عربستان سعودی، رهبری طرف های مقابله با ایران را عهده دار شده است


عربستان سعودی، رهبری طرف های مقابله با ایران را عهده دار شده است

ملک عبدالله، پادشاه عربستان

«ریموند لیرسی»، نویسنده و کارشناس امور خاورمیانه در تحلیلی از شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی که در وبسایت «هافینگتون پست» چاپ شده، می نویسد که در ریاض همه به خوبی از خطر جدی برنامه های هسته ای ایران برای موجودیت عربستان سعودی و صلح و آرامش در منطقه آگاه هستند. فاجعه ناشی از قدرت هسته ای ایران نه فقط برای عربستان سعودی و همسایگان آن، که برای تمام جهان خطرناک خواهد بود.

این تحلیلگر آمریکایی امور خاورمیانه، سپس جمله ای نقل می کند که اسناد ویکی لیکس اخیرا آن را افشا کرده اند. مقامات عربستان در گفت وگوهای خصوصی خود با دیپلمات های آمریکایی، با اشاره به خطر ایران گفته بودند: «باید سر مار را قطع کرد.» تفسیر وی از این جمله این است که حکومت ایران بر خلاف منافع آن کشور، به عاملی تهدید کننده برای همه بدل شده است.

ریموند لیرسی به عنوان نمودی از تهدید جدی ایران به حضور دائم و عملیات دریایی آمریکا در خلیج فارس و تنگه هرمز اشاره می کند که هزینه آن یکصد میلیون دلار در روز است و هدف آن علاوه بر تامین امنیت صادرات نفت، حفاظت از عربستان سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس در قبال هرگونه تهدیدی از سوی حکومت ایران است.

به نوشته این تحلیلگر آمریکایی، دولت عربستان سعودی بیش تر از قبل این موضوع را دریافته است که بخش اعظم منابع مالی که دو دهه ی اخیر به سوی گروه های تندرو و خشونت طلب اسلام گرا سرازیر شده از سوی منابعی در این کشور بوده اند.این گروه های تندرو و شهروندان سعودی که به آنها پیوسته و یا کمک می رسانند یکی از عوامل مهم بی ثباتی در منطقه و حتی در خود عربستان بوده اند.

با توجه به نقش و جایگاه دولت عربستان سعودی در منطقه و کل جهان، زمان آن فرا رسیده که حکومت این کشور در مواجهه با موارد حساس و خطرناکی مثل تهدید ایران نقش رهبری را به دست بگیرد. عربستان سعودی به خوبی دریافته که ثروت سرشار آن از منابع نفت مسئولیت مهمی برای حفظ ثبات در منطقه و احترام به ملل دیگر بردوش آن کشور گذاشته است.

ریموند لیرسی در ادامه تحلیل خود در هافینگتون پست می افزاید که حکومت ایران هزینه سرکوب مخالفان خود و توسعه برنامه های هسته ای آن کشور را از محل صدور نفت تامین می کند. بدون درآمد نفت بخش اعظم اقتصاد ایران که در دست دولت و نهادهای وابسته به آن است و همین طور برنامه های پر خرج هسته ای، فلج خواهند شد.

در همین حال، عربستان سعودی به خوبی می داند که اختلال در صادرات نفت خام ایران باعث افزایش شدید بهای این محصول شده و بنابراین به دوران بازسازی و ترمیم اقتصاد بحرانی جهان لطمه خواهد زد. عربستان سعودی در همکاری با مصرف کنندگان بزرگ نفت در جهان در نظر دارد که بدون شلیک یک گلوله و بدون برهم زدن جریان انتقال نفت که همواره یکی از منابع نگرانی در مورد بروز رویارویی احتمالی با ایران بوده است، به عمر «رژیم پلید ایران» پایان دهد.

تحلیلگر آمریکایی امور خاورمیانه در این مطلب، با کمک مصرف کنندگان بزرگ نفت و دولت های مسئول دیگر در جهان، خواهان تحریم کامل خرید نفت ایران شده است. این کشور (عربستان) با افزایش تولید و صدور نفت خود می تواند کمبود ناشی از قطع صادرات نفت ایران را جبران کند بدون آن که جهشی در بهای این محصول به وجود آید. در این روش، نه به شلیک یک گلوله نیازی هست و نه اعزام ناوهای جنگی بیشتر به منطقه خلیج فارس. جهان، خرید نفت از ایران را متوقف کرده و به جای آن عربستان سعودی در همکاری با سایر تولید کنندگان در منطقه جای خالی آن را پر خواهند کرد.

ریموند لیرسی در ادامه تحلیل خود در هافینگتون پست چاپ شده می نویسد که صادرات نفت خام ایران حدود دو میلیون بشکه در روز است. عربستان سعودی در حال حاضر حدود ۸ میلیون بشکه نفت در روز صادر می کند اما ظرفیت استخراج و صادرات آن بالغ بر ۱۲ میلیون بشکه است. به همین خاطر عربستان حدود ۲ برابر کل تولید ایران ظرفیت افزایش صادرات دارد. عربستان سعودی به سادگی می تواند کمبود ناشی از توقف صادرات نفت ایران را جبران کند.

عربستان سعودی به این کار ادامه خواهد داد تا زمانیکه رژیم فعلی ایران متلاشی شده و مردم ایران بتوانند در آزادی جانشین آن را انتخاب کنند.
rezafox - امارات - دبی
این نظام را هر کی و با کمک هرکی متلاشی کنه ما باهاشیم
شنبه 20 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
عرب جون, اشتباه نکن, اینها مار نیستند که فقط دارای یک سر باشند, بلکه انها همانند اژدهای 12 کله هستند, که همه کله ها را باید یکجا قطع کرد !° راستی, اما کی باید سر سوسمار را قطع بکنه ?!
شنبه 20 آذر 1389

rezafox - امارات - دبی
ضمنا این را نیز فراموش نکنید که ایران از همان اول یکی از کشورهایی بود که به شدت با القاعده همکاری میکرد بر ضد امریکا و عربستان و سایر کشورهای منطقه
شنبه 20 آذر 1389

srei_2003 - کانادا - تورتتو
شیر که پیر شد روباهه ...... ولی روباهه خبر نداره بچه های شیره دارن بزرگ میشن
شنبه 20 آذر 1389

tanhaee - ایران - اصفهان
عرب ملخ خور
شنبه 20 آذر 1389

farhad352 - ایران - تهران
. لعنت و نفرین بر رژیم پلیدو مردم کش ملا های حرام زاده که زندگی مردم ایران را مملو از آزار،شکنجه نموده و به جای پیشرفت و تعالی برای ایران با غارت همه جانبه ملت ایران یاد آور دغل دزدی های تازی های وحشی و دین قتل و غارت و دزدی به رهبری مجنون و دیوانه ای به نام محمد و علی و تمامی حرام زاده های مفتخوار آنها تا به امروز تحت هر نام و با هر لباس و شکل و شمایل مشمئز کننده نظیر خامنه ای و احمقی نژاد پادوی ملا های صدقه بگیروجنتی و مصباح و احمد خاتمی و سایر حرام زاده ها هستند
شنبه 20 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
با اینکه از عربها بدم می اید ولی در این مورد فقط بخاطر اینکه رژیم جمهوری اسهالی از بین برود ارزوی موفقیت برای این ایده میکنم.
شنبه 20 آذر 1389

kingstorm6463 - اکراین - کی یف
توبهٔ گرگ ، مرگه. لعنت به اون ازدییی که عربا بخوان به ما بدن. ای کاش که هر چه زودتر حکومت عوض شه و این بمب اتمی‌ که میگن دست وطن پرستای واقعی بیفته تا اول از همه حق این عرب‌های پا پتی که در حق تک تکمون ظلم کردن رو ، بذاریم کف دستشون. به خدااااااا ، بمب اتم رو در راه از بین بردن اعراب خرج کردن ، حلاله
شنبه 20 آذر 1389

SHIRZAN48 - بلژیک - بروکسل
از بی عرضگی خامنه ای مفنگی و ملاهای عوضی اخر سر این عربهای بی همه چیز و عقب مانده هم صاحب نفت ما میشن هم صاحب خلیج فارس انقدر جدی برنامه هاشونو دنبال میکنند که انگاری ایران قبلا جزو مستعمرات این سوسمارخورها بوده
شنبه 20 آذر 1389

مهدیار - ایران - تهران
من تو کتم عرب جماعت نمیره . همون طور که اونا از ما بدشون میاد ماهام به شدت ازشون متنفریم
شنبه 20 آذر 1389

sam69 - ایرلند - دوبلین
rezafox - امارات - دبی !!!نه دوست عزیز ! این هم سیاست انگستان و امریکا و دیگر قدرتهاست تا کشور عزیزمان نابود کنند, با تفرقه اندختد در کشورهای همسایه و,,,.......
شنبه 20 آذر 1389

ekbatan2000 - انگلیس - لندن
rezafox-امارات-دبی تو یکی ببند عربستان اگه با مردم ماست چرا هر ساله تو مکه از فرودگاه گرفته تا خود اماکن زیارتی شورته هاشون حتی مردمو کتک میزنند چقدر ایرانی تا حال تو عربستان عمدا کشته شدن
شنبه 20 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
اخه عرب بیفرهنگ که عاشق غذای لذیذ موش و سوسمار هستی از این همه حرامزادگی دست بردار.بیچاره پیغمبر شما نامردان بیشرف را خوب شناخته بود که فرمود..من از عربم اما عرب از من نیست.اخه وهابیهای بیشعور که زنهای جامعه خود را کنیز میپندارید و کوچکترین ارزشی به زنهایتان نمیدهید و رانندگی زن را گناه نابخشودنی میدانید بخدا که شما ابله هانی بیوجود هستید که با ....امریکا به حجله خود میروید.ننگ و شرم بر شما باد.
شنبه 20 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
مردک فاسد دروغگو، افغانستان را که با پشتیبانی از طالبان و سپس جنگ ویران کردید، از آن مردک جانی صدام پشتیبانی کردید تا به ایران حمله کند ، تاریخ مصرفش که پایان یافت غرب را تحریک به تازش به عراق کردید، الان هم نمیگذارید صلح پا بگیرد، با پشتیبانی از نیروهای تندرو و تروریست سنی. حالا هم بند کرده اید به ایران. هرچند از این حکومت بدم میاید، اما این مشکل مردم ایران است و به تروریست هایی مانند شما که دست کمی از این حکومت ندارید، ربطی ندارد. عربستان وهابی مرکز گسترش اسلام افراطی تروریستی در سراسر دنیا، پشتیبانی کننده آدمکشان و بمبگذاران سنی، دم از صلح! میزنند.
یکشنبه 21 آذر 1389

iranesabz - هلند - امستردام
rezafox - امارات - دبی . برایت ازروی سلامتی روان و عقل دارم.
یکشنبه 21 آذر 1389

rezafox - امارات - دبی
ekbatan2000 - انگلیس - لندن ههههههه اولا من خودم ایرانی هستم الان هم موقتا دبی هستم اشتباه فکر نکنید وطن فروش هم نیستم اما ظلمی که به خودم شده رو نمیتونم همه جا و برای هر کی بیام و بگم به هر حال شما آخه مثل اینکه هنوز کمی از اخبار کشف مواد مخدر از ایرانیها در عربستان اطلاع ندارید همین سایت هم پر است در عربستان مواد مخدر جرمش خیلی سنگین است و خود دولت هم اعتراف میکنه بعد از اون خرابکاری هایی که ایرانیها اونجا میکنن هیچ کس نمیکنه من خودم اونجا هم رفتم ایرانیها فقط میخواهند اذیت کنند همونطور که شما عربها رو فلان فلان شده میدونید ایرانیها یی که اونجا میرن نیز همینطورند و فکر میکنند توی ایرانند میخواهند انتقام علی و حسن و حسین و تقی و نقی... رو بگیرن دلشون هم برای ایران و اعتبار ایرانی و نام ایرانی نسوخته. در عربستان تظاهرات ممنوعه اما ایرانیها (بسیجی ها) به دستور خمینی قصد اغتشاش در حج و.. داشتند که به قتل و کشتار منجر شد اینا همه به نام ایرانی تمام میشه نه به نام بسیج و سپاه و.. اخوندهایی که میرن اونجا برای صیغه کردن ده نفر رو صیغه میکنند دخترای همین مملکت رو اینا همه چیزایی است
یکشنبه 21 آذر 1389

rezafox - امارات - دبی
اینا همه چیزایی است که در انجا ممنوع است اما ایرانیها (آخوند و هرکی که باشه به نام ایرانی تمام میشه) انجام میدهند به هر حال وقتی که شما مثلا به انگلیس رفته اید باید به قوانین انجا احترام بگذارید اما این کارها از طرف ایرانیها انجام نمیشه هر کشور قانونی داره و عرفی داره کسی که به آنجا میرود باید آنها را رعایت کند و به آنها احترام بگذارد که متاسفانه ایرانیان این چیزها را قبول نمیکنند این قانون هرچی باشه خلاف ازادی نمیدونم خلاف دموکراسی ووو شما که انجا میروید باید به آن احترام بگذاید و آن را رعایت کنید حتی چند وقت پیش یک زن ایرانی را در حال بریدن پرده کعبه گرفته بودند این کاری نیست که یک عاقل در آنجا انجام دهد یک بار دیگر دوتا ایرانی رو گرفته بودند که در روز و در مسجد الحرام در حال تجاوز بودند اینها همه مسائلی هستند که به نام ایران و ایرانی تمام میشود چیزهایی هستند که از ایرانیها زیاد سر میزند شما شاید رفته باشید اونجا و چهار تا ایرانی با کلاس دورو برتونن اما من خودم در ایران زندگی میکنم مردم هم عموما همان دزدان و قاتلانی هستند که ازشون در همین سایت زیاد دیدیم الکی هم ایرانی ایرانی نکنیم
یکشنبه 21 آذر 1389

rezafox - امارات - دبی
ضمنا این را نیز فراموش نکنید که ایران از همان اول یکی از کشورهایی بود که به شدت با القاعده همکاری میکرد و یکی از مهمترین کسانی بود و هست که در عربستان با همکاری القا.... خرابکای میکند
یکشنبه 21 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
چه دنیا بخواهد یا نه .باید ایران اتمی را قبول کند .وعربستان ومصر در پایان راه هستند وبزودی دگرگونی در هر دو نظام خواهیم دید .وان کسانی که نا اگاهانه با نظام ایران مخالفت میکنند .سخت در اشتباه هستند .پاینده باد ایران و ایرانی .
یکشنبه 21 آذر 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
دراینیکه رژیم خونخوار ادمخوار اسلامی باید نابود بشه ویک اخوند زنده نماند .یادتان باشد غربیها وعربها ایران را میخواهند ایرانستان کنن.جائی شنیدم که میگفتن اگر رضا پهلوی به عنوان ثمبل اتحاد ونظام شاهنشاهی قدرت دردست بگیرد ایران تقسیم نخواهد شد.مرگ به این شانس ماایرانیها .درقرن 21 اسیر استبداد مذهبی بشیم.درود به همه جانباختگان راه ازادی وهواداران سکولاریسم .
یکشنبه 21 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
برو بابا تو نمیخواد به ما اموزش بدی نفت ایران تحریم بشه بعد بدبخت فکر کردی این اخوندها پست فطرت دلشن برا ما سوخته هر چی سکو نفت دارید رو میزنن بعد اون موقع بهت میگم یک کم ماست چقدر کره داره بچه جون برو کتاب ات رو بنویس همونطور که موقع جنگ صادرات نفت عراق 0 شد مال عرب ها هم میشه عزیز حالم از اخوند و امریکا بهم میخوره اما دوست ندارم یک امریکایی بخواد به من ازادی بده همون قدر به عراق و افغانستان دادین بسیته پست فطرت ها مرگ بر امریکا مرگ بر اخوند شما عرب ها خوراک چند دقیقه ایران تو جنگ هستید چون اگه جنگ بشه همتون تو امریکا بغل زن ها تون نشستید اگه جنگ بشه با اینکه بدم از اخوند میاد اولین نفری هستم که میرم جبهه نه برای شهادت برای ابرو کشور عزیزم و خلیج تا ابد پارس ام
یکشنبه 21 آذر 1389

bluestar - ایران - تهران
rezafox - امارات - دبی - امثال شما فقط دنبال مزدوری و عافیت طلبی هستند.
یکشنبه 21 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
rezafox - تو و یک سری آدم مانند خودت از دوبی و امارات چند گاهی است اینجا را شلوغ کرده و تلاش در بد نشان دادن ایرانیان و جمع بستن همگان بعنوان دزد و ادمکش و خلافکار دارید. جدای از خنده دار بودن منطق جمع بستن، این نشان میدهد خودتان از چه قشری بوده و با چه کسانی سر و کار داشته و در چه محله هایی زندگی میکنید. ادمهای درست و حسابی و مهندس و پزشک و دانشجویان برجسته که روز به روز هم تعداد بیشتری شان از ایران به اینجا می آیند، ادمهایی مانند شما را تحویل نمیگیرند. دپارتمانت های دانشگاهها و مراکز پژوهشی امریکا و کانادا و اروپا از ایرانی اشباع شده اند، اینها از همان ایران می آیند! بندرت هم دانشجوی عرب در اینجا بتوان دید با این همه جمعیتی که دارند.
یکشنبه 21 آذر 1389

bg_m - بلغارستان - صوفیا
حالا فقط همین مونده که عربستان کشوری که توش زنها حق راننده گی ندارن تو تاریخش چیزی به عنوان انتخابات نداشته از پادشاه گرفته تا کوچکترین پستها فقط مربوط به یک خاندان میباشد اکثر تروریستها تبعه اون میباشن و و و.. بیاد و واسه ایران دموکراسی بیاره واقعا که جالبه . rezafox - امارات - دبی قبل از این که نظر بدی برو یک معلومات جم کن ببین القاعده رو کی بنیان گذشته کی ازش حمایت مالی کرده و میکنه افرادش اهل کجا هستن تاریخ احداسش کی است . اهدافش چی هست در ضمن شما خوب فارسی یاد گرفتی حبیبی
یکشنبه 21 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
سیدعلی خایهمنی هر روز میخونه: هر کس به طریقی دل ما میشکند بیگانه جدا دوست جدا میشکند بیگانه اگر میشکند حرفی نیست از دوست بپرسید, چرا میشکند? مموتی در جوابش میگه, سیدعلی دوستت عربه مثل ملا, ذاتا" عقبه ! سیدعلی دوستت عربه مثل ملا ذاتا" عقبه! سیدعلی دوستت........!
یکشنبه 21 آذر 1389

saeedazar76 - کره - سئول
ا م ی ر ---... قی 118 بعوض اینکه اینجا تو سئول ادم فروش کنی برو پادشاه عزبستان بیشتر بهت احتیاج داره.... سئول
یکشنبه 21 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
دوستان عزیز گرچه دل همه مون از دست رژیم خونه, ولی میدونید اگر پای ارتش عرب به ایران باز بشه چه به بسر زنها و بچه هایی که در محدوده عبور اونهاست میاد ? فقط یه نگاهی کوتاه به زمان شروع جنگ عراق کنیم که فراموشمون نشه زن و بچه های مردم مسکون در روستاهای نزدیک مرز عراق چه جنایاتی رو تجربه کردند. تازیها حلال مشکل نمیشن بلکه ملاها نمونه کوچکی از این ذات حرومند. ورود اعراب به ایران واسه ملت از چاله به چاه افتادنه.
یکشنبه 21 آذر 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
اگر چه من شخصا مخالف رژیم جمهورى اسلامى هستم ولى حاضر نیستم تازى ملخ خور براى ایران کارى بکند یعنى بهش نیامده که دخالتى بکند یا به عبارتى بسیار بسیار کوچکتر و پست تر از آن است که بخواهد براى ایران و ایرانى فعالیتى بکند فراموش نکنید تاریخ هیچوقت نباید از ذهن ایرانیان بیرون برود این ها بودند که به کشور ایران حمله کردند غارت کردند سوزاندند کشتند ویران کردند فرهنگ باشکوه ایران را آلوده ویروسى کردند که هنوز پا بر جا است و ذره ذره ریشه ایران را دارد مى جود
دوشنبه 22 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
rezafox-- عزیز حالت خوبه تو ? فکر کنم احتیاج به استراحت دای یه کم.
دوشنبه 22 آذر 1389

garfieldx - ایران - تهران
amir-amir - کانادا - تورنتو تو که ایران رو ول کردی رفتی حق نداری یه طرفه تصمیم بگیری. پاشو بیا اینجا چوب بکنن توی پاچه شلوارت بعد اگه تونستی تا آخر عمرت تحمل کنی، بگو عرب فلان و بهمان. هرکسی که به ما در براندازی کمک کنه خوش اومده. چه عرب چه امریکا.
دوشنبه 22 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
باز این ملخ خورهای آشغال زبان باز کردند
سه‌شنبه 23 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.