منع پخش تصاویر خشن در تلویزیون در کنار اجرای علنی حکم اعدام


منع پخش تصاویر خشن در تلویزیون در کنار اجرای علنی حکم اعدام

طبق یک ابلاغیه جدید پخش تصاویر خشونت‌آمیز در تلویزیون ایران ممنوع شده است. یک حقوقدان اجرای حقیقی "احکام خشونت‌آمیزی" چون اعدام در ملاعام در کنار ممنوعیت پخش مجازی تصاویر خشونت‌آمیز را "تناقضی غیرقابل حل" می‌خواند.

دعوت دادگستری شهر اهواز از مردم برای تماشای اجرای حکم اعدام

به دلیل جلوگیری از ترویج خشونت، پخش نمای نزدیک از قتل، خونریزی و لحظات جان دادن قربانیان در تلویزیون ایران ممنوع شد. اما دادگستری‌های شهرهای مختلف همچنان برای اجرای حکم اعدام در ملاعام از مردم دعوت می‌کنند.

به‌‌گزارش خبرگزاری مهر، پخش نمای نزدیک و طولانی از قتل و شکنجه در تلویزیون ایران ممنوع شده است. علی دارابی، معاون سیمای ایران طی ابلاغیه‌ای پخش نمای نزدیک از خشونت‌های شدید به ویژه قتل، ضرب و شتم، خونریزی و لحظات جان دادن قربانیان را ممنوع اعلام کرده است.

در بخش دیگری از این ابلاغیه، به ممنوعیت پخش دعواهای خانگی نیز اشاره شده است. نه‌تنها پخش تصویر، بلکه پخش صدای برخورد سلاح سرد بر بدن و زخمی شدن و صدای شکستن استخوان نیز ممنوع است. به‌همین منظور کمیته‌ای برای نظارت روی آثار ایرانی و فیلم‌های خارجی تشکیل شده تا جلوی پخش تصاویری که ترویج دهنده خشونت است گرفته شود.

در ابلاغیه، حتی پخش صدای اصابت گلوله بر بدن ممنوع است

محمد مصطفایی، وکیل دادگستری و عضو کمیته بین‌المللی وکلای حقوق بشر در گفت‌و‌گو با دویچه وله، ممنوعیت پخش مجازی تصاویر خشونت‌آمیز در تلویزیون دولتی ایران در کنار اجرای حقیقی "احکام خشونت‌آمیزی" چون اعدام در ملاعام یا طرح برخورد با اراذل و اوباش در کوچه و خیابان را "تناقضی هضم نشدنی" می‌خواند. 

ابلاغیه جدید به تلوزیون دولتی ایران مبنی بر ممنوعیت پخش صحنه‌های خشونت‌آمیز، پس از آن ابلاعغ شده که در هفته‌‌های اخیر و با بالاگرفتن انتشار اخبار تجاوز گروهی، قتل در ملاعام با چاقو  و... نمایندگان مجلس، مسئولا قضایی و انتظامی، "رسانه‌ها" را مسئول به‌وجود آمدن احساس ناامنی در جامعه معرفی کردند.

به گفته آقای مصطفایی ابلاغیه جدید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم پخش تصاویر خشونت‌آمیز به دلایل سیاسی و برای آرام نشان دادن فضای امنیتی جامعه صورت گرفته است. 

بر اساس آخرین آمار پزشکی قانونی ایران در سال گذشته، ۱۰۹۳ نفر با سلاح سرد جان خود را از دست داده‌اند. پس از قتل روح‌الله داداشی از قوی‌ترین مردان ایران با سلاح سرد، مسئولان انتظامی خواستار تصویب قانونی برای برخورد با حاملان سلاح سرد شدند.

«کاهش قتل با سلاح گرم دلیل افزایش قتل با سلاح سرد»

محمد مصطفایی، عضو کمیته بین‌المللی وکلای حقوق بشر

آیا تصویب قانون برخورد با حاملان سلاح سرد تاثیری در کاهش قتل روزانه ۳ نفر با چاقو در ایران خواهد داشت؟ محمد مصطفایی در پاسخ می‌گوید که بسیاری از قتل‌هایی که در ایران با سلاح سرد صورت می‌پذیرد، قتل‌های خانوادگی است. قتل‌هایی که با کارد آشپزخانه صورت‌می‌گیرد.

عضو کمیته بین‌المللی وکلای حقوق بشر، تصویب قانونی برای برخورد با حاملان سلاح سرد برای بازدارنگی از وقوع جرم را "بی‌تاثیر" می‌داند.

به‌گزارش خبرگزاری‌های ایران در سال‌های گذشته، دادگستری‌های شهر‌های مختلف، همچون دادگستری شهر اهواز، بارها برای تماشای "مراسم اجرای حکم اعدام" از مردم شهر دعوت کرده‌اند. به گفته محمد مصطفایی نگاه مسئولان قضایی ایران به احکام صادر شده برای جرم‌های مختلف، "نگاهی سنتی و عبرت آموز" است. آقای مصطفایی می‌گوید: «مسئولان قضایی ایران به‌هیچ عنوان به سمت موضوعات جرم‌شناسی روز و جرم یابی نمی‌رود.»

این حقوقدان معتقد است،  اعدام در ملا عام، شلاق‌زدن در ملاعام و... "ترویج خشونت" و "تشویق دیگران برای انجام قتل" است.

بر اساس مستندات پزشکی قانونی ایران در سال گذشته، تعداد کسانی که امسال با سلاح سرد جان خود را از دست داده‌اند نسبت به سال گذشته، ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

با این حال اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی و حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در سخنانی متناقض با آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی، از کاهش آمار جرایم خشن هم‌چون قتل، چاقوکشی و... در سال جدید خبر داده بودند.

اسماعیل احمدی‌مقدم، در آخرین اظهارات خود درباره چرایی افزایش "قتل با سلاح سرد" به نمایندگان مجلس ایران گفته بود: «هرگاه سلاح گرم در کشور جمع شده، ‌استفاده از سلاح سرد افزایش یافته است.» فرمانده پلیس ایران کاهش "قتل با سلاح گرم" را  نشانه‌ی "شاخص بالای امنیت اجتماعی" دانسته بود.

golabdon - ایران - ایران
خدا را شکر! دیگه قیافه اخوندا ومزدوراشون را دیگه نمیبینیم ایران
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

hrm - ایران - مشهد
این احمق ها تمام توان پلیس رو برای گیر دادن به زن وبچه مردم وجنع کردن ماهواره اختصاص می دن دیگه کی می مونه که بخواد با این جرایم مبارزه کنه. اگه اتفاقی هم بیافته به 110 زنگ بزنید وقتی میان که کار ازکار گذشته باشه ودردسرس نداشته باشن
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
حالا ببین این قوم وحشی چطوری با کله می رن تماشای اعدام.بعدشم اعصاب یارو داغون می شه می شینه تو ماشین اعصاب خوردیشو سر بقیه خالی می کنه یا می ره یه جا کتک کاری می کنه و ...
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
احمدی‌مقدم عجب منطق و دلیلی دارد که دلیل اصلی خشونت و قتل را در جمع اوری اسلحه گرم میبیند ! حذف اعدام و سنگسار در ملاعام و حذف بیعدالتی سیاسی در راس مقامات اولیه کشور همانند دزدیدن ارای عمومی انتخابات 88 توسط ضحاک جزو یکی از بزرگترین کاتالیزاتورهایی برای تحریک کردن مردم به جنایت !
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

هلند - هلند -
فقط این رو میتونم بگم نابود باد رژیم فاسد خوندی مرگ بر خامنه ای مزدور دارو دسته اش پژاک خوب دهنتون رو سرویس کرد
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

gol andam - سویس - زوریخ
مرگ بر جمهوری اس;;;;;;;;;لی وسران قاتلش
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.