با کندوان آذری ها آشنا شوید - عکس


با کندوان آذری ها آشنا شوید

به ترکی می پرسد: "از کجا آمده ای؟" جواب می دهم: "از تهران مادر جان!" می خندد. می گویم: "کجای حرفم خنده داشت؟" یکی از مرغهایش را که از پله ها بالا می رود، می گیرد و می اندازد توی لانه. می گوید: "دیروز جوان دیگری از کهنمو (روستایی نزدیک اسکو از توابع آذربایجان شرقی) آمده بود و می گفت از تهران آمده." می گویم: "خب، حالا چه افتخاری است؟" پیرزن، روی پله سنگی می نشیند: "از هر جا آمدی، خوش آمدی."

از اینجا، منظره کندوان، خیلی هم سرد به نظر نمی رسد. مخصوصا حالا که یک هفته ای از بهار گذشته و پای باد نوروز، به اینجا هم رسیده. هر چند در طرف سایه روی کوچه ها، هنوز برف روی زمین نشسته، ولی مردان که با بیل برفها را طرف آفتابرو می اندازند، می دانند تا 15 عید، همه برفها آب شده و باز، کندوان می شود، همان سرای دستکند همیشگی که آوازه اش تا آن طرف دنیا رفته است.جغرافیای کندوان

کندوان، روستایی بسیار کهن در 60 کیلومتری تبریز و از توابع دهستان سهند در شهرستان اسکو است. راه پر پیچ و خم این روستا، از میان دره های سرسبز اسکو می گذرد که با درختان بزرگ بادام و گردو، آکنده شده اند.

هنوز 2 کیلومتر مانده به ورودی روستا، تابلویی، خبر از روستایی مدفون در دل سنگها می دهد: حیله ور! نظریه ای می گوید اهالی حیله ور از ترس یورش مغولها، خانه و کاشانه را رها کرده اند و به دل صخره های دوک شکلی پناه برده اند که حالا شده است خانه های کله قندی کندوان.البته برخی از باستان شناسان قدمت این روستا را به دوره های پیش از اسلام نسبت می‌دهند.

یکی از اهالی کندوان قیمت این خانه ها را "گران" توصیف می کند، هر "کران" کله قندی، 3 میلیون تومان و هر خانه معمولی، 1 تا 1 و نیم میلیون تومان. البته خانه معمولی، یعنی خانه ای که قسمتی از آن را کوه تشکیل داده و بقیه اش را با سنگ و بلوک و سیمان، سر هم کرده باشند.

اهالی کندوان، به خانه های خود "کران" می گویند، بیشتر این خانه ها هرمی شکل هستند و برای دام ها نیز حفره هایی در سنگ ها بنا شده است.جغرافی دانان می گویند کندوان یکی از 3 روستای صخره‌ای جهان است که موجب جذابیت بی نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی کند.

در دل این تپه‌های بلند که ارتفاع بعضی از آنها به 40 متر می‌رسد صدها آغل، انبار و اتاقک حفر شده و آب معدنی گوارایی از دل یکی از تپه های این روستا می جوشد.

هتل 5 ستاره و عوارض عبور

ورودی روستا، از هر خودروی عبوری، عوارض ورود می گیرند که برای سواری، هزار تومان و برای خودروهای بزرگتر مانند مینی بوس و اتوبوس، به نسبت، افزایش پیدا می کند. بعد از گرفتن وجه، قبضی را تحویل می دهند که تاریخ دارد و پشت این قبض نوشته شده از این وجوه برای خدمات عمومی مانند ساختن حمام و دستشویی استفاده خواهد شد.اولین خانه سنگی روستا را هتلی تشکیل می دهد که مدعی است 5 ستاره و بین المللی است. در برخی از "کرانهای" این هتل، جکوزی وجود دارد که البته اقامت در یکی از این کرانها، قیمتی برابر با بهترین هتلهای تهران و اصفهان و شیراز دارد.

روستا به طور کلی از دو بخش اصلی تشکیل شده، بخشی در سمت جنوب روستا که آفتاب گیر است و از بخش شمالی با رودخانه ای جدا شده. در همین قسمت جنوبی است که خانه های کله قندی از دور نیز به چشم می خورد.کاسبی به سبک کندوانی

کوچه های اصلی این روستا را مغازه های خشکبار فروشی و صنایع دستی پر کرده که نه قیمتشان تعریفی است و نه جنسشان چنگی به دل می زند. فقط، گردو، بادام، سبزیهای معطر کوهی و گیاهان دارویی را می توان به قیمت خرید.

در عوض، عسل قابل فروششان را از روستاهای دیگر آورده اند و در دیوار نمایشگاه های صنایع دستی شان را جنسهای پاکستانی و چینی پر کرده است. گلیم های عرضه شده هم کمتر اصالت دارد و با نقوش طالش و فیروزآباد فارس، بیشتر به گلیمهای افغانی باف می ماند.فروشنده یکی از این فروشگاه های صنایع دستی، می گوید این گلیمها کار روستا نیست، برخی از مناطق اطراف از این اجناس می آورند و آنها فقط فروشنده اند.

مردان در این روستا سخت کار می کنند و دامداری و کشاورزی، شغل اصلی آنهاست، البته به دلیل رونق گردشگری در روزهای تعطیل، تعدادی از آنها به عنوان مغازه دار و راهنمای محلی، کار موقتی دست و پا کرده اند.

این روستا به سبب ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

جمعیت کندوان سالهاست ثابت و در حدود 750 نفر مانده، پای مظاهر تمدن به این روستای دستکند نیز رسیده و همه جا، سیمهای آویزان برق، تیرهای شکسته و کج و کوله به چشم می خورد. چون خانه ها بر همدیگر مسلط هستند، به راحتی می توان دیشهای ماهواره را هم در پناه صخره ها دید که نشان از علاقه کندوانیها به برنامه های آن طرف آب دارد.

روستای کندوان دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیا است و کران مسجد یکی از بزرگ‌ترین کران‌های روستا را تشکیل داده است. به دلیل شکل مخروطی خاص، اغلب کران‌های دارای طبقات مختلف، از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند، کران ها عموما دارای دو طبقه بوده و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه نیز در آنها ایجاد کرده اند.ارتباط طبقات بالایی کران‌ها با خارج، از طریق پلکان های بسیار زیبایی از بدنه خود کران تامین گشته است. طبقه هم‌کف، اکثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونت‌گاه استفاده می‌شود. در بعضی موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده کرده‌اند.آبریزها اکثرا در کنار معابر و در خارج از کران ها و محیط مسکونی قرار داشته و هر چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند. آبریزها اکثرا دارای چند محل نشیمن و انباره می‏باشد که بستگی به شیب زمین دارد.

کندوانیهایی که در خانه های کله قندی ساکنند، دوست ندارند کسی از آنها عکس بگیرد. ولی برخی از آنها که با گردشگران در ارتباط دائم هستند، بسیار خوش مشرب و شوخند.

افرادی نیز در روستا به عنوان راهنمای محلی حضور دارند که علاوه بر راهنمایی توریست ها خانه خود را نیز به آن ها نشان می دهند و از این راه درآمدی کسب می کنند.این روستا به نحو غریبی با روستای دیگری که در آن سوی ایران، در دل کوه ها جا گرفته، شباهت دارد، ولی سرزندگی کندوان با روستای "میمند" از توابع شهربابک در استان کرمان قابل قیاس نیست. آنجا، خشکسالی امان مردم را بریده و همه را به کوچ کردن از خانه و کاشانه واداشته  ولی اینجا، چرخ زندگی همچنان می چرخد، هر چند در دل کرانهای سنگی باشد.

naslesookhteh - ایران - تهران
جالب بود. عجب دیش ماهواره تمیزی دارن. تو تهران همچین دیشی گیر نمیاد!
دوشنبه 15 فروردین 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
پیشرفتهای عظیم و جهانگیر نظام مقدس با انرژی هسته ای حق مسلم ماست . هنوز به این منطقه نرسیده؟!!! حکومت مستضعفین جهان یادش رفته تا سربازان گمنام ولی وقیح رو برای مبارزه با استکبار جهانی به این منطقه بفرسته وگرنه اون بشقاب ماهواره اونجا نبود!!! نابود باد حکومت جهل و جنایت ولی وقیح.
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

دل نیا - ایران - بوکان
سلام من عضو جدید هستم.خیلی جالب است باید یک روز برم اونجاو از نزدیک ببینمش.
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

dkdk - دانمارک - اسلیس
متاسفانه تعدادی از نادانی و کمبود خود را تهرانی مینامند در صورتیکه تهران هرگز صفا و صمیمیت شهرستانها را ندارد.مثلا هرگز در مهمان نوازی مثل شیرازیها و در یکرنگی مثل یزدیها و در شیرین زبانی مثل اصفهانیها و در ناموس پرستی مثل تبریزیها و در بی ریایی مثل روستائیها و در جنگاوری مثل کیلکیها و در .....نمیشود.البته تهران نیز مثل تمامی شهرهای ایران دارای انسانهای خوب و بد میباشد.اما در کمال احترام باید بگویم که..شهرستانیها کمی ساده و تهرونیها کمی راه راهند.اینم شاید بدلیل ویژگی پایتخت بودن باشد.
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

Pezhman - اتریش - وین
حیف که در ایران تروریسم جای صنعت توریسم را گرفته.
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

shabe-barani - استرالیا - سیدنی
dkdk - دانمارک - اسلیس. درود و صد آفرین به تو و تک تک کلماتی‌ که بکار بردی . واقعا خوشم اومد خیلی‌ زیبا نوشتی‌ ممنون.
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اذربایجان جاهای زیبایی دارد مثل همه جای ایران
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

زبل خان_تهرون - ایران - تهران
خیلی جالب بوداتفاقا ماهم شبیه همین رو درنزدیکی ملایر همدان خودمان داریم.ولی زندگی زیباست هرچندسخت باشه.ولی چه دهات باکلاسی اکثر ریسیور وماهواره دارن.برای هشون آر.وی سلامتی میکنم.
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

nazli_akrami - ایران - تبریز
sourena.de - آلمان - اشتوتگارت. دوست عزیز اینکه ایران یه کشور عقب مانده است جای هیچ شکی نیست. ولی هدف از اینکه به این منطقه دست نمیزنن بخاطر ناب و بکر موندنشه. اگه بیان کوچه های کندوان رو آسفالت کنن که دیگه توریستی نمیشه. یه هتل سنگی هم داره که شما تو اروپاشم حسرتشو داری. میگی نه؟؟ یه سر بیا خودت برو ببین...
سه‌شنبه 16 فروردین 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
nazli_akrami - ایران - تبریز هموطن عزیز. من از بیعدالتی و نابرابری سخن گفتم و نه از عقب افتاده بودن ایران!!! در ضمن من به کشور خودم افتخار میکنم و نه به اروپا و همیشه هم حسرت ایران رو میخورم ولی بدون حکومت فاسد و جنایتکار ولی وقیح. این منطقه میتونه مرکز توریستی خوبی باشه ولی نه برای زندگی. دلیلی هم نداره دست به ترکیبش بزنن ولی میتونن به مردمی که با سختی و مشقت در این خانه ها زندگی میکنن جای مناسب و امنی بدهند. شاد و سربلند باشید
چهار‌شنبه 17 فروردین 1390

mehdizare - ایران - میبد
هیجای دنیا ایران خودمون نمیشه با وجود این آخوندا. دلتون بسوزه شما که خارج هستید....جله جله جله
چهار‌شنبه 17 فروردین 1390

حقایق تلخ - ایران - تهران
نمی دانم نویسنده مقاله چرا کلمه ترکی رانوشته اول خبرش تو ایران ترکی نداریم باید می نوشت آذری چون ترکی مال مغوله وما آذری صحبت می کنیم آی هوار بیایین و این گزارشگر رااعدام کنید چون تاریخ ایران راتحریف می کند آقایان پژمان اتریشی زرتشت آلمانی نیما آلمانی داردالان آمریکایی اتلانتایی وسایر پارسی گویان متعصب قوی شیر افکن و...دالامبادولومب کجایید بیایید که ایرانتان به تاراج رفت.
چهار‌شنبه 17 فروردین 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
خیر سرشان مثلا اینجا با قدمت طولانی یه جای توریستی هست ..باید همه اینها را از آنجا بیرون کنند آنجا را تبدیل به موزه کنند..نه اینکه مردم را در زندگی قدیمی نگه دارند بعد به آن کارشان هم افتخار کنند. توریست ببرند تا اینها بفمهند انسانها در زمان قدیم تو غار چطوری زندگی میکردند ....واقعا این کارشان توهین هست حداقل مناطق محروم دیگر یک مزیت دارد آن هم این هست که تبدیل به باغ وحش انسانی برای بازدید توریست نشده ..
چهار‌شنبه 17 فروردین 1390

pariha - کویت - کویت
دل نیا - ایران - بوکان خوش أمدید - فقط میشه لطف کنید بگید بوکان کجا ایران واقع شده
چهار‌شنبه 17 فروردین 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
حقایق تلخ - ایران - تهران /... بدون ویزا در تهران زندگی میکنی حالا هم میهنان اذری را مسخره میکنی.چقدر این کامنتت بی سر و ته بود فکر کردی الان همه پیش خودشان میگویند این مغوله چقدر در نوشتن طنز توانا است و با خودت عکس هم گرفتی؟؟بده یک نفر که توانایی نوشتن دارد کامنتت را ترجمه کند شاید بفهمیم چی میخواهی بگویی
چهار‌شنبه 17 فروردین 1390

حقایق تلخ - ایران - تهران
فریدون شیرازی - ایران - شیراز میتونیم زندگی هم میکنیم کارهای دیگه هم می کنیم اینجا کشور من است ومن هم زاده آذربایجان و ساکن تهران وشهروند ایرانی حرف دیگه ای هست بفرما تا ترک بودن وایرانی بودن خودم رابرای توثابت کنم آدرس هم می دهم اگه اومدی تهران منو دستگیر کن چون بدون ویزا ام .این طنز نبود بلکه یک سری از هموطنان مقیم خارج(اسامی کسانی را که نوشتم) تا اسم ترک میآید ناراحت می شوند و میگویند درایران ترک نداریم وهمه آذری هستند وترکها اصلشان برمی گردد به مغول . وناراحت هستند از اینکه ما ترکی صحبت می کنیم ومثل شما اگه قدرت دستشان برسه جنایتهایشان راعلیه ترکها مثل این رژیم ورژیم های قبلی ادامه می دهند.
پنج‌شنبه 18 فروردین 1390

حقایق تلخ - ایران - تهران
فریدون شیرازی - ایران - شیراز کامنت بالا نه محض خنده بلکه اگر درک درستی داشتی تلنگری برای یک سری تاریخ جعلی شناس بود که بفهمند مغول با ما ترکها ببخشید به قول شما آذریها نه قیافهاشان شبیهه ونه زبانشان ونه فرهنگشان. به هر حال من درتهرانم (بزرگترین شهر ترک نشین دنیا بعد از استانبول )و به قول شما بدون ویزا اگه به شما فشار زیادی از سکونت بدون ویزای ما ترکها درتهران وایران اومده آدرس میدهم بیا به حکم قوانین فاشیستی منو دستگیر واخراج کن.منتظرم
پنج‌شنبه 18 فروردین 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
حقایق تلخ - ایران - تهران / در ترک بودنت هیچ شکی ندارم با ایرانی بودنت بسیار مشکل دارم.نمیدانم در تهران زندگی میکنی ولی ان کارهای دیگر را مطمئنم که میکنی.تو همانقدر ایرانی هستی که فرزندان مسیونرهای انگلیسی زاده هندوستان هندی هستند.آدرست را میدونم(ریاست جمهوری و دفتر مشایی) و فرهنگتان را هم میشناسم(دستور تجاوز ولی فقیه اقا محمد خان قاجار به کریمخان شوونیست پارس)کشتارهای چنگیز خان و تیمور لنگ و اقا محمدخان هم نشان میدهند چه کسی در طویله بزرگ شده وبا پیروزی دستور کشتار میدهد.در نوشته های باستانی هم نوشته شده چه ملتی پس از پیروزی میبخشد.ایرانی بودن به ازاده بودن و فرهنگ داشتن است.گرامی داشتن انسان و علاقه به میهن و احترام به شجاعت و راستگویی و راستی ملاک ایرانیت است.وقتی سگی یا هر نجاثت دیگری در دریاچه نمک می افتد تبدیل به نمک میشود.
پنج‌شنبه 18 فروردین 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
2/حقایق تلخ -چهار را استانبول تهران/ وقتی سگی یا هر نجاثت دیگری در دریاچه نمک می افتد تبدیل به نمک میشود.هیچکس نمیداند که هزار سال پیش نیاکانش که بودند و چگونه به اینجا رسیده اند اگر از نژاد کثیف تازی یا مغول هم باشد خاک پاک ومقدس واهورایی ایران او ونیاکانش را از الودگی و وحشیگری رهانیده مگر انکه پلاستیکی بدور خود بپیچد تا به راستی تطهیر نگردد..تمامی افتخار همه ما ایرانیان از پارس/اذری/کرد/گیلک و سیستانی و . به انسانیت و فرهنگ والای نیاکانمان است.اینگونه هم میهنان اذربایجانی بخاطر تفاوت فرهنگی با وحشیان ترک/مغول خود را اذری میخوانند حتی اگر بسیاری از واژگانش ترکی باشد مثل فارسی امروز که از عربی بیشتر واژه دارد تا از پارسی باستان.در ضمن در ایران ازاد میتوانی به خاطر تولد درایران تقاضای گرین کارت کنی.راستی میدانستی اتاتورک یعنی پدر ترکها یونانی بود.بیچاره مردمی که پدرشان از همسایه باشد
پنج‌شنبه 18 فروردین 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
شوربختانه بسیاری از شهرها و استانهای ایران، بجز مناطق دشوار کوهستانی زاگرس، عرب زده و اسلام زده شد. در پاسخ به آن ترک متعصبی که ایرانی ها را عرب زده دانسته و آذربایجان را تافته جدابافته انگاشته باید گفت شوربختانه شمار امامزاده ها و زیارت خانه عربی در آذربایجان نیز بسیار است. برای نمونه، بقعه سید ابراهیم ، مسجد و بقعه سید حمزه، بقعه حمال، بقعه صاحب الامر، بقعه عون ابن علی و .....در تبریز، امامزاده اسماعیل در میانه، امامزاده بزرگ در سراب، امامزاده دال و ذال! ، امامزاده شعیب در نزدیکی خروانق و مقبره مضر بن عجیل و چندین نام عربی دیگر ... از شخصیت های سرشناس تبریزی که سید بودند: سید پیشه وری، سید جمال ترابی طباطبایی، سید حسن کسروی، ثقه الاسلام تبریزی، شیخ جلیل تبریزی، میر حسین موسوی تبریزی و ... البته بنده هیچ نظری درباره این نامبردگان ندارم و تنها برای اگاهی آغداش لو نام بردم که مردم سرزمینش را نمیشناسد.
پنج‌شنبه 18 فروردین 1390

Pezhman - اتریش - وین
حقایق تلخ - ایران - تهران. فریاد همی زنی که من سوخته ام // فریاد مکن سوخته خام که دید. جناب جد و آباد من ترک هستند.این سخنان چیست که بر زبان میآورید.من خواهان یکپارچگی ایران بوده وهستم.وقبلا"گفته ام: بجای زبان عربی باید زبان ترکی زبان دوم کشور واجباری شود.وهرکس زبان دیگری را مایل بود زبان دیگری را به جای زبان دوم یاد بگیرد ودرمدارس ودانشگاهها برای همه دو زبان اجباری شود.آیا چنین ایده واندیشه ای خوب است یا بد؟اما برسرخدایی ناکرده زبانم لال. ت ج ز ی ه طلبی. هیچ تامل و مماشاتی را نمی پذیرم.اگر قصدتان اصلاح وسعادت است نوکرشما هم هستم .ولی ناموس و وطن چیزی نیست که شوخی بردار باشد.جنگ وخونریزی بنفع مردم نیست. وباید برای مردم دلسوز بود و مسائل را از طریق منطقی عنوان نمود. نه تحریک. سخنان استاد ارسی که خود آذربایجانی و ترک زبان است را گوش کنیم.
جمعه 19 فروردین 1390

kurd.iran - سوئد - ارویکا
pariha - کویت - کویت گرامی بوکان شهری کرد نشین در نزدیکی مهاباد است
جمعه 19 فروردین 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
پانترک = الاغ بی شعور وطن فروش
جمعه 19 فروردین 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.