مخالفت مجلس ایران با دو فوریت طرح نجات دریاچه ارومیه


مخالفت مجلس ایران با دو فوریت طرح نجات دریاچه ارومیه

نمایندگان موافق دو فوریت طرح گفتند که خشک شدن دریاچه ارومیه باعث بروز یک فاجعه زیست محیطی در شماری از استان های کشور می شود

نمایندگان مجلس ایران در جلسه روز سه شنبه، ۲۵ مرداد (۱۶ اوت)، با دو فوریت طرح جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طریق انتقال و پمپاژ آب از رودخانه های ارس و سیلوه، مخالفت کردند و این طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی خواهد شد.

نمایندگان موافق دو فوریت طرح معتقدند که خشک شدن دریاچه ارومیه باعث پراکنده شدن نمک و بروز یک فاجعه زیست محیطی در شماری از استان های کشور می شود و دولت این بحران را نادیده گرفته است.

به گفته آقای جهانگیرزاده، در مصوبات سفرهای استانی دولت در سال ۸۷ دو هزار و۷۰۰ میلیارد تومان برای احیای این دریاچه مصوب شده بود اما یک ریال هم هزینه نشد و "این کم کاری و قصور" دولت است.

اما نمایندگان مخالف، اصرار بر بررسی سریع این طرح را اقدامی از سر احساسات دانستند و گفتند که طرح نیاز به بررسی جامع دارد.

نورالله حیدری نماینده مخالف با دوفوریت طرح گفت:"آیا در مناطقی که پیش بینی شده انتقال آب از آن جا صورت گیرد، پیش بینی مشکلات مردم هم شده است؟"

به گفته آقای حیدری "قرار نیست برای آباد کردن یک منطقه، مناطق دیگر را خراب کنیم."

پس از رای گیری، برای دو فوریت طرح انتقال آب برای نجات دریاچه ارومیه ۵۷ نماینده موافق، ۹۴ نفر مخالف و ۲۵ نفر رای ممتنع دادند و در نتیجه نمایندگان این طرح را به صورت عادی بررسی خواهند کرد.

همزمان با آغاز فصل گرما در ایران، گزارش ها از ارومیه حاکی از آن بود که دامنه خشک شدن دریاچه این شهر همچنان رو به افزایش است.

حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در بهار امسال اعلام کرد که "در حال حاضر ۵۳ درصد از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع می شود، خشک و تبدیل به شوره زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از ۴۰۰ گرم در لیتر رسیده است."

به گفته کارشناسان مسائل محیط زیست ایران، گسترده شدن نمک دریاچه ارومیه می تواند تمامی باغهای انگور ارومیه و باغ های سیب آن منطقه را با خطر نابودی روبرو کند و به مانند ضایعات عظیمی که خشک شدن دریاچه هامون بر اقلیم سیستان و بلوچستان (درشرق ایران) گذاشت، خشک شدن دریاچه ارومیه، می تواند اکوسیستم مناطق اطراف را تحت تاثیر قرار دهد.

تخریب اکوسیستم

 

پسروی آب دریاچه ارومیه باعث شده که در شرق و جنوب دریاچه شوره زارهایی به وجود آید که به باغات این منطقه آسیب فراوانی وارد کرده است

بسیاری از تالاب های طبیعی و دریاچه های ایران در سال های اخیر خشک شده اند یا از وسعت آنها به شدت کاسته شده است.

مقامات دولت این کشور می گویند که دو دوره خشکسالی در دهه اخیر، عمده ترین عامل مشکلاتی بوده که برای این تالاب ها و دریاچه ها پیش آمده است.

اما بعضی از کارشناسان و علاقه مندان به محیط زیست، سیاست های دولت را که به سدسازی، حفر چاه های عمیق و گسترش زمین های کشاورزی در بالا دست این منابع آبی انجامیده از عوامل اصلی بحران موجود می دانند.

یازده رود آب شیرینی که به دریاچه ارومیه سرازیر بوده به علت سدهایی که در مسیر رودخانه ها ساخته شده، مسدود شده است. بر روی برخی از این رودها چند سد زده شده است.

کارشناسان محیط زیست همچنین عبور بزرگراه شهید کلانتری از دریاچه ارومیه را یکی از عوامل تخریب این دریاچه می دانند. هدف از احداث این بزرگراه نزدیک کردن شهر ارومیه به شهر تبریز بوده است. حدود چهارده کیلومتر خاک ریزی در داخل دریاچه صورت گرفته است.

مختل شدن چرخه آب از شمال به جنوب دریاچه باعث شده است که با ازدیاد شوری بخش جنوبی، مهمترین کانون زیستی این دریاچه رو به مرگ برود.

به گفته کارشناسان همچنین پسروی آب دریاچه باعث شده که در شرق و جنوب دریاچه شوره زارهایی به وجود آید که به باغات این منطقه آسیب فراوانی وارد کرده و بر اثر غیرقابل زرع شدن زمین های کشاورزی، دهها روستای این منطقه متروکه شده اند.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و در عین حال دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می شود.

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
اینها تا دشتهای سرسبز ایران را بیابان کربلا نکنند، ول کن نیستند.
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

salam_hame - الامارات - دبی
25 مرداد میشه 16 اوگست نه 16 اوت
چهار‌شنبه 26 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
salam_hame - هردونامی که نوشتی یکی است. آگوست و اوت تلفظ های انگلیسی و فرانسوی این نام هستند.
چهار‌شنبه 26 مرداد 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
در زمان محمد رضا شاه در قراداد رامسر (که یکی از شهرهای مهم جهان در تصمیم گیری های سازمان ملل ودول قدرتمند درآن زمان بود) اعلیحضرت سازمان ملل راموظف کرده بود که در صورت کم شدن یا خشک شدن دریاچه ارومیه ، بودجه ای از سازمان محیط زیست UN آنهم فوری جهت رفع مشکل دریاچه به همراه کارشناسان خبره محیط زیست و مهندسین آب در اختیار ایران قرار بدند واین قراداد هنوز هم به خاطر اینکه دریاچه ارومیه جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شده با همان اعتبار قبلی باقیست. منتها این حیونها به بودجه تخصیصی UN هم رحم نمی کنند و پول رابالا می کشند ،UN هم هیچ کمکی به ایران نمی کند. همچنانکه 50 میلیون دلار برای احیای مزار حضرت شمس در خوی از طرف یونسکو جهت ساخت هتل وتالار و مجسمه های شمس در اختیار ایران گذاشتند ولی از اینهمه پول فقط چند خانه اطرف آرامگاه را خریده وبه صحن اضافه کردند .بقیه میلیونها دلار به جیب حضرات رفت.
چهار‌شنبه 26 مرداد 1390

Royan - المان - المان
هیچ کس به این کشور کمک نمی کنه مگر خود ملت کاش میشد اول از همه یکی یکی این آشغالها را که در راه تخریب ایران ساعی هستند ترور کرد مثلا عنتری نژاد , باید تا دیر نشده ایران را نجات داد بیچاره وطنم. خمینی روحت آتش بگیر که ایران را به این روز انداختی.
چهار‌شنبه 26 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.