کلینتون: ایران درمورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق دچار اشتباه محاسبه نشود

کلینتون: ایران درمورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق

دچار اشتباه محاسبه نشود

هیلاری کلینتون در زمان سفر به دوشنبه در تاجیکستان
 

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به ایران هشدار داد از اوضاع عراق و در زمانی که نیروهای آمریکایی از این کشور خارج می شوند، بهره‌برداری نکند.
 لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا هم گفت که اطمینان دارد دولت عراق توانایی مقابله با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را دارد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه اطمینان داد همکاری‌های امنیتی گسترده‌ای با دولت عراق دارد که سالیان طولانی ادامه خواهد داشت. آمریکا همچنین اعلام کرد خروج نیروهای نظامی از عراق به معنای پایان ارتباط و همکاری میان دو کشور نخواهد بود.
 
هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز گفت: «هیچ کسی نباید در مورد عزم و تعهد آمریکا برای حمایت از دموکراسی عراق دچار اشتباه محاسباتی شود.»
 
وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما هزینه‌ زیادی برای دادن این فرصت به عراقی‌ها  پرداخت کرده‌ایم.»
 
خانم کلینتون افزود هیچ کس نمی‌تواند در همکاری و کمک آمریکا در عراق تردیدکند، از جمله کشور همسایه‌اش  ایران.
 
لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا هم ابراز اطمینان کرد دولت عراق در فقدان حضور نیروهای نظامی آمریکایی توانایی دفاع از خود را دارد و اجازه نخواهد داد نیروهای شبه ‌ظامی یا طرف‌های مداخله جو، باعث برهم خوردن اوضاع امنیتی در این کشور شوند.
 
پس از چند ماه مذاکراه میان واشینگتن و بغداد برای احتمال تمدید حضور نیروهای نظامی آمریکایی در عراق، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد حضور نظامی آمریکا در عراق به طور رسمی تا پایان سال جاری میلادی تمام می‌شود و نیروهای نظامی به طور کامل از عراق خارج می‌شوند.
 
هیلاری کلینتون در ادامه گفت: «اگر ایران  همه منطقه و حضور ما در بسیاری از کشورهای این منطقه را در نظر نگیرد، دچار خطای محاسباتی فاحشی شده است.»
 
وزیر خارجه آمریکا همچنین روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز  هم گفت که عراق «یک کشور مستقل است و ما روابط خیلی خوبی با آن داریم. انتظار و برآورد ما این است مناسبات امنیتی (باعراق) برای  سال‌ها ادامه یابد.»
 
خانم کلینتون به شبکه ای بی سی گفت: «آن چه ما با دولت عراق توافق کردیم، ماموریت‌های پشتیبانی و  آموزشی است همانند برنامه‌هایی که در کشورهای دیگر از اردن تا کلمبیا داریم. همچنین حضور دیپلماتیک بسیار پررنگی در عراق خواهیم داشت.»
 
وزیر خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ای بی سی نیوز گفت: «ما در عراق پایگاه‌های نظامی نخواهیم داشت اما در جاهای دیگر پایگاه داریم.»
 
لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا هم  در همین روز  به خبرنگاران گفت به غیر از نیروهای مستقر در افغانستان،  ایالات متحده ۴۰ هزار نیروی نظامی دیگر در منطقه دارد که ۲۳ هزار نفر آنها در کویت مستقر هستند.
 

وزیر دفاع آمریکا افزود: «عراق به تنهایی توانسته نیروهای نظامی کارآمدی تربیت کند و آموزش دهد و این نیروها توان مواجه با تهدیدات را دارند.»
 
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ، روز جمعه گذشته اعلام کرد نیروهای نظامی آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱  به طور کامل از عراق خارج خواهند شد.
 
باراک اوباما که با خبرنگاران صحبت می‌کرد، تصریح کرده است: «همان گونه که قول دادم، کلیه نیروهای باقی مانده در عراق تا پایان سال به خانه باز خواهند گشت. تقریبا پس از ۹ سال، جنگ آمریکا در عراق به پایان می‌رسد.»
 
باراک اوباما و نوری المالکی گفته‌اند، خروج تقریبا ۴۰ هزار نیروی نظامی آمریکایی از عراق  سر آغاز مرحله تازه‌ای از روابط دو کشور خواهد بود.
 
در همین زمینه، دفتر نوری المالکی در بیانیه‌ای با اشاره به خروج کلیه نیروهای آمریکایی تا پایان سال میلادی جاری، اعلام کرده است: «دو کشور در خصوص آغاز  مرحله تازه‌ای از روابط استراتژیک اشتراک نظر دارند.»
 
به گزارش رویترز، تقریبا ۱۶۰ نیروی نظامی آمریکایی برای آموزش نیروهای عراقی و همچنین محافظت از سفارت آمریکا در این کشور باقی خواهند ماند.
 
نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند و حکومت صدام حسین، رهبر سابق این کشور، را ساقط کردند.  گزارش‌ها حاکی که در طول این  جنگ بیش از چهار هزار و  ۴۰۰  سرباز آمریکایی کشته شدند.
 
طی ماه های اخیر شماری از سیاستمداران عراقی با تمدید حضور شماری از نیروهای امریکایی در عراق مخالفت کردند. عراقی‌ها مخالف اعطای هرگونه مصونیت قضایی به نیروهای آمریکایی بودند.
 
پس از  کاهش خشونت‌ها درعراق نقش نیروهای آمریکایی در این کشور تغییرکرده و آنها بیشتر به ارائه مشاوره و همچنین آموزشی نیروهای  امنیتی عراقی می‌پرداختند.

MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
گود مورنینگ ویتنام.
یکشنبه 1 آبان 1390

MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
شروع پایان اتحاد جماهیر امریکا .چقدر این عقب نشینی ادم رو یاد ارتش سرخ وافغانستان میندازه.
یکشنبه 1 آبان 1390

meshkiiiii - ایران - تهران
وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما هزینه‌ زیادی برای دادن این فرصت به عراقی‌ها پرداخت کرده‌ایم.». واقعا چقدرررررررررر شماها دلسوزید،آخی نازی!
دوشنبه 2 آبان 1390

alihosain2001 - افغانستان - کابل
امروز افغانستان و امریکا پیمان استراتژیک رو امضا کردند و خیال امریکا از بابت ایران و پاکستان اتمی راحت شد حالا دیگر لزومی به ماندن در عراق که مردمش چندان مایل به امریکا نیستند نیست و امریکا میخوا د پایگاههای دائمی خودش در افغانستان داشته باشد که با یک تیر سه نشان بزند اول کنترل کردن پاکستان چموش دوم زیر نظر داشتن ایران و سوم تبدیل کردن افغانستان به یک کشور مدرن البته راضی از دوستی با امریکا
دوشنبه 2 آبان 1390

cat boy - ژاپن - توکیو
باید از دولت احمق امریکا تشکر کرد شما گوسفندها خدمتی برای ما کردید که فراموش نشدنیه. سرنگونی صدام دیکتاتور و طالبان . اگر هم الان دارید از عراق خارج میشید به این دلیله که میدونید ماندن در عراق مساوی با کشتار سربازان احمقتون به دست سربازان الجیش المهدی به رهبری مقتدی الصدره
دوشنبه 2 آبان 1390

afshin7174 - ایران - تهران
حمایت از دموکراسی؟؟؟ یعنی نفت اصلا تو این حمله موثر نبود؟؟؟؟؟ راستی چه خبر از نفت عراق؟ خانم کلینتون دورانی رو که دولتمردان شما با صدام عکس یادگاری میگرفتند رو به خاطر دارید؟ از رهبر ایران خوشم میاد که فریب دوستی با شما رو نمیخوره.
دوشنبه 2 آبان 1390

darkoob - ایران - تهران
به .. خوردن افتادن حالا شاخه شونه هم میکشن. ایران هر کاری دوست داشته باشه میکنه و شما هم هیچ .. نمیتونید بخورین. شما فقط دشمنان ایران تو منطقه که طالبان و صدام بودنو نابود کردین
دوشنبه 2 آبان 1390

baran828 - ایران - تهران
مردم عراق درک درستی از مسایل سیاسی ندارن حتی شرایط خودشون برید رقص دختر عراقی با سربازای امریکایی رو ببینین کلا فقط به بچه دارشدنو و.....فکر میکنن و البته تقصیرم ندارن.حضور امریکارو دوست دارن اما ایران رو یک کشور رقیب وبسیار قوی در منطقه میدونن .ولی اصلا در این حدی که این خانم گفته نیستن.شاید اگر شرایط اقتصادی ایران درست بود بیشتر از اینها هم روش حساب میکردن.
دوشنبه 2 آبان 1390

kara - هلند - روتردام
دیدن بعضی‌ از این کامنتها واقعاً مایه تأسف است و برمیگردد به تبلیغات چپیها و هوچیگریها. اینهمه راجع به جنایات آمریکا میگویید بدون اینکه فکر کنید که بازیچه دست چپها هستید. کدام کشور در دنیا سراغ دارید که به فکر منافع خودش نیست. نگوئید جمهوری اسلامی که این از همه توطئه گرتر است. کدام کشور ایران را تجزیه کرد غیر از روسیه و انگلیس؟ در بیش از ۳۰ سال رابطه ایران و آمریکا آمریکایی‌‌ها کدام بار نفت را بردند و به قیمت روز پرداخت نکردند (سوریه سالها نفت مجانی‌ برده و میبرد). طرح مارشال‌ چه بود که آبادانی و بهداشت را به خیلی‌ جاهای ایران رساند. نمیگویم آمریکا از جیب خودش داد ولی‌ حداقل بانی‌ اینکارها شد. ادامه......
دوشنبه 2 آبان 1390

kara - هلند - روتردام
....نگوئید نفت گرفت زرادخانه تحویل داد. اگر نبود همان اسلحه‌های آمریکایی صدام به راحتی‌ ایران را تجزیه کرده بود. کدام ضرر از رابطه با آمریکا دیدیم؟ نگوئید کودتا ۲۸ مرداد که آن‌هم توسط خود ایرانیها و با حمایت آمریکا اجرا شد. در حالیکه روسیه حتا تبریز را هم از ایران جدا کرده بود، اسلحه‌های آمریکایی‌ کمک به جنگ جویان ایران کرد. همین آقایان راس حکومت و آقایان مثلا روشنفکر اکثرا با بورس‌های آنچنانی‌ آمریکا تحصیل کرده اند و حالا ضدّ آمریکا هستند. همین آقایان و خانمهای چپی‌ خارج از کشور از مزایائ سرمایه داری غرب بهر‌مندند و لاف ضدّ امپریالیستی میزنند. راست میگویید بروید کره شمالی یا چین زندگی کنید.
دوشنبه 2 آبان 1390

kara - هلند - روتردام
....نگوئید نفت گرفت زرادخانه تحویل داد. اگر نبود همان اسلحه‌های آمریکایی صدام به راحتی‌ ایران را تجزیه کرده بود. کدام ضرر از رابطه با آمریکا دیدیم؟ نگوئید کودتا ۲۸ مرداد که آن‌هم توسط خود ایرانیها و با حمایت آمریکا اجرا شد. در حالیکه روسیه حتا تبریز را هم از ایران جدا کرده بود، اسلحه‌های آمریکایی‌ کمک به جنگ جویان ایران کرد. همین آقایان راس حکومت و آقایان مثلا روشنفکر اکثرا با بورس‌های آنچنانی‌ آمریکا تحصیل کرده اند و حالا ضدّ آمریکا هستند. همین آقایان و خانمهای چپی‌ خارج از کشور از مزایائ سرمایه داری غرب بهر‌مندند و لاف ضدّ امپریالیستی میزنند. راست میگویید بروید کره شمالی یا چین زندگی کنید.
دوشنبه 2 آبان 1390

kara - هلند - روتردام
....آمریکا در افغانستان جنایتکارترین رژیم ضدّ انسانی‌ را برانداخت. طالبان شیطان پرستی‌ که جز مرگ و خون چیزی دیگری برای افغانستان نداشت. اینها انسان نبودند. بی‌ لیاقتی رژیم افغانستان و فساد حکم بر آنها باعث شده که افغانستان هنوز مشکل طالبان را داشته باشد ولی‌ مشکل امروز کجا و جنایت آنروز طالبان کجا. به خدا اگر مانده بودند امروز تمام خاور میانه و جنوب آسیا در زیر نگین شیطانی جنین بود. این افغانیها هم هنوز به دنبال طالبان‌اند از نهایت پستی و نامردیشان است که دوران طالبان را فراموش کرده اند. آمریکا در عراق صدامی را نابود کرد نژادپرست بود و علناً ایرانیها و یهود را نجاد پست و در حد پشه میدانست، کم ایرانی‌ و عراقی کرد را با بمب شیمیایی کشت؟...
دوشنبه 2 آبان 1390

kara - هلند - روتردام
... صدام و جمهوری اسلامی پای جنگنده‌ها و کشتیهای جنگی غرب و آمریکا به خلیج فارس باز کردند. میلیاردها سرمایه منطقه نابود شد. نگوئید توطئه غرب بود که اگر هم بود مجریانش جز ایران و عراق و همین مردم کی‌ بودند. جز عربها و ایرانیها و افغانها چه کسی‌ احمقانه دست به نابودی میزد بدون ذره‌ای تعقل. چه کسی‌ از یک طرف مرگ بر آمریکا سر میداد و از طرفی‌ منافع آمریکا را پاسداری میکرد. آمریکا هزاران کشته داد اما چه موقع؟ وقتی‌ که دیگر هیچ راهی‌ جز جنگ نماند. .
دوشنبه 2 آبان 1390

kara - هلند - روتردام
.. نه آمریکا ایده‌آل است نه هیچ کشور دیگری ولی‌ ایران در طول تاریخ معاصر از دشمنی با آمریکا جز ضرر و بدبختی و فلاکت چیزی ندیده و در دوستی‌ با آمریکا راه ۱۰۰ ساله را پیموده بود افسوس که شورش ۵۷ همه چیز را بر باد داد. در عوض دوستی‌ با روسیه و چین جز تجزیه ایران و نابودی سنت و کشاورزی و اقتصاد ایران چیزی نداشته. روسیه امروز هزاران مستشار نظامی در حساسترین و سری ترین جاهای ایران دارد و هر لحظه که اراده کند قادر است آنچه که می‌خواهد در ایران اجرا کند. چین هم کشاورزی و صنعت ایران نابود کرده، چرا یکی‌ از همین چپ‌های روشنفکر نمیپرسد چه شد آن پاره‌های تن وطن که روس‌ها جدا کردند؟ چرا فجایعی که شرکتهای چینی‌ در تمام دنیا میکنند حتا در چین را نمیبینند؟
دوشنبه 2 آبان 1390

ali1111 - ایران - تهران
cat boy - ژاپن - توکیو. برو تو همین سایت عکسهای قذافی را ببین بعد بیا اینجا کامنت بگذار...مواظب عقب رهبرت باش...
دوشنبه 2 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.