زلزله‌زدگان ترکیه، میان سرما و وعده‌های دولت

زلزله‌زدگان ترکیه، میان سرما و وعده‌های دولت


چادرها، محل اقامت زلزله‌زدگان در ترکیه


 شمار قربانیان زلزله‌ی شدیدی که ظهر یکشنبه اول آبان شرق ترکیه را لرزاند تا شامگاه سه‌شنبه به بیش از ۴۳۰ نفر رسید. به دلیل کمبود امکانات، بی‌میلی دولت ترکیه به استفاده از کمک کشورهای خارجی با انتقادهایی روبرو شده است.

بعد از ظهر یک‌شنیه (۲۳ اکتبر / اول آبان) ساعت یک و ۴۱ دقیقه به وقت محلی زمین لرزه‌ای با قدرت ۷/۲ درجه در مقیاس ریشتر بخش‌های وسیعی از استان وان، در جنوب شرقی ترکیه را تکان داد. دو شهر وان و ارجیش که در مناطق کوهستانی و کردنشین شرق ترکیه قرار دارند بیشترین خسارت را دیده‌اند.

یروهای امداد و نجات توانستند یک نوزاد را پس از ۴۷ ساعت از زیر آوارهای ساختمانی در شهر زلزله‌زده‌ی ارجیش ترکیه نجات دهند.

پزشکی که این نوزاد را معاینه کرده به خبرگزاری آلمان گفت: «او سالم است و زنده می‌ماند.» این نوزاد که عذرا نام دارد می‌تواند دست و پایش را حرکت دهد.

اندکی پس از نجات این نوزاد امدادگران مادر و مادربزرگ او را نیز از زیر آوارها بیرون کشیده و جانشان را نجات دادند.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد، شمار زلزله ۷/۲ ریشتری ترکیه به ۴۳۲ نفر رسیده است. این خبرگزاری شمار زخمی‌ها را ۱۳۰۰ تن اعلام کرده است.

به گفته‌ی مرکز رسیدگی به بحران، ۲۲۰۰ دستگاه واحد مسکونی در این زمین‌لرزه ویران شده‌اند. امدادگران همچنان در جستجوی بازماندگان احتمالی هستند.
 
ظهر سه شنبه (۲۵ اکتبر / ۳ آبان) منابع خبری به نقل از مقام‌های ترکیه اعلام کردند از شب گذشته تا کنون ۹۰ قربانی دیگر از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند. شمار زخمی‌های این زلزله که در سه دهه‌ی گذشته در این منطقه بی‌سابقه بوده ۱۳۰۰ نفر اعلام شده است.
 
۲۲۶۲ عمارت ویران
 
تلویزیون دولتی ترکیه به نقل از مسئولان کمیته‌ی بحران گزارش می‌دهد تعداد ساختمان‌های ویران شده‌ای که شناسایی شده‌اند به ۲۲۶۲ رسیده است. گزارش‌های منتشر شده در روز دوشنبه حکایت از ثبت ۹۷۰ بنای ویران داشت. ظاهرا این افزایش ناگهانی بر اثر پس‌لرزه‌ها و پس از اعزام گروه‌های جدید امدادگران به منطقه بوده است. تا کنون بیش از ۲۰۰ پس‌لرزه به ثبت رسیده که اغلب خفیف بوده‌اند.
 
برابر اطلاعاتی که دفتر نخست‌وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان، منتشر کرده بیش از سه هزار امدادگر در محل حضور دارند که نزدیک به ۷۰۰ نفر آنها اعضای تیم‌های پزشکی هستند. اردوغان صبح دوشنبه پس از بازدید از مناطق زلزله‌زده گفت: «از آنجایی که خانه‌ها در این روستاها با خشت ساخته شده‌اند، نسبت به زلزله بسیار آسیب‌پذیر هستند و می‌توانم بگویم که تقریبا تمامی چنین خانه‌هایی در این روستاها ویران شده‌اند.»
 
اردوغان پس از بازگشت به آنکارا  ضمن قدردانی از پیشنهادهای کمک کشورهای خارجی ابراز اطمینان کرد که ترکیه به تنهایی قادر به مدیریت بحران و حل مشکلات خواهد بود.
 
انتقاد از تصمیم "بی‌معنای" اردوغان
 
روزنامه "حریت" در شماره روز دوشنبه خود از قول یکی از امدادگران نوشت، تجهیزات کارآمد و کافی در اختیار ما نیست. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از تعدادی از بازماندگان زلزله در وان گزارش داد با وجود سرمای شدید شب‌ها چادر و وسائل گرم‌کننده به اندازه کافی وجود ندارد.
 
جمعیت هلال احمر ترکیه تا کنون دو اردوگاه با حدود ۴۵۰ چادر برای زلزله‌زدگان برپا کرده است. خبرگزاری آنادولوی ترکیه گزارش داد این جمعیت اعلام کرده که برای بهبود شرایط برپا کردن ۱۱ هزار چادر جدید را در برنامه دارد.
 
ناظران معتقدند ترکیه با عدم تقاضای کمک از کشورهای اروپایی گامی در جهت سیاست‌های اخیر خود در یافتن جایگاه مهمی در منطقه برمی‌دارد.
 
روزنامه انگلیسی "تایمز" روز سه‌شنبه نوشت در نخستین ساعت‌های پس از وقوع زمین‌لرزه زمان به سرعت از دست می‌رود و هیچ‌گاه نیروهای امداد به اندازه کافی نیستند و سرعت‌عمل لازم را ندارند. به گزارش خبرگزاری آلمان، این روزنامه در ادامه می‌نویسد تصمیم دولت ترکیه مبنی بر استفاده نکردن از کمک‌های خارجی "بی‌معنا" است.
 
از میدان جنگ به میان زلزله‌زدگان
 
نشریه‌ی "تایمز" خاطرنشان می‌کند دولت رجب طیب اردوغان حتما دلایلی برای این تصمیم خود دارد، اما اینها نمی‌توانند "دلایل خوبی" باشند. یکی دیگر از علت‌های بی‌میلی ترکیه به استفاده از کمک کشورهای خارجی حساسیت این منطقه‌ی کردنشین است که نزدیک مرزهای ایران و عراق قرار دارد. ارتش ترکیه در روزهای گذشته درگیری‌های سختی با شبه‌نظامیان پ.ک.ک در کوهستان‌های جنوب این منطقه داشته است.


 
ترکیه مایل به قبول کمک‌های خارجی نیست

ده هزار نظامی ترکیه در عملیات گسترده‌ای که به منظور سرکوب کردهای شورشی آغاز شده شرکت دارند. این عملیات واکنش به قتل ۲۴ سرباز ارتش ترکیه توسط نیروهای پ.ک.ک. بوده است. چند واحد از این نظامیان ساعتی پس از وقوع زلزله برای یاری به امدادگران عازم شهرهای وان و ارجیش شدند.
 
کم شدن امید به زنده یافتن قربانیان
 
نخست وزیر ترکیه صبح دوشنبه در مرکز استان وان گفت دولت تنرکیه نمی‌گذارد هیچ شهروندی در سرما بماند. به رغم این اظهارات، عکس‌ها و گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که در دومین شب پس از زلزله نیز شماری از بازماندگان شب را کنار آتش و در هوای آزاد به سر برده‌اند.
 
یکی دیگر از علت‌هایی که کمک رسانی به تمام آسیب‌دیدگان را دشوار می‌کند پرت افتاده بودن تعدادی از روستاها و مسدود بودن راه‌های ارتباطی با آنهاست. ساکنان جنوب شرق ترکیه از محروم‌ترین شهروندان این کشور محسوب می‌شوند و اغلب در خانه‌های گلی زندگی می‌کنند.
 
کار گروه‌های تجسس در روز سه شنبه نیز ادامه یافت، اما امید به زنده بودن کسانی که زیر آوار مانده‌اند، به ویژه با توجه به سرمای شب در این منطقه بسیار اندک شده است. هنوز از تعداد کسانی که مفقود هستند اطلاع دقیقی در دست نیست. با توجه به تعداد بناهای ویران شده انتظار می‌رود تعداد قربانیان بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده تا روز سه شنبه باشد.


ساکنان ارجیش شب گذشته را در فضای باز و درون چادر‌های امدادی سر کرده‌اند.

بسیاری از امدادگران با دست خالی و با استفاده از بیل و کلنگ و در زیر نور پروژکتورهایی که برقشان به وسیله ژنراتورهای قابل حمل تأمین می‌شده، به بیرون آوردن قربانیان از زیر آوار ادامه داده‌اند.

عملیات نجات شب گذشته با تاریک شدن هوا و به دلیل قطع برق با دشواری پیش رفته است.

به دلیل آسیب‌های فراوانی که زلزله به بیمارستان شهر ارجیش وارد آورده، کارکنان این بیمارستان مجبور به مداوای حادثه‌دیدگان در فضای باز هستند.

مانش رومشکانی - ایران - کرماشان
تا حالا باور نکرده بودم دولت و سیاستمداران ترکیه اینقدر به کردها ظلم میکنند.امروز یک ویدئو در فیسبوک دیدم که در تلویزیون رسمی ترکیه یکی از همین دولتیهای فاشیست میگفت اینها همه طررفدار پ ک ک هستند و نباید دولت به آنها کمک کند.آخر انسانیت تان کجا رفته.همۀ کردها که پ ک ک نیستند یا همۀ ترکها نژاد پرست و ضد کرد نیستند.تا جایی که من شنیدم همین اکثریت زلزله زدگان به علت عدم امدادرسانی به موقع دولت از گرفتن کمکهای دولتی سرباز زدند
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
چرا اردغان نمیزاره کمک های جهانی به مردم زلزله زده برسه !!؟ عجب دنیا بی سر و ته ای داریم ! چطوری میشه فقط یک نفر برا هزاران نفر تصمیم بگیره که اسیر بلای طبیعت شدند که نه شما زجر بکشید خودمان درستش میکنیم !؟ حتا ژاپن و امریکا هم موقع زلزله و سیل و .. از کمک های جهانی استفاده میکنند. نکند این بشر هنوز دیپرس مرگ مادر شان است !!؟ چی بگم عقلم به جایی قد نمیده که اینو بفهمم .
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
https://www.youtube.com/watch?v=Bxkv1IfwoyQ. اعتراض یکی از کانالهای تلویزیونی ترکیه به رفتار نژادپرستانه ترکها در قبال زلزله وان: ترکیه به «واکسن وجدان» نیاز دارد. هلسینکی
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
شماری از نژادپرستان در ترکیه در صددند مردم را از ارائه کمکهای مادی به کمپینهای راه‌اندازی شده‌ مردد سازند. نژادپرستان در پایگاههای اینترنتی خود با بیان آرزوی خود برای وقوع فجایعی به مراتب سنگین تر در کردستان شادی خود را زلزله وان که به کشته و زخمی شدن هزاران خانوار کرد انجامید ابراز داشتند. هلسینکی
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

asiai - ایران - تهران
من از دیروز امدم وان برای کمک به زلزله زدگان. متاسفانه فقط 1 جا نیست منطقه اسیب دیده بسیار وسیع است و کمک ها یک دفعه به همه جا نمیرسه! چرندیات و دروغ هایی که تجزیه طلب های تروریست میگذرانن به دور از حقیقت است. تریلی تریلی کمک (چادر-پتو-لباس-غذا...) به این مناطق امده اند و در راهند. اما متاسفانه در چندین موارد مردم زلزله زده در وسط راه جلوی ماشین ها گرفته اند و بار ها را غارت کردند! اولین کمک از اذربایجان امد اکیپ های کمک با کلیه امکانات. اما متاسفانه روی دیگر سکه حقیقتی تلخ است که سربازان توسط تروریستهای کرد همین منطقه به قتل میرسند برای همین گروهی از مردم عکس العمل نشان میدهند!
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

asiai - ایران - تهران
یکی ار کردهای که خانه اش ویران شده گفت که انتظار این همه کمک از طرف شهر های ترک نشین نداشته و شرمنده شدم از افکاری که علیه ترکها در سر داشتم! (انگاری که واکسن وجدان بهش خورده). صلاحتدین دمیر تاش (نماینده کرد افراطی در مجلس) گفت کمک هایی که از سراسر ترکیه امده بوی برادری دارد (kardeş kokusu var). روی حرفم با ان چند نفری است که به ترکها همیشه توهین میکنند, لطف کنید اگر عرضه ای دارید بیایید وان و کمک کنید که فلاکت بسیار بزرگ است هر کمکی هر چند کوچک اینجا لازم است. اگر هم عرضه ای ندارید حداقل واکسن وجدان بزنید و این همه تفرقه نیاندازید! خدا همه مردگان را بیامرزد و به انانی که زیر اوار هستند قوت بده. من رفتم برای کمک.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاک
تورکیه با تمام قوا به کمک زلزله زادگان رفته، در این هیچ شک نیست. اما پ‌ک‌ک مزاحمت ایجاد می‌کند. آلپ ارسلان دانمارک کپنهاک.
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاک
zagros_finland - فنلاند - هلسینکی Vhttps://www.youtube.com/watch?v=Bxkv1IfwoyQ":خودت هم میدونی‌ که این کانال کانال خود پ‌ک‌ک هست، فقط اینجه به مردم دروغ میگی.
پنج‌شنبه 5 آبان 1390

بهدین - آمریکا - نشویل
شکی نیست هستند ترکهای با وجدانی که‌ به‌ کمک وانیها شتافتند ولی همانطور که‌ مطلق وجود ندارد هنوز نژادپرستی آنقدر در ترکیه‌ موج میزند که‌ میشود نه‌ به‌ طور غیر قانونی و در کوچه‌ای و قهوه‌خانه‌ای بلکه‌ از تلویزیون چنین سخنانی را شنید و البته‌ گوینده‌ سخنان هم به‌ علت نژادپرستی و توهین بازخواست نمیشود که‌ هیچ، مطمئنم سخنانش به‌ دل خیلی ها هم نشسته‌. از ایرانیان یوکی میخواهم که‌ لینکم را حذف نکنند. https://www.youtube.com/watch?v=ALL8rxBfj2c
جمعه 6 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.