ابراز نگرانی یک نهاد حقوق بشری از اجبار کروبی به اعتراف تلویزیونی


ابراز نگرانی یک نهاد حقوق بشری از اجبار کروبی به اعتراف تلویزیونی

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید مقام‌های امنیتی، مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت را تحت فشار سنگین قرار داده‌اند تا او را وادار به «اعتراف تلویزیونی» کنند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر این خبر را امروز ششم شهریور ماه به نقل از «یک منبع موثق و آگاه» که نامی از آن نبرده، در وب‌سایت خود منتشر کرده و این «اقدام‌های فراقانونی و غیرانسانی» را محکوم کرده است.

حصر خانگی و قطع کامل ارتباطات میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی و فاطمه کروبی از ۲۵ بهمن سال گذشته آغاز شد که از مردم خواستند در حمایت از حرکت‌های اعتراضی در منطقه خاورمیانه، راهپیمایی کنند.

روز گذشته همسر آقای کروبی گفت که «مهدی کروبی از اول ماه رمضان به آپارتمانی بسیار کوچک برده شده و همراه ماموران امنیتی در آن واحد آپارتمانی مستقر است».

این کمپین آیت‌الله علی خامنه‌ای را «راسا مسئول سلامتی مهدی کروبی و میرحسین موسوی» دانسته و با ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمی و روحی آن‌ها، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرطشان شده است.

در این گزارش آمده است که آقای کروبی در « ۴۲ روز گذشته» در انزوای مطلق بوده و افردای موسوم به «کار‌شناس» که‌‌ همان «کار‌شناسان ورزیده نیروهای امنیتی» هستند، ذهن و روان او را تخریب و برای مصاحبه تلویزیونی آماده می‌کنند.

هادی قائمی، سخنگوی بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی با «اعتراف تلویزیونی» می‌خواهد «مقاصد سیاسی» خود را پیش ببرد و در نقض حقوق قضایی، قوه قضائیه و صادق آملی لاریجانی، ریاست آن «مشارکت عامدانه و جدی» دارند.

اعتراف تلویزیونی اقدامی است که جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته، به ویژه پس از رویدادهای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دهم در مورد کسانی که آن‌ها را به اقدام علیه نظام، امنیت ملی، انقلاب مخملی و جاسوسی متهم کرده، به کار برده است.

بیشترین اعتراف‌های تلویزیونی در چهار دور از محاکمه بازداشت شدگان رویدادهای پس از انتخابات از نخبگان، فعالان سیاسی و روزنامه نگاران بازداشت شده، با آشکار کردن هویت آن‌ها گرفته شد.

رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز عید فطر ۲۹ شهریور ماه سال ۸۸، اعتراف این متهمان در دادگاه و در مقابل دوربین‌های تلویزیونی را «شرعا» و «عرفا» و دارای «حجیت» دانست.

این در حالی است که بر اساس تبصره یک ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب، رسانه‌ها تنها مجازند بدون ذکر نام یا مشخصاتی که هویت افراد یا متهمان را افشا می‌کند، گزارش دادگاه‌های علنی را منتشر کنند و تخلف از آن در حکم افترا است.

علی جمالی، متهم به ترور استاد فیزیک دانشگاه تهران، دو شهروند آلمانی که به اتهام «جاسوسی» بازداشت شدند، هاله اسفندیاری و رامین جهانبگلو دو پژوهشگر ایرانی متهم به انقلاب مخملی از جمله کسانی هستند که در تلویزیون جمهوری اسلامی اعتراف کرده‌اند.

ژان فرانسوا ژولیار، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز در آبان ماه سال گذشته، پس از اعتراف‌های تلویزیونی دو شهروند آلمانی که برای مصاحبه با سکینه آشتیانی، زن محکوم به سنگسار به ایران آمده بودند، این اقدام ایران را تبلیغی «ریاکارانه‌» نامید.

Khashayarshah - ایران - تهران
ما ایرانی ها دهن بین هستیم. وفتیکه شارلاتانی مانند شیخ حسین انصاریان سر منبر میرود (https://www.iranianuk.com/article.php?id=66916) و ندای ننه من غریبم را بلند میکند, شنوندگان مانند موم نرم میشوند. این همان نقطه ضعفیست که مارا به این وضع دچار کرده است. علت این ضعف, تنبلی اندیشیدن و کمبود استقلال فکری ماست. پیرو بودن با میمون وار تقلید کردن هیچ فرقی نمیکند. آدم سالم العقل اصلا نیازی به تقلید و یا پیرو شدن ندارد. فرض کنیم که کروبی هم بیاید و از کارهائی که کرده است, ابراز پشیمانی کند. آیا ما باید ندامتهای اورا مد نظر خود قرار دهیم؟ هدف حکومت اسلامی هم همین است. زیرا آنها روی سستی استقلال فکری ما حساب میکنند. در واقع با ما مانند موش آزمایشگاهی رفتار میکنند.
دوشنبه 7 شهریور 1390

sia_sefid - ایران - تهران
خب با اینکه کروبی با ما سبزا همراهی کرد تو این راه سخت !! اون رهبر ما سبزا نیست !! اون زندانی هم که داره الان حصرش رو میچشه تاوان خوش خدمتی هاشه در سال 78 79 ...اون سال ها باید این اتفاقات میوفتاد اما بی فکری افراد ساده و خنگی چون این .. حکومت رو به مرز پرویی تا امروز کشوند!! .. مخالفت مردم با این حکومت همراه های بزرگی داره ولی رهبری خاصی نداره .. کما اینکه خیلی وقتا این افراد بیانیه ای نمیدادند اما مردم خودشون مبارزه میکردن
دوشنبه 7 شهریور 1390

taftan - المان - بن
بیچاره مردم که دنبال موسوئ و کروبی افتاده اند.این دو تفاله رژیم اگر بدتر از خامنه ای نباشند بهتر هم نیستند.موسوی نخست وزیر عهد خمینی وشریک جنایت بند اون بخصوص قتل و عام مرداد 67حالا شده مهدی موعمد خلق و کروبی رییس مجلس زمان خمینی مسول وضع این قانون که حالا در جریان است.ملتی که دنبال اینها را بیفتند لیاقت بهتر از احمی نژاد و خامنه ای را ندارند. راسته که انسانهبرائ خرییت هیچ مرزی رسم نکردند. اینهمه زندانی و شکنجه شدند,بهشون تجاوز شد کسی حرفشو نمیزنه لی ننگران موسوی و کروبی هستند که مدتی است خانمهاشون ازشون دورند.
دوشنبه 7 شهریور 1390

امیراردلان - ایران - تهران
بادرود این بنده خدا قبل از کارکردن کارشناسان امنیتی چرت و پرت حرف میزد حالا دیگه چی میخواهد بگه؟ بدرود
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.