نورون‌هایی که سفر ذهنی را امکان‌پذیر می‌سازند

نورون‌هایی که سفر ذهنی را امکان‌پذیر می‌سازند

تیمی از پژوهشگران آلمانی گروهی از نورو‌نها را شناسایی کردند که به افراد در ردیابی تجربیات گذشته کمک می‌کند و به ذهن انسان اجازه می‌دهد در زمان سفر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه "اشلزویگ- هالستاین" پس از انجام یک سری مطالعات طولانی بر روی افراد سالم و بیماران متاثر از اشکال نادر زوال عقل، گروهی از نورون‌ها را شناسایی کردند که به ذهن انسان اجازه می‌دهد در زمان سفر کند و در ردیابی تجربیات گذشته به افراد کمک می‌کند.

به نظر می‌رسد که این گروه ویژه از نورون‌ها قادر باشند از خاطراتی که "خاطرات اتوبیوگرافیکی" نام دارند، نگهداری کنند. این خاطرات برای ساخت "خود" درونی فرد اساسی هستند.

در این تحقیق از گروه مورد آزمایش خواسته شد که رویدادهای خاصی از زندگی خود را که بعضی از آنها بیش از 40 سال قبل رخ داده بود به یادآورند. همزمان مناطق مختلفی از مغز این افراد با استفاده از رزونانس مغناطیسی (MRI) تصویربرداری شد.

نتایج این تحقیقات، در افراد سالم فعالیت شدید گروهی از نورون‌ها به نام CA1 را نشان داد اما در بیماران متاثر از زوال عقل این نورون‌ها خاموش و یا آسیب دیده بودند.

نورون‌های CA1 در مرکز حافظه در هیپوکامپ قرار دارند و به افراد اجازه می‌دهند با یک سفر ذهنی در زمان، خاطرات رویدادهای بسیار دور زندگی خود را به یاد آورند.
khosh bavar - ایران - یزد
هرچند این گفته انیشتن قدیمی شده و زیاد ملاک عمل نیست که معتقد بود که ادمی فقط 5% از ظرفیت توانایی مغزش را استفاده میکند و از طرفی در مطلبی خواندم که راهبه های تبتی از نوشته های قدیمی در کتاب مقدسشان از سفرهای عرفانی و روحی راهبه های بزرگشان در کهکشانهای دیگر سخن میگویند !
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
به گمانم آدمهای کینه توز دارای نورنهای بسیاررررررر قوی هستند که میتوانند با یادآوری گذشته های حتی بسیار دور احساس کینه ورزی خودشان را به زمین و زمان را همیشگی کنند.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

felora - ایران - تهران
khosh bavar - ادمهای دقیق وموشکاف وکنجکاو (دانشمندان)دوست دارن از دلایل عقلی و علمی هر چیزی اطلاع داشته باشن . ولی واقعا بعضی اتفاقات و جریاناتی در زندگیهامون پیش میاد که نمیشه هیچ دلیل علمی و عقلی براش پیدا کرد! حالا شاید به اون 5% مربوط میشه ویا به چیز دیگه ای.. ولی عارفان میگویند: زندگی یک بازیست که ما باید بازی کنیم و یا اوازی که باید ان را خواند!
جمعه 29 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
درود بر felora عزیز, کاملا با شما موافقم, زیرا جوینده یابنده است و خواستن توانستن است و من با جرات میتونم چنین ادعایی کنم که یکطوری دارای حالت عرفانی و بچگی هستم که اگر دنبال جوابی باشم, انرا بزودی پیدا خواهم کرد ! و بقول یک فیلسوف یونانی, وسط اسمان و زمین دنیایی هست مملو از کشف و اسرار ! شاد و کنجکاو باشیم .
جمعه 29 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.