آموزش کودکان خیابانی؛ رشته‌ی تحصیلی جدید در آلمان


آموزش کودکان خیابانی؛ رشته‌ی تحصیلی جدید در آلمان

دانشگاه‌های هایدلبرگ و فرایبورگ در اقدامی مشترک تصمیم به راه‌اندازی رشته‌ای جدید گرفته‌اند. این رشته‌ با دوران تحصیل چهار ترم، آموزش کودکان خیابانی نام دارد و به نحوه‌ی آموزش کودکان و رفع مشکلات تربیتی آنان می‌پردازد.

وقتی بحث کودکان خیابانی مطرح می‌شود، شاید در ابتدا به یاد کشورهای جهان سوم بیافتیم. اما در کشورهای صنعتی و پیشرفته نیز هستند کودکانی که شب را در خیابان به صبح می‌رسانند. نه تنها مشکل تامین خوراک و مسکن در مورد کودکان خیابانی همیشه مورد توجه بوده، بلکه تربیت و آموزش این کودکان نیز از دیگر موضوعات مورد بحث است؛ موضوعاتی که حالا به طور مشترک در دانشگاه‌های هایلدبرگ و فرایبورگ در قالب رشته‌‌ای تحصیلی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

رشته‌ی تحصیلی "آموزش و تربیت کودکان خیابانی" دو سال پیش و با همکاری دو دانشگاه یاد شده تاسیس شد. بسیاری از دانشجویان این رشته‌ی تازه تاسیس خود از ممدکاران اجتماعی و فعالان تربیتی و آموزشی هستند. از جمله پروژه‌هایی که از طرف دانشجویان دانشگاه‌های هایدلبرگ و فرایبورگ در مرحله‌ی اجرا است، می‌توان به راه‌اندازی مدرسه‌ای در شهر مانهایم اشاره کرد.

کودکان خیابانی در این مدرسه به تحصیل مشغول می‌شوند و تا پایان تحصیلات دوران متوسطه و دریافت مدرک دیپلم، امکان ادامه تحصیل آنان وجود دارد. معلمان این کودکان در واقع دانشجویان رشته‌ی آموزش کودکان خیابانی در مقطع کارشناسی‌ارشد هستند.

استقبال دانشجویان خارجی از رشته‌ی تازه‌تاسیس

نمایی از دانشگاه هایلدبرگ

از جمله موضوعاتی که به طور جامع در این رشته به آن پرداخته می‌شود، بررسی وضعیت کودکان خیابانی در سایر کشورهای جهان است. نکته جالب در مورد این رشته‌‌، استقبال داوطلبان خارجی تحصیل در آلمان از آن است. در کنار دانشجویان آلمانی، تعدادی از ورودیان جدید به این رشته اهل کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای آفریقایی هستند.

این افراد پس از اتمام دوران تحصیل‌شان در رشته‌ی آموزش کودکان خیابانی، به کشورهای خود بازمی‌گردند و در گرایش‌هایی مرتبط با رشته‌ی دانشگاهی خود مشغول به کار می‌شوند. دوران تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در رشته‌ی آموزش کودکان خیابانی در چهار ترم خلاصه می‌شود. داوطلبان ورود به این رشته باید دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی باشند. البته رشته‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی الزاما نباید مرتبط با رشته‌ی آموزش کودکان خیابانی باشد.

فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها نیز به شرط داشتن مدرک کارشناسی می‌توانند مدارک خود را برای درخواست پذیرش به دانشگاه ارسال کنند. البته تحصیل در این رشته‌ی جدید چندان هم ارزان تمام نخواهد شد. دانشجویان برای هر ترم تحصیلی (شش ماه) موظف به پرداخت مبلغی در حدود ۱۸۰۰ یورو هستند.

alexxx - اتریش - وین
در این کشور برای کودکان ارزش خاصی قائل میشوند, از دیدگاه مسئولان مملکتی کودکان امروزی مردان و زنان فعال فردایند. که ممکن است یک سیاستمدار خوب یا متخصصی خوب ویا .. از انان بعمل بیاید. پس بجای اینکه این ثمره های فردا را امروز بحال خود رها کنند, با ایجاد چنین رشته هایی در دانشگاه, هم دانشجویان را تقویت میکنن و هم سرمایه اینده کشور رو حفظ و حراصت میکنن . هم واسه مملکت, هم ملت وهم حتی بچه های خیابانی ارزش والایی قائل هستن, !!! اینهو دولت ایران نسبت به مردم. lol
سه‌شنبه 7 تیر 1390

perspolisi - استرالیا - سیدنی
الان هست که ساندیسیا بدون اینکه مطلب رو درست بخونن و بفهمن میان از خودشون نظر در می‌کنن که آلمان هم بچه خیابونی داره، به ایران گیر ندین.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

bavaffa - اذربیجان - باکو
دمشون گرم فکر همه جارو میکنند اول غارت کشورها بعد پاشیدن خانواده و بعد اموزش بچه های خیابانی که از نیروی انسانی عقب نمانند برده کشی با برنامه احمدی احمق با اون مردم عقب افتاده فقط با بچه زایدن چه میکند. معلومه احمدی و ریشه اینها غربی هستند ر المان این رشته اموزش میبینه در ایران بچه های خیابانی زیاد میشه . این فقط یه قلم هزاران دلیل وجود دارد که امریکا و اروپا اینها رو سر قدرت اوردن و نگهداشتن بعدش یکی دیگه.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اینجا کودک خیابانی ندارد همه جور خدماتی برای انها در نظر گرفته میشود و نه مثل ایران در خیابان بخوابد و از گشنگی بمیرد حتی انها را مسافرتهای خارجی میبرند و بیمه درمانی مجانی ووو.....
سه‌شنبه 7 تیر 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
بابا اینطوری که ضایع شد..فقط قرار بود کودکان خیابانی در ایران باشه !..ولی تا اونجایی که میدونم تعداد کودکان خیابانی در کشورهایی مثل فرانسه خیلی زیاده ..آمریکا هم که رکورد زده..
سه‌شنبه 7 تیر 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
zartusht67 - المان - فرانکفورت. تو که راست میگی!!!..پس اینهمه بی خانمان که در اروپا هر سال زمستان .از سرما میمیرن رو بیخیال!!...در ضمن چشاتو خوب باز کن مثل اینکه این خبر درباره کشور آلمان هست !!!..حداقل برو تو. یه صفحه دیگه دروغ بگو ..لوول
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
پسر شجاع -..بسیجی در همین حد است. به بی خانمانها اطاق به اضافه غذا و پول تو جیبی داده میشود و امکانات دیگر به شرط اینکه به قوانین هایم احترام بگذارند ولی کسانی هستند که مثل حزب الهی های خودمان دوست دارند کثیف مثل یک ولگرد زندگی کنند و پولی را هم که دولت بهشان میدهد را صرف خرید الکل میکنند و مست میشوند و بی هوش در سرما میمیرند تازه باز هم مامورها به انها در خیابان سر کشی میکنند نه مثل ایران از گشنگی بمیرند و جا نداشته باشند میخواهی کامنت بگذاری اول تحقیق کن تا اراجیف ......تحویل بقیه ندهی.
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.