گفتگویی با حسن رضیانی , بازیگر نقش عین الله باقر زاده در فیلمهای صمد


گفتگویی با حسن رضیانی , بازیگر نقش عین الله باقر زاده در فیلمهای صمد

سایت قدیمی ها می نویسد :

همان عین الله دهه پنجاه بود، فقط گذر زمانه ی نا اهل، برف سپیدی را به موهایش نشانده بود. اما عین الله بی اعتنا به گذشته می خندید. در خانه را که گشود، صفا و صمیمیت حسن رضیانی و همسرش مهمانی ما را پذیرفت و سیبیل رضیانی پشت خنده های دلنشین، پذیرای ما شد تا برگردیم به همان دوره طلایی سینمای گذشته!

وقتی با حسرت، خاطرات سال های بر باد رفته را مرور می کرد ما را به یاد حکایت همان زمانی می انداخت که وقتی صمد آقا لیلا را می قاپید و سر او بی کلاه می ماند. واقعا که زمانه بی تردید خشونت گذر را به جان آدمی می اندازد تا شکستگی جسمی را به او بدهد. برای این بزرگان هنر، طهران اما حال و هوای تهران را ندارد، نه مکتب خانه ای که صمد را به مدرسه بفرستد و نه فیلم ساز حرفه ای که آرتیستی صمد را به همراه داشته باشد و نه خنده ای که هنرمندانه، صمد و عین الله را کنار هم جاودانه کند و نه ... فقط یادی از جویبار عمر او مانده که ما اندکی از آن را امروز به یادگار از او خواهیم گرفت و ماندگار خواهیم کرد. گرچه عین الله خود ماندگار است و تا ابد خواهد ماند ...

جناب رضیانی به عنوان سوال اول بیوگرافی خودتان را بگویید؟

اول از هر چیز سلام به تمام خوانندگان مجله اینترنتی قدیمی ها عرض می کنم. من سال 1310 در مشهد متولد شدم دوران دبیرستان را آنجا سپری کردم. بعد از دبیرستان به تهران آمدم و به هنرستان عالی رفتم و در رشته تئاتر و فن بیان فارغ التحصیل شدم. چند سالی هم به عنوان استاد در مدرسه عالی دختران ایران در ونک به 2500 نفر فن بیان تدریس می کردم و افتخاری برای من بود که سمت استادی بر عهده داشتم.

خیلی ها فکر نمی کردند که من آنجا دوام بیاورم برای اینکه دختر خانم ها خیلی شیطنت می کردند. ولی با این حال بسیاری از این بچه ها اظهار مرحمت داشتند که من در خدمتشان باشم و با محبت، لطف و در نهایت انصاف و انسانیت حرف های من را می پذیرفتند.

به صورت حرفه ای در چه زمانی وارد کار هنر شدید؟

من از سن ده سالگی وارد کار تئاتر شدم و کار سینما را با آقای رئیس فیروز در سال 1338 برای فیلم فرشته وحشی شروع کردم. من بسیار مورد عنایت و لطف آقای رئیس فیروز قرار گرفتم و هر جا می نشست به من اظهار لطف می کرد.

کار با گروه آقای پرویز صیاد چگونه بود؟

کار با پرویز صیاد عالی بود و صمیمانه با هم کار می کردیم، حب و بغضی درباره مسائل مختلف نداشتیم. در واقع ما بازی نمی کردیم، همان زندگی روزمره و طبیعی ما بود که انجام می دادیم و در نهایت صمیمیت در خدمت دوستان بودیم.

یک خاطره خوب از آن دوران بگوید؟

تمام لحظات و روزهایی که ما فیلم برداری می کردیم برای من خاطره بود و الان دقیقا خاطرم نیست. ولی یک خاطره بسیار قدیمی در ذهن دارم: روزی آقای ناشناسی به من زنگ زد و گفت: من نویسنده و کارگردان هستم می خواهم با شما ملاقات کنم، - آن موقع ما سید خندان زندگی می کردیم - آن مرد آمد و گفت: من فلانی هستم و مرا بوسید و گفت: می خواهم یک یادگاری از من داشته باشید او یک سکه پهلوی به من داد، این آقا پرویز صیاد بود. به هر حال آقای صیاد را فراموش نمی کنم خیلی بزرگوار و با محبت بود الان هم با هم در تماس هستیم و هر کجا باشد با من تماس می گیرد.

آقای رضیانی در مورد سینمای امروز و دیروز صحبت کنید؟ چرا سینمای قبل از انقلاب پر طرفدار بود و امروز با این همه هنرپیشه های زیبا و تحصیل کرده سینما رونقی ندارد؟

دلیلش نبود صمیمیت بین هنرپیشه هاست. همه تقریبا برای همدیگر می زنند و دشمن همدیگر هستند ناگفته نماند حسادت در سینمای امروز زیاد است و اصلا این را نمی پسندم.

من نارضایتی از سینمای آن موقع و امروز ندارم ولی به هر حال صمیمیتی که آن موقع بود امروز نمی بینم. وقتی آدم وارد کادر سینمای امروز می شود، بغض می کند، همه با یک نظر دیگر به آدم نگاه می کنند، ولی آن موقع خیلی راحت حرفمان را می زدیم. الان هم وقتی یادی از گذشته می شود مثل الان که شما یادآوری کردید، برای من آن گذشته ها بسیار شیرین هست و چه زود مثل برق گذشت. هم خوب بود و هم زود سپری شد.

از هنرمندهای زمان خودتان با چه کسانی رفت و آمد و یا در ارتباط هستید؟

من با تمام هنرمندانی که در گذشته کار کردم تقریبا در تماس هستم و همه شان را دوست دارم ولی محمود بهرامی - این گفتگو قبل از درگذشت زنده یاد محمود بهرامی بود – در دل من جایگاه ویژه ای دارد و همیشه با هم در تماس هستم.

چه صحبتی با هنرمندان امروز دارید؟ هنرمندنی که امروز کار می کنند؟

هنرمندان امروز با استعداد و پر انرژی هستند پیداست که به این کار عشق می ورزند و از همه مهمتر باسواد هستند و برای هنرمندان امروز ارزش قائلم. البته امیدوارم به همدیگر حسادت نکنند چون این مسئله واقعا کشنده هست. تنها صحبت من با کسانی که می خواهند وارد این کار شوند این است که باید تحصیلات سینمایی را داشته باشند.

آرزوی شما چیست؟

آرزوی من موفقیت و توفق همه کسانی است که به سینما علاقه دارند. تشویقشان می کنم، عاشقشان هستم و دوستشان می دارم. اگر راهنمایی در ذهن داشته باشم با صمیمیت به آنها منتقل می کنم. همسر من می داند و همیشه به من می گوید بعضی چیز ها را نباید گفت و من می گویم نه، بعضی وقت ها آدم باید حرفش را بزند و بعد ها وقتی ما نیستیم شاید حرف من قفل بسته ای را باز کند.

ایران بانو - ایران - تهران
عین الله نه خیر باقرزاده ..اخی یادش بخیر چه خوب و چه زود گذشت ادم بیشتر دلش به حال این هنرمندان قدیمی میسوزد که با این شورش وحشیانه 57کنار گزاشته شدند . مجتبی جان امیدوارم که هرجا که هستی خوب و موفق باشی بازهم دست مریزاد که تو یاد این هنرمندان عزیز و گرامی ما هستی و باانها مصاحبه میکنی ...قدیمی و باطروات باشی
جمعه 25 شهریور 1390

Pezhman - اتریش - وین
بدون عین الله (باقر زاده ) صمد بیمزه میشد.سپاس که یادی از این مرد هنرمند نمودید. از هنرمندان تا زنده هستند باید قدر دانی نمود.
جمعه 25 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
واقعا صمیمیت ، یکرنگی و خوش دلی قدیمیها را میشود حس کرد. جا دراه از افرادی که این گفت و شنود را تهیه کرده اند، سپاسگزاری کرد. پایدار باشی آقای رضیانی .
جمعه 25 شهریور 1390

v-for-vendetta - ایالات متحده - اوستین
برف سپیدی را به موهایش نشانده بود <= این بدبخت موهاش کجا بود ؟
جمعه 25 شهریور 1390

تیرداد - ایران - تهران
پرویز صیاد و گروهش تکرار نشدنی هستن,یادشان جاوید
جمعه 25 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
عین الله عزیز, دوستت دارم و عاشقتم ! و چه به نکته بسیار کلیدی و حیاتی و فرهنگی ما ایرانیان که همان مسئله " حسادت " است اشاره و پافشاری کردید که نه تنها در جامعه سینمایی ایران بیداد میکند بلکه در تمام زندگی حقیقی و " مجازی " ایرانیان شاهد این پدیده هستیم که حاصل عقب ماندگی ذهنی و شعوری ما مردم ایران است ! پس درد و بلای شما و من بخوره بر افراد حسود که هرگز نیاسود ! و از همه جالبتر اینکه, چه زیبا و چه بی ریا در این مصاحبه ات از " عشق و شادیت " در مقابل هم میهنت سخن گفتید که قابل ستایش است ! عین الله عزیز, برایت بهترین و زیباترین شادیها و عشقها را ارزو میکنم و فراموش نکن که شما و فیلمهای شما نمادی از فرهنگ بیاد ماندنی سینمای ایران خواهد بود که برای نسلهای اینده همانند " فانوس دریایی " نشاندهنده راه و هدف فرهنگ سینمایی خواهد شد, پس درود بر شما و امثال شما که زیباترین خندهها و شادیها و خاطرات سینمایی و فرهنگی را تقدیم مردمت کردید , پس همواره شاد و عاشق باشیم !
جمعه 25 شهریور 1390

mashkok - ایران - تهران
واقعا فیلمهای صمد جالبه البته با همکاری دوستان پاینده باشند
جمعه 25 شهریور 1390

raha1984 - المان - هامبورگ
وای چقدر بامزه بازی میکرد و همیشه کنفش میکرد صمداقا !!
جمعه 25 شهریور 1390

afshin7174 - ایران - تهران
سینمای قبل از انقلاب بهتر از سینمای بعد از انقلاب هست؟؟؟؟؟!!! البته وقتی لوس انجلس رفته بودم کلا مردم رو واپسگرا دیدم ولی یه روزنامه نگار ازش بعیده. جالب اینجاس که اونایی که تو لوس انجلس هستن ذهنشون و درکشون تو همون 40 سال قبل مونده و اصلا نمیخواستند بشنوند که ایران تغییر کرده. درود بر خمینی و ولایت فقیه.
جمعه 25 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
یادش بخیر همه شاد بودیم خنده بر لب ایرانیان بود حیف شد افسوس میهن ما افتاد دست یک مشت عقده ای بی سواد
جمعه 25 شهریور 1390

ali158 - روسیه - مسکو
افشین 7174 مرگ بر خمینی و ولایت فقیه.
جمعه 25 شهریور 1390

piade - ایران - تهران
تو سرزمین ما اگر هنرمند باشی کلات پس معرکه اس . همیشه به این فکر میکنم که این قشر حساس تو اون ویرانه چه عذابی میکشند. تا وقتی اسمشون و یک جا نشنویم و یا نخونیم اصلا نمیپرسیم که زندس یا مرده. شعارمون هم اینه که هنر نزد ایرانیان هست و بس ولی سر سوزنی از هنر سر در نمیاریم.
جمعه 25 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
دوستان گلم من اینجا "" انرژی مثبت"" زیادی و احساس میکنم که به شدت وخیلی زیاد برای رفع مشکلی" به اون احتیاج دارم .... خواهش میکنم از من دریغ نکنید وبرای من به هر" دین وایینی" که هستین دعا کنین تا مشکلم حل بشه و ""انرژی مثبت "" و ارسال کنین !! منم ارزوی بهترین و بهترینها رو از همه چی برای همه شما دارم
جمعه 25 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
بالاخره چی شد، در شهر به ایشون پیشنهاد شد که به دانشگاه برود یا خیر؟ یادش گرامی است.
جمعه 25 شهریور 1390

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
در شهر به بنده پیشنهاد شد.....!
جمعه 25 شهریور 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
زنده باشید
جمعه 25 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
felora - ایران - تهران-فلورا جان از صمیم قلب برایت آرزو میکنم هر گونه که مشکلی داری از سر راهت برداشته شود و خوشحالی و خوشکامی نصیب وهمراهت شود . خیر پیش رویت.
جمعه 25 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
afshin7174 - ایران - تهران خمینی که گور به گور شد. الان هم که تو قعر جهنم داره سرویس میشه حسابی. ولایت فقیه هم که دیگه گفتن نداره. داره تو لجن دست و پا میزنه. چه درودی؟ چه کشکی؟ خودتو مسخره کردی؟
جمعه 25 شهریور 1390

سهراب زمان - دانمارک - کپنهاک
واقعا بازی صمد در کنار عین الله خودشو نشون میداد. یکی از فیلمهای صمد بود که عین الله نقشی نداشت یعنی بازی نمیکرد. اصلا جذاب نبود. گرچه خود صمد هم آخرشه.
جمعه 25 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
felora - ایران - تهران عزیزم من با تمام وجود برات دعا میکنم و از خدا میخوام که مشکلت رو به زودی زود و به بهترین شکل حل کنه. بهترین آرزوها رو برات میکنم و مطمعنم که گره از کارت باز میشه. امیدوارم خیلی زود خبر خوبو بهمون بدی. خدا همراهت باشه فلورا جان.
جمعه 25 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
felora عزیز باور کن, من بخاطر احترام به متن و ایده بزرگمنشی این ابرمرد سینما " عین الله باقرزاده " در خدمت شما هستم زیرا من خود را بعنوان شاگرد این مظهر شادی و خنده در خدمت دوستان و هم میهنانم میبینم, و باید قبول کنیم که " هیچ کس " مستحق " همیشه شاد و مثبت بودن " نیست, ولی ما این حق را داریم که برای شاد و مثبت بودن خود و جامعه تلاش کنیم و انگلهایی که مزاحم " هدفمان " میشود, به انان بی اعتنا باشیم و خود را به بیراهه نکشانیم, پس همواره شاد و مثبت و مصمم باشیم .
جمعه 25 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
afshin 7174 تهران - تو مزدور تا حالا از دهاتتون چند کیلومتر بیشتر دور نشدی لوس انجلس باشه طلب
جمعه 25 شهریور 1390

mehrabooon - ایران - تهران
khosh bavar - ایران - یزد عزیز ماهم عاشق ایرانیان مثل شما هستیم و دوستان داریم..چند وقتی نبودی..من با اینکه زیاد کامنت نمیگذارم ولی همیشه بیاد شما هستم..امیدوارم همیشه شادو پیروز و تندرست باشی و کامنت بگذاری..
شنبه 26 شهریور 1390

mehrabooon - ایران - تهران
felora - ایران - تهران عزیز ..برای شما از خدا ارزوی خوشبختی و سعادت دارم و امیدوارم مشکل شما حل بشه.فقط بعنوان یاد اوری بگم که مشکلتو با خدا هم درمیون بذار که بهترین وجهی برات حل میکنه.اگه حل نشد حکمته.اگه حل شد نعمته.فقط توکلت به اون باشه.درضمن من اصلا و اصلا ادم مذهبی نیستم وهمیشه با مذاهب درگیر بودم و هستم.شادو خندان باشی..
شنبه 26 شهریور 1390

Pezhman - اتریش - وین
felora - ایران - تهران .دوست خوبم برایت بردباری وپیروزی آرزو میکنم.
شنبه 26 شهریور 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
عین اله جان برات یک پیشنهادى دارم شرطش اینه که اول گوش هاى صمد را بگیرى و بکشى البته پیش نهاد نان و آبدارى است
شنبه 26 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
mehrabooon عزیز, مرسی از شما و از ان همه خلوص نیت پاکتان که همیشه مهربون و عزیز تشریف دارید . و چه زیبا و شیوا در مورد پند به دوستمان فلورا عزیز نوشتید که انگار " کامنت من " به ایشان میباشد و جهت تکمیل کردن کامنت شما به ایشان باید خدمتتان عرض کنم که باید در این سطح شعور و تکامل باشیم که با بحرانهای مواجه شده در زندگی با ان " کنار " امده و انرا " پذیرا " باشیم زیرا انهم متلعق به " زندگی و و سرنوشت " ماست همانند شخصی که فلج بدنیا امده و فقط با یک دستش زندگی میکند و دست مفلوجش را " قطع " نمیکند و با ان زندگی میکند و و و ! راستی, شما هیچ خبری از " لیلا " ی صمداقا دارید که اصلا ایشان شوهر کرد یا نه و و و ?! پس همواره شاد و عاشق باشیم زیرا عشق بزرگترین نیرو و انرژی است که به " هستی " معنی و مفهوم میدهد ! پس تا بعد مهربون سایت !
شنبه 26 شهریور 1390

سرباز ایران - ایران - بلوچستان
felora باتمامی وجودم هرچه انرژی مثبت دردنیا وجود دارد نثارت میکنم .به خداوند توکل کنید
شنبه 26 شهریور 1390

alexxx - اتریش - وین
7174- شما لوس اونجولس هم بودین ? به به چقدر حقیقت. اصلا چقدر مهم.! ناراحت نباش تو هم یه روز شاید بتونی بری استانبول.
شنبه 26 شهریور 1390

gol andam - سویس - زوریخ
felora - ایران - تهران عزیزم برایت از اسمان از زمین از اب از اتش از سرسبزی دشتها وگلها از نفس خوب انسانهای خوب قویترین انرژی ها را از صمیم قلب ارزو مندم...ارزومند ارزوهایت...همچنین برایه تمام ایرانیان عزیز اریائی
شنبه 26 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.