نسرین ستوده به دلیل مخالفت با چادر اجباری زندان ممنوع‌الملاقات شد

نسرین ستوده به دلیل مخالفت با چادر اجباری زندان

ممنوع‌الملاقات شد

نسرین ستوده


نسرین ستوده به دلیل مخالفت با چادر اجباری زندان برای سه هفته ممنوع‌الملاقات شد.

رضا خندان، همسر  این وکیل زندانی، می‌گوید که یک‌شنبه گذشته که برای دیدار همسرش به زندان اوین رفته بود، ماموران به او گفته‌اند به دلیل تنشی که بر سر استفاده از چادر اجباری ایجاد شده، همسرش ممنوع‌الملاقات شده است.

وب‌سایت خبری کلمه در این باره نوشته است که نسرین ستوده که وکیل پایه یک دادگستری است، معتقد است که مسئولین زندان در مورد بانوان زندانی به طور غیرقانونی علاوه بر پوشش و حجاب متعارف، چادر را هم اجباری کرده‌اند و این اجبار غیرقانونی است.
 
 
چندی پیش رئیس قوه‌ قضائیه استفاده‌ اجباری بانوان زندانی از چادر را منتفی دانسته‌ بود و این نظر رئیس قوه‌ قضاییه تایید نظر نسرین ستوده است که در مدت ۱۴ ماه زندان بر آن پافشاری کرده و نتیجه‌ آن ممنوع‌الملاقات کردن ایشان بوده است.
 
 
رضا خندان هفته پیش در گفت‌وگو با کلمه اعتراض کرده بود: «متاسفانه کودکان ما به اهرمی برای فشار به مادر زندانی‌شان تبدیل شده‌اند،‌ در طول ۸ ماه اول بازداشت نسرین ستوده بچه‌هایش در مجموع یک ساعت با او ملاقات حضوری داشتند و در تمام روزهای عید نوروز و حتی ۲ هفته پس از تعطیلات آن حتی اجازه ملاقات کابینی هم به بچه‌ها داده نشد.»
 
 
نسرین ستوده، علاوه بر وکالت فعالان سیاسی در ایران، وکالت شیرین عبادی را نیز برعهده داشت که بر اساس برخی گزارش‌ها وی پیش از بازداشت شدن بارها از سوی افراد ناشناس تهدید شده بود که یا «از وکالت شیرین عبادی دست بکشد یا منتظر عواقب آن باشد».
 

نسرین ستوده شهریورماه سال ۱۳۸۹ در تهران بازداشت شد و در دی‌ماه همان سال به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به ۱۱ سال زندان، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر استان تهران، شهریور سال جاری، حکم  این مدافع حقوق بشر را شش سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت اعلام کرد.
 
 
پس از آغاز اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دور دهم، فشار بر وکلای ایران افزایش یافت و تعدادی از آنها بازداشت شدند.
 
 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران پیشتر با انتشار بیانیه‌ای از کانون بین‌المللی وکلا و گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در حوزه استقلال قضات و وکلا، خواست از وکلای ایرانی که از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی تحت فشار هستند دفاع کنند.
 
کمپین در این مورد گفته است که ده‌ها وکیل در دو سال گذشته به دلیل دفاع از زندانیان سیاسی- عقیدتی یا دفاع از اهداف و ضوابط حقوق بشر مورد آزار و اذیت قرار گرفته، تهدید، بازداشت، محاکمه و محکوم به زندان شده‌اند.
 
 
کمپین از نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، محمد اولیایی فرد و جاوید هوتن کیان به عنوان وکلایی نام برده است که به دلیل دفاع از حقوق بشر از سوی قوه قضائیه تحت فشار بوده و اذیت و آزار شده‌اند.

ARTEMIS-SW - /فرانسه - پاریس
درود بر شرفت بانو /و بلایت به سر کسانی که 1000 رو دارند و ادعای ازادی هم میکنند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
همه به تو نسرین ستوده عزیز که یه جیگر داری به اندازه یک اتاق ۴ * ۳ افتخار می‌کنیم. سربلند که هستی. برات تندرستی و شادی هم ارزو می‌کنیم.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

hago - ایران - تهران
درود برشیر زن ایران.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

feminism - انگلستان - لندن
پایدار و پاینده باشی ای آزاده خویِ عزم آهنین .
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

ghafas - ایران - مشهد
درود بی پایان به تو و شرم بر سکوت ما
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

pariha - کویت - کویت
درود بر تو شیر زن ایرانی ایران به وجود امثال تو افتخار میکند
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
افرادی چون نسرین ستوده جان خود را همچون شمع در روشن نگهداشتن خرد . فدای این ملت کردن. و افرادی چون خانم شیرین عبادی فقط به همین مفتخر هستند که جایزه ای را به خانه اورده و قاب کرده که به دیگران نشان دهند. ما خواهیم مرد ولی تاریخ خواهد ماند.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
واقعا ستودنی هستی
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
درود به شرفش. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

baran828 - ایران - تهران
زنها میتونن به تنهایی یه جامعه رو نجات بدن نه فقط 4 تاشون یک مرد رو !
جمعه 29 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.