که اسرائیل و کشورهای دیگر در پایگاه دسیمومانو رزمایش مشترک داشته‌اند.
 
 جزییات بیشتر را اما روزنامه هاآرتص در همین روز منتشر کرد؛ این روزنامه نوشت در پایگاه هوایی دسیمومانو واقع در جزیر ساردینیا، اسرائیل به همراه ایتالیا  و آلمان رزمایش پنج روزه مشترک داشته‌اند که جمعه گذشته به پایان یافت.
 
برپایه این گزارش در این رزمایش که با شرکت‌ جت‌های جنگنده برگزار شد که بر روی سیستم‌های هشداردهنده و سوخت‌گیری هوایی تمرکز شده بود.
 
با این حال هاآرتص به نقل از  یک مقام نظامی اسرائیلی نوشته است این رزمایش، و همچنین آزمایش موشکی اسرائیل از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده و  ارتباطی با گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها در مورد ایران ندارد.

topo0l.mopo0l - ایران - کرج
اینکه بعد از 5سال امروز صبح بعد از دیدن اخبار تصمیم گرفتم عضو بشم یعنی چی یعنی غیرت ایرانی همین کافیه واستون شما اگه 1کلاهک هسته ای دارین ما ده تا داریم پس فکر جنگم به سرتون نزنه چون حماقته محضه
جمعه 13 آبان 1390

morid - ایران - بوشهر
یک نگاه دقیق به صورت این چهاررهبر غرب بیندازید فکر نمیکنید انها اخرین رهبران سیستم کاپیتالیسم وامپریالیسم باشند. با ظهور جنبش مردمی 99 درصد اگر چه در اغاز راهند ولی اعتراض اساسی شروع شده وانها چشم دیو سرمایه داری ظالمانه را نشانه گرفته اند.کدخدای جهان امریکا همه را رعیت ومطیع میخواهد و این ایران مستقل تخطی کرده باید یه جوری ادب شود ولی خیلی دیر شده.دیو بزرگ دارد تو باطلاق همچنان فرو میرود....!
جمعه 13 آبان 1390

dave31 - انگلیس - بیرمینگهام
درست است که استقلال واقعی وقتی وجود خواهد داشت که دولتی ملی و محصول آرای حقیقی تک تک شهروندان در رأس امور باشد، اما نمی توان به این بهانه که دولت خودکامه داخلی به مردم خود زورگویی می کند، متجاوزان بیگانه هم بر سر آن ملت بکوبند. .
جمعه 13 آبان 1390

keyvan_aria - سوئیس - لوزان
خدا کنه واقعا عمل کنن به حرفاشون...باید همشون متحد بشن تا نظام آخوندی رو بیارن پایین
جمعه 13 آبان 1390

alkap0n1990 - ایران - کرج
اگه میتونستن کاری بکنن ، الآن من زنده نبودم نظر بدم . مطمئنا سالها پیش حمله میکردن . حالم از این سیستم دنیا بهم میخوره . یه قراداد بین 5-6 تا کشور اما میشه ، همون میشه تعین کننده سرنوشت کشورها . لعنت به همشون.
جمعه 13 آبان 1390

a.ahooraei - المان - کلن
خداییش سارکوزی سینه هاش بیشتر از آنجلا مرکل هست. این چیکار میکنه؟ تغییر جنسیت میده؟
جمعه 13 آبان 1390

golly47 - المان - فوکشتاد
اینها هنوز فکرهای بابا بزرگشون رامیکنند نمیتوانند عواقب کارهایشان را پیش بینی کنند نمیدانند دنیا انها را محکوم و مجازات خواهد کرد
جمعه 13 آبان 1390

golly47 - المان - فوکشتاد
سرکورزی میخواهد اوباما متوجه سینه هاش بشه ولی اون تو نخ این حرفها نیست
جمعه 13 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.