فعالان سیاسی ایران: حداقل شرایط برگزاری انتخابات آزاد وجود ندارد

فعالان سیاسی ایران:

حداقل شرایط برگزاری انتخابات آزاد وجود ندارد

فعالان مدنی و سیاسی مخالف دولت ایران می‌گویند که حداقل شرایط برای برگزاری انتخابات، سالم و آزاد وجود ندارد

۱۴۳ نفر از فعالان سیاسی و مدنی ایران طی نامه سرگشاده‌ای به محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین این کشور، اعلام کرده‌اند که "شرایط برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه وجود ندارد".

متن این نامه که در سایت‌های مخالفان دولت ایران منتشر شده، واکنشی است به اظهارات ماه‌های اخیر آقای خاتمی مبنی بر این که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آتی مجلس، خواهان "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سلام و آزاد" هستند.

در این نامه که امضای بسیاری از فعالان سیاسی ساکن ایران زیر آن دیده می‌شود، خطاب به آقای خاتمی آمده است که "اکنون با گذشت بیش از سه ماه از تاریخ اعلام شرایط جنابعالی، کوچک‌ترین نشانه‌ای دال بر اراده حاکمان برای تامین آن شروط قانونی و انسانی ملاحظه نمی‌شود".

به نوشته امضاء کنندگان این نامه، "برعکس در ماه‌های اخیر، محدودیت بیشتری برای فعالان سیاسی، زندانیان و خانواده های ایشان ایجاد شده است".

این عده با اشاره به ادامه "حصر غیرقانونی" میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و ادامه بازداشت بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی، نوشته اند که شرایط برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مهیا نیست.

حدود دو هفته قبل آقای خاتمی و عبدالله نوری، وزیر کشور پیشین ایران طی دیداری بر لزوم عدم دخالت "نهادهای امنیتی و نظامی" و "ناظران و مجریان" در انتخابات تاکید کرده بودند.

اظهارات آقای خاتمی در مورد انتخابات آینده مجلس اغلب با واکنش تند مقام‌های محافظه کار ایران مواجه شده است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران چندی پیش با اشاره به شرط های مطرح شده برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس گفته بود: "اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست".

قرار است که انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، اسفند ماه سال جاری خورشیدی در سراسر این کشور برگزار شود.

در بخش دیگری از نامه فعالان سیاسی به آقای خاتمی، ضمن انتقاد از عملکرد دولت در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین‌المللی آمده است که به علت "ندانم کاری‌های مسئولان"، روند انزوای ایران تشدید و منافع ملی این کشور در معرض مخاطره قرار گرفته است.

ابوالفضل بازرگان، عماد بهاور، حبیب الله پیمان، مصطفی تاجزاده، غلامعباس توسلی، محمد توسلی، جلال جلالی زاده، حمیدرضا جلایی پور، سید صفدر حسینی، هادی خانیکی، محمدعلی دادخواه، مصطفی درایتی، فاطمه راکعی، علیرضا رجایی، تقی رحمانی، اعظم طالقانی، رضا رئیس طوسی، عبدالله رمضان زاده، حسین زمان، عبدالفتاح سلطانی، حسین شاه حسینی، علی شکوری راد، سعید شیرکوند، احمد شیرزاد، هاشم صباغیان، احمد صدر حاج سید جوادی، کیوان صمیمی، فیض الله عرب سرخی، علیرضا علوی تبار، فریده غیرت، هادی قابل، مرتضی مبلغ، فخرالسادات محتشمی پور، سعید مدنی، مرضیه مرتاضی لنگرودی، محمدجواد مظفر، محسن میردامادی، محمد نعیمی پور و ابراهیم یزدی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.