مقبره استر و مـُردِخای در همدان

 
مقبرۀ استر و مـُردِخای در همدان

مقبرۀ استر و مردخای در همدان نشان می‌دهد که کلیمیان از دوران هخامنشی در ایران حضور داشته‌اند. یهودیان ایران یا به عبارت درست‌تر ایرانیان یهودی از سال ۵۳۷ ق. م پس از آنکه کورش بابل را فتح و آنان را از ستم بابلیان آزاد کرد، به ایران آمدند و در مرکز، شمال و غرب ایران سکنا گزیدند. اما در طول تاریخ پرفراز و نشیب ایران، روزگار آنان بدون آزار و تهدید نگذشته‌است. داستان استر و مردخای نشان‌دهندۀ توطئه‌هایی نیز هست که در ایران علیه آنان صورت می‌گرفت.

نوشته‌اند که استر (گویا به معنای ستاره است) دختر یتیم و بی‌چیزی بود که نزد عموی خود، مردخای، پرورش یافت، اما زیبایی‌اش او را به دربار خشایارشا کشانید و ملکۀ ایران‌زمین شد. خشایارشا  وزیری "هامان" نام داشت که تصمیم به کشتار عمومی یهودیان گرفته بود. مردخای به یاری استر توانست جلو این کشتار را بگیرد و عید پوریم کلیمیان یادگار رهایی از آن  کشتار است. طبعاً از همان زمان استر و مردخای برای هم‌کیشان خود به صورت قدیس درآمدند و مقبرۀ آنان زیارتگاه شد.

اما بنای مقبرۀ استر و مردخای یادگار دوران باستان نیست، از بناهای قرن هفتم هجری است که بر روی بنای دیگری به یادگار مانده از قرن سوم ساخته شده‌است. بنای کهنۀ امروزی که همان یادگار قرن هفتم است، از سنگ و آجر ساخته شده و شامل مدخل ورودی، مقبره، ایوان و شاه‌نشین است. از اشیای باقی‌مانده در این مقبرۀ کهن یک جلد تورات نفیس نوشته‌شده بر پوست آهوست که فعلاً در محفظه‌ای استوانه‌ای‌شکل، در سازمان میراث فرهنگی همدان نگهداری می‌شود. دو صندوق منبت‌کاری‌شدۀ قدیمی نیز به مثابه ضریح بر روی مقبره‌ها قرار دارد.

صحنه هایی از داخل آرامگاه استر و مُـردخای


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

جهت دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.

 
یهودیان همدان اکثراً خود را از خاندان شمعون، فرزند حضرت یعقوب می‌دانستند و پاره‌ای دیگر اولاد حضرت داوود به شمار می‌آوردند. اینها مسجل نیست، ولی مسجل است که مقبرۀ استر و مردخای از دیرباز سبب شکل‌گیری جامعۀ یهودیان همدان شده و پایتخت ییلاقی هخامنشیان یکی از پرجمعیت‌ترین نقاط یهودی‌نشین ایران بوده‌است. جمعیت آنان را در شهر همدان در یکصد سال پیش حدود ده هزار تن نوشته‌اند. وجود بازاری در همدان به نام بازار کلیمیان نشان‌دهندۀ جمعیت قابل توجه آنان در این شهر بوده‌است. حضور مدرسۀ آلیانس که متعلق به یک موسسه یهودی بود، از دورۀ قاجار در این شهر نیز نشانگر همین امر است. تا پنجاه شصت سال پیش تقریباً تمام قماش‌فروشان دوره‌گرد در ایران از همدانیان یهودی بودند. آنان با زبان کشدار خود که به کلمات کسره می‌دادند، شهرت و با خانواده‌های زیادی در شهرها و روستاها مؤانست داشتند.

یهودیان وقتی در دورۀ هخامنشیان وارد ایران شدند، به کشاورزی و دامداری روی آوردند، اما بعدها که تجارت رونق گرفت، به تجارت قماش پرداختند. بازارهای قماش ایران همواره عدۀ زیادی بازرگان یهودی داشته‌است. راستۀ پارچه‌فروشان بازار تهران تا همین زمان انقلاب اسلامی چنین بود. بازارهای دیگر نقاط ایران نیز در بخش قماش چنین وضعی داشت. جالب است که حتا ارگ بم در بازار خود، راستۀ پارچه‌فروشان یهودی داشت.

با وجود این، بر خلاف بیشتر یهودیان جهان که همواره ثروتمند بوده‌اند، یهودیان همدان غالباً در فقر و فاقه می‌زیستند. مدرسۀ آلیانس که از اواسط دورۀ قاجار در همدان به وجود آمد، در ارتقاء سطح زندگی آنان نقش عمده‌ای داشت. با تأسیس این مدرسه آنان توانستند علوم و فنون تازه را فرا گیرند و سطح زندگی خود را بهبود بخشند.

مدرسۀ آلیانس همدان که از مدارس مشهور ایران بود، ابتدا ساختمانی از آن خود نداشت. ظهیرالدوله، داماد ناصرالدین‌شاه که مدتی حاکم همدان بود، در خاطرات خود می‌نویسد: "دو سه خانۀ کوچک را اجاره کرده به هم راه باز کرده‌اند و چهارصد پسر و هشتاد دختر در آن درس می‌خوانند".

البته مدرسه آلیانس بعدها ساختمانی برای خود ساخت که تا زمان انقلاب برجای بود، اما در سال ۱۳۵۸ این مدرسه منحل شد. ساختمان آن را هم تخریب کردند و به جای آن مدرسه دیگری ساختند.

این مدرسه در جنب خود تأسیسات دیگری به وجود آورده بود که در زندگی یهودیان همدان نقش داشتند. از جمله درمانگاهی در جوار آن برای دانش‌آموزان ساخته شده بود که عموم یهودیان از آن استفاده می‌کردند. علاوه بر این، تا پیش از انقلاب در همدان، پنج کنیسه و شش قصابی و یک باب حمام مخصوص یهودیان وجود داشت که آنها هم به سرنوشت مدرسۀ آلیانس دچار آمدند. در حال حاضر از قصابی‌ها هیچ یک باقی نمانده و از کنیسه‌ها ظاهراً فقط یکی باقی است. جمعیت یهودیان هم به صد نفر کاهش یافته و جامعۀ یهودیان همدان از رونق افتاده‌است.

ظهیرالدوله که از مقبرۀ استر و مردخای دیدن کرده بود، در خاطراتش از آن‌جا به عنوان جایی کثیف و متعفن یاد کرده، ولی یادآور شده که آن دارای "بقعه‌ای است خیلی کهنه و کمتر بقعه‌ای در ایران به این کهنگی است". کسانی که در سال‌های پنجاه خورشیدی از مقبرۀ استر و مردخای دیدن کرده‌اند، گفته‌اند که آن‌جا جای پاکیزه‌ای بوده و محل بازدید گردشگران داخلی و خارجی است. فیلم کوتاه ویدئویی این صفحه را که ده سال پیش توسط یک دوربین غیرحرفه‌ای از درون و بیرون مقبره استر و مردخای برداشته شده، رویا یعقوبیان تهیه کرده‌است.

khosh bavar - ایران - یزد
مردم ایران مسلمان هستند چه شیعه و چه سنی, چشم دیدن و شنیدن و زندگی کردن با ضحاکان اسلامی را ندارند, پس با این حساب چه درد و رنجی اقلیتهای مذهبی در ایران میکشند و اصلا چطور تحمل دیدن, شنیدن و زندگی کردن با همسایه های مسلمان خود را دارند ?! و جای بسی تعجب است که این رژیم مانند طالبان افغانستان که مجسمه های کوهی بودا را بمباران کرد, خلخالی های دیوانه این محل را فراموش کردند ویرانش کنند !? و از طرفی ما باز شاهد ان هستیم که یکی از بزرگترین و مهمترین عید یک دین و مذهب از سرنعمت فرهنگ و منطق ایران باستان سرچشمه گرفته ( عید پوریم کلیمیان ) ! از تاریخ فرضی تولد عیسی مسیح و عید کریسمس ان بگذریم که تا ظهور این شخص از سر نعمت میترا خدای ایران باستان و ایین میترایسم که از طرف رومیان باستان پیروی میشده, که بعد از پذیرفتن دین مسیح, تاریخ تولد میترا را یک به یک به تولد عیسی مسیح و عید کریسمس منتقل کردند که
یکشنبه 9 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): ما در حال حاضر شاهد جشن و شادی 2,5 میلیارد مسیحی هستیم, ولی ما مردم ایران هنوز اجازه انچنانی نداریم از مراسم عید باستانی مان که همان چهارشبه سوری و سیزده بدر است, استفاده کامل و از ان لذت ببریم, زیرا شخصی بنام مطهری و جنتی از " خرافات و اسلام در خطر است " سخن میگوید !
یکشنبه 9 مرداد 1390

siamaktg - ایران - تهران
باعثه افتخاره که دومین زیارتگاه بزرگ یهودیان جهان در ایران هستش .. متاسفانه من 2 سال پیش سر زدم به این زیارتگاه اصلا وضعیتش خوب نبود .. فرد یهودی که در حال دربانی و نگهبانی از زیارتگاه بود به دریوزگی برای معیشت خود می پرداخت .. متاسفانه کسی تو این مملکت برای زیارتگاه های غیر اسلامی فکری نمیکنه .
یکشنبه 9 مرداد 1390

mehr47 - ایران - تهران
اگه ایرانی ها همه یهودی بودن اینجا میشد جمکران!!!
یکشنبه 9 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
اسلامیون و جدائی طلبان برای ایجاد نفاق و دشمنی این واقعه را برعکس جلوه می دهند و جشن پوریم یهودیان را جشن قتل عام ایرانیان!!!! وانمود می کنند و پورپیرار مزدور ملایان یکی از عناصر خیانتکار ترویج این دروغ بود /در ضمن از 40000 یهودی ازاد شده از چنگال بابلیان قسمت اعظم به اورشلیم زادگاه خود رفتند و عبادتگاههای خود را از نو ساختند و برای نجات این زندانیان بوسیله ی کورش ! اودر نزد انان مقام پیغمبری یافت/ اینها را اشغالگران تازی و نوچه های رنگارنگشان در سایت باید بدانند که هم کر هستند هم کور/
یکشنبه 9 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
یهودیان ایران سابقه ی بیش از هخامنشیان دارند .در کتیبه های اشوری و بابل باستان که دائما به فلسطین حمله میکردند به کوچاندن هزاران یهودی به نواحی امروزی ایران حکایت دارد.در طی هزاران سال از این قوم خدمات زیادی نصیب جامعه ایرانی شد ولی افسوس کسانی که بد ها به ایران امدند وچنان متعصب شدند که انان را به اوردگی کشانند . در عصر حکومت های نسبتا سکولار ایرانی مثل ماد .پارس هخامنشیان و پارت اشکانی وال بویه و سامانی و مغول و مشروطه و پهلوی یهودیان از ارامش نسبی بر خودار بودند .در عصر حکومتهای خشن دینی چون ساسانیان زردتشتی و سلجوقیان و غزنویان سنی و صفویان و جمهوری اسلامی شیعه توحش بیشماری نصیب انان شد چنانکه
یکشنبه 9 مرداد 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
خانم یا آقای خوش باور یهودیان نیز نه تنها دست کمی از مسلمان خشک و مذهبی ندارند بلکه به مراتب درخیلی از موارد بدتراز آنان هستند و درتاریخ زندگی آنان هرگز صداقت و محبت به هم نوع خودشان نوشته نشده و حتی حضرت موسی علیه السلام نیز از آنان درعصر خودش دل چندان خوشی نداشت .ونمونه بارزی از عملکرد بد یهودیان را میتوان درسرزمین اشغال شده فلسطینیان بدبخت مشاهده کرد که چگونه کوچک و بزرک را با قصاوت و وحشی گری جلوی چشم عزیزانشان به قتل می رسانند آن هم درسرزمینی که به راستی متعلق به خود عربهاهست و بس .البته به شخصه خوشحال میشدم که روزی برسد همه اقوام و ملل باهرمذهب و زبان و فرهنگ و رنگ پوستی که دارند بتوانند به دوراز وحشی گری کنارهم بامحبت و رافت و انسانیت زندگی کنند و مثل حیوانات وحشی برای خود قلمرو تعیین نکنند زیرا هرجای این کره خاکی که باشیم بیش از یک مدت زمان کوتاهی وقت زندگی کردن نداریم پس چه بهترکه این زمین خاکی را مثل ارثیه پدری نپنداریم و برای هیچ گوشت و پوست هم نوعمان را بادندانهای طماع و تیزمان پاره نکنیم .
یکشنبه 9 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
( ادامه مطلب )نصب تکه ای مخصوص روی لباس اقلیت های دینی و مجبور کردن به ترک ائین خود و پذیرش اسلام و نا برابری در دیه و دادن جزیه و..... غارت و تخریب اماکن مذ هبی انان و تاراج ارث و.... اخرین هم که تازه گیها نصب نوشته روی ویترین مغازه های اقلیت های دینی در ایران و هزاران ظلمی که همه اقلیت های دینی و قومی و زبانی و جنسی در ایران میکشند که کلیمیان هم جزئی از ان هستند .به امید بر پایی حکومت ملی و سکولار در ایران
یکشنبه 9 مرداد 1390

svenskpojke - سوئد - استکهلم
خیلی علاقه مند هستم که خط ارامی رو یاد بگیرم ولی یک جزو از اینترنت پیدا کردم دارم روش کار میکنم. اوضاع الان با ان وقت خیلی فرق کرده اونوقت اورشلیم را کوروش ساخت الان ایران به فکر نابودی اسرائیل است.
یکشنبه 9 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
برا اینه که 13 به در از خونت طبقه یه رسم تاریخی میری بیرون، در میری،دلیلش اینه میخوای یک بار دیگه تو خونت کشته نشی.13 به در روز دایره تمبک نیست و نبوده، روزیه که به وطنت یک باره دیگه نگاه کنی طبق یه سنت قدیمی
یکشنبه 9 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
خیلی جالبه منبع این خبر کجاست که حقیقت بزرگی رو پنهان کرده!یهودیها خودشون تو کتاباشون و تلمودشون گفتن و موضوع سر اختلاف نظر در حمله به یونان بوده که مردخای وزیر خشایار شاه موافق این جنگ بوده (که خواسته دیرینه یهودیها بوده ) و هامان وزیر لایق ایرانی مخالف در نهایت روز 13 فروردین به خشایار شاه مشروب دادن و امضای حکمیرو گرفتن که در نهایت در اون روز 77هزار ایرانی رو قتل عام میکنن ،به گفته خودشون 15 قوم ایران رو در اون روز نابود کردن،ودر جشن پورین ایرانی کشیشونو جشن میگیرن هم فیلماش هست هم عکساش که در این روز مجسمه هامان وزیر لایق ایرانی رو آتیش میزنن و .. .این موضوع تاریخیه، یا کشتید یا نکشتید.اگه نکشتید که توکتاباتون نوشتید کشتید ،که همه کتاباتون دروغه پس ، اگرم که کشتید که بیجا کردید باید جوابشو بدید ،چجوریه که الان یه هولوکاست و علم کردین واسه خودتون، بابای دنیارو آووردین جلوی چششون!اونوقت هیچکی نمیتونه بهشون حرفی بزنه!
یکشنبه 9 مرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
باید دین ازسیاست جدا باشد.وهر ایرانی براحتی در کشور زندگی کند.
یکشنبه 9 مرداد 1390

silverstar - ایران - تهران
من یکسال است که به این سایت سر میزنم ولی تاحالا پیام نگذاشتم. در کتاب مقدس کتاب استر بیان شده که به دستور او ، بدون دلیل 78500 ایرانی را در سه روز از ماه ادار به فجیع ترین حالت کشتند . جالب است که هرساله جشنی بابت این قضیه توسط یهودیان و مسیحیان گرفته میشه . ایرانیها هم برای رفع نحسی آن روز هر سال به دامان طبیعت پناه میبرند . این دلیل نمیشود که چون با اسلام مشکل داریم بخواهیم از روی نادانی و تعصب حقیقت را وارونه جلوه بدیم.
یکشنبه 9 مرداد 1390

silverstar - ایران - تهران
من یکسال است که به این سایت سر میزنم ولی تاحالا پیام نگذاشتم. در کتاب مقدس کتاب استر بیان شده که به دستور او ، بدون دلیل 78500 ایرانی را در سه روز از ماه ادار به فجیع ترین حالت کشتند . جالب است که هرساله جشنی بابت این قضیه توسط یهودیان و مسیحیان گرفته میشه . ایرانیها هم برای رفع نحسی آن روز هر سال به دامان طبیعت پناه میبرند . این دلیل نمیشود که چون با اسلام مشکل داریم بخواهیم از روی نادانی و تعصب حقیقت را وارونه جلوه بدیم.
یکشنبه 9 مرداد 1390

aria-aria-nl - هلند - روتردام
درود بر استر و مردخای که در دربار کوروش کبیر به ایران و سرزمین پارس خدمت کردن.
یکشنبه 9 مرداد 1390

SilverSaeeD - تهران - ایران
نمی دونم چی بگم والا. ارزش تاریخی چنین بناهایی جای خود اما حالا بهتره به مدیر سایت پیشنهاد بدم اسم سایتو عوض کنند.. اسمشو بزارند یهودیان مقیم انگلستان.. چرا با اسم ایرانی میایید اینجا و به یک عده جون و دختر پسری که مطالعه یا تحقیق خاصی در مورد ایران باستان نمیدونند اراجیف تحویل می دید؟؟ وزیر ایرانی شد قاتل؟؟ سخنان Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران کاملا درسته. یهودیان استاد مظلوم نمایی بودن...این کار این سایت و تایید این خیانت بزرگ یهودیان به اقوام اصیل ایرانی چیزی شبیه کاری هست که کارگردان فیلم 300 کرد..
یکشنبه 9 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - /پاریس
نئو نازیستهای بیسواد اسلامی باز شروع به چرند نویسی کردند با اعداد و ارقام جقنه ی افکار ننگینشان/ تاریخ را نمی توان تغئیر داد با مطالب مسخره و تهوع اور ادیان سامی
دوشنبه 10 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
silverstar - ایران - تهران --- SilverSaeeD - تهران - ایران --سیلور ها فعال شدند!!!!. خلخالی شما که بعد از تخریب مقبره ی رضا شاه- ناصرالدین شاه و علی رضا پهلوی بفکر تخریب تخت جمشید افتاد که نتوانست و گوربگور شد حال شما هم با این داستان من دراوردی پوریم برای ترویج نفرت بین ایرانیان و یهودیان کور و کچلهای اسلامی را وادارید برای تخریب این اثر تاریخی/ ننگتان باد//
دوشنبه 10 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
امان از جهالت و نادانی-بعضی ها توهر پستی و خبری اگه به اسلام گیر ندن روزشون شب وشبشون روز نمیشه (ARTEMIS-SW - فرانسه - /پاریس) کاربر متعصب کمی اولا تفکر کردن و تحقیق قبل از پست گذاشتن بد نیست این مطلب و نظرات ما چه ربظی به اسلام داره،تازه خوبه حضرت محمدبعدها بعد کوروش اومد،دوما این قصه ایرانی کشی رو با افتخار تو تلمود و کتاباشون آوردن.امثال تو با این افکار تعصبی و کم خردانه به سرزمین کوروش کبیر و ایران و ایرانی خیانت مکنید.
دوشنبه 10 مرداد 1390

andisheh sabz - ایران - ایران
قطعا یکی از غیرقابل اعتماد ترین قوم ها یهودی ها هستند، پشت تمام توطئه های تاریخ بودن،حالا یه یهودی بیاد به ایران خدمت کنه! چه حرفا! اونم تازه جلوی خیانت وزیر ایرانی رو بگیره!. اما اینا به کنار Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران محترم اونی که شما دارید ازش نقل قول میکنید(رائفی پور) از همه نامطمئن تره
دوشنبه 10 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
khosh bavar -خوس باور عزیز, باید در زندگی امید" و ایمان" را باور داشته باشیم ویکی را دست راست ویکی را دست چپ خود بدانیم وبهتره به طور مداوم با خود تکرار کنیم که من اینده ام" را دوست دارم چون باید بقیه عمرم را در ان بگذرانم....( اگر این دلگرمی رو به خودمون ندیم چه کنیم؟!).
دوشنبه 10 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
عهد کهن پر است از داستانهای خرافی و دروغ. این کتاب که بعدها نوشته شده و در درستی داستانش شک هست. در بریتانیکا نگاه کنید. انهایی که انگلیسی نمیدانند، در گوگل ترجمه کنند.
دوشنبه 10 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
andisheh sabz - ایران - ایران دوست عزیز همونطور که تو پست قبلی گفتم در تلمود بخش book of ester یهودی ها این واقعه رو گفتند و خودم نسخه ای ازش دارم.
دوشنبه 10 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
آقایی که خودتو دانشمند و تاریخدون فرض میکنی تو تلمود چند جا به این موضوع اشاره میشه که یکیش بخش book of ester هست.اینم برای دیگر کاربران گفتم تا از دروغ نمایی و خیانت تو آگاه بشند وگرنه عادت ندارم لقمرو آماده تو دهن کسی بذارم هرکسی که بره کتب دینی یهودیان و برسی کنه براحتی متوجه میشه.
دوشنبه 10 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران . مستر ال جکسون-- شما اوازتان------ نوحه---------- را بخوانید وارد معقولات نشوید کورش ربطی به شما تازیهای ایرانی نما ندارد!! اگر دین .. نبود 99 در صد جنایتها و خرابیهای داخل نبود برای هر اعدام هر شلاق قانونی در دینتان هست دینی که بگوید//کافران را با زجر بکشید و زمین را از خونشان رنگین کنید/// ..../ماله نکش بوی گندش دنیا را برداشته////می بینید تا مطلبی از یهودیان است کور وکچلهای رژیم که اولین بار است ای دیشان را می بینید حمله به سایت///
دوشنبه 10 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
Michael Jackson - نامت را بگذاری مغینه بیشتر بهت میاید! امان از بیسوادی و نادانی و تعصب! اگر با آن کوره سواد انگلیسی که داری و به کمک گوگل متنهای نویسندگان روشنفکر را میخواندی، میدانستی که اصلا همه این داستانهای یهودی و قرآن و مسیحی و ....زیر سئوال است و بسیاری شان با تاریخ و عقل و دانش جور در نمیاید. تو و ملاهای دیگر خائنید که بر یک مشت دروغ و خرافه و گزافه گویی پافشاری میکنید. سی سال دروغکویی کردید کسی دیگر فریبتان را نمیخورد دشمنان ایران و ایرانی.
دوشنبه 10 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
سی سال دشنام به دیگر کشورها و دشمنی با غرب و شرق و امپریالیست و کمونیست و بی خدا و مسیحی و کافر و عرب و سیاه و سفید و یهودی و ....بس است دیگر! کدام کشور جهان اینقدر دشمن تراشی میکند؟ چگونه برپایه یک مشت داستان که روشن نیست نویسنده اش که بوده و هیچ رفرنس معتبری آنرا تایید نکرده و خود دانشمند یهودی هم به آن شک دارد، میگویید یک قوم باید از میان برود؟ این حرفها تنها از سوی هیتلر گفته شده و یک مشت نازیست ایرانی هم آنرا تکرار میکنند!! اگر خیلی میهن دوستی، چرا چیزی درباره کشتار ایرانیان و ویران کردن کشورمان در هزار و چهارسد سال پیش بدست نیاکانت تازیان جزیره عربی نمیگویی و حکم نمیدهی، که چندین و چند رفرنس معتبر آنرا درست دانسته اند؟!
دوشنبه 10 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
اولا این ماجرا در تورات و تلمود آمده (کشتار ایرانیان). دوما اگر سندیت این ماجرا ضعیفه و دروغ پردازی برخی افراد در تاریخه، پس چطوره که کسی نمیتونه به هولوکاست شک کنه؟! و اگه کسی در اروپا و آمریکا دربارش فکر و تحقیق بکنه میفته زندان و کارشم از دست میده، پس اونوقت شماها کجایین که بیایین هولوکاستو رد کنین. وای بر اینهمه جهل و کوردلی
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران .//هولوکاست را دهها هزارنفر از سربازان متقین پس از پیروزی بر هیتلر در//اشویتس بلزن بوخنوالد.تربلینکا و و دیدند و با وجودیکه 90 در صد فیلم جنایتها محو شد همان 10 در صد باقیمانده باعث شد بتوانند انها را محکوم کنند ولی این داستان من دراوردی به پیش از 2000 سال قبل برمی گردد و برای شما افلیجهای ضد یهود سندیت دارد برو روزه ات را بگیر بهتر از چرند پراکنی در سایت است/
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس دوست نژاد پرست بدون ما ضد یهود نیستیم،ضد صهیونیسم اشغالگر و قاتل کودکان و زنان هستیم که کل دنیا رای بر توقف شهرک سازی میده اما امریکای جنایتکار وتو میکنه در باره هولو کاستم ارزش نداره تا وقت بزارم وبرای توی ظاهر بین و کوردل بنویسم فقط در این حد برای دیگران بگم که خود صهیونیست های فراماسون هیتلر و رو کار آوردن که یه چنتایی رو بکشه که یهودیهای آلمان بترسن و به سرزمین موعود جعلیشان یعنی فلسطین اشغالی کوچ کنند.هیتلر جنایات زیادی داشت اما اکثرن غیر یهودی بودن.دوست لیبرال غرب زده چشت به این همه جنایت اسرائیلیها تاحالا بسته بوده!!
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس اگه میتونی فقط به این یه سوالم پاسخ بده! اگه هولوکاست راسته پس چرا هیچکی نمیتونه بهش شک کنه!!؟؟هرکسی که بهش فکر کرده و سراغ تحقیق در این باره رفته تو اروپا و آمریکای به اصطلاح پر از آزادی بیان، زندان رفته و شغلش و از دست داده!!چه بسیار بودند اساتید دانشگاهای اروپا و امریکا که این بلا به سرشون آمده.هیچی برا گفتن نداری فقط توجیح و سفسده میکنی
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

h.k - دانمارک - اودا
michael jackson ایران.تهران وsilver star ایران .تهران سلام برشماوهمفکران شما.مشکل هموطنان مادر اینجاست.هم میخواهیم خودمان رامتمدن وعالم به دیگران معرفی کنیم.وهم بیحال وبی دانش هستیم.درنتیجه فکرمیکنیم اگربه دین ورسومات ,اعراب,ترک,وبقیه ,توهین وبه دین ,یهود ومسیحیت,زرتشت,,رامتعالی بدانیم وتبلیغ کنیم.دربین افراد جامعه متمدن وروشنفکر شناخته خواهیم شد!!درصورتیکه بزرگترین ضربه راازانهاخورده ایم.ودوم .خودملت یهودومسیحیان هرگزمثل اینهافکرنمیکنند.,,بامحتسب مگویید احوال عشق ومستی......تابیخبر بمیرد درعین خودپرستی,.حافظ.ایافکرمیکنید مردم ایران روزانه چنددقیقه مطالعه میکند?این افراد توهین کننده چطور?بدبختی وعقب ماندگی ایران ازکجاست?مسلم ازملت ایران.که ازکامنتهاشان به اطلاعاتشان پی میبریم.ایام بکامتان.شادباشید
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - بسیجی پورپیرار تو یکی دم از سواد نزن که بیشتر از ملای حوزه ای چیزی نمیدانی. تا یک بحثی میشه میپری وسط که بی سوادی خودت را ماله کشی کنی. مگر اینکه چاپلوسی همین بسیجی های رژیمی را بکنی.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
h.k - دانمارک - اودا سلام بر شما.حرف دل مارو زدی.منمدت زیادی بود که دیگه تو این سایت کامنت نمی گزاشتم چون خیلی از افراد هستند که بدون دلیل و ربطی تو هرخبری که بود به اسلام توهین میکردن اما این دفه با این تحریف تاسف بار تاریخ دیدم بهتره که منم نظرم و بگم بازم مثل روز روشن بود که بعضی ها اگه دوباره به اسلام ربطش ندن نمیشه.راستی نکته مشترک تو همه ادیان خدا هست و بس ونمی دونم ماها چرا اینو فزاموش کردیم.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

h.k - دانمارک - اودا
arshbhdin توبرو درس ومشقت رابرس.هنوز زود است اینهارابدانی.بچه خوبی باش.کم کم یادمیگیری....
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.