دیدار سفیر سعودی با معاون وزیر خارجه ایران؛ پیام امیر قطر به احمدی‌نژاد

دیدار سفیر سعودی با معاون وزیر خارجه ایران؛

پیام امیر قطر به احمدی‌نژاد

در حالی که  ایالات متحده، ایران را متهم به  طرح‌ریزی ترور سفیر عربستان در واشینگتن  کرده، روز پنجشنبه سفیر سعودی در  تهران با معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
در  همین حال، و در بحبوحه  افزایش تنش‌ها میان ایران، آمریکا و عربستان، وزیر مشاور در امور  همکاری‌ بین‌الملل  قطر با محمود احمدی‌نژاد  رئیس جمهور  ایران  دیدار کرد.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین امیرعبداللهیان،  معاون عربی  و آفریقایی وزارت خارجه ایران در دیدار با  اسامه بن احمد السنوسی، سفیر عربستان، اتهام وارد شده به ایران را  یک توطئه «طراحی شده» و  سناریویی «نخ‌نما شده» دانست و  آن را به شدت تکذیب کرد.
 
معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران گفت: «رد پای عوامل آمریکایی ـ صهیونیستی در اقدامات تروریستی در سراسر جهان مشاهده می‌شود و نمونه آشکار آن ترور گروهی از دانشمندان هسته‌ای ایران در دو سال اخیر بوده است.»
 
این  مقام وزارت خارجه ایران همچنین از  واکنش سفارت عربستان در واشینگتن به نسبت به اتهام مطرح شده علیه ایران انتقاد کرده و آن را «شتاب‌زده» و «غیرمستند» خواند.
 
ایالات متحده،  ایران را متهم کرده که دو شهروندش به نام‌های منصور ارباب سیار و  غلام شکوری قصد داشته‌اند از طریق  به خدمت گرفتن قاچاقچیان مکزیکی، عادل الجبیر سفیر عربستان در  واشینگتن را ترور کنند.
 
در کیفرخواستی که علیه این دو  ایرانی صادر شده آمده است که غلام شکوری عضو سپاه قدس و در ایران است و  از طریق ارتباط با منصور ارباب سیار که تابعیت آمریکایی دارد، قصد داشته این عملیات ترور را انجام دهد.
 
در این کیفرخواست، همچنین ذکر شده که  در حدود ۱۰۰ هزار دلار  به عنوان پیش‌پرداخت در بانک‌های آمریکایی نقل و انتقال داده شده تا به قاچاقچیان مکزیکی برای انجام این عملیات برسد.
 
در حالی که مقام‌های ایرانی و از جمله، وزیر خارجه و نماینده ایران در سازمان ملل این اتهام را ساختگی دانسته‌اند اما، مقام‌های آمریکایی می‌گویند باید پاسخ سختی به ایران داده شود.
 
سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان، روز پنجشنبه  تصریح کرده که کشورش «پاسخی حساب‌شده‌» به ایران خواهد داد.
 
وزیر خارجه عربستان گفت: «مسئولیت اقداماتی که علیه ما انجام می‌دهند با آنهاست.»
 
سعودالفیصل تصریح کرد: «هر اقدامی که علیه ما انجام بدهند، عربستان سعودی به آن پاسخی حساب‌شده خواهد داد.»
 
یک روز  پیش از آن باراک اوبما، رئیس جمهور آمریکا، با  عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، تلفنی صحبت کرد.
 
  به گفته کاخ سفید پادشاه عربستان و  رئیس جمهور آمریکا این توطئه منتسب به ایران را  «نقض آشکار معیارهای بنیادین بین‌المللی، اخلاق و قانون» دانستند.
 
پیام امیر قطر به احمدی نژاد
 
روز پنجشنبه خالد العطیه، وزیر مشاور در امور همکاری بین‌الملل قطر نیز حامل پیام امیر قطر به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران بود.
 
‌سایت ریاست جمهوری، با این حال جزئیاتی از پیام امیر قطر  منتشر نکرده است.
 
  اتهامات اخیر علیه ایران در حالی است که شماری از کارشناسان و تحلیلگران هشدار داده‌اند که افزایش تنش‌ها می‌تواند  ابعاد خطرناکی پیدا کند.
 
  برخی از کارشناسان  و رسانه‌های آمریکایی نیز  درباره اتهام مطرح شده علیه ایران پرسش‌هایی را مطرح کرده و  گفته‌اند چرا ایران باید دست به چنین ریسک بزرگی بزند و  ترور سفیر عربستان  چه منفعتی می‌تواند برای جمهوری اسلامی داشته باشد.

gol andam - سویس - زوریخ
چقدر پول بی زبون ایرانی وهم وطنم رو ریختین تو دامان نجس و کثیف عربهایه سوسمار خور که حرفشون رو پس بگیرن?????مرگ بر رژیم اخوندی
جمعه 22 مهر 1390

potatis - سوئد - مالمو
دوست من این کامنت شما و این طرز فحش دادن به عرب ها که جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ میلیون نفر میشه، نشان از فرهنگ فاشیستی و منحط ما ایرانیها داره که در هر برهه از زمان به یکی از قومیت ها فحاشی کرده ایم، امیدوارم نگید که چون عرب هستم از این کامنت ناراحت شدم چونکه بنده یک لر هستم و هر چند که اگر هم عرب بودم باز هم به ان افتخار میکردم .
جمعه 22 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
gol andamر درست گفت عربها کثیف . از صدر تا امروز /
جمعه 22 مهر 1390

Mili bili - انکلستان - لندن
عرابهای کثیف برید بمیرید بابا ملخ خور ا ی.......... .
جمعه 22 مهر 1390

karaji - سوئد - گتنبرگ
potatis - سوئد - مالمو باشما موافقم ولی احساس gol andam از سویس هم قابل درک هست , بهر حال فکر میکنم خود سازی و نشان دادن انسانیت بهترین راه حل امروز هر ایرانی است , یادمون باشه نه اعراب و نه امریکایی ها وغربی ها دلشون برای مملکت ما نخواهد سوخت و تفرقه بین ما هدیه مجانی به انهاست !!
جمعه 22 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
potatis سوئد.مالمو.سلام برشما.حرف دل مرازدی.من بارهاوبارهانوشته ام.کسی که سخن ازتمدن وفرهنگ غنی میزندنبایدمرام ادمهای ولگرد وبی شخصیت راازخودنشان دهد.انسان فهمیده وباشعورممکن است ازطرف ادم نادانی توهین بشنودامادرجواب ان متمدنانه وفهیمانه عمل میکند.بایدفرق بین انهاباشد.وگرنه چه تفاوتی دارند.واقعی ترین شناسنامه انسانهاواقوام اعمال وگفتارانهاست.وگرنه اعراب ازکجابفهمندمن چه نوشته ام.این توهین به خوداست.متاسفم ازبعضی هموطنان.شادوپیروزباشیدهموطن لرستانی من.
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.