انتخاب پایان نامه با موضوع ایران برای دانشجویان ایرانی خارج کشور ممنوع شد


انتخاب پایان نامه با موضوع ایران
برای دانشجویان ایرانی خارج کشور ممنوع شد

مدیر کل امور دانش آموختگان وزارت علوم دولت جمهوری اسلامی ایران گفته است که دانشجویان ایرانی خارج از کشور، اجازه انتخاب موضوع رساله مرتبط با ایران ندارند و این ممنوعیت شامل تمام دانشجویان است.

محمد حسین مجلس آرا روز سه شنبه در نشست خبری معاونت دانشجویی وزارت علوم گفته است: «ممنوعیت انتخاب موضوع رساله در ارتباط با ایران هم شامل دانشجویانی که با هزینه شخصی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌روند و هم شامل دانشجویان بورسیه دولتی می شود.»

این مقام دولتی از امکان استثنا در این انتخاب گفته است: «ممکن است تنها به برخی از دانشجویانی که بورسیه وزارت علوم هستند، طرح های دولتی جهت تعالی کشور برای رساله به آنها از سوی خود وزارت علوم ارائه شود.»

خبرگزاری مهر هم از قول محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم، درباره دلیل ممنوع شدن انتخاب موضوع رساله در ارتباط با ایران برای دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور گفته است: «با توجه به این که اطلاعات یک رساله مربوط به داخل است، بنابراین هیچ خروجی برای دو کشور در این زمینه وجود ندارد.»

معاون دانشجویی وزیر علوم همچنین گفته است: «ضمن این که ممکن است برخی موضوعاتی که توسط دانشجویان ارائه می‌شود، تکراری باشد.»

به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که با سرکوب فعالان سیاسی و مدنی در ایران همراه شد، دستگاه قضایی ایران بسیاری از این فعالان را دادگاهی کرد که از جمله اتهام های آنها، ارتباط با موسسات و بنیادهای مطالعاتی خارجی بود.

به دنبال برگزاری این دادگاه ها، موج حملات علیه علوم انسانی از سوی رسانه های هوادار دولت و مقام های جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، نیز خواستار تدوین «علوم انسانی اسلامی» برای مقابله با ایدئولوژی های غربی شد.

سال گذشته، محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم وقت دولت محمود احمدی نژاد، در جمع گروهی از «دانشجویان فعال خارج از کشور» گفت که «سرنخ‌ های انقلاب مخملی» در پایان نامه‌های دانشگاهی یافت شده است.

«انقلاب مخملی» یکی از اصلی‌ترین اتهام‌های نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی برای بازداشت‌ها و محدودیت‌ها در ایران پس از انتخابات بوده است.

به دنبال این تحولات، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، فهرستی طولانی از موسسات علمی و تحقیقی که به گفته آن در «جنگ نرم» فعالیت دارند، منتشر کرد و خواستار عدم همکاری دانشگاهیان و دانشجویان ایرانی با آنها شد.

«لغو تحصیلات نیمه حضور در مقطع دکتری»

محمد حسین مجلس آرا، مدیرکل دانش آموختگان وزارت علوم همچنین گفته است: «بر اساس مصوبات شورای ارزشیابی دانش آموختگان وزارت علوم تحصیلات نیمه حضوری در مقطع دکتری برای دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌روند از ژانویه ۲۰۱۱ (ماه گذشته میلادی) لغو شد.»

پیشتر هم گزارش هایی در مورد درخواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای توقف تحصیل فرزندان دیپلمات ها و سفیران ایرانی در خارج از کشور منتشر شده بود.
ghalamfarsai - سوئد - مالمو
وقتی که خودت فکر می کنی و زیر سوال می بری . کاری که در همه دنیا باعث پیشرفت ملت هاست , در مملکت ما اسمش انقلاب مخملی. وقتی جواب بچه را نمیتونی بدی می زنی تو گوشش!
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
غلط های زیادی فقط برای شماها اومده.این مقام خودفروش از امکان استثنا در این انتخاب گفته است: «ممکن است تنها به برخی از دانشجویانی که بورسیه خود فروشی در وزارت علوم دارند،و طرح های جاسوسی جهت آدم فروشی و آبرو ریزی کشور را دارند برای آنها از سوی خود کامران وزیر بی ناموس ارائه میشود.»احمقها فقط با هارت و پورت استوار هستید آشخالهای دروغگو..ببینید دانشجویان چقدر بدبخت هستند که اسم وزیرشان محمود ملاباشی،ای تو اون ذات و روحت برای اسم ننگینی که داری ای مزدوران رژیم
چهار‌شنبه 18 اسفند 1389

ba man beman - هندوستان - بنگلور
واقعا دست شما درد نکنه ..به جای حل مساله صورتشو به کلی پاک میکنید ! مگه همه چی سیاسیه؟ بده یکی تو پایان نامه به ریشه یابی مشکلات برسه؟ ....فقط من نمیدونم الان دیگه تکلیف این همه که موضوعات بسیار خوبی دارن چی میشه
چهار‌شنبه 18 اسفند 1389

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
مثل خار چشمتون رو کور می کنیم و روزی که بیایم ایران از در وزارتخانه ها اویزونتون می کنیم..
چهار‌شنبه 18 اسفند 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.