سکوت قبرستانی و نظم آهنین در دانشگاه ها شکسته شده است

 
سکوت قبرستانی و نظم آهنین در دانشگاه ها شکسته شده است

در روزهای اخیر، بیانیه هایی از سوی شماری از تشکل های دانشجویی به مناسبت روز ۱۶ آذر، روز دانشجو، در شهرهای گوناگون ایران انتشار یافته است.

از جمله این تشکل ها، انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران ( مرکز)، دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت تهران و فعالین دانشجویی دانشگاه های تبریزهستند.در این بیانیه ها، با انتقاد از وضعیت جاری در ایران و سیاست های حکومت، بر زنده بودن جنبش دانشجویی ایران تاکید شده است.

سلمان سیما، فعال دانشجویی که در حال حاضر، مقیم ترکیه است، درباره این بیانیه ها به بهروز کارونی می گوید:

سلمان سیما: این نشان می دهد دانشگاه هنوز زنده است. سکوت قبرستانی را بر دانشگاه ها حاکم کردند و همچنین نظم آهنینی را با بازداشت و احضار به کمیته های انضباطی و صدور احکام سنگین قضایی و انضباطی بر دانشگاه ها حاکم کرده اند. این سکوت قبرستانی اکنون به هم خورده و اندکی متلاطم شده است و نشان می دهد دانشجو ساکت نمی شود.

با توجه به فشارهای شدید پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، به نظر می رسد فعالان دانشجویی به روش های جدیدی در فعالیت های خود روی آورده اند. ارزیابی شما چیست؟

بله ما تا حدودی شاهد عوض شدن رویکردها هستیم و بدنه دانشجویی به حرکت های هزینه پرهیز روی آورده است.

با فشارهایی که به فعالان دانشجویی در ۱۷ ماه گذشته وارد شد، جنبش دانشجویی تکثیر شده و اکنون شاهد شکل گرفتن حلقه هایی هستیم در تمام دانشگاه ها. به خصوص با ورودی های جدیدی که در سنین دبیرستان و پیش دانشگاهی با جنبش سبز مواجه شدند و با تجربه نصفه نیمه سیاسی به فضای دانشگاه پا گذاشته اند.

حرکت های دانشجویی از جمله پخش تراکت ها، فیلم گرفتن از آن، پخش نشریه های دانشجویی مانند نشریه کلمه واعتماد ملی، برگزاری تجمعات کوتاه و حرکت های ضربتی و غافلگیر کننده حرکت های جدیدی است که تفاوت هایی با فعالیت های سنتی و کلاسیک گذشته دارد و بیشتر بر حرکت های هزینه پرهیز و تاثیرگذار متمرکز شده است.

ادامه تحرک در جنبش دانشجویی چه تاثیری بر بدنه جنبش اجتماعی و سیاسی ایران خواهد داشت؟

فعالیت دردانشگاه ها قطعا بر بدنه جامعه مدنی و فضای سیاسی ایران بی تاثیر نخواهد بود. جنبش سبز و یا جنبش دموکراسی خواهی ایران با جنبش دانشجویی تفاوت دارد، البته شاید در بعضی اهداف و آرمان ها با هم همپوشانی داشته باشند اما سابقه جنبش دانشجویی به قبل از انقلاب بر می گردد و از بدو تاسیس دانشگاه در ایران سابقه داشته، ولی جنبش سبز مردم نوپا است و تنها ۱۷ ماه سابقه دارد. جنبش دانشجویی بلاخره کج دار و مریز ادامه داشته و قطعا بی تاثیر نبوده است.
میرحسین موسوی درپیام خود می گوید سه میلیون دانشجو همراه جنبش سبز است. این سه میلیون دانشجو به خانه می روند و با اعضای خانواده و بستگان و هم محله ای ها در تماس هستند و این مسئله بی تاثیر نخواهد بود. همواره دیده ایم تا زمانی که دانشگاه زنده بوده جامعه هم تکان خورده است.
در فراخوان هایی که درارتباط با روز دانشجو منتشر شده، تاکید شده است مراسم این روز برگزار خواهد شد.

پیش بینی شما درمورد فعالیت تشکل ها و فعالان دانشجویی در روز ۱۶ آذر امسال چیست؟

خوشبختانه روز ۱۶ آذر و ماه آذر دانشجویان هستند که در موضع کنش قرار دارند و حلقه استبداد و بدنه سرکوب در موضع واکنش. با توجه به فضای استثنایی که امسال حاکم است از یک طرف تشدید سرکوب را داریم و از طرف دیگر ظهور حلقه های جدید و کم تجربه.

این سکوت قبرستانی و نظم آهنین شکسته شده و در دانشگاه هایی که دوربین ها، حراست، نیروی انتظامات، حتی نیروهای لباس شخصی و بسیج حضور دارند، دانشجویان نشریات خود وعکس دانشجویان دربند را پخش می کنند و از این طریق اطلاع رسانی می کنند. این فعالیت ها کنش است و توانسته نظم موجود را برهم زند.

Shomali - ایران - لاهیجان
به امیدپیروزی ونابودی رژیم غاصب اسلامی
دوشنبه 15 آذر 1389

bavaffa - اذربیجان - باکو
دانشجو فرد حدود 20 تا 25 ساله میخواد سیاست کشور را بدست بگیرد اونهم بیگانگان سناریو بنویسند و اینها عامل انجام سناریو درست مثل 58 که با شاهنشاه کردند اخوندا پشت پرده یکی هستند خیلی احمقانست ریس جنبش همین اخوندا هستند . پشت پرده اخوندا غربی ها .
دوشنبه 15 آذر 1389

farhad352 - ایران - تهران
. اگر مردم ایران روزها را با سکوت میگذرانند این بدان معنی نیست که آنها با احمدی نژاد و سیدعلی کنار آمده و حکومت ننگین تازی ها را پذیرفته اند. این حالت گذرا برای رسیدن روز موعود است و خویشتن داری مردم از تظاهرات و ابراز انزجار از این غارتگران و دزدان معنی سازش نمیدهد. همچنانکه هیچ انسان عاقل با حیوانی درنده بی محبا خود را به کام مرگ نمی فرستد و با تهیه ابزار مناسب اورا مهار نموده ودر مسیر نیاز خود بکار میگیرد و با افسار مناسب اورا برای سواری مهیا میسازد. مرگ بر تمامی وقیحان شرور و متجاوز حاکم بر ایران و خودفروشان مزدور آنها
دوشنبه 15 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
ای بابا.این بنده خداها تنهایی چیکار کنن.نمیتونن که سنگ مردمرا به سینه بزنن.اکثرشونم که شهرستانین و اخراج از دانشگاه اخر دنیاست براشون.با این شرایط افرین به غیرتشون که تنهایی ایستاده اند واز حقوقشون دفاع میکنن.یک دست که صدا ندارد.ماها اشکالمون اینه که منتظر معجزه ایم تا یکی بیاد و حقمونو بگیره.درود بر شجاعت وغیرت همه فعالان دانشجویی..اونهم درکشوری که انتهای ازادی بیان است!!!!!!!
دوشنبه 15 آذر 1389

TAAT - ایران - اردبیل
شعله های عشق به آزاداندیشی،نباید حتی ثانیه ای به سردی گراید.این همان آتشی است که شعله های آن پرچم آزادی ،برابری و برادری را بر فراز زندان باستیل برافراشت و مردم ایران را زیر پرچم کاوۀ آهنگر گردآورد.گاندی،این انسان نحیف و لاغر اندام را رهبر قلبها کرد تا کمر ظالم را بشکند و عزت نفسی را که از پوشیدن لُنگ پارچه ای با نخ نخ ریسی بدست می آید ، با ارزش تر از پوشیدن لباس حریر و الوان انگلیسی جلوه دهد. این همان شعله ایست که مارتین لوترکینگ سیاه چرده آمریکائی آن را در درونش شعله ور نگهداشت تا سالها بعد شاهد رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا باشیم. در ایرانِ ما هم جوانان ،باید لحظه ای این آتش مقدس را سرد نکنند تا فردا...
دوشنبه 15 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
جای تاسف و تفکره, که دانشگاه را با قبرستان و با نظم سیمانی ان در قبرستان مقایسه کرد !?
دوشنبه 15 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
ای دلاوران سرافراز , سربلند , پیروز و موفق باشید .
دوشنبه 15 آذر 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
درود به دانشجویان شجاع ایران .عزیزان من هر تغیری درکشور بربر زده ابتدا وظیفه شماست .زنده باددمکراسی ومرگ بر ادمخواران بربر اسلامی. فکر میکنم موقعش باشه که جنبش سکولاریسم درایران را بیشتر فریاد بزنیم ودین راازسیاست جدا کرده وجلوی خونریزی هر چه بیشتر راگرفته وازدخالت استعمار غرب درتقسیم کشورمان جلوگیری کنیم وبه همه دول خارجی بگوئیم مسائل ایران به ایرانیان مربوط است.
دوشنبه 15 آذر 1389

طاطا - ایران - تهران
عجب جمله وحشتناکی : سکوت قبرستانی و نظم آهنین در دانشگاه.
دوشنبه 15 آذر 1389

antirahbar - ایران - تهران
مرگ بر خامنه ای جلاد. ما بی شماریم !!!!!!!. روز دانشجو بر همه آزادی خواهان مبارک !
دوشنبه 15 آذر 1389

hafeze shirazi - ایران - تهران
موفق باشین دانشجویان عزیز و وطن دوست و غیرتمند ایرانی
دوشنبه 15 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
درود بر فرزندان مبارز و گرامی این سرزمین که همیشه در طول تاریخ پرچمدار و الگویی برای دیگر همسایگان بوده. هیچگاه سرسپردۀ ضحاکها نبودند و هیچگاه تسلیم نشدند تا به مقصود رسیدند. ما انقلاب کردیم و بخاطر ندانم کاری یکعده امل و بیسواد و دگم و پیرو سنت عرب, این انقلاب از مسیر خود منحرف شد اما این جوانان مواظب باشند که جز در دموکراسی در هیچ مکتبی آزادی بنوع واقعی وجود ندارد. سکولاریسم می بایست 30سال پیش اتفاق می افتاد. دموکراسی باید 30سال پیش می آمد , اما افسوس تعداد روشنفکرها قلیل بود و تعداد خیانتکارها بسیار زیاد و مردم عامی فریبخور و نون رو بنرخ روز خور فراوان.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.