پدیده عجیب پارلمانی در ایران : نمایندگانی که نه موافق اند ، نه مخالف و نه ممتنع!


پدیده عجیب پارلمانی در ایران :
نمایندگانی که نه موافق اند ، نه مخالف و نه ممتنع!

عصرایران ؛ جعفر محمدی - تعدادی از نمایندگان مجلس ، اصلاً معلوم نیست برای چه به خانه ملت رفته اند! این که عملکرد کیفی شان در چه سطحی است ، موضوعی قابل مناقشه است و لابد خود آقایان و خانم های نماینده به خودشان نمره قبولی می دهند (که انشاء الله همین طور هم هست!) ؛ بنابراین فارغ از بررسی کارنامه کیفی نماینده ها ، برخی علائم کمّی حاکی از سوء رفتار برخی نماینده هاست که قاعدتاً باید پاسخگوی ملت باشند که رفته اند مجلس برای چه؟

جلسه استیضاح وزیر نیرو را بنگرید. تعداد آرای موافق استیضاح 101 ، تعداد مخالفان استیضاح 102 و تعداد آرای ممتنع 6 برگ رأی بوده است که جمع کل این آرا می شود 209 رأی.

حال که از شمارش آرا فارغ شدیم ، تعداد نمایندگان حاضر در مجلس را می شماریم: 246 نفر !
این ، بدان معناست که از 246 نماینده ای که در مجلس حاضر بوده اند ، 209 نفرشان رأی داده اند و 37 نفر دیگر ، حتی به خود زحمت نداده اند رأی ممتنع بدهند!
طبق عقل و قانون ، هر نماینده ای می تواند یا موافق باشد ، یا مخالف و در صورتی که به جمع بندی نرسیده باشد رأی ممتنع دهد اما بعضی از کسانی که بر کرسی های قانونگذاری کشور ایران لم داده اند ، نه موافق اند ، نه مخالف اند و نه بی نظر هستند ؛ واقعاً جالب است!

کسی هم نیست از این ها بپرسد شما که حتی رأی ممتنع هم نمی دهید ، اساساً آنجا چه می کنید؟ اگر موافق یا مخالف نیستید ، رأی ممتنع که می توانید بدهید. واقعاً انداختن یک رأی به داخل گلدان رأی گیری این قدر سخت و طاقت فرساست؟!
مردم که شما را نفرستاده اند مجلس تا مظهر بی تفاوتی باشید.  واقعاً وقتی در مساله جنجالی و پر سر و صدایی مانند استیضاح این گونه بی تفاوتی طی می کنید ، در سایر امور چه خبر است؟

البته این مساله تازگی هم ندارد و خیلی اوقات ، تعداد آرای موافق و مخالف و ممتنع در مجلس از تعداد کل حاضرین کمتر است که این موضوع نشان می دهد بعضی نمایندگان اصلاً حواس شان به آنچه در مجلس می گذرد نیست!
مثلاً در استیضاح ماه گذشته وزیر راه و ترابری هم 242 نماینده در جلسه حاضر بودند که 234 نفر در رأی گیری شرکت کردند و 8 نفر حتی رأی ممتنع هم ندادند و حالا در استیضاح وزیر نیرو ، این 8 نفر شده اند 37 نفر!
در واقع می توان گفت عده ای از نمایندگان مجلس ، اساساً نه موافق اند ، نه مخالف اند ، نه ممتنع اند و نه هیچ چیز دیگر ، آنها فقط در مجلس حضور دارند!

وقتی انتخاباتی مانند انتخابات مجلس در سراسر کشور برگزار می شود ، شرکت در رأی گیری یک وظیفه شرعی و ملی معرفی می گردد. حال از نمایندگانی که پیرو مسلک بی تفاوتی اند و در رأی گیری های داخل مجلس شرکت نمی کنند ، باید پرسید اگر رأی دادن برای مردم تکلیف شرعی و قانونی است ، برای شما که بابت نمایندگی پول هم می گیرید چه حکمی دارد؟!

afshin7174 - ایران - تهران
پدیده ای عجیب در سیاست روز دنیا. سکوت غرب در برابر کشتار در لیبی به خاطر وجود نفت در آن کشور و متهم کردن ایران به نادیده گرفتن حقوق بشر؟؟؟؟!!!!
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

kabootar - پاکستان - لاهور
این گروه افرادی هستند که خود نمی دانند که هستند و در کجا هستند.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
مردم دردمند که خیلی وقته از خیر نمایندگان مجلس گذشتند.وقتی که لاریجانی رئیس مجلس به صراحت و در صحن علنی مجلس اعلام میدارد که« این مجلس خامنه ای است و همه ما پیرو و مجری فرامین رهبری هستیم » بنا بر این عملکرد این قبیل نمایندگان و این نوع مجلس جای تعجب ندارد.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

sama128 - ایران - شیراز آزاد
شمارا به خدا اسم پارلمان را خراب نکنید . بیشتر شبیه قهوه خانه مشقنبر تا پارلمان - توش سینه می زنن - نوحه می خونن - راهپیمایی می کنن - شعار می دن - چرت می زنن - روزنامه و مجلات مختلف می خونن - روی زمین میشینن و لابی می کنن سر کاسبی های میلیاردی و بده بستون حالا شما به این ترمینال جنوب میگید پارلمان - صد رحمت به ترمینال جنوب که هرچند خرتوخر حداقل سگ صاحبش را میشناسه اینجا لاریجانی خودش را هم نمیشناسه چه برسه به توله سگهایی که رو صندلی نشستن.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

آپامه - استرالیا - سیدنی
خوب بفرمایید خواب تشریف داشته اند.چرا به خودتان اینقدر زحمت میدهید؟
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

yashainiran - ایران - ایران
هیچ چیزی در ایران جای تعجب ندارد
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
عجیب هم نیست از یک طویله با افکار عصر حجری چه انتظاریست!!!!!!
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

آزادی برای ایران - آلمان - اشتوتگارت
موقع رای گیری در حال چرت زدن بودند.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

mansourehtaghavi - ترکیه - ازمیر
ما نباید تکیه مان به آمریکا یا غرب باشد.ایران از فاسدترین نظام های دنیا است چه از لحاظ نفاق چه از لحاظ سیاسی.الحذر از این نظام.آمریکا وغرب را از خودمان برانیم.اینها فقط به فکر منافع خودشانندواین مجلس کشکی هم یک تآتر مسخره است.قیام-اعتصاب.از تاکتیک خمینی برای نفوذ در مردم استفاده کنیم.اعتصاب اعتصاب.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

rezanl - هلند - امستردام
afshin7174 - ایران - تهران . معلومه فقط به فارس نیوز سر میزنی! مرد انقلاب( بر عکس کلمه ضدانقلاب که به ما میگن) من هر روز اخبار سایتای هلندی رو دنبال میکنم و روزی نیست که راجع به کشتار مردم توسط قذافی چیزی ننوشته باشه. نه اینکه سرعت اینترنت بالائی دارید یا قربونش برم به تمام سایتا دست رسی داری!
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

Kavkaz - ایران - تهران
afshin7174 - ایران - تهران. یک پدیده عجیب دیگر:بعضی ها با دیدن وقایع و حقایق مملکت خودشان چشمشان را به روی آنها می بندند و خیال می کنند که این چیزها وجود ندارد اما در آن طرف دنیا همه چیز را می بینند. یا به قول قدیمیها اگر درست بیان کرده باشم.تیر را در چشم خود نمی بینند ولی خار را در چشم دیگران می بینند.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

sarbarzi - ایران - سنندج
اول اینکه اگه کسی نمی دونه بدونه که اینها نمایندگان مردم نیستند به چند دلیل : . 1. در ایران انتخابات وجود ندارد بلکه انتصابات داریم. 2. کسانی که در این انتصابات شرکت می کنند باید پشتوانه ی آقایان را داشته باشند. 3. این افراد باید مصلحت نظام را به منفعت ملت ترجیح دهتد. و ... دوم مسایلی که در سرنوشت مملکت تأثیرگذار است اینجا مطرح نمی شود و در جاهای دیگر مثل تشخیص مصلحت نظام ، دفتر رهبر و .. مطرح می گردد. سوم رای این افراد در نتیجه ی نهایی تأثیری نخواهد داشت صلاح کار را افرادی دیگر تشخیص می دهتد. چهارم اینجا مکانی برای نشان دادن جمهوریت نظام و فریب افکار عموم و جهان است. پس حقوق آقایان ثابت و در مواردی خوش خدمتی دریافت می کنند مثل همین شعار علیه سران فتنه. حالا من از شما می پرسم: چه انگیزه ای برای شرکت در این رای گیری وجود دارد؟
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

javid-iran - اسرائیل - تل اویو
ان 37 الاغ نخودی می باشند.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

freedom-is-not-free doom - ایران - تهران
afshin7174 - ایران - تهران. ناراحت نشو ! کشتار! کشتاره! لیبی و ایران نداره! سید علی گدا و معمر قذافی نداره! حتما نباید اسم ببرن که! سگ زرد برادر شغاله!!
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
انجا که پالان دان است از طویله اسلامی و طرفدارانشان چه انتظاری دارید شعور الاغ از اینها به مراتب بالاتر است
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

maryo - انگلستان - نیوکاسل
دوستان اشتباه نکنید اتفاقا اگر 2تا نماینده واقعی هم باندجزو همین 37 نفرند. چون می دانند که تفاوتی بین رای دادن و رای ندانشان نیست.و اینطور نشان دادند که با کل این سیاه بازیها مخالفند.به هر حال این برداشت من بود. شادباشید.
سه‌شنبه 17 اسفند 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.