اهمیت تحریم وزیران ایرانی از سوی اتحادیه اروپا

اهمیت تحریم وزیران ایرانی از سوی اتحادیه اروپا

بر اساس گزارش های منتشره، نام محمد حسینی (راست) وزیر ارشاد، حیدر مصلحی (وسط) وزیر اطلاعات و مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری در فهرست جدید تحریمی اتحادیه اروپا قرار دارد.


بهروز کارونی

 اتحادیه اروپا روز دوشنبه بار دیگر تعدادی از مقام های ایران را به دلیل دست داشتن در پرونده های نقض حقوق بشر در فهرست سیاه خود قرار داده است.
 
این بار، ۲۹ تن به جمع ۳۲ نفری می پیوندند که در فروردین ماه گذشته با تحریم های مشابهی رو به رو بودند.
 
هر چند که هنوز فهرست رسمی این گروه تازه منتشر نشده اما به نوشته خبرگزاری فرانسه، وزرای اطلاعات، دادگستری، ارشاد به همراه وزیر سابق کشور، از جمله کسانی هستند که بر اساس تصمیم روز دوشنبه، دیگر نمی توانند به اروپا سفر کنند و تمامی دارایی هایشان در اتحادیه اروپا مسدود خواهد شد.
 هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر برای ایران، در مصاحبه با رادیو فردا درباره اهمیت تحریم وزیران ایرانی می گوید:
 
هادی قائمی: اهمیت این اقدام در این است که به حکومت ایران نشان می دهد بحران کنونی حقوق بشر در ایران برای جامعه بین المللی بسیار مهم است و در این راه از همه اهرم ها استفاده خواهند کرد تا وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود یابد.
 
روی هم رفته ما از هر گونه اقدام هدفمندی مانند تحریم اشخاص حکومتی که مسوول نقض حقوق بشر در ایران هستند، استقبال می کنیم.
 
به نظر شما این تحریم ها چه تاثیری می توانند داشته باشند؟
 
تاثیر اولیه این است که این افراد شناخته می شوند. هم خودشان و هم حکومت می داند که جهان از نقشی که آنها در نقض وسیع حقوق بشر در ایران دارند و به عنوان یک جنایتکار شناخته شده اند، مطلع است.
 
با این تحریم ها از هر گونه احتمال سفر این اشخاص یا ارتباطات و سرمایه گذاری مادی آنها در اتحادیه اروپا جلوگیری خواهد شد. خود این مسئله قدم بسیار مهمی است. حتی اگر اقدام سمبلیک باشد، یعنی این افراد هیچ وقت به فکر سفر یا سرمایه گذاری در خارج از ایران نباشند- که در آن هم باید شک کرد- اما همان پیغامی که با این تحریم ها به حکومت ایران می رسد، بسیار مهم است.
 
حکومتی ها می بینند که این گونه تحریم ها بر علیه ناقضان حقوق بشر و این گونه لیست های سیاه کماکان ادامه خواهد یافت و اقدامات آنها از چشم جهانیان پوشیده نخواهد ماند.
 
موضوعی که مطرح است این است که قبلا هم اسامی افرادی اعلام شده بود. اما وزیر نفت فعلی که در لیست تحریم ها بود؛ به نشست اوپک در پایتخت اتریش رفت. آیا اصولا این تحریم ها از ضمانت اجرایی برخوردارند؟
 
صد در صد ضمانت اجرایی دارند. در مورد وزیر نفت متاسفانه اتحادیه اروپا تصمیم اشتباهی گرفت. ولی آن چنان که توجیه می کنند این است که این تحریم علیه او به طور کامل برداشته نشده و شکستن تحریم به طور موقت و فقط برای این بوده که او بتواند در اجلاس اوپک شرکت کند.
 
ولی روی هم رفته ما در این مورد از اتحادیه اروپا بسیار انتقاد داریم که چرا از یک سو این تحریم ها را اعلام می کند ولی از آن سوی دیگر، تحریم وزیر نفت را شکسته است، حتی اگر به طور موقت باشد.
 
ولی کلا نفس اینکه این تحریم ها کماکان ادامه دارد و این لیست ها کامل می شود، در دراز مدت نتیجه بسیار مثبتی در بر خواهد داشت.
 
در این ارتباط سازمان های مدافع حقوق بشر که در مورد ایران فعالیت می کنند، چه نقشی را ایفا کردند و یا می توانند در آینده ایفا کنند؟
 
من در این مورد می توانم به طور مستقیم به نقش سازمان خودمان اشاره کنم. ما از خرداد ماه ۸۹ تا کنون به طور مستقیم از همه دولت های دنیا خواسته ایم که این گونه تحریم های هدفمندی را در قبال ناقضین حقوق بشر در ایران اعمال کنند.
 
ما درخواست کرده ایم که در حقیقت، حکومت و آمرین و عاملین جنایت ها را هدف خود قرار بدهند و نه مردم ایران را.
 
در این زمینه گزارشی در سالگرد انتخابات ۱۳۸۸ منتشر کردیم و اولین اسامی را ارائه کرده و این درخواست را مطرح کردیم. الان هم بسیار استقبال می کنیم که همچنان این روند ادامه دارد و امیدواریم به حوزه سیاست سایر کشورهای دنیا هم کشیده شود.

م ر - ایران - تهران
اتحادیه اروپا هم به فکر جیب های خودشون هستند وقتی دلار و یورو اون وسط بازی کنند بطور موقت تمام وزیران تحریمی از تحریم بطور موقت در میان اینها باید بدانند با لغو کردن موقت تحریم وزیر نفت برای شرکت در اوپک کارشان در دید تمام ایرانیها زیر سوال رفته اتفاقا اگه عکس این قضیه عمل میشد خیلی خیلی مثمر ثمرتر بود تا اینکه حالا بگن بطور موقت تحریمش لغو شده اینها براشون مهم نیست اینا فقط اون سفرهای اروپایی رو با فک و فامیل بروند من یقین دارم در این وسط آمریکا و اروپا پولی بر جیب زدن یعنی شک نکنید اونها همشون منفعت طلب هستند فقط حرف و شعار میدهند عمل در کارشان معنا ندارد مثل همین دولت نامردان ما .
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.