آشپزی ایرانی و نگاه دیگران


آشپزی ایرانی و نگاه دیگران

غذا بدون شک جزء مهمی از جاذبه های سفر است. آنقدر که وقتی گردشگران خارجی به یک منطقه سفر می کنند، برای شناخت فرهنگی محلی منطقه سراغ غذاهای بومی را می گیرند و البته تنها با یک جواب مواجه می شوند: کباب! توریست های خارجی «کباب» را تنها غذای ایرانی می‌دانند. غذایی که اگرچه سرشناس ترین و بهترین پیشنهاد سرآشپزها هستند اما جز تکرار برنامه غذایی گردشگران نتیجه دیگری ندارند.

غلامرضا شهدادیان راهنمای گردشگری در این باره می‌گوید: «مشکل ما از همان اول با پسوند کباب آغاز می‌شود. چراکه جدای انواع کباب، بقیه مواد غذایی مانند ماهی را هم کباب می‌کنند و این برای مسافر نمایی از تنبلی آشپزی ایرانی است که نمی‌خواهند تنوع ایجاد کنند. این در حالی است که در کشورهای دیگر با ماهی انواع و اقسام سوپ و غذا را درست می‌کنند ولی ما فقط کباب آن را به مسافر می‌دهیم. درست است که در برخی مناطق غذایی مثل قلیه ماهی داریم ولی چیزی نیست که در رستوران ارائه شود.»

او دلیل این امر را جایگاه رستوران در میان ایرانیان می‌داند: «ایرانی برای لذت بردن به رستوران نمی‌رود و بیشتر به طرف غذاهایی مثل جوجه‌کباب یا انواع دیگر کباب می‌رود که تهیه آن در خانه مشکل است و غذایی مانند خورش سبزی را که خود به راحتی در خانه درست می‌کند،‌انتخاب نمی‌کند. به تبع رستوران‌ها هم انواع کباب را که مشتری دارد و بماند هم خراب نمی‌شود در ددمنو می‌گذارند. و این در تور مشکل‌زا می‌شود،‌ حساب کنید در یک تور 15 روزه،‌ هر روز با 5، 6 ردیف انواع کباب در منو مواجه می‌شوید. در جایی مانند دزفول که گنجشک می‌خورند،‌ گنجشک‌کباب است و مسافر خنده‌اش می‌گیرد.»

شهدادیان می‌گوید: «اگر عده زیاد باشد مثلاً‌ حدود 20 نفر اگر به رستوران قورمه سبزی سفارش بدهیم،‌ می‌پذیرد ولی کمتر از این برایش به صرفه نیست و برخی از مسافران هم ممکن است به این غذا اعتماد نکنند. شده که برای همین عده دیزی سفارش داده شده و همه دوست داشتند.»

 توریسم شکم چرانی!

توریسم آشپزی صنعتی نسبتا جدید در جهان است که از سال 2001 یعنی زمانی که برای اولین بار عبارت «گردشگری خوراک وپختنی ها» درمقاله ای توسط «اریک ولف» مدیر اتحادیه بین المللی توریسم غذا و پختنی منتشر شد، سر زبان ها افتاد تا دوسال بعد اتحادیه بین المللی توریسم آشپزی و خوراکی ها بنیان شود.

 توریسم آشپزی، تجربه صرف غذا و آشنایی با سبک های آشپزی کشور، منطقه یا حوزه جغرافیایی خاصی است که بخش بسیار مهم و قدرتمندی از تجربه گردشگری برای هر توریست در تمام مقاصد توریستی جهان محسوب می شود.

با این حال این ژانر از گردشگری به معنی غذا خوردن در رستوران های پنج ستاره و گرانقیمت نیست. کسب تجربه خوراکی در رستوران های کوچک محلی و دوره گردهای دستفروش بخشی از این تجربه است که گردشگران را با آشپزی یک منطقه آشنا می کند.

توریستها چه غذایی دوست دارند؟

سامان شمعدانی یکی دیگر از راهنمایان گردشگری می‌گوید: «ایران از نظر تنوع غذایی مشکلی ندارد. توریست‌های مختلف ذائقه‌های متفاوتی دارند، اروپایی‌ها هم ذائقه خاصی دارند و برخی از میان آنها گیاه‌خوار هستند که طی سفر دچار مشکل می‌شویم. من مسافر گیاه‌خوار داشته‌ام،‌ روزهای اول و دوم مشکلی نداشته ولی روزهای بعدی دیگر غذا تکراری می‌شود،‌ کاری که کرده‌ام به آشپز گفتم سبزیجاتی مثل کلم،‌ هویج،‌ سیب‌زمینی را با هم ترکیب کند و‌ سالادهای مختلف و میوه را به غذایشان اضافه کرده‌ام.»

او ادامه می دهد: «در مسیرهایی که رستوران مناسبی نیست،‌ پیک‌نیک گذاشته‌ و با میوه،‌ خرما و پنیر پذیرایی کردم و گاهی هندوانه که خیلی خوششان آمده است. در شهرهای سنتی مثل یزد و اصفهان می‌توان غذاهایی مثل انواع خورش فسنجان، کرفس،‌ سبزی و آلو را سفارش داد و معمولاً خیلی دوست دارند و دستور پخت را می‌پرسند. اما در شهرهایی غیر از تهران ممکن است،‌ در کرمانشاه ‌خورش خلال و در قزوین قیمه نسا سفارش داده‌ام اما در تهران چون شهر مدرنی است، به لحاظ حسی که باید به مسافر القاء کرد و همچنین موقعیت و زمان،‌ محدودیت داریم.»

 این راهنمای گردشگری معتقد است: «قسمتی از تور متعلق به جاذبه‌های غذایی و آشپزخانه ایرانی است و من این را همیشه به مسافران می‌گویم که این شانس را دارند تا از نزدیک آشپزخانه ایرانی را ببینند. ادویه‌ها و چاشنی‌ها را می‌توانند بچشند، می‌بینند که زعفران چگونه در غذا استفاده می‌شود. دیزی یکی دیگر از جاذبه‌های آشپزخانه ایرانی است،‌ نحوه پخت و خوردن آن برای مسافران خیلی جالب است. علاوه بر این، نان های سنگک و بربری هم از دیدنی‌های جذاب برای مسافران خارجی هستند.»

Azhin - آلمان - مونیخ
واقعأ دلم تنگ شده واسه قرمه سبزی و کباب های ایران.هیچ غذایی ،غذای ایرانی نمیشه. ‏
جمعه 26 فروردین 1390

بیگلی بیگلی - ایران - مشهد
آشپزی اصیل ایرانی یه کم دستور پختاش سخته اما غذاهایی که از توش بیرون میاد معرکست
جمعه 26 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
" تنبلی آشپزی ایرانی است که نمی‌خواهند تنوع ایجاد کنند " ! صدسال داد میزنم چرا کسی فسنجان سبز و یا صورتی رنگ درست نمیکنه !? که همه منو بحالت تعجب نگاه میکنند که انگار مانند کتاب " ایات شیطانی " که باعث جریحه دار کردن خمینی و مذهبیون شد با منم چنین واکنشی نشان میدهند که به فرهنگ غذای ایرانی اهانت کردم ! شاد و متنوع و نو باشیم .
جمعه 26 فروردین 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
اون لیمو ترشها رو لطف کنید بدید اینجا که دلم غش رفت
جمعه 26 فروردین 1390

رها راد - مالزی - کوالالامپور
واقعا غذاهای ایرانی یه چیز دیگست !!
جمعه 26 فروردین 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
بیگلی بیگلی - ایران - مشهد سخت نیست اتفاقا اگه یاد بگیری هنر آشپزی خیلی شیرینه به شما قول میدم اگه هر غذایی که درست کنی دستپخت هنرمندانه خودت باشه بیشتر بهت لذت میده و با عشق تمام میل میکنی. معلومه از اون شکمو ها هستی lol. ولی بیشوخی نوش جونت . Azhin - آلمان - مونیخ هموطن من سلام. آخی الهی مگه مواد لازمه این غذاها در آلمان پیدا نمیشه که درست کنی غذاهای ایرانی دلخواهتو؟؟
جمعه 26 فروردین 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد فانوس عزیز, متاسفم که نتوانستم پیام شما را در مورد زرشک پلو برای پرسپولیسیهای عزیز به موقع جواب بدم. با تاخیر ,سال نو را به شما هم تبریک میگویم و برایتان سالی خوب و خوش , همراه با زرشکهای چاق و پرسپولیسی رنگ برای زرشک پلو های شما ارزو میکنم.
جمعه 26 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
از دوستان عزیزی که درپختن غذاهای ایرانی تجربه و مهارت دارند خواهش میکنم اگر میتوانند بمن راهنمائی کنند و بگویند چگونه میشود قرمه سبزی را با سبزی خشک پخت بدون اینکه آبش رقیق نشود و رنگش واقعا سبز شود، بمن گفتند سبزیش را باید مدتی از قبل در آب خیس کنم ولی متاسفانه باز هم چیز خوبی از آب در نیامد و اصلا بو و عطری که در ایران قورمه سبزی میدهد نمیشود، البته کنسرو قورمه سبزی است که بوی خوبی دارد ولی کنسرو دوست ندارم و بندرت از غذاهای کنسروی استفاده میکنم .قربان آشپز باشیهای ایرانی با راهنمائیشان.
جمعه 26 فروردین 1390

بیگلی بیگلی - ایران - مشهد
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد - من هیچ غذایی بلد نیستم درست کنم غیر یک غذا اونم آبگوشت که خدایی متخصصشم :d الان چند وقته دارم رو پروژه شله کار میکنم که تا حالا با شکست مواجه بوده :d مثل اینکه قسمت شله ما همون محرم و صفره و غیر اون دیگه شله ای در کار نیست :d
شنبه 27 فروردین 1390

Azhin - آلمان - مونیخ
fanoosایران_شهمیرزاد_‏. سلام بر شما.پیدا میشه ولی ،دست پختم انقدر خوب نیست.و چند بار سعی کردم که اصلأ خوب در نیومد.وقت هم نمیکنیم بریم رستوران غذای ایرانی.روزی ۱۰ ساعت درس و دانشگاه دستمونو از این مواهب کوتاه کرده.
شنبه 27 فروردین 1390

iranazadiran - ایران - تهران
pelle - سوئد - استکهلم. دوست گرامی از سبزی خشک سبز استفاده کنید نه مایت به زرد. از شب قبل سبزی را در آب سرد خیس کنید. حتما در محل اقامت شما شنبلیه و یا جعفری تازه موجود است بی زحمت یک بسته شنبلیه و یک بسته هم جعفری تازه گرفته بعد از پاک کردن در دستگاه غذا ساز بریزید تا خرد کند درشت نباشد خیلی هم له له نشود. صبح سبزی های خشک رو در صافی ریخته فشار دهید تا آب اضافه اش گرفته و تنها رطوبت بماند بعد آن را سرخ کنید. می توانید سبزی تازه خرد شده را با سبزی خشک سرخ کنید یا جدا جدا. ( با این طریق قطعا شما باید تنها به طعم و شکلش توجه کنید نه خاصیت سبزی) برای راحتی کارتان می توانید سبزی تازه را به اندازه ای که می توانید سرخ کرده در فریزر نگهداری کنید هر زمان که با سبزی خشک قورمه سبزی درست می کنید در آخر سرخ کردن یک تکه از سبزی تازه سرخ فریز شده در آن بیندازید همان مقدار طعم و مزه سبزی تازه را به خورشت می دهد....
شنبه 27 فروردین 1390

iranazadiran - ایران - تهران
.. از لیمو عمانی فراموش نکنید. با چنگال دو طرفش را چند سوراخ کنید اگر با آب سرد از ابتدای خورشت درسته بریزید تا آخر خورشت سالم است و ترشی را کاملا به خورشت می دهد. آب قورمه سبزی زیاد نباشد بگذارید با کمی آب و حرارت ملایم جا افتاده پخته شود . سبزی تازه به خورشت شما لعاب داده آن را از آبکی بودن در میآورد. ییاز داغی که با گوشت قورمه سبزی سرخ میکنید بیش از حد معمول باشد و به شکل خلال تا باز شود و به خورشت لعاب دهد. لیمو عمانی شیرین وشی ییاز اضافه را می گیرد زردچوبه فلفل سیاه هنگام سرخ کردن از آخربه یباز داغ و گوشت اضافه کنید که با مواد سرخ شود در طعمش خیلی موثر است. نمک را هم اواخر طبخ بیافزایید نوش جان.
شنبه 27 فروردین 1390

bache tehron - ایتالیا  - رم
من هم عاشق غذا ی ایرانیم. بووووووووووووووووس
شنبه 27 فروردین 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
shahram khosh maram - ایران - تهران سلام به شما خواهش میکنم مرسی منم متقابلا همچین آرزوی شیرینی رو برای شما دوست عزیز خواستار. واااااااااااااااااااای مرسی . ایام به کامت هموطن
شنبه 27 فروردین 1390

asal.bano - انگلستان - انگلستان
pelle - سوئد - استکهلم شنبلیله و لیمو خشک نقش مهمی در بوی قرمه دارند. پس make sure همه سبزی ها را داشته باشی, خیس کن با اب گرم کم, که اب اضافه نداشته باشی, برای رنگش سبزی خیس خورده را یک تفت بده. 15 دقیقه اخر پخت را با شعله خیلی کم بپز تا هم روغن بندازه هم ابکی نباشه. در ظرف فراموش نشه که در رنگ تاثیر داره.
شنبه 27 فروردین 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم دوست عزیزم واقعا شرمنده من جواب سوال شما رو نمیدونم دوست داشتم بلد بودم با جون و دل پاسگو میشدم . حالا ببینم دوستان چه جوابهای به شما میدن اگه احیانا که بعید میدونم کسی جواب سوال شما رو نداد از دوستام کسی که مهارت آشپزی دارن سوال میکنم و جوابتان رو میدم. شاد باشی
شنبه 27 فروردین 1390

Don Mario - کلمبیا - بوگوتا
pelle جان، خب مسلما سبزی تازه یه چیز دیگه است و پخت با سبزی خشک به خوش رنگی سبزی تازه نمیرسه ولی همان طوری که بهت گفته اند باد سبزی خشک را خیس کنی و بعد از خیس خوردن آبکش کنی تا در زمان سرخ کردن آن آب اضافی نداشته باشد و در ضمن از ادویه و لیمو عمانی هم غافل نشو ؛ هسته‌های لیمو را جدا کن که غذات تلخ نشه و در ادویه از کمی زیره حتما استفاده کن و در زمانی که عذا را جهت جا افتادن با شعله کم روی گاز گذاشتی‌ اگر دو قاشق ربّ انار به آن اضافه کنی ، مطمئن باش پشیمون نمیشی ؛ نوش جانت
شنبه 27 فروردین 1390

aryakish - اتریش - وین
با درود.دوست گرامی pelle - سوئد - استکهلم .شما باید پس از خیساندن سبزی خشک در اب(حداقل یک ساعت) انرا در تابه(بهتر است با روغن زیتون!) سرخ کنید تا سبزی شمابراق شود.(مدت زمان بستگی به مقدار سبزی شما دارد ولی در حالت معمول حدود نیم ساعت) بعد از ان میتوانید انرا با گوشت و....مخلوط نمایید.موفق باشید.
شنبه 27 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
pelle - : افرین بر شما دوست عزیز, که با طرز پختنت باعث " تنوع " شدی, پس شما هم بد نیست طرز دستور غذایت را برای ما بنویسی !? شاد و متنوع باشیم .
شنبه 27 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
iranazadiran - ایران - تهران-با یک دنیا سپاس از راهنمائی شما هموطن خوب و مهربانم ،خیلی خوب و کامل برایم دستور قرمه سبزی را توضیح دادید ،با آرزوی شادکامی برای شما.
شنبه 27 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد- فانوس عزیز ،همین که بفکر راهنمائی من برای پختن قرمه سبزی بودید ،برام یکدنیا ارزش دارد و سپاسگزارم ،قربان شما پله .
شنبه 27 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
asal.bano - انگلستان - انگلستان- سپاسگزارم دوست عزیزم بخاطر راهنمائیتان ،سعی میکنم از آن استفاده کنم.شاد باشید.
شنبه 27 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
Don Mario - کلمبیا - بوگوتا-دوست خوبم متشکرم ،خیلی خوب است چون من رب انار خیلی دوست دارم حتما در قرمه سبزی از آن امتحان میکنم .سرافراز باشید هموطن گرامی .
شنبه 27 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
aryakish - اتریش - وین- سپاس دوست عزیز و گرامی ،خوشحالم که می بینم هموطنان خوبم همگی در پختن غذاهای ایرانی مهارت دارند،موفق و سلامت باشید.
شنبه 27 فروردین 1390

pelle - سوئد - استکهلم
khosh bavar - ایران - یزد-خوش باور عزیزم ،باور کن آرزوی یک پختن غذای خوب و خوش عطر ایرانی تو دلم مانده ،نمیدانم در ایران چکار میکنند که غذاهاشون بوی خوبی میدهد و اشتها را برمی انگیزد، آخه خوش باور گلم طرز دستورغذای من اگر بنویسم که جیغ بچه ها را در می آورد وبجز نفرین چیزی نصیب من نمیشود، ولی بازم خوب سعی میکنم خوش باور باشم و غذاهای خودم را بخورم وامیدوار باشم که دفعه بعد بهتر میشود،همیشه شاد و تندرست باشی دوست با معلوماتم. قربانت پله .
شنبه 27 فروردین 1390

khosh bavar - ایران - یزد
pelle - : پله عزیز چقدر زیبا احساسات پاک خود را بیان کردی که انگار حرف دلمو زدی و از مشکل من سخن گفتی ! به امید روزیکه یک زن ایرانی پیدا کنیم که برایمان بدون انکه لب تر کنیم, غذای مورد علاقه مون را بپزه ! شاد و امیدوار باشیم .
شنبه 27 فروردین 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟