شگفتی ناظران از اتهامات تازه تروریستی علیه ایران در آمریکا

شگفتی ناظران از اتهامات تازه تروریستی علیه ایران در آمریکا

آرژانتین ایران را در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ بوینوس آیرس مقصر شناخته است

بی بی سی : آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، را خنثی کرده است. ایران این اتهام را رد کرده است.

دولت آمریکا، ایران را بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان می خواند.

ایران از زمان انقلاب اسلامی در سال 57 همواره از سوی غرب متهم به دست داشتن در اقدام های تروریستی بوده است. اما تقریبا دو دهه است که کمتر حمله تروریستی مستقیما به ایران نسبت داده شده است. از همین روست که اتهامات روز سه شنبه دولت آمریکا علیه ایران بسیاری از ناظران را غافلگیر کرده است.

علی آلفونه از موسسه آمریکن انترپرایز به بی بی سی گفت: "اطلاعاتی که از منابع غیرمحرمانه به دست می آوریم، آخرین تروری که در واشنگتن انجام گرفته در سال ۱۹۸۰ بود که توسط سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شد و بعد از آن هم هیچ موردی را، حداقل ما، از آن اطلاع نداریم پس این واقعا بی‌سابقه است."

وارن نلسون سردبیر روزنامه ایران تایمز در واشنگتن می گوید که حکومت ایران در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ فعالیت های تروریستی زیادی علیه اهداف مختلف، عمدتا مخالفان ایرانی انجام می‌داد. همچنین فعالیت‌هایی علیه دیپلمات های عربستان سعودی و گاه مراکز یهودی و صهیونیستی.

او می افزاید: "اما در اواسط دهه ۹۰ این اقدامات متوقف شد. زیرا باعث بدنامی زیادی برای ایران می‌شد. به خصوص تیراندازی در رستوران میکونوس در شهر برلین در اوایل دهه نود. این فعالیت ها چنان به وجهه ایران صدمه زد که آنها ظاهرا تصمیم گرفتند فعالیت های تروریستی در خارج از کشور را متوقف کنند."

اما آقای نلسون معتقد است که دلیلی ندارد ایران این فعالیت ها را از سر نگیرد و می گوید "شواهدی نیست که بگوید که این تغییر در سیاست ایران دائمی بوده است."

ناظران می گویند که ایران در بسیاری از حملات تروریستی خارج از کشور از شهروندان لبنانی استفاده می کرد.

یکی از اتهامات پر سرو صدا علیه ایران دخالت این کشور در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در آرژانتین بوده است.

در ژوئیه آن سال یک وانت پر از مواد منفجره در مجاورت انجمن اسرائیل و آرژانتین منفجر شد که ۸۵ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی به جا گذاشت.

آرژانتین در ارتباط با آن حمله تروریستی به دنبال چند مقام بلندپایه ایرانی از جمله احمد وحیدی، وزیر دفاع کنونی ایران، و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق ایران است.

آرژانتین تا به امروز در ارتباط با آن پرونده بر ایران فشار می آورد.

اما آقای نلسون می گوید که شواهد ارائه شده از سوی آرژانتین خیلی محکم نبوده است.

"اف بی آی در آن تحقیقات شرکت کرد و ظاهرا نتیجه گیری کرد که ایران در آن دست داشته اما شواهد خیلی زیادی به صورت علنی ارائه نشده است و شواهدی که آرژانتین برای توجیه استرداد یک ایرانی به بریتانیا عرضه کرد از سوی دادگاه های بریتانیا ناکافی تشخیص داده شد و آنها دستور استرداد را صادر نکردند."

در اتهامی که روز سه شنبه علیه ایران مطرح شد آمریکا گفت که هدف این طرح به قتل رساندن سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بوده است.

بعضی ناظران می گویندکه ایران و عربستان اکنون در کشورهایی مثل لبنان و سوریه درگیر رقابت شدیدی هستند و ایران می خواهد به عربستان فشار آورد.

کارشناسان مسائل ایران می گویند که در صورت اثبات این اتهام، انتخاب واشنگتن برای این حمله یک معماست.

آقای نلسون نیز می گوید: "تعجب نمی کنم اگر یک مقام سعودی هدف گرفته شده باشد اما تعجب می کنم که یک شهروند ایرانی را برای انجام آن به آمریکا فرستاده باشند."

به گفته او آمریکا سالهاست در پی شواهد قاطعانه علیه ایران بوده است و هرچند شواهد ضمنی خیلی خیلی زیادی دارد اما در هیچ موردی یک آلت جرم پیدا نکرده است.

مساله ای که به اعتقاد سردبیر ایران تایمز یکی از مشکلات در ارتباط با سیاست آمریکاست زیرا "این کشور برای آنکه بتواند، دست به اقدامی جدی علیه ایران، غیر از شکایت و تحریم کوچک دیگری بزند، خواستار شواهد خیلی محکم بوده است. آمریکا براساس شواهد ضمنی دست به اقدام نظامی علیه ایران نخواهد زد."

به هر حال اتهامات تازه ایران را در موقعیتی دشوار قرار داده است.

واکنش سریع مقام های ایرانی در تکذیب این اتهامات نشانگر نگرانی ایران از عواقب احتمالی این اتهامات است.

Azadikhah - هلند - تکسل
خبر تکمیلی در رابطه با اف بی آی و کشف شبکه ترور: سازمان امنیت ملی آمریکا اعلام کرد موفق به کشف شبکه ای وابسته به سپاه پاسداران شده که برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا و انجام عملیات علیه سفارت اسراییل در این کشور برنامه ریزی داشته است. بر اساس این گزارش دو ایرانی در این پرونده با اتهام مواجه شده اند اما یکی از آنان موفق به فرار و بازگشت به ایران شده است. نفر دوم دستگیر شده و اعتراف کرده است که از مقامات عالی ایران برای انجام این ترور دستور داشته است. شبکه خبری سی ان ان اعلام کرده آمریکا قصد دارد موضوع این پرونده را از طریق شورای امنیت سازمان ملل دنبال کند. در همین حال، اریک هولدر، وزیر دادگستری ایالات متحده، اعلام کرده که یک ایرانی آمریکایی به اتهام تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، دستگیر شده است.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
نام متهم منصور ارباب سیار، ۵۶ ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است. مقام های آمریکایی در این رابطه علیه یک نفر دیگر به نام غلام شکوری نیز کیفرخواست صادر کرده اند که در ایران زندگی می کند. اریک هولدر گفت آمریکا در این رابطه ایران را مسوول می داند و تا ساعاتی دیگر تدابیری از سوی مقام های آمریکایی اعلام خواهد شد. مقام های ایرانی هنوز به این اتهامات پاسخ نداده اند. آمریکا می گوید که منصور ارباب سیار در مکزیک با فردی که گمان می کرد یکی از اعضای کارتل زتاس است تماس گرفته بود. وی برنامه ترور سفیر عربستان سعودی در یک بمبگذاری و سپس بمبگذاری در سفارت های اسرائیل و عربستان سعودی را دنبال می کرد. آمریکا می گوید که عملیات پلیس فدرال (اف بی آی) در ماه مه آغاز شد و ماموران مخفی اف بی آی دو بار در شهر مرزی رینوسا در مکزیک با متهم اصلی دیدار کرده بودند. به گفته مقام های آمریکایی، منصور ارباب سیار در روز ۲۸ سپتامبر از راه آلمان ایران را به قصد مکزیک ترک کرد اما از ورود وی به مکزیک جلوگیری و به آمریکا فرستاده و در نیویورک دستگیر شد.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

supernova - انگلستان - منچستر
۱- تروریست کسی هست که هواپیمای مسافربری ایران را بر فراز خلیج فارس به اسم اف ۱۴ میزنه و ۳۰۰ نفر رو میکشه و عذر خواهی هم نمیکنه ۲- اینکه ایران بخواهد سفیر عربستان را در آمریکا ترور کند به قول خودشان به فیلم های هالیوودی شباهت دارد تا نقشه تروریستی ۳- پارسال خبری سری !!! از سایت ویکی لیکس بیرون آمد که عربستان از آمریکا میخواهد به ایران حمله کند . کاملا مشخص است این شایعات برای چیست . آمریکا به دنبال بهانه میگردد و یا اینکه چون خودش نمیخواهد وارد جنگ شود میخواهد عربستان را به جنگ با ایران (یا بعکس) تشویق کند. حالت سوم ممکن است به خاطر سخنرانی احمدی نژاد در سازمان ملل در مورد ۱۱ سپتامبر باشد.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

کاپیتان - ایران - تهران
تو پدر سوخته بازی دولت مردان ینگه دنیا شک نکنید. به گمانم دنبال امتیاز گیری بزرگی باشند. آن هم تو این اوضاع قاراش میش مناسبات ایران و عربستان. مطمئن باشید اگر از ایران چیزی نماسه از عربستان خوبش میماسه!!!
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

morid - ایران - بوشهر
ایران اگر بخواهد کسی را ترور کند تو پاکستان بی در و پیکر اینکار را انجام میدهد ونه زیر نظر 16 سازمان اطلاعاتی مثل fbi ,cia و غیره..این یکی از هزاران دروغ امریکاییهاست چون این روزها کلافه ی تظاهرات مردم اشان در تسخیر وال استریت اند وامروز cnn از حمله ی انان به مجلس سنا خبر داد صدها نفر را دستگیر کرده اند ولی دامنه تظاهرات به ده ها شهر دیگر دارد گسترش پیدا میکند . خوب الان وقت یک دروغ بزرگ رسانه ای بود وچه کشوری مناسبتر از ایران که این اتهام را به او ببندند.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

saeed0721 - ایران - شیراز
دروغ هست/دروغ/ باز میخان الکی تهمت بزنن
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

morid - ایران - بوشهر
ایران اگر بخواهد کسی را ترور کند تو پاکستان بی در و پیکر اینکار را انجام میدهد ونه زیر نظر 16 سازمان اطلاعاتی مثل fbi ,cia و غیره..این یکی از هزاران دروغ امریکاییهاست چون این روزها کلافه ی تظاهرات مردم اشان در تسخیر وال استریت اند وامروز cnn از حمله ی انان به مجلس سنا خبر داد صدها نفر را دستگیر کرده اند ولی دامنه تظاهرات به ده ها شهر دیگر دارد گسترش پیدا میکند . خوب الان وقت یک دروغ بزرگ رسانه ای بود وچه کشوری مناسبتر از ایران که این اتهام را به او ببندند.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

love-iran - ایران - چابهار
هههههههه زرشک کاملا معلوم خالی بندی هست اخه ترور یک سفیر اینقدر سخت نیست که یک دولت نتونه اون رو اجرا کنه دوم اخه ترور اون واسه ایران چه سودی داره که دولت بخواد یک همچین کسی رو ترور کنه سوم مگه جا کم هست که تو امریکا که همه ایرانی ها زیر میکروسکوب هستن بخوان همچین کاری کنن
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
morid - ایران - بوشهر:حقیقت معلوم می‌شه. جوگیر نشید و ۲ بار یک مطلب رو نفرستید!جا برای بقیه هم باشه:)
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
جمهوری اسلامی از اولش هم تروریست بوده و حالا هم شده باعث بدنامی همه ایرانیان در جهان بی خود ازش طرفداری نکنید .امریکا مثل جمهوری اسلامی که بی در و پیکر و متقلب نیست که بی خود و بی جهت به کشوری اتهام بزنه .عوامل جمهوری اسلامی بخاطر ساندیس دارن از این رژیم حنایتکار حمایت می کنند و دم از ایرانی بودن میزنند همین رژیم که هر روز ایرانیان رو اعدام میکنه و به زندان میاندازه انتظار دارید به مردم دیگر رحم کند.؟؟؟ به امید آزادی ایران از دست این آخوندهای تروریست اسلامی
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

golly47 - المان - فونکشتاد
اخوند ها فقط زورشون به زنها میرسه عرضه ندارند جواب دندان شکن به این امریکایها بدهند که ابروی ایران رو بیشتر از این نبرند خاک براون سرتون که فقط بلدید وراجی کنید
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

monsef_TARIN - ایتالیا - ساونا
بابا اینها دیگه تو پررویی رو دست ندارند . زیاد فیلمهای هالیوودی خودشونو دیدند. بابا اینهمه کشور چرا تو امریکا.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

golly47 - المان - فونکشتاد
این پیشنهاد عربستان و نقشه امریکاست برای ماندن امریکا در خلیج فارس
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Andishe.NZ - نیوزلند - اوکلند
وقتی ایران دو سال کوهنوردان امریکاروبه اتهام جاسوسی زندانی میکنه بایددر انتظار اتهامات بزرگتر از طرف امریکا باشه. با دم شیر بازی می کنه نمیدونه آمریکا در اتهام زدن کارکشته تره.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

ARTEMIS-SW - /فرانسه - پاریس
supernova - انگلستان - منچستر . چنان از ملایان بنام ایران و حکومتشان دفاع می کنید تو گوئی رژیم ایران اسمانی است شرم کنید مزدوران ریز و درشت/400 ایرانی فقط در خارج از سوی رژیم ترور شده اند هم کور هستید هم کر
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
اینها نگران بحرین و عربستانند که انقلابی رخ ندهد. زجه های بی پشتوانه و دروغ که افکار عمومی را به ایران متوجه کنند.
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.