اگر ایران اتمی شود، مصر هم به سوی بمب اتم خواهد رفت


اگر ایران اتمی شود، مصر هم به سوی بمب اتم خواهد رفت

حسنی مبارک (راست) رییس جمهوری مصر در دیدار با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا

بخشی از اسناد تازه فاش شده ویکی لیکس در مورد مصر، روایتگر واکنش قاهره به مسئله اتمی ایران است و مصر تهدید کرده در صورت اتمی شدن ایران، این کشور هم به سمت بمب اتم و دستیابی به آن، خواهد رفت.

خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی از اسناد فاش شده ویکی لیکس، گزارش داد حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر در سال ۲۰۰۸، دو سال پیش و در دیدار با هیاتی از کنگره آمریکا، گفته که منطقه (خاورمیانه) از فعالیت های اتمی ایران «به شدت هراسان و نگران» است.

طبق سند فاش شده مکاتبات دیپلماتیک وزارت خارجه، آقای مبارک در حاشیه اجلاس اقتصاد جهانی در شرم الشیخ گفته است: «اگر ایران به بمب اتمی دست یابد، مصر هم مجبور است همین راه را طی کند.» 

اسناد یاد شده حاکی است که عمر سلیمان، رییس سازمان اطلاعات و امنیت مصر هم در همین جلسه، نسبت به هرگونه اقدام نظامی علیه ایران هشدار داده و گفته این کار، «نه تنها جلوی فعالیت های اتمی ایران را نمی گیرد و آن را زیرزمینی می کند، که مردم ایران را علیه آمریکا متحد خواهد کرد.» وی به جای اقدام نظامی، تحریم های شدید نظامی را توصیه کرده است.

بر اساس این اسناد، یک سال بعد آقای سلیمان در دیداری با آدمیرال مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، کماکان بر این که ایران بزرگترین خطر منطقه (خاورمیانه) است، تاکید کرده و نظرش عوض نشده است.

رییس سازمان اطلاعات و امنیت مصر در سندی که تاریخ آوریل سال ۲۰۰۹ را دارد، گفته است: «ایران در مصر فعالیت های گسترده ای دارد و سعی دارد بدوی های صحرای سینا را تربیت کرده و آموزش (نظامی) داده و همچنین پول و سلاح به باریکه غزه قاچاق کند.» وی البته گفته که مصر در این زمینه ها توانسته با موفقیت فعالیت های ایران را بی اثر کند.

وی که عالی ترین مقام امنیتی است و همکاری های امنیتی مصر با آمریکا و اسرائیل را در دستور کار دارد، افزوده که مصر هم در مقابل به اقدامات متقابل دست زده تا نفوذ ایران را کمتر کند و به آموزش و تربیت (نظامی) افراد در عراق و سوریه، اشاره کرده است.

مصر و جمهوری اسلامی ایران بیش از ۳۰ سال است که روابط دیپلماتیک ندارند ولی به نوعی بر سر نفوذ و قدرت در منطقه، با هم رقابت دارند. در تهران، خیابانی به نام خالد اسلامبولی نامگذاری شده است. فردی که انور سادات، رییس جمهوری مصر را ترور کرد.

آقای سلیمان به نمایندگان آمریکا گفته است: «اگر برای جمع کردن بساط ایران در خاورمیانه نیاز به کمک دارید، ما حاضر به همکاری هستیم چرا که بار بزرگی از روی دوش ما برداشته می شود.»

احمد ابوالغیط،‌ وزیر خارجه مصر هم
به تازگی از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود در امور داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس دخالت نکند و به دخالت‌های خود در عراق و لبنان نیز پایان دهد.

وزیر خارجه مصر،‌ در گفت و گویی با روزنامه قطری الشرق گفته بود: «نباید به ایران اجازه داد در امور داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس دخالت کند.»

در اواسط شهریور ماه سال جاری نیز حسنی مبارک، رییس جمهور مصر، در سخنانی بدون نام بردن از ایران، از «خطرهای تازه‌ای»، که به گفته وی ثبات در منطقه خلیج فارس را تهدید می‌کند،‌ ابراز نگرانی کرده بود.

برخی از کشورهای سنی منطقه از جمله مصر و عربستان سعودی نسبت به حمایت ایران از گروه‌های شیعه مانند حزب‌الله لبنان و نیز گروه اسلام‌گرای حماس در مناطق فلسطینی و گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در این مناطق نگران هستند.

همچنین یکی دیگر از نگرانی‌های کشورهای عربی منطقه برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی و تنش میان تهران و غرب بر سر این برنامه است که به ویژه در سال گذشته بالا گرفته است.

کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا،‌ جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود به دنبال دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای است. ایران می گوید برنامه اتمی را برای تولید برق دنبال می کند.
afshin7174 - ایران - تهران
ایران در هر صورت باید نقش کلیدی در منطقه داشته باشه وگرنه یکی مثل صدام باز ظهور میکنه و یاد جنگ قادسیه میافته. اگر بن لادن و امثال اون کنترل نشن کشور در خطر هست. تنها کشوری که در منطقه دارای استراتژی هست و میتونه ایده بده ایرانه و اعراب نمیتونن بمب اتمی بسازن چون ایران نمیخواد.
جمعه 12 آذر 1389

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
چه بدبخت و بیچاره است این حسنی مبارک !! اسراییل هسته ایی در همسایگی اش قرار دارد و ککش نمی گزد . معلوم نیست که چرا از ایران هسته ایی نگران است !!!!!!
جمعه 12 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
عمراً اسرائیل بگذاره مصر به بمب اتم برسه، سریعاً مثل عراق تاسیسات آنها را نابود میکند.
جمعه 12 آذر 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
قیافه شو ... این عربهای نفهم همیشه از عجم تقلید می کردند حالا که دستش در ویکی لیکس رو شد گستاخ تر شده حالا اگه امریکا هم رضایت بده این عربها راضی نمیشن هرچند کویت از ایران بد نگفته بود در هر حال دست امریکا رو باید پیش این خوک صفتان گرسنه تازه به دوران رسیده بوسید . من نمی دونم این چرا نمی میره همه هم دوره ای هاش تا حالا هفت تا کفن پوسوندند
جمعه 12 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
تو برو شکم گرسنه هاو گداهای کشورت رو سیر کن بمب اتم پیشکش. ضمنا مگر تو همسایه ایران هستی اینقدر داری جلز و ولز میکنی?!
جمعه 12 آذر 1389

daniall - فرانسه - نانت
مصر همیشه ارزوش این بوده که اعراب رو رهبری کنه.پان عربیسم رو پایه گذاری کرد و اسم خلیج رو عربی کرد فقط برای تحریک اعراب ولی بعد از محاصره ی غزه شدیدا جایگاهش رو از دست داد و به نظر من مخالفت مصر با سیاستهای ایران فقط برای جلب حمایت اعراب هستش نه چیز دیگه البته نباید از حکومت ناراحت و سادیسمی ایران گذشت که رفاه رو از مردم خودش و کشورهای اطراف گرفته و اینها حق دارن نگران اخوندها باشن.
جمعه 12 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
این کینه 2500 ساله است, که به قولی میگه: میدونم کجات میسوزه! مصر در تاریخ اگر قدرتمند هم بوده, ولی همیشه در جدول رده بندی زیر ما بوده. ابیته
جمعه 12 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
حالا که اینجوریه, کجا میفروشن ما هم میخوایم یه چندتا.
شنبه 13 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
شما جیب ما رو نزن بمب هسته ای پیشکش خاک بر سر عربهای بی غیرت
شنبه 13 آذر 1389

Afshin London - انگلستان - لندن
afshin7174 - ایران - تهران- ایران بله ولی نه جمهوری اسهالی که دست هیتلر را از پشت بستند. اینها ابایی از جنگ ندارند هیچی، با جنگ قویتر هم میشوند. بقول اون کفتار آدمخوار (چون این سایت تازگیها القاب شایسته رهبران جمهوری اسهالی را سانسور میکنه عرض کنم که منظورم خمینه): اسلام با جنگ زنده است
شنبه 13 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.