پل تاریخی سی و سه پل اصفهان ترک برداشته است


پل تاریخی سی و سه پل اصفهان ترک برداشته است

روزنامه شرق، چاپ تهران، در گزارشی که روز یکشنبه، ششم شهریور منتشر کرد با اشاره به عبور مترو از خیابان چهارباغ اصفهان خبر داد که شکافی در دهانه ششم از ضلع جنوب غربی سی‌وسه پل ایجاد شده است.

بر اساس همین گزارش، دلیل ایجاد شکاف به عبور دستگاه حفاری مترو اصفهان از زیر پایه‌های پل مربوط است مساله‌ای که باعث ایجاد تکانه‌هایی در پل می‌شود.

روزنامه شرق به نقل از «یک منبع آگاه در میراث فرهنگی استان اصفهان» نوشته است که درحال حاضر دستگاه حفار، شانه به شانه ضلع جنوبی پل و روبه‌روی هتل متوقف شده است. 

بررسی درباره احداث مترو در اصفهان به سال ۱۳۵۷ برمی‌گردد اما سال ۷۹ و بعد از آغاز به کار شوراهای شهر و روستا در ایران مطالعات جدی برای ساخت مترو در این شهر آغاز شد.

انتشار خبر عبور مترو از کنار سازه‌های تاریخی اصفهان به‌ویژه سی و سه پل با قدمت ۴۰۰ سال، واکنش فعالان و دوستداران بناهای تاریخی را به دنبال داشته است.

واکنش‌ها بعد از نهم شهریور ۱۳۸۸که خبرگزاری میراث فرهنگی از انحراف دستگاه حفاری تونل مترو اصفهان و برخورد آن با پی سی‌وسه پل خبر داد، شدیدتر شد و نگرانی‌ شماری از فعالان ناظر بر میراث فرهنگی را برانگیخت.

سوم اسفندماه ۸۹ نیز خبر رسید که زمین، به فاصله ۱۰ متری از پایه‌های سی‌وسه پل، نشست کرده است. محل نشست زمین دقیقا همان جایی بود که دستگاه حفار شهریورماه در آن نقطه متوقف شد.

با بالا گرفتن اعتراض‌ فعالان و دوستداران میراث فرهنگی، اسفند ماه ۸۹ علیرضا ذاکر اصفهانی، استاندار این شهر، تاکید کرد که اگر یک درصد به میراث فرهنگی ضرر برسد اجازه عبور مترو را نخواهد داد.

با این‌حال، ۲۶ اردیبهشت‌ماه امسال خبرگزاری مهر از انحراف «مجدد» تونل متروی اصفهان خبر داد.

انحراف ۱۱ سانتیمتری باعث متوقف شدن کار دستگاه TBMدر پیاده‌رو مقابل هتل اصفهان شد و مسئولان وعده دادند که موضوع را بررسی خواهند کرد.

ماجرای تخریب آثار تاریخی اصفهان از جمله این پل در جریان عملیات متروسازی چنان جدی بود که در شهریور سال ۱۳۸۵ موسسه حقوقی راد با ارائه دادخواستی به دادگستری اصفهان از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری و سازمان قطار شهری اصفهان شکایت کرد. این پرونده در حال حاضر بیش از دو هزار شاکی دارد.

این افراد محمد علی دادخواه را به وکالت خود انتخاب کردند و خواستار پاسخگویی شهردار و استاندار اصفهان و همچنین مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان و رئیس میراث فرهنگی اصفهان درباره عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ و همچنین انحراف مترو و برخورد آن با پل تاریخی سی و سه پل هستند.

آقای دادخواه که «شکایت مردمی عبور مترو از کنار آثار تاریخی اصفهان» را برعهده دارد در چندین مرحله خواستار محاکمه‌ی علنی مسئولان به ویژه اعضای شورای شهر اصفهان شدکه البته درخواست او بی‌نتیجه ماند.

طبق اعلام  شهرداری اصفهان خط شمالی‌ـ جنوبی مترو که از شمال غربی اصفهان (مرکز شهر) آغاز می‌شود با عبور از ترمینال کاوه به میدان شهدا و چهارباغ پایین می‌رسد و سپس از ساختمان شهرداری اصفهان در دروازه دولت (میدان امام‌حسین) رد شده و وارد خیابان چهار‌باغ عباسی می‌شود و با عبور از زیر رودخانه زاینده‌رود وارد خیابان چهار‌باغ بالا (چهار‌باغ هزار جریب) شده و نهایتا به ترمینال صفحه در جنوب اصفهان می‌رسد. طول این مسیر در حدود ۲۰ کیلومتر است.

m_r - استرالیا - سیدنی
با درود. روز و ساعتی نیست که از ایران عزیزمان حتا یک خبر خوش و مثبت و سازنده به گوش برسد البته جایی تعجب هم نیست وقتی‌ رئیس جمهور و اطرافی‌‌هایش یک مشت آدم‌های بی‌ سواد و امام زمانی‌ قرون وسطا که از ته چاه نسخه پیدا کردند و میکنند و گفتند این برنامه رایانه‌ها کار آقا بود لذا چه انتظار بیشتری می‌توان داشت امروز ترک خوردن ۳۳ ٔپل دیروز خشک شدن ارومیه و و وولی‌ از قدیم گفتند خرابی‌ چون که از حد بگذرد آباد گردد. به امید آبادی و آزادی ایران عزیزمان. شاد با د روح نداها عسگر اولادی‌ها سحابی‌ها و دیگر عزیزان راه آزادی. زنده با د ایرانی‌ آزاد اندیش پایند با د ایران عزیزمان.
یکشنبه 6 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
یکی با ماشین تصادف میکنه, و در وسط خیابون میفته و میمیره. یکی دیگه میگه, بنده خدا دندونش هم شکسته. کجای کاری, تمام ایران, چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی از بین رفته و داره نفسهای آخرشو میزنه.
یکشنبه 6 شهریور 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
جان ادم ارزشی در ایران برای دولت اخوندی نداره سی و سه پل که دیگه بماند
یکشنبه 6 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
همه این ویرانگریها از روی عمد است. آن از تونل کندنشان زیر آثار باستانی و انحرافهای آنچنانی! زاینده رود را که خشکاندند و از زیر هم سوراخ کنده اند تا همه چیز به یکباره از میان برود.
یکشنبه 6 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
ما ایرانیان عرضه نگهداشتن کشورمان را نداشتیم. به حماقت تن به اسلام دادیم و در همانجا راکت شدیم و رسوب کردیم. شاید در آینده ملتهای باهوش تری علت نقض و نابودی ما را پیدا کنند. یکی از مواردی که آنها به آن پی خواهند برد, این خواهد بود که چرا در جمجمه ما ایرانیان آثار قمه دیده میشود. و به این نتیجه خواهند رسید که ما یک نوع مریضی داشتیم که یا با دست و یا با قمه به سرهایمان میزدیم. امید وارم که DNA مارا پیدا نکنند. زیرا فاقد مغز خواهد بود.
یکشنبه 6 شهریور 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
عوضش به جاش چندتا امامزاده جدید میسازن که مردم احمق موهوم پرست برن بهش دخیل ببندن و پول بندازن!
یکشنبه 6 شهریور 1390

l3e4uty9irl - امریکا - بربنک
این هم یه فیلم دیگه واسه تخریب بنای تاریخی.
یکشنبه 6 شهریور 1390

Royan - آلمان - آلمان
وقتی دولت و حکومت کاری نمی کند ملت باید تصمیم بگیرد , چقدر باید صبر کنیم که یک مشت بی سواد بی شعور ایران را با خاک یکسان بکنند . هزاران آخوند باید فدای یک آجر سی و سه پل بشوند . و با اب دریاچه ارومیه باید وجود ایران را از وجود کثافت آخوندها و ایادی آنها پاک کنیم.
یکشنبه 6 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
اطلاعیه..کمپینگ¨یکمیلیون شبنامه درایران به تبعییت,یکمیلون,,امضا درایران اغازگردیده است.وتابرای افشاگری خیانتهای رژیم واردعمل شود.به نظرکاربسیارمثبنی خواهدبود.که هرایرانی براحتی میتواندنظرات خودیااخبارمنتشره ازسایتهارا باسلیقه خودانتخاب ودرکوچه وخیابان بریزد.
دوشنبه 7 شهریور 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
من دیروز هم گفتم وباز هم می گم اینها کمر به نابودی ایران بستند ومی دانند که رفتنی هستند ومی خواهند همه جا نابود بشه بعد برند.دریاچه ارومیه جرقه اعتراض است دست به دست هم بدهیم وفاvغ از هرنوع بینش وتفکر ودین .این کشور رانجات دهیم والا جبران غیر ممکن خواهد بود. شاه عباس کبیر والله وردی خان .کجایید که زیباترین شهر جهان را که با علم واقتدار ساختید مثل سایر جاهای ایران قاماس قاماس در حال ازبین بردن بردن هستند.
دوشنبه 7 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
مرگ بر تازیان اشغالگر
دوشنبه 7 شهریور 1390

sia_sefid - ایران - تهران
مگه این چیزا مهمه؟؟ مهم اینه که آقا با کدوم لپ باسنش میره توالت!! جوادی املی هم گفته بود میراث باستانی به درد نمیخوره !! اگه قرار بود این چیزا ارزش گذاری بشه که دیگه آخوندا مثه ترکیه تو زمان آتا ترک جاشون تو دریا بود! .. اینا انسانیت رو نمیفهمن یعنی چی ؟ از هنر دیگه ازشون نپرسین
دوشنبه 7 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
هیچوقت کسی نمیداند قد شما چقدر است! مگر زمانی که شما از جای خود بلندشوید...
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
khosh bavar _ایران_ یزد/ چرا جای نظر وکامنت شما خالیه...
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.