همه گاف های سریال نابرده رنج!

همه گاف های سریال نابرده رنج!

پارسینه: امید صادقی/ اینجانب زیاد اهل دیدن فیلم و سریال نیستم و به ندرت پیش می آید که به دیدن فیلم و سریال بنشینم اما به دلایلی موقعیتی فراهم شد که سریالی به نام نابرده رنج را از تلویزیون دنبال کنم.

 این سریال مصداق بارزی از " نابرده رنج " عوامل تولید آن در زمینه تهیه سریال تلویزیونی می باشد.

کارگردان محترم تصور نموده چون پاوه دارای مرز مشترک با عراق است ویکی از مناطق جنگ تحمیلی است؛ لابد جایی شبیه سوسنگرد و شلمچه است و حتی به خود زحمت نداده که سفری کوتاه به شهرستان پاوه داشته باشد تا با بافت جغرافیایی و قومی آن آشنا گردد. لذا مرتکب اشتباهات عجیب و خنده داری شده که ذیلاً به چند مورد آن اشاره می گردد:

1- شهرستان پاوه و مناطق مرزی آن مثل نوسود، شوشمی، هانه گرمله، دزاور، کیمنه منطقه ای کوهستانی و با پوشش جنگلی میباشند. به طوریکه در کل این منطقه حتی یک هکتار زمین شبیه آنچه در سریال میبینیم مشاهده نمیگردد ( بینندگان محترم لطفاً تصاویر مرتبط با پاوه را در اینترنت جستجو کنند).

2- زبان مردم پاوه و اطراف آن کردی اورامی است. جالب است بدانید که بیش از 90 درصد کردها این لهجه را به خوبی متوجه نمیشوند.

در سریال مزبور به نحو مضحکی لهجه های کردی را به هم چسبانده اند. مثلاً در حالی که مش سلام با لهجه کلهری (مخصوص کرمانشاه و مناطق اطراف) تکلم مینماید دخترش کژال با لهجه سورانی (مخصوص مناطق بوکان و مهاباد) حرف میزند و جالب اینجاست که اینها اهل پاوه هستند که دارای لهجه اورامی است.

نکته دیگر اینکه هنرپیشه اصلی فیلم ( اسد ) با زبان پدری اش صد در صد نا آشناست و نامه ی کژال را به صورتی میخواند که انگار به زبان چینی نوشته شده است.

3- از اشنویه گرفته تا بوکان و مهاباد و سقز و بانه و سنندج و مریوان و پاوه و حتی شهرهای جنوبی تر از پاوه مثل روانسر و جوانرود به هیچ وجه (حتی یک مورد) به اسامی مثل مش سلام و فضلعلی و شهرتی مثل سرلک برخورد نمیکنید.

4- سریال دارای صحنه های عجیب دیگری هم میباشد مثل بازکردن قوطی کنسرو لوبیا با سرنیزه به صورت یک دستی، قرمز شدن زیر پیراهنی اسد و عماد با زدن اولین ضربه شلاق (آنهم بدون اینکه زیر پیراهن پاره شود)، استفاده اغراق آمیز از بعضی واژه ها مثل هه به جای هست و نی به جای نیست به نشانه ی اهل تهران بودن، عدم نیاز به سوختگیری ماشین اسد در ساعتهای متوالی رانندگی!

در پایان آقای کارگردان یادت باشد که: نابرده رنج گنج میسر نمیشود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

شمبلیله - انگلیس - لندن
بابا فیلم کمدیه ...
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

Alborzi - ایران - کرج
مثل اینکه سریالهای ایرانی رو نگاه نمیکنی اینا که چیزی نیست ! تازه یادت رفت نحوه جنگیدن اون 4 تا سرباز عراقی رو بگی !
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫خیلی از بچه های ما که سالها دور ا ایرن هستند،چون یا شآنجا متولد شدند و یا هنگام جلای وطن خردسال بودند،آیا شما توقع دارید که آنها فارسی را درست و سلیس مثل ما صحبت کنند،البته که نمیتونند،نوشتن و خواندن پیشکششان.اسد پدرش کرد است،ولی او در تهران بزرگ شده ،خیلی اقوام مختلف مثلا آذری در تهران داریم ولی فرزندانشان متأسفانه میگویند ترکی کمی میفهمیم ولی صحبت نمیتونیم.تنها صحنه های نبردشان با چهار عراقی خیلی اغراق آمیز است،اینهمه رگبار مسلسل بطرفشان شلیک میشود،حتی یکی به آنها اصابت نمیکند،این قسمت خسته کننده است و یا کارگردان خواسته رشادت،همیت و ملی گرائی‌ بچه ها را نشان دهد که هنگام جنگ با بیگانه بخاطر سرزمین و دشمن ملی(نظر من)،اختلافات داخلی و اجتماعی را کنار بگذاریم،نه مثل گروه رجوی همنگام جنگ با صدام ،خانواده بزرگمان را فراموش کردند ،خانم و آقای‌ رجوی پریدن تو بغل صدام.مرگ بر وطن فروش،نامیکه خمینی بر اینان گذاشت واقعأ زیبنده آنان است ، منافقین.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

abia7532 - ایران - تهران
آقای امید صادقی فکر نمیکنم که در این سریال به کرد زبانان عزیزمان اهانتی شده باشه که شما رو انقدر ناراحت کرده! در کل این یک سریال کمدیه زیاد سخت نگیر دوست عزیز
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

saeed.fn - بلژیک - ورنه
شما خودشو ناراحت نکن بی احترامی نکردن واینکه خیلی ها هستن که مادر فارس پدر کرد ترک بلوچ و ..... هستن و بلعکس زمانی که توی خونه فارسی حرف میزنی بیرونم فقط فارسی نه فامیلی نه اشنا انتظار داری جیرانی و سورانی و کرمانجی و عربی حرف بزنه طرف
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

behnam2009 - انگلستان - لندن
نه شما خوبی
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

zoroye iran - اتریش - وین
بیخیال
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

benjamin86 - استرالیا - ملبورن
شمبلیله - انگلیس - لندن اگه اینطوریه که شما میفرمایید بزار فیلم رو روی پارسی ها کمدی بسازن چرا لهجه قومهای دیگر رو به تمسخر میگیرند ؟؟؟
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

DKDK - دانمارک - اسلیس
شاید چند ایراد شما درست باشد.اما از اینکه اسد به زبان قدیم پدرش اشنا نیست چیز عجیبی نیست.خیلیها پدرشان اهل شهری بوده اند که بعد از کوچ بچه زبان شهر جدیدش را فرا گرفته و از زبان پدری چیزی حالیش نمیشه.در ضمن سریال کمدی ممکنه خیلی واژه ها را بخاطر خنداندن مخاطبش چپل چماقی بگه.در اخر دم کارگردان نویسنده و تهیه کننده این سریال گرم که لحظاتی شیرین برایمان فراهم ساخت.بخصوص برای ماهائیکه در غربت سرد تنها زندگی میکنیم.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

سیروس کمال - امارات - دبی
حیف آدم که بیاد و سریالهاى ایرانى و سریالهاى کشورهاى حاشیه خلیج فارس را نگاه کند . همه اش نماز خواندن و گریه کردن و کلاهبردارى و دروغ و خیانت و و و . است . حیف صرف وقت و برق .
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

قیصرمنم - ایران - اصفهان
تو کی هستی که انتقاد میکنی! بابا فیلم ایرانی دیگه، توقع داری آنتونی کوئین با جنیفر لفز برات بازی کنند.؟ ببین و هیچی نگو، آقای منتققققققققققققققققققققققققققققققققققد...!
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

Nima13591111 - ایران - تهران
"از اشنویه گرفته تا بوکان و مهاباد و سقز و بانه و سنندج و مریوان و پاوه و حتی شهرهای جنوبی تر از پاوه مثل روانسر و جوانرود به هیچ وجه (حتی یک مورد) به اسامی مثل مش سلام و فضلعلی و شهرتی مثل سرلک برخورد نمیکنید.". عجب!!
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

yashainiran - ایران - ایران
خب این فیلم به خاطر گافهاش جذبه داره دیگه.من که اصلاٌ تلویزیون نگاه نمی کنم هر شب ساعت 11 هر طوری شده می شینم پای تلویزیون تا ببینم چه فقط گاف های تازه ای دارند. مثلا دیشب در یک مقر بزرگ نظامی کسی متوجه اونا نشد و یا اینکه به سنگر فرماندهی رفتند و همه عراقی ها رو دستگیر کردند بدون اینکه نگهبانی وجود داشته باشه! خودم در زمان سرباز یم و در حالیکه درجه ام هم افسر وظیفه بود تا می خواستم برم اتاق فرمانده گردان نه هنگ تا برسد به اتاق فرمانده پادگان باید از هفت خوان رستم رد می شدم و........!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

Shamamai - ایران - کوردستان
به دلیل آگاهی مردم و آشنایی با رسانه های جمعی جهان و کمی وکیفیت فیلمها، موضوع سینمای ایران که محوریت خود را به ولایتمداری داده تاثیر و نفوذ واقعی خود رو از دست داده و بهتر از این نمیشه .
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

mad80 - ایران - کرمانشاه
نمی تونم بگم که کاملا با مطلب دوستمون موافق هستم اما تاحدودی ایشان درد مشترک همه اقوام ایرانی رو رسونده.. ببینید تو تبلیغات انیمیشنی که تو تلویزیون پخش میشه، همه آدم خوبها تهرانی اند و بقیه اقوام دهاتی و بی سوادند،راستش من باوجودی که کرد کرمانشاهم و البته سورانی حرف میزنم اما شیفته زبان و عرفان فارسی هستم خصوصا به مردم تهران بسیار بسیار هم علاقه دارم چون بهرحال آزاداندیش تر هستنددر مقایسه با برادرانمون تو اصفهان ویزد و بعضی شهرها که هنوز که هنوزه فکرمیکنن کردها آدم سر مبرن و.. تو تلویزیون ایران بیشتر از هرقومی به کردها توهین میشه،همیشه اونا آدم بد داستان میشن، نمیدونم شاید دلیلیشم بیشتر برگرده به این که سنی مذهب هستن و ...
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

golf - بلژیک - هاسلت
این امید صادقی هم یا شوته یا پول گرفته شوت باشه بابا جان فکر نون باش که خربزه آبه حالا انگار چه چیز اینها درسته که این فیلم ایراد داره بارم دستشون درد نکنه که تو این گیروداد یه ذره مردم رو می خندونن
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

parniyan_215 - ایران - اصفهان
1 فیلم هم ماه رمضان پارسال درست کردن میخواستن لهجه اصفهانی داشته باشن اما به قول دوست عزیز انگار ژاپنی حرف میزدن.اسمش در مسیر زاینده رود بود
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

zas - ایران - طهران
مطمینا هر فیلمی یک سری سوتی داره و نمیشه انکارش کرد ولی مواردی که شما گفتید مثل لهجه رو که نمیشه اشکال محسوب کرد آقای محترم اینا هنرپیشه هستند احتمالا کرد زبون و اهل کردستان هم نیستن همینکه دستو پا شکسته کردی بگن خوبه دیگه. خداییش فیلم ساختن سخته و سرمایه زیادی میخواد و همه دوست دارن فیلمی بسازن کم سوتی و قابل قبول ولی گاهی از روی سهل انگاری و ضعف عوامل و گاهی بخاطر کمبود بودجه و گاهی بخاطر ناشی بودن بازیگر سوتی هم میدن شما ببخش.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

omid_eaol - ایران - تهران
اتفاقا یکی از بهترین سریالهای چند سال اخیره. خوب حالا چند تا ایراد هم داره. شما هم کی همیشه سازمخالفین.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

شب قطبی - امارات - دبی
ول این مقاله گند کنید.عجب فیلمیه.هم لهجه شون قشنگه هم حرکاتشون جالب.این منتقدها پاچه خوار ضرغامی و شمقدری هستند.بابا بذارین سریالمون رو ببینیم.صداو سیما ده سالی یه بار یه سریال خوب میذاره اون هم شما هی گیر بدین.به قول اسد توی این فیلم :خفه{لطفا خ رو با حرکت فتحه تلفظ کنید}
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

ssepehr - ایران - ایران
mad80 ایران_ کرمانشاه؛ دوست عزیز و هموطن خوبم، بنده به شخصه ارادت خاصی به کردهای عزیز کشورمون دارم و همیشه به هم گفته و میگویم کردها مردمان نجیب، فهیم و بسیار مهربان هستند و به راستی و درستی اتان ایمان دارم و خیلیهایی که میشناسم هم نظر بنده روتایید میکنند. توی هر شهری از ایران که رفتم(بدلیل شغل پدرم در خیلی از شهرهای ایران زندگی کردیم) صحبت از کردهای عزیز که میشد همه به نیکی یاد میکردند. پس حساب یک عده، آدمهای حسود و تنگ نظر را از بقیه مردم جدا کنید. پاینده و پیروز ایران و ایرانی اعم از کرد، لر و بلوچ و پارس و گیلک آذری و..... راستی من شهرتون کرمانشاه رو خیلی دوست دارم . دلم برای شهر قشنگتون تنگ شده.
جمعه 31 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.