نسخه‌ شنیداری شاهنامه‌ به همراه دانلود


نسخه‌ شنیداری شاهنامه‌ به همراه دانلود

 
 
 
* راهنمای دانلود :  کلیک راست بر روی پیوندها و Save Target As


 

 

Ghooloo - ایران - آبادان
به به چه کردند بچه های این سایت ممنون و سپاس فراوان از زحمات بیکرانتان...
پنج‌شنبه 12 خرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
شاهنامه, قرآن پارسیان. بسیار بسیار بسیار خوب بود.سپاس از دوستان که این کار زیبا را تهیه و آماده نمودند.هزار آفرین
پنج‌شنبه 12 خرداد 1390

Iran de - المان - المان
به به!!!. بلاخره بعد از یه مدت طولانی یه پست عالی گذاشتید!
پنج‌شنبه 12 خرداد 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
سپاس بی پایان و دست مریزاد
پنج‌شنبه 12 خرداد 1390

sarbaz007 - المان - المان
سپاس بیکران به این ابر مرد ایران
جمعه 13 خرداد 1390

larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
این نسخه ساختگی شاهنامه رو دیگه انتظار نداشتم شما هم تو سایتون بگذارید..هرچه زودتر این پست رو حذف کنید. حتی کنترلهم نکرده خیلیها به به چه چه هم میکند..این نسخه اسلامی شاهنامست..علاقمندان به فرهنگ ایران بدونید این نسخه جعلیه...به دوستانتون هم بگید اگاه باشند
جمعه 13 خرداد 1390

Royan - المان - المان
خیلی مرسی
جمعه 13 خرداد 1390

morimoto - نیوزیلند - اکلند
سلام و درود بر فردوسی و ناشران ان پاینده باشید اکلند نیوزیلند
جمعه 13 خرداد 1390

Don Mario - کلمبیا - بوگوتا
آقا ، دمتون گرم ، گل کاشتید
جمعه 13 خرداد 1390

salarkhan - آمریکا - لس آنجلس
Pezhman - اتریش - وین . با نظرت شدیدا مخالفم کجا تو شاهنامه دستور قتل و خونریزی و دست و پا بریدن و زن ستیزی و .. داده؟؟.
جمعه 13 خرداد 1390

romano - ایران - تهران
می‌گم این فردوسی هم مسلمون بوده اونهایی که خیلی عشق فحاشی به مسلمونا هستن و همرو بسیجی می بینند و فوق تخصص مبارزات پشت کامپیوتر هستن می‌تونن به اینهم فحش بدن راستی حافظ و مولوی فراموش نشه.
جمعه 13 خرداد 1390

کورش پارسی - امریکا - سانتاباربارا
بسی رنج بردم در این سال سی/ عجم زنده کردم بدین پارسی.
جمعه 13 خرداد 1390

rezashah1919 - ایران - تهران
ایرانی واقعی و وطن دوست به شما میگویند که زحمت کشیده اید و نسخه‌ بسیار زیبای شنیداری شاهنامه‌ را در اختیار همه هم میهنان قرار دادید. همیشه پیروز و سربلند باشید.
جمعه 13 خرداد 1390

rezashah1919 - ایران - تهران
همانطور که شناسنامه / هویت یک شخص را نشان میدهد. شاهنامه هم سند هویت ایرانی بودن ماست.
جمعه 13 خرداد 1390

girl.18.beljik - بلژیک - بلژیک
سپاااااااااااااسسسس . نمیشه از شاعرهای دیگه هم بزارید? اخه صوتی خیلیی خووووفهههه .
جمعه 13 خرداد 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
دستتون درد نکنه.کولاکه
جمعه 13 خرداد 1390

mahdi1988 - اتریش - وین
romano - ایران - تهران خوب گفتی!
جمعه 13 خرداد 1390

mahdi1988 - اتریش - وین
romano - ایران - تهران خوب گفتی!
جمعه 13 خرداد 1390

sherenAsal - قطر - دوحه
من همیشه دوست داشتم شاهنامه رو همش بخونم اما موقعه خوندن کتابهای دیگه رو ترجیح میدادم جون خیلی از قسمت های شاهنامه رو توی کتابهای درسی و خیلی جاهای دیگه جسته گریخته خونده وشنیده بودم .اما الان خیلی خوشحال شدم این نسخه رو دیدم واقعا عالیه .
جمعه 13 خرداد 1390

benyamingol - ایران - بوشهر
با تمااااااام وجودم ازتون سپاس گذارم.چقدر دنبال یه شاهنامه صوتی توی نت گشتم. به به شاهنامه. ممنوووووووووووووووون
جمعه 13 خرداد 1390

ولایت وقیح - ایران - تهران
فردوسی حکیمه بزرگه ایرانیه شیعی مذهب. زنده باد
جمعه 13 خرداد 1390

benyamingol - ایران - بوشهر
من نظراتو خوندم.مسلمون بوده که بوده.یعنی چی فحش بدی بی فرهنگ.تو کی باشی که از فردوسی بزرگ حرف بزنی.تو تاریخ خوندی؟اگه میبینی ستایش پیغمبر و علی توشه بخاطر اینه که میخواسته به سلطان مسعود بده و مزدش رو بگیره سلطان مسعود غزنوی هم مسلمون بوده.جمعش کنید بابا
جمعه 13 خرداد 1390

Don Mario - کلمبیا - بوگوتا
larkiden ، دوست عزیز امثال من به‌‌ به‌‌ و چه چه میکنند چون هرچیزی که بوی ایران را میدهد عزیز است خواه اسلامی باشد و خواه زرتشتی ، حال اگر شاهنامه باشد که دیگر امری است جدا ، شما نوشته اید که این نسخه اسلامی شاهنامه است ، سندی نشان بده و نسخه دیگری تا من هم بدانم نسخه دیگری هست این یکی‌ قلب است ، در ضمن تا جایی‌ که من میدانم فردوسی به خاطر سرودن شاهنامه مورد غضب محمود غزنوی مسلمان (سنی مذهب) قرار گرفت و اتهام رافضی (شیعه) بودن به آن نیک‌ مرد ایرانی‌ دادند تا جایی‌ که بعد از درگذشت فردوسی اجازه دفن او را در گورستان شهر ندادند و همه اینها شاید از برای همان اشعاری است که در مدح اسلام سروده بود ، در هر صورت من اطلاعات زیادی ندارم در این باب و اگر شما یا دیگران دارند ، بفرمایید استفاده می‌کنم
جمعه 13 خرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
درود بی کران به این ابر مرد
جمعه 13 خرداد 1390

ولایت وقیح - ایران - تهران
دعوا سره چیه؟خب مسلمون بوده شیعه هم بوده.خب این چیرو ثابت میکنه؟باعث کم شدنه ابهت و تاثیرش میشه؟واقعا مهمه سر همچین چیزی بحث کرد؟قبل و بعد فردوسی صدها دانشمند و شاعر ایرنی که اوازشون دنیارو ورداشته همه مسلمون بودن.(حالا چه شیعی چه سنی)به مسلمون بودنه خودشونم افتخار میکردند.این شماهایین که فکر میکنید سعادت توانکار اسلامه.البته تقصیریم ندارین خب اینطوری نشون دادن.ولی ادم باید خودش عاقل باشه.کلاهه خودشو قاضی کنه. اگر دین نداریم لااقر آزاده باشیم .هم زبانها. ولی باز کو منطقه بی طرف و بی تعصب و زبان عالمی که از رو علم و دانش و مطالعه قبلی سخن میگه نه از روی اینکه طرف .... راسته نتونسته بزنه دقه دلیشو سر اسلام خالی میکنه. زیاد از اونایی که از اسلام بد میگن و بعد از ازدواج نماز خون میشن.زنده باد شیرین سخنانه پارسی گویه مسلمانه سرزمین پارس
جمعه 13 خرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
salarkhan - آمریکا - لس آنجلس هوس شوخی دارم به دل نگیر ولی شاهنامه نود درصدش بکش بکشه.عزیزاصطلاحا"به هرجایی که بزرگ ومزکز عاشقان آن حرفه از جمله برای مثال رشته ورزشی است.میگوبند مکه اسکی بازان ویا شکارچیان وووو منظور قبله آن گروه ورزشکار ویا مثلا" بهشت دزدان ویا مثلا"لاس وگاس بهشت قماربازان وووو درضمن اینجمله یک تاریخدان عرب است(ابن خلدون)که کلی از شاهنامه وتوانایی زبان فارسی سخن گفته....واینکه شاهنامه کتابی است که تنها زبان فارسی قادر به بیان وسرودنش است.زیرا به فارسی برخلاف عربی میشود ساعتها شعر گفت..ودرخاتمه میافزاید.بحق شاهنامه, قرآن فارسیان است.منظور ارزش شاهنامه برای ایرانیان به اندازه ارزش قر آن برای مسلمانان است. قیاس ارزشی برابر برای دوگروه متضاد.شادو پیروز باشید.
شنبه 14 خرداد 1390

odin - بلژیک - انتورپن
خیلی جالبه اقایون عقب افتاده های اسلامی فقط امروز جنازه دزدی رو به نحو احسن انجام نمیدن، کسانی رو که هزار سال پیش هم مردن رو و حتا اون دوران نمیذاشتن در قبرستان عمومی دفن بشن رو هم میدزدن و امروز میگن اینهم سربازو از جیش الاسلام عزیز بوده.سندشون هم چند بیتی است که در مورد علی و محمد جعل کردن! بله فردوسی بزرگ در مورد این ارازل چند بیت گفته اما همونطور که شعرا و هنرمندان بزرگ ما امروز در ایران برای اینکه کارشون رو از بین نبرن و خودشون رو تحت تعقیب قرار ندن مجبورن که رنگی ازسیاهی ونکبت دینی این ارازل به کارهاشون بدن.اقای مسلمانی که هیچ کار خوبی در دین شما بهتون یاد ندادن،فکر کن تو خونه مهمونی داری و جمشید شاه و کی خسرو و رستم و زال و بیژن وگیو و گودرزو افراسیاب و غیره را دعوت کردی، بعد یک لات بیسرو پا به اسم اسلام بیاد دم در خونه و عربده کشی کنه که یامنم دعوت کنیدبیام تو یا مهمونی رو بهم میزنم،
شنبه 14 خرداد 1390

odin - بلژیک - انتورپن
2این کاری بوده که اسلام عزیز در این هزار سال گذشته کرده و نمونه اش رو هم تا امروز کم ندیدیم. اگر فردوسی مسلمان بود و طرفدار ولایت کثیف اخوند دزد بود حداقل چهار تا بیت در مورد این گداهای عرب هم میگفت در مورد یک کره اسب 53 بیت شعر گفته(گرفتن رخش) اما در مورد علی نه تنها شعری نگفته بود بلکه اقایون براش جعل کردن، تمام شاهنامه رو بگردین یک جا فردوسی در مدح کسی فحاشی بدیگران نکرده اما در بیتی که برای علی هست نوشتن«نباشد بجز بیپدر دشمنش!!!»یه دونه نمونه از این بیت بیارین بعد گنده تر از دهنتون بخورید و فردوسی بزرگ رو مسلمون و گدای عرب معرفی کنید. همین موجودات هستن که با وقاحت تموم میان میگن هاله سحابی خودش مرد! همینها هستن که میگن ندا رو دکتر حجازی کشت، محمد مختاری،صانع ژاله و صدها نفر دیگه رو دزدیدن الان هم این دنبالیچه هاشون اینجا از ساندیسخور بودن فردوسی حرف میزنن. نه شرم و حیا حالیتونه نه انسانیت.بعد خودشون رو دینی معرفی میکنن.وجدان کیلویی؟
شنبه 14 خرداد 1390

ولایت وقیح - ایران - تهران
Pezhman - اتریش - وین زیرا به فارسی برخلاف عربی میشود ساعتها شعر گفت دودقیقه و سی ثانیه خندیدم. جکی گفتیا. شعر ماله زبانه عزبیه.فرهنگه عربه.شعر گفتن با دستورزبانه عربی و ساختارزبان عربی راحت تره تا فارسی پژی جون. odin - بلژیک - انتورپن عزیزم تو وقتی میای خورشیدو تو روز روشن انکار میکنی کاری جز خنده به حرفات و دعا به جونت (خوب میشی )کار دیگه ای نمیشه کرد. قبلا هم گفتم ادماهای بیسوادی مثله شما به ولایت وقیح کمک میکنند تا ضرر برسونند.
شنبه 14 خرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
ولایت وقیح - ایران - تهران جان جانان, اشتباه میفرمائید.زبان عربی پر محتوا وقویترین زبان جهان است اما کتابی مانند شعرای ایران در زبان عربی سروده نشده. مگر قرآن, که از لحاظ انسجام ودنبال نمودن مطلب در برابر شاهنامه کم می آورد.ومطالبش مهم ولی مسلسل وار نیست و سنگینی محتوا بر اوزان, ادامه مطلب تاثیر و اثر نامطلوب گذاشته ومثلا"باید تمام قرآن را بخوانی تاشرح حال موسی و عیسی وجن ووووسایر داستانها دستت بیاد درحالی که جنگ رستم وسهراب در همان بخش خاتمه وموضوع در کمال بلاغت شعری سروده وجای دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد.در ضمن این گفته من نبوده بلکه تاریخدان وتاریخ نگار معروف عرب (ابن خلدون) است.وقتی رفتی بهشت برو یقه اش را بچسب که چرا چنین سخنی گفته.
شنبه 14 خرداد 1390

Nazanin ۴۵ - iایران - تهران
دوست عزیز پژمان....زبان عربی زبان شعر است و شاعری در زبان عربی بسیار متداول و مرسوم بوده،این زبان شعرای بسیار زیاد دارد که اکثرا مربوط به قبل از اسلام است و بر خلاف گفته شما ،قران کتاب شعر نیست که با شاهنامه مقایسه شود،قران نثر مُسَّجَع است که اگر بخواهیم مقایسه کنیم شاید با گلستان مقایسه نمود ...علت اینکه بعد از اسلام کتاب شعری سروده نشد از آن جهت بود که در قران شعر و شاعری نکوهیده شده...(سوره شعرا ایه ۲۲۱ تا ۲۲۷ ) . اینکه در قران توالی و ترتب نمییابیم از آن جهت است که قران به ترتیب نزول وحی جمع آوری نشده،قرانی که به ترتیب نزول وحی بود ازسوی علی بن ابیطالب جمع آوری شده بود که آنهم به دستور عثمان از بین رفت تا از قران فقط یکی باشد که آن همین قران امروزیست که میبینید..
یکشنبه 15 خرداد 1390

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
Don Mario - کلمبیا - بوگوتا . دوست گرامی.. فردوسی یک شاعر حماسی سراست نه یک مجیز گوی دربار.. که در شاعران دیگر ومخصوصا معاصر زیاد هستند...چندی پیش نظمی بنام فردوسی بر سرزبانها افتاد و در ایمیلها پراکنده شد که در بدی ع ر ب ها سروده شده که از فردوسی نبود. برای همین شاعران اهل ولایت به دستور غیرمستقیم آغا، نظم هایی تا حدودی همپایه نظم فردوسی برآن اضافه کردند. فردوسی اگر در مدح کسی میسرود که حماسه سرا نبود و اینچنین نام و آوازه نداشت خدای من !! فردوسی گواهی داده که علی باب علم و محمد شهر علم !!!! اینجوری یک فرهنگ نابود میشه.
یکشنبه 15 خرداد 1390

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
Pezhman - اتریش - وین . دوست خوب، شما چه دلایل و چه عواملی رو در نظر گرفتین که میگید زبان ع ر ب ی پر محتوا وقویترین زبان جهان است !!!!!. اگر قصد شما مزاح بود که زیاد ظاهرا در این امر مهارت ندارید. و اگر جدا نظر شما این است خیلی علاقمندم بدانم زبانی را که اینقدر میستایید چگونه بهترین زبان دنیا انتخاب کرده اید. با توجه به اینکه حدس میزنم به زبان آلمانی هم کمی آشنا باشید.
یکشنبه 15 خرداد 1390

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
Nazanin ۴۵ - iایران - تهران . نازنین، من یک پرسش داشتم. میگویند معجزه قران نحریف نشدن آنست.. با توجه به اینکه اصلا در زمان محمد قرآنی وجود نداشت و پس از آن نوشته شده.. و با توجه به آخرین نوشتار شما: نشده،قرانی که به ترتیب نزول وحی بود ازسوی علی بن ابیطالب جمع آوری شده بود که آنهم به دستور عثمان از بین رفت تا از قران فقط یکی باشد که آن همین قران امروزیست. پس نتیجه میگیریم که چنین معجزه ای را قبول داشتن بسیار ساده لوحانه است. کسی که به این راحتی نسخه ای را محو میکند براحتی میتواند نسخه ای دلخواه تر مانند این نسخه فردوسی بنام نسخه اصلی بدست مردم بدهد و به به و چه چه بشنود.
یکشنبه 15 خرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
Pezhman - هم میهن عربزبان گرامی، درست است شعر و شاعری پیش از اسلام پرطرفدار بوده اما نمیشود گفت زبان عربی بهترین و پرمحتوا ترین زبان دنیاست! اگر از روی شعر بخواهیم درباره زبانها نظر دهیم که پارسی و فرانسه و انگلیسی دوران شکسپیر هم از بهترین و زیباترین زبانها هستند. اگر از روی زبان مدرن و امروزی و واژه های علمی بسنجیم، که زبان انگلیسی سرآمد همه زبانهاست.
یکشنبه 15 خرداد 1390

odin - بلژیک - انتورپن
ولایت وقیح - ایران - تهران -بچه جان برو یه نگاهی بنوشته خودت بکن که هنوز از مغز و دهن و قلمت در نیومده بیست تاغلط ازت،هرکس که خوند(و وقتش رو هدر داد!) گرفت.بنده بیسواد؟باشه قبول.اما شما بفرمایید یک نمونه از بیتی که در شاهنامه در مورد علی قرار داده شده بیارید.یه جابما نشون بدید فردوسی به کسی حتا مثل افراسیاب یا «گروی» گفته باشه «بیپدر» اقای باسواد شاهنامه رو شماها که امروز برای نفاق اسم عوض میکنید ولی نجس میدونید و تنها مرجعتون قران سرتاپا غلط و اشتباهه را در خونه کدوم ادم دینی دیدید؟ محمد مگر به عمر که یک برگ از تورات را در دست داشت نگفت این چیه مگر من براتون قران که کاملتریم کتابه نیاوردم؟بعد از اوکسی جرات کرد یک بیت شعر بعربی بگه؟ رسم معلقات میدونی از چند قرن پیش درمکه اجرامیشد و در چه زمانی منسوخ شد؟ اقای باسواد باور کن دستتون رو شده.بروبااسم خودت اعتراض بیا.باورکن یک بوزینه دنباله روی ا.ن و پول نمیتونه جلو مردم بایسته خورد میشه.راستی گروی میدونی کیه؟بنویس دوستان ببینن چقدر باسوادی!
یکشنبه 15 خرداد 1390

khodesham - مجار - بودا
این بهترین پستی بود که من تو یکسال اخیر دیدم. کلی سپاس
یکشنبه 15 خرداد 1390

odin - بلژیک - انتورپن
Pezhman -اقای پژمان در این زبان بقول شما کامل و کتاب کاملتر از زبانش! 12 بار از کلمات فارسی استفاده شده.زبان یک پیغمبر که بقول شما کامل هم هست چرا از زبان «مجوسها» استفاده میکنه!؟ شما میدونید کهکشان بعربی چی میشه؟ یا ژن و صدها و هزاران کلمه جدید دیگه که همه از زبانهای دیگه وارد عربی وحتا فارسی شده چون هزار سال گذشت که بعد از فردوسی دهخدا بیاد.گرچه بحث فراهم کردن زمینه برای پیدایش دهخداها خودش بحثی جداست. اما حداقل در عربی بخاطر این کتاب قران،فستیوالی که هر سال در ان شعر و ادبیات عربی بچالش کشیده میشد و حرکت میکرد،متوقف شد وکسی اجازه نداشت چیزی غیر از قران ارائه کنه تا امروز،که انجیل و تورات وغیره در عربستان قاچاق و ممنوعه.خب خاصیت ماندن هم گندیدنه دیگه.گندیده رفته پی کارش حالا هی مرده رو بگو زندست
یکشنبه 15 خرداد 1390

Nazanin ۴۵ - ایران - تهران
دوست عزیز larkaden لوکزامبرگ ،میدانم شما هم مثل من به معجزه اعتقاد ندارید ،قران هم همانند بسیاری کتب دیگر تالیف شده و اینکه گفته شده کسی نمیتواند همانند آن بیاورد کاملا طبیعی است.کلا اثر هر نویسنده یی منحصر بفرد است مخصوصا اگر اعتقادی پشت آن باشد که هر چیز مشابه به آن باید نابود شود، در این راستا شاهنامه و دیگر آثار اندیشمندان ایرانی باید معجز بزرگتری باشند...قران کمی دستکاری شده آن هم در اوایل جمع آوری اما پس از آن به دلیل تعصب و نگهبانی بیش از حد دست نخورده باقی مانده است. اینکه ما ایرانیها باید مراقب باشیم تا به کتاب این خردمند بزرگ افزوده،کاسته و یا تغییر داده نشود فقط برای حفظ این اثر بزرگ در طول تاریخ است. فردوسی اشعاری در مدح امامان چهار گانه و محمد دارد اما این فقط به جهت کسب اجازه برای تصنیف و حفظ این اثر بزرگ در طول زمان بوده که آنهم خردمندی این شاعر بزرگ ما را میرساند.
یکشنبه 15 خرداد 1390

Nazanin ۴۵ - ایران - تهران
البته لازم به ذکر است که ابیاتی که در انتهای بخش "گفتار اندر ستایش پیامبر " آمده منسوب به فردوسی است و مشخص نیست که از او میباشد یا نا ...چرا که همان گونه که دوستمان گفتند فردوسی بزرگ هیچگاه زبان را به بد نمی آلود...پس باز هم لازم به تاکید است که ما ایرانیها باید پاسدار آثار بزرگانمان باشیم که بیش از این به آنها افزوده یا کاسته نشود.
دوشنبه 16 خرداد 1390

نظرها - ایران - تهران
romano - ایران - تهران - اینکه با توهین و فحش و بد و بیراه (حتی به دشمن خونی) بتوان فرهنگ سازی ضد دیکتاتوری نمود، کاملا منتفی است. کسی در مبارزه با مخالف خود از خشونت استفاده کند وقتی پیروز شد خود او هم برای انتقام گرفتن (و حتی مخالفین جدیدی که قبلا با هم دوست بودند- مثل تجارب حاصل از اکثر انقلابات) به خشونت متوسل می شود. نمی توان دنبال ادامه خشونت ها بود والا روز از نو روزی از نو و چیزی عوض نمی شود. برای مثال نمونه هایی مانند مبارزه نلسون ماندلا، گاندی و.. می تواند الگو باشد. آنان مبارزه (نافرمانی) مدنی کردند و در نتیجه موقع به قدرت رسیدن خشونت بخرج ندادند. در نافرمانی مدنی از ابزارهای غیر خشن در مبارزه با دشمن استفاده می شود. مهمترین حمایت را هم مردم در این روش مبارزه به عمل می آورند (اکثر مردم عادی همواره نمی توانند تبعات مبارزه خشن را در عمل تحمل نمایند).
دوشنبه 16 خرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
Nazanin ۴۵ - iایران - تهران بله درمورد قر آن عثمان حق باشما است.بایدهرچه عثمان نوشته است را کنار گذاشته عقل را داور مسائل قرار دهیم.ودر مورد تعریف از امامان ومحمد در شاهنامه دونظر وجود دارد.نخست جهت کسب اجازه برای تصنیف و حفظ این اثر بزرگ در طول زمان.دوم برخی معتقد به الحاق این قسمتها به شاهنامه شده اند زیرا اگر این قسمتها توسط فردوسی سروده شده بودند.پس چرا حاکم شرع ومسلمانان از دفن پیکر فردوسی در قبرستان مسلمانان جلوگیری و او را کبر ومجوس دانسته وبهمبن دلیل او را بیرون از گورستان مسلمانان بخاک سپردند.
دوشنبه 16 خرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
درود بر همه دوستان گرامی.بخش نخست. زبان عربی زبان قوی و شعرهای زیبایی به این زبان سروده شده.حتی شروع دیوان حافظ شیرازی با شاه بیت شعر یزیدابن معاویه شروع میشود که از حاکمان بعداز تسلط اسلامی محسوب میشود.زبان عربی زبان شعر است. اما شاهنامه مانندی را درعربی سراغ نداریم.زیرا سبک وسیاق شعرای عرب که بر آمده از فرهنگ آنان است کوتاه و مختصر گویی ومحتوا را مد نظر دارد.ایران سرزمین شاعران است.وهر ایرانی هرچند اندک, از این نعمت نصیبی برده است.سالها بحث بود کدام شاعر بهترین است؟ وفردسی بعنوان پدر ونگهدارنده و بهترین شاعر زبان فارسی برگزیده شد.منطور بنده نفی توانایی زبان نیرومند وخطرناک عربی از لحاظ شعری نبود.برعکس زبان خوبی است.ولی زبان فارسی برای شعر گفتن روح لطیف تری دارد.واین زبان به زبان شعر وهنر شناخته شده است.اروپائیان هنگامی که سلاح زمین میگذارند.وبه عرصه فرهنگ شعر وهنر وارد میشوند.شاعران واندشمندانی همچو گوته و نیچه سرتعظیم دربرابر فرهنگ وادب ایران فرود میآورند.
دوشنبه 16 خرداد 1390

Pezhman - اتریش - وین
بخش دوم.. محیط اروپا برای هنرمندان مناسب تر است واگرشادروان ارحام صدر در انگلیس بدنیا آمده بود بی شک ما شاهد چارلی چاپلینی دیگر می بودیم.همینگونه است درمورد صادق هدایت که کافکای نویسندگان ما میباشد.ولی افسوس که محیط اختناق, مشکلات عدیده ای را برای بالندگی هنرمندان سبب میشود.زبان انگلیسی, زبان تسلط نطامی غرب است همانگونه که در افریقا زبان فرانسوی حاکم نظامی است. بی شک هر دو زبان خوب هستند. زبان انگلیسی در جنوب امربکا دربرابرزبان اسپانیایی درحال عقب نشینی است.ولی خب زبان کودتا وسلاح است.ومدتهاست به زور به تک تک مستعمراتش حقنه شده.باید هم زبان جهانی وتوسعه یافته تر شده باشد.زبان خوب ونیرومندی است.ولی بهتراز فرانسوی وروسی واسپانیایی نیست.به حق ویاناحق و با پسگردنی ونوازش زبان بین المللی شده.ولی زبان عربی وروسی کاملترین زبانهای چهان هستند.ودر عربی البته واژگان فارسی قبل وبعد از اسلام نفوذ نموده اند اما این امر یک تبادل فرهنگیست.وزبان مانند رود خانه همیشه در یک بستر نمی ماند و زبانها در حال تغییر وتحول هستند.که باعث زایش وزنده بودنشان است.
دوشنبه 16 خرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
به خاطر دانلود شاهنامه از مدیر سایت کلی سپاسگذارم
دوشنبه 16 خرداد 1390

ولایت وقیح - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن .....البته بهتر با بی منطق ها و بیسودانی چون تو بحث کردن مثلی یاسین خوندن .. میگم حالا از نوشتم هیچی نفهمیدی اینهمه بابتش اعتراض کردی میفهمیدی چی میشد. ادم دلش به حاله ادمایی مثله شما میسوزه که خودتون سر خودتون کلاه میزارین.وقتی کسی حقیقتی رو قبول نکنه سرخودش کلاه رفته. واقعا فکر میکنید راه مبارزه با یه حکومت اینه؟اینطوریه؟همونه که به جایی نمیرسین. ..
دوشنبه 16 خرداد 1390

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.