مهمانپرست: دلیل جلوگیری از عبور هواپیمای صدر اعظم آلمان مشکل فنی بودمهمانپرست: دلیل جلوگیری از عبور هواپیمای صدر اعظم آلمان مشکل فنی بود

به دنبال اعتراض آلمان نسبت به مسدود کردن حریم هوایی ایران به روی هواپیمای حامل آنگلا مرکل، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دلیل «وقفه در عبور» هواپیمای صدر اعظم آلمان را مشکلات فنی اعلام کرده است.به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه دلیل مسدود کردن حریم هوایی ایران به روی هواپیمای حامل صدر اعظم آلمان را مشکلات فنی اعلام کرده است.

وی در این باره اظهار داشته است: «مشکل به وجود آمده در مورد ایجاد وقفه در پرواز خانم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای عبور از فضای جمهوری اسلامی ایران تنها ناشی از یک مشکل فنی بوده است که بلافاصله مرتفع گردید و پرواز مذکور توانست به مسیر خود ادامه دهد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین افزوده است: «مجوزهای لازم برای عبور هواپیمای حامل خانم مرکل، صدر اعظم آلمان، از فضای جمهوری اسلامی ایران از قبل و به موقع صادر و به اطلاع سفارت آلمان در تهران رسیده بود.»

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده مقام‌های ایرانی دوشنبه‌ شب به هواپیمای حامل صدر اعظم آلمان اجازه ورود به حریم هوایی ایران را نداده بودند و این هواپیما حدود دو ساعت در آسمان ترکیه و در نزدیکی مرز ایران سرگردان بوده است.

به دنبال مذاکره مقام‌های وزارت امور خارجه آلمان با ایران که گفته می‌شود با میانجی‌گری ترکیه نیز همراه بوده است، مقام‌های ایرانی به هواپیمای صدر اعظم آلمان که برای دیدار رسمی از هند راهی این کشور بود، اجازه عبور از حریم هوایی ایران را داده بودند.

در این میان به نوشته سایت اینترنتی هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، خانم مرکل در تمام مدتی که مقام‌های آلمانی برای حل مشکل عبور از حریم هوایی ایران می‌کوشیدند، در اتاق خصوصی خود در هواپیمای ایرباس ۳۴۰ دولت آلمان، خواب بوده است.

صدر اعظم آلمان که با دو ساعت تاخیر به دهلی‌نو رسیده بود، در عین حال درباره اقدام ایران گفته است: «چنین چیزی را من تاکنون تجربه نکرده بودم، خلبان‌ها هم همین طور.»

از سوی دیگر بر اساس اعلام وزارت خارجه آلمان، علیرضا شیخ‌عطار، سفیر جمهوری اسلامی در برلین، که به دنبال این حادثه به وزارت امور خارجه آلمان فراخوانده شده بود، دلیل جلوگیری از ورود هواپیمای آنگلا مرکل به حریم هوایی ایران را مسایل «فنی‌- سازمانی» اعلام کرده است.

پیشتر گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، با انتشار بیانیه‌ای با «کاملا غیرقابل‌قبول» خواندن اقدام ایران، تاکید کرده بود، کشورش به هیچ رو نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی را تحمل نخواهد کرد.

ولف‌روتهارت بورن، معاون وزیر امور خارجه آلمان، نیز در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی با اشاره به این که اجازه عبور هواپیمای خانم مرکل پیشتر از سوی ایران صادر شده بود، از اقدام ایران با عنوان «رویدادی بی‌سابقه» و مغایر با کنوانسیون‌های بین‌المللی یاد کرده است.

هواپیمای اختصاصی ایرباس ۳۴۰ دولت آلمان که به سامانه ضد موشکی مجهز است، به تازگی در اختیار دولت آلمان قرار گرفته و نخستین باری بود که صدر اعظم آلمان در یک سفر رسمی از این هواپیما با نام کنراد آدنائر استفاده می‌کرد.
omidomid - هلند - آمستردام
آخی. حسین بلنده (کیهان ) کلی‌ ذوق کرده بود توی صفحه اول گند نامه اش .
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

Royan - آلمان - آلمان
خاک تو اون سرتون تنها کاری که بلدید بکنید بردن آبروی ایرانیها تو کل دنیاست ما چه گناهی مرتکب شدیم که شما باید نصیب ما بشید.
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

david111 - فرانسه - لیون
از ایرانی بودنم خجالت میکشم.
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
گفتم اخرش به گ...خوردن میفتند
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

nader46 - انگلیس - لندن
منتظر غلط کردن وپاچه خاری دولت بودم/اینها فکر کردن هرگ...ی خاستن میتونن بخورن/
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

بی خیال - ایران - کرمان
داشتن تو هوا پنچر گیریش می کردن
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
آخوندهای احمق و نادان همیشه کاری میکنند بعدش هم به تکاپو و دروغ و دغل بازی میافتند . تو تمام دنیا بی عرضا تر از شما ها خودتون هستید مفت خورهای دزد کاری که می کنید جرات داشته باشید و رو حرفتون هم وایستید . مشکل فنی شما ها همتون مشکل فنی دارید مایه خفت و آبرورزی دنیا، یه روز میاد مثل بن لادن باید همتون رو تو دریا انداخت که کوسه ها خوشحال شن . و مردم از دستتون یه نفسی بکشن. امیدوارم بهمین زوردی باشه.
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

iSam - انگلستان - لندن
جا زدن. آخه شما شامرتی بازا که جربزه نفس کشیدن هم ندارین غلط کردین هوار میکشین.
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
با سلام . خیلی طبیعی نقص فنی .داشته باشید دولت المان کی و کجا تلافی کنه خوب هواپیمای صدر اعظم 2 ساعت رو هوا سرگردان بود ولی میتونست تو کشور همسایه فرود بیاد و یا سوخت گیری وووو. ولی اگر این برنامه برای احمدی نژاد در خارج از محدوده ایران و کشور همسایه باشه دولت المان اجازه نمیده که از مسیر هوایی نه تنها المان بلکه تمامی کشوران زیر سلطه به نحوی عبور کنه به نظر شما ایران در این وضعیت از چه کشوری کمک میگیره یا اینکه چه کشوری چقدر باج میگیره تا مسئله رو حل کنه ولی میدونم سر ندونم کاری تاوان و جریمه سنگینی خواهد داد زمان مشخص کننده خیلی از سوالها و موشک جواب موشک
چهار‌شنبه 11 خرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.