جبهه مشارکت: برای اکثریت مردم عدم شرکت در انتخابات اصل است

جبهه مشارکت:

برای اکثریت مردم عدم شرکت در انتخابات اصل است

جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه ای درباره مساله شرکت یا عدم شرکت در انتخابات مجلس ابراز عقیده کرده است که در شرایط کنونی حکومت ایران اراده لازم را برای برگزاری یک انتخابات آزاد نشان نداده است.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران و از چهره های سرشناس جناح اصلاح طلب این کشور هفته گذشته به طور ضمنی آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از شرایط شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس اعلام کرده بود؛ موضعی که جبهه مشارکت می گوید از آن حمایت می کند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه روز دوشنبه خود نوشت: "...کودتای سال ۸۸، ضربه بزرگی بر اعتماد مردم به نهاد انتخابات بود به صورتی که امروز متاسفانه برای اکثریت مردم عدم شرکت در انتخابات اصل شده است مگر آنکه خلاف آن یعنی سلامت انتخابات تضمین شود."

گروه های اصلاح طلب به همراه شمار بزرگی از تظاهرکنندگان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، حکومت ایران را به تقلب در انتخابات متهم کردند؛ اتهامی که دولت و رهبر ایران رده کرده اند.

جبهه مشارکت افزود: "دو سال پس از تقلب بزرگ سال ۸۸، هنوز اراده کافی و لازم در حاکمیت دیده نمی شود که خواستار تلطیف فضای سیاسی و تضمین حداقل های یک انتخابات آزاد و عادلانه باشد و درحالی که به نظر می رسد تنها راه نجات کشور از بحران های فراگیر و رو به رشد داخلی و خارجی، برگزاری یک انتخابات آزاد و سپردن امور به دست منتخبین واقعی ملت باشد، شاهد تداوم سیاست های کودتائی دو سال گذشته و حتی در مواردی تشدید آن هستیم."

این حزب که تاریخ تشکیل آن به ابتدای دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ برمی گردد و فعالیت های آن پس از حوادث سال ۱۳۸۸ به شدت محدود شد به طور تلویحی از شروطی برای شرکت در انتخابات سخن می گوید.

این حزب می نویسد که آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی می تواند "طلیعه ای از باز شدن فضای سیاسی و گامی در جهت برگزاری انتخابات آزاد باشد."


محمد خاتمی و عبدالله نوری اخیرا درخواست های مشابهی را مطرح کردند


محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین و عبدالله نوری، وزیر کشور دولت او روز ۱۳ مهر طی دیداری بر لزوم عدم دخالت "نهادهای امنیتی و نظامی" و "ناظران و مجریان" در انتخابات تاکید کرده بودند.

آنها همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند و گفتند برگزاری انتخابات آزاد راه را برای "خروج کشور از بحران جاری" باز می کند.

آقای خاتمی دی ماه گذشته هم گفته بود که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس بعدی، خواستار "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد" هستند.

این اظهارات با واکنش تند مقام های محافظه کار ایران مواجه شد و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان ایران، با اشاره به شرط های مطرح شده از سوی آقای خاتمی برای حضور در انتخابات گفت: "اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست".

جبهه مشارکت ایران در پایان بیانیه خود نوشت که از پیشنهادهای آقای خاتمی در زمینه آزادی زندانیان سیاسی حمایت می کند.

vudvudak - امریکا - لس آنجلس
از عجایب شیخ ما یکی این است --- که شکر خورد و گفت شیرین است
سه‌شنبه 19 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
رود متعفن رژیم در شاخه های مختلف/سروته یک کرباس/گور بابای جبهه ی اسلامیتان و خاتمی/
سه‌شنبه 19 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
شرکت درانتخابات خیانت بزرگیست هم برای خودوهمبرای ملت ایران.بنده سی ودوسال است فریادمیزنم.ملت بزرگ ایران بالاترین قسم ها ,,ناموس,,است.اگراجبارندارید.به ناموستان قسم میدهم درانتخابات شرکت نکنید.خیانت,جرم,جنایت,کافیست.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
تا یک اخوند در ایران هست ایران ویران است...رای دهنده خیانتکار است ...رای نده رای نده...ای هم وطن رای دادن تو یعنی خیانت به خانواده خودت و کل ایرانی ..
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.