میمون‌ها دانش اندوخته را به نسل بعدی منتقل می‌کنند

میمون‌ها دانش اندوخته را به نسل بعدی منتقل می‌کنند

محققان دانشگاه زوریخ اخیرا با نشانه رفتن یک تفکر عمومی در مورد وجه تمایز فرهنگی انسان و میمون‌ها، اثبات کرده‌اند که جوامع اورانگوتانها از قابلیت یادگیری برخوردار بوده و مانند انسان‌ها آن را به نسلهای بعدی خود منتقل می‌کنند.

اورانگوتانهای مناطق سوماترا و بورنئو از رفتارهای متفاوتی برخوردار بوده و محققان در پی چرایی این موضوع دریافتند که این تقاوت با ژنتیک مرتبط نبوده و در عوض این فرهنگهای محلی یاد گرفته شده و به نسلهای بعدی منتقل می‌شود. این امر مشابه شیوه انتقال رفتارهای متفاوت انسانی در فرهنگهای مختلف است.

حدود یک دهه قبل، زیست‌شناسان در حال نظارت بر میمونهای بزرگ در حیات‌وحش در گزارشی از تغییر رفتاری میمونها با مناطق جغرافیایی مختلف خبر داده بودند که نشان از فرهنگ خاص آنها و ذخیره سازی و انتقال آن در نسلهای بعدی داشت.

این یافته‌ها باعث بروز بحثهایی در میان دانشمندان شد. محققان به بررسی 100 هزار ساعت رفتار اورانگوتانها پرداخته، ژنوم 150 اورانگوتان را تحلیل کرده و تفاوتهای بوم‌شناسی بین جوامع میمونها را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و شیوه‌های حسگر پیشرفته از راه دور اندازه‌گیری کردند.

یافته‌ها نشان می‌دهد که این رفتارها، منشأ ژنتیکی نداشته و احتمالا نشان از آغاز منشأ جوامع انسانی در میلیونها سال قبل داشته که می‌تواند اشتراکاتی با ریشه‌های فرهنگی میمونها داشته باشد.
kara - هلند - روتردام
همین روزها اگر دیدید میمونها عمامه به سر میذارند تعجب نکنید، بلاخره از همدیگه یاد میگیرند. توی یک باغ وحش میمونهای ریشی دیدم که کاملا شکل آیت‌الله العظمی بودند فقط یک عمامه کم داشتند که شکر خدا اینهم حل شد.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

bookiak - امارات - دبی
به محمود خوب منتقل نکردند!
سه‌شنبه 3 آبان 1390

Kouroshi - سوییس - وینترتور
بابا چرا همه چی‌ رو سیاسی می‌کنید، ولی‌ اگر راستشو بخواهید خیلی از حیوانات هستند که از آدم‌ها "انسان تر" هستند.
سه‌شنبه 3 آبان 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
اگه اینطور بود که مموتی ادعای چند صد تا دکترا داشت!!!
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

alexxx - اتریش - وین
استثنا همه جا هست. توی این مورد هم یه میمون هست که هیچی یاد نگرفته و یاد هم نمیگیره!!!
چهار‌شنبه 4 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.