ماکارونی سبوس‌دار به جای نان و برنج


ماکارونی سبوس‌دار به جای نان و برنج

بعضی‌ها ماکارونی را خیلی کم ‌مصرف می‌کنند، چون فکر می‌کنند چاق‌ کننده است.

این ماده غذایی جزو گروه "نان و غلات" محسوب می‌شود. گروه نان و غلات از ماکارونی، پاستا، نان، برنج و رشته ‌فرنگی تشکیل شده که همگی منبع نشاسته‌اند. هیچ فرقی بین این خوراکی‌ها وجود ندارد و هر کدام اگر بیش از نیاز بدن مصرف شوند، قطعا چاق‌کننده‌اند. در واقع، مهم میزان کالری دریافتی است، نه نوع غذای دریافتی.

به طور کلی، توصیه می‌شود در طول روز برحسب نیاز، سن و وزن‌تان، بین 6 تا 11 واحد نان و غلات مصرف کنید و هر فرد برحسب ذایقه می‌تواند 2 تا 3 واحد آن را به ماکارونی اختصاص دهد.

لازم است همین‌جا اضافه کنم که نصف لیوان ماکارونی پخته معادل یک واحد از این گروه محسوب می‌شود.

در طول هفته، خوردن آن می‌تواند جایگزین نان یا برنج شود، اما دانستن این نکته لازم است که در نان، سبوس وجود دارد، اما در ماکارونی‌های معمولی که این روزها در بازار موجود است، سبوس وجود ندارد. به همین دلیل توصیه می‌کنم در صورت امکان، ماکارونی با آرد سبوس‌دار تهیه و میل کنید.

در ضمن، بهترین موادی که می‌توان همراه با ماکارونی استفاده کرد، مواد پروتئینی است، زیرا ماکارونی خود از گروه نان و غلات است و زمانی که با پروتئین مصرف ‌شود، کامل خواهد شد. این پروتئین می‌‌تواند پنیر، سویا، گوشت چرخ ‌کرده، مرغ یا تن‌ ماهی باشد.

یکی از سنت‌های غلط ما ایرانی‌ها تهیه ماکارونی با گوشت چرخ‌ کرده است و از این طریق متاسفانه مصرف گوشت قرمز را بالا می‌بریم، در حالی که در طول یک هفته، مصرف گوشت قرمز را باید به دو وعده کاهش داد.

بهترین کار این است که ماکارونی را با سویا، گوشت مرغ یا تن ماهی درست کنیم تا هم کامل شود و هم برای کودکان و سالمندان قابل هضم‌تر باشد؛ البته به شرطی که مصرف سبزیجات مثل سالاد کاهو را نیز از یاد نبرید.

دکتر میترا زراتی - متخصص تغذیه

artosh - ایران - تهران
این قسمت (یکی از سنت‌های غلط ما ایرانی‌ها تهیه ماکارونی با گوشت چرخ‌ کرده است و از این طریق.....) رو باید یک ثروتمند هم اون وسط-ها اضافه کنید، یعنی :(یکی از سنت‌های غلط ما ایرانی‌های ثروتمند تهیه ماکارونی با گوشت چرخ‌ کرده است و از این طریق...) شما بگو ماهی 1 وعده، متاسفانه هموطنانی هستند که حتی ماهی 1 وعده هم رنگ گوشت نمیبینند. اما مطلب جالب و آموزنده-ای بود. سپاس
دوشنبه 22 آذر 1389

venoosi - بلژیک - ورویر
artosh عزیز. از خوندن کامنتتون دلم خیلی گرفت.واقعا نمیدونم چی بگم..امیدوارم نسل این اخوندهای عرب زاده به زودی زود نابود بشه.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.