حسین درخشان با وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی به مرخصی رفت

 
حسین درخشان با وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی به مرخصی رفت

حسین درخشان که به پدر وبلاگ‌نویسی ایران شهرت دارد در سال‌های گذشته مواضع متفاوتی در مورد جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است.

یک سایت نزدیک به اصولگرایان خبر داده است که حسین درخشان، وبلاگ‌نویس ایرانی، که از دو سال پیش در زندان به سر می‌برد با قید «وثیقه میلیاردی» برای چند روز آزاد شده است.

سایت «مشرق نیوز» در گزارشی گفته است که آقای درخشان چهارشنبه شب از زندان آزاد شده و قرار است در چند روز آینده به زندان بازگردد.

این سایت نوشته که این وبلاگ نویس ایرانی- کانادایی با وثیقه میلیاردی به مرخصی آمده است ولی به رقم دقیق آن اشاره نکرده است.

با این حال کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که حسین درخشان با «وثیقه بی‌سابقه یک و نیم میلیارد تومانی» پس از ۲۶ ماه از زندان اوین آزاد شد.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده و آن را تکذیب یا تأیید نکرده‌اند.

آقای درخشان که در کانادا به سر می‌برد، اواخر تابستان سال ۱۳۸۷ به ایران بازگشت ولی در مهرماه همان سال از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

وی از سوی قوه قضاییه به همکاری با دولت‌های متخاصم، تبلیغ علیه نظام اسلامی، تبلیغ به نفع گروهک ضد انقلاب، توهین به مقدسات و راه‌اندازی و مدیریت سایت‌های «مبتذل و مستهجن» متهم شده است.

این وبلاگ‌نویس در مهرماه سال جاری و پس از دو سال بازداشت موقت، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۹ سال و شش ماه زندان، پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و فعالیت در رسانه‌ها محکوم شده است.

بر اساس حکم دادگاه انقلاب اسلامی، آقای درخشان همچنین به بازگرداندن ۳۰ هزار و ۷۵۰ یورو، دو هزار و ۹۰۰ دلار و ۲۰۰ پوند که گفته می‌شود برای فعالیت‌های خود گرفته، محکوم شده است.

وکیل این بلاگر ایرانی به حکم صادره اعتراض کرده ولی آنچنان که سایت مشرق نیوز خبر داده است دادگاه تجدیدنظر هنوز رأی صادره از سوی دادگاه بدوی را تأیید و یا رد نکرده است.

آقای درخشان که به دلیل فعالیت‌هایش در تشویق جوانان ایرانی به وبلاگ‌نویسی، به پدر وبلاگ‌نویسی ایران شهرت دارد در سال‌های گذشته مواضع متفاوتی اتخاذ کرده است.

وی تا یکسال پیش از بازگشت به ایران دیدگاهی ضد جمهوری اسلامی داشت و مقالات زیادی نیز در وبلاگ خود درباره «اوضاع نابسامان» ایران منتشر کرد.

ولی در سال ۲۰۰۵ مواضع سیاسی خود را تغییر داد و از دولت محمود احمدی‌نژاد و سیاست‌های وی در عرصه داخلی و خارجی حمایت کرد.

حسین درخشان از آقای احمدی‌‌نژاد به این دلیل حمایت کرد که به گفته او، «مقابل غرب ایستاده است و از حق هسته‌ای ایران دفاع می‌‌کند.»

وی همچنین با انتقاد از آمریکا و اسرائیل، این کشورها را متهم کرد که به دنبال تغییر رژیم در ایران هستند.

این بلاگر ایرانی به اعتبار پیشگامی در وبلاگ‌‌نویسی، در سال ۲۰۰۶ به اسرائیل رفت و در سمیناری تحت عنوان «اصلاحات، اپوزیسیون و منازعات در خاورمیانه» با موضوع «وبلاگ‌نویسی، راه واقعی مخالفت در خاورمیانه» شرکت کرد.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب بهمن ۵۷، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و یکی از اتهام‌های وارده به حسین درخشان نیز سفر او به این کشور بوده است.

این در حالی است که آقای درخشان گفته است با گذرنامه کانادایی به اسرائیل رفته بود.

حسین درخشان سومین روزنامه‌نگار دارای تابعیت کانادا است که در سال‌های اخیر در ایران بازداشت شده است.

در تیرماه سال ۱۳۸۲، زهرا کاظمی عکاس، خبرنگار ایرانی- کانادایی از سوی نیروهای امنیتی در مقابل زندان اوین بازداشت شد و پس از چند روز بر اثر ضربه «جسم سخت» به سر وی کشته شد.

سال گذشته نیز مازیار بهاری، خبرنگار نیوزویک در تهران، به اتهام شرکت در تظاهرات ضد دولتی در جریان نا آرامی‌های پس از انتخابات خردادماه ریاست جمهوری به مدت چند ماه زندانی شد.
aria-aria-nl - هلند - روتردام
این بابا اینهمه پول را از کجا اورده این همونیه یکدفعه عاشق احمدی نژاد شد رفت ایران یک حالی بهش دادن.
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

khan.dadashh - ایران - تهران
حتمااا این قدر داااااره که یک و نیم واسش چیزی نیسسسسسست
جمعه 19 آذر 1389

artosh - ایران - تهران
بیجا کرده این آقا پدر وبلاگ نویسی ایران باشه. تا زمانی که این همه وبلاگ نویس خوب و بی ریا داریم، این آقای چاپلوس-ه از هول حلیم افتاده تو دیگ، بیجا کرده چیزی باشه. امیدوارم مشکلش حل شه، اما یه همچین آدم حقیری رو نباید القابی مثل پدر وبلاگنویسی و .. بهش داد.
جمعه 19 آذر 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
حسین جان یادت است ؟ بهت گفتیم نرو ایران میگیرنت ،. گفتی نه بابا احمدی نژاد از جنس مردمه ، آزادی تمام عیاره ووووووووو حالا نوش جانت
جمعه 19 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.