کودک نقاش من

کودک نقاش من

نقاشی فرزند خود را تفسیر کنید

امروزه روانکاوی کودک از طریق نقاشی‌هایش روشی جاافتاده و پرطرفدار است. با وجود اینکه روانکاوی حرفه‌ای کار کارشناس مربوط به این رشته و افراد تحصیل کرده در این زمینه است، اما قصد داریم با توضیحاتی کوتاه شما را نسبت به خط خطی‌های کودکتان حساس‌تر کنیم. درست است که نقاشی برای کودکان نوعی بازی است. اما حتی در نخستین نقاشی‌ها نیز کودک در حال ابراز وجود و برون‌ریزی است.

ژان پیاژه: نخستین نقاشی کودکان که بین 2 تا 2/5 سالگی ظاهر می‌شود، نوعی بازی است که تقلیدی در آن دیده نمی‌شود. بعد از آن کودک خط خطی کردن را آغاز می‌کند و در همین خط خطی کردن‌های بی‌هدف، شکل‌هایی می‌بیند که به تصویر ذهنی‌اش از بعضی اشیا شباهت دارد. پس به صورت اتفاقی به شکلی از اشیا در میان خطوطی که بی‌هدف کشیده است می‌رسد. برای نمونه اول در میان خط خطی کردن به شکل گردی می‌رسد و بعد با خوشحالی می‌گوید:«توپ کشیدم»

بعد از آن در سنین بالاتر است که تلاش می‌کند اشیایی که در ذهن دارد را از حفظ بکشد و از همین لحظه است که نقاشی به صورت تقلید و تصویر ذهنی درمی‌آید و وارد مرحله جدیدی می‌شود.

زمانی که کودک توانایی ترسیم اشکال را از حفظ و از روی تصویر ذهنی‌اش پیدا کرد، شروع می‌کند به تصویر درآوردن فکرش. در همین مرحله است که مفهوم و درک خود را از محیط نشان می‌دهد، پرسپکتیو را رعایت نمی‌کند و نقاشی بیشتر از اینکه تقلیدی از واقعیت باشد، تصویری از فضای ذهنی و اندیشه‌های اوست.

برای مثال: در چهره انسانی که از نیم رخ کشیده است، دو چشم می‌‌گذارد. یا علاوه بر پای مرئی سوارکار، پای دیگر او را نیز که در پشت اسب قرار دارد می‌کشد یا موهای زیر روسری را ترسیم می‌کند.
در این زمان پرسپکتیو معنی حسی دارد و کودک قدرت تشخیص و رعایت دوری و نزدیکی اشیا را ندارد. اما احساس او به هر چیزی باعث رعایت پرسپکتیو خاص خواهد شد. در این نقاشی‌ها ممکن است پدر کودک بزرگتر از خانه کشیده شود که این نشان‌دهنده علاقه کودک به پدرش است.

برای شناخت روحیه و حالات کودک دقت کردن به نقاشی‌های او یک راه مهم و مطمئن است. درست است که نقاشی از خطوط سرسری و بی‌دلیل شروع می‌شود اما با ادامه پیداکردن آن و در سنین بالاتر اشکالی که به روی کاغذ نقش می‌بندند هر کدام نشان دهنده حالتی از درونیات کودک هستند.  برای تفسیر یک نقاشی لازم است به نکات زیر توجه کنیم:

1 . ابتدا به نقاشی کودکتان دقت کنید. گاهی شناسایی آنچه که نقاشی شده است، به علت توانایی کم کودک در ترسیم، مشکل است پس از فرزندتان بپرسید که چه کشیده است.

2. به خصوصیات سبک نقاشی توجه کنید. برای نمونه رنگ‌های مورد استفاده کودک و تعداد آنها یکی از مسائل قابل اهمیت در روانکاوی نقاشی است.

3 .به نقاطی که بیشتر برجسته شده‌اند دقت بیشتری کنید و بدانید که این نقاط از جهت اهمیتی که برای فرزندتان دارند کلیدهای رمز تفسیر نقاشی خواهند بود.

4 . در نظر گرفتن سبک کلی نقاشی اعم از ترکیب رنگ‌ها، زاویه دید کودک و طرزکشیدن خطوط به ما نشان می‌دهد که کودک چه طرز فکر و تجسمی از محیط اطراف خود دارد.
khosh bavar - ایران - یزد
بگفته پیکاسو : بعضیها از خورشید یک نقطه زرد میسازنند و دیگران در نقاشیشان یک نقطه زرد را تبدیل به خورشید میکنند ! و باز به گفته ایشان : در زمان بچگی همه " هنرمند " هستند, ولی سوال و مشکل در اینجاست که ایا او وقتیکه بزرگ شد, این صفت هنرمندیش را ترک نخواهد کرد?! پس همواره شاد و خردسال باشیم !
شنبه 23 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
khosh bavar - ایران - یزد آفرین به کامنت شما خوش باور عزیز خوشم اومد
شنبه 23 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
khosh bavar - ایران - یزد افرین به کامنت شما خوش باور عزیز خوشم اومد
شنبه 23 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
*Fanoos* و افرین بر فانوس سایت که با نور و روشنایی خود, راه را بما نشان میدهد !
شنبه 23 مهر 1390

lonelyplanet - ایران - ناکجااباد
سلام خوش باور جان،مدتی نبودی جات خالی بود.امیدوارم همیشه شادوسلامت و آن لاین باشی.تارا
شنبه 23 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
khosh bavar خوش باور عزیز بازم مثل همیشه من خجالت زده کردید .. شاد باشی هموطن عزیز
یکشنبه 24 مهر 1390

snowy me - سوئد - مالمو
وقتی من کلاس اول ابتدایی بودم همیشه موضوع نقاشیم زن هایی بودن با چشمان درشت و سیاه. شبیه آرایشی که به Smokey eye makeup معروفه. یادمه معلمم همیشه بهم میگفت این جادوگرها چیه که میکشی؟!.
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
lonelyplanet -: سلام به شما و چه عجب از شما ?! راستی, شما چرا اینقدر خجالتی هستید و اصلا نظری در مورد مسائل نمینویسید ?! بهرحال خوشحالم که شما را اینجا میبینم ولی متاسفانه زیاد نمیتوانم در خدمت کاربران عزیزی چون شماها باشم, پس تا بعد !
یکشنبه 24 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
snowy me - آخی الهی نازی
یکشنبه 24 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.