درز پیامهای دیپلماتیک آمریکا و نگرانیهای منطقه ای از ایران + ویدیو


درز پیامهای دیپلماتیک آمریکا و نگرانیهای منطقه ای از ایران

بی بی سی : بر اساس مدارک محرمانه ای که ویکی لیکس منتشر کرده، رهبران کشورهایی همچون اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، بحرین و امارات متحده عربی، برنامه اتمی ایران را تهدیدی علیه موجودیت خود دانسته و خواهان حمله آمریکا بوده اند.

این اسناد که در روزنامه های نیویورک تایمز و گاردین منتشر شده حاکی از آن است که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به طور محرمانه آمریکا را به بمباران تاسیسات اتمی ایران تشویق کرده و گفته است: "سر ما این ما را قطع کنید."

بر اساس این مدارک ملک عبدالله در جریان یک ملاقات خصوصی با منوچهر متکی، ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای عربی کرده و گفته است: "ما را از شر خود خلاص کنید."

وی به وزیر خارجه ایران گفته است: "شما فارسها حق دخالت در امور داخلی اعراب را ندارید."

مدارک منتشر شده حاکی از آن است که ملک عبدالله در گفتگو با مقام های کاخ سفید ایران را متهم به ایجاد مشکل و بی ثباتی در منطقه کرده و افزوده است: "خدا ما را از شر آنها برهاند."

اما از طرف دیگر سلطان قابوس، رهبر عمان، به دریاسالار ویلیام فالون فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ گفت که ایران قدرت مهمی در منطقه است و باید با آن کنار آمد.

بر اساس مدارک ویکی لیکس، رهبران امارات متحده عربی در ملاقات با مقام های آمریکا تهدید تهران را "۴۶ ثانیه" توصیف کرده اند که فاصله زمانی یک موشک بالستیک از ایران به این کشور است.

شیخ محمد زائد آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، ایران را "تهدیدی علیه موجودیت" کشورش دانسته است.

مطابق مدارک منتشر شده توسط ویکی لیکس، وی به مقام های آمریکایی گفته است اگر حمله هوایی نتواند تاسیسات اتمی ایران را نابود کند، واشنگتن باید آماده اعزام نیروی زمینی باشد.

یکی دیگر از پیام های محرمانه وزارت خارجه آمریکا حاوی گزارش ملاقات فوریه گذشته رابرت گیتس وزیر دفاع این کشور با فرانکو فراتینی وزیر خارجه ایتالیا در رم است که در آن به کشورهای اروپایی هشدار داده شده اگر جلوی برنامه اتمی ایران گرفته نشود ممکن است اسرائیل به ایران حمله کند.

ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در ژوئن ۲۰۰۹ به نمایندگان کنگره آمریکا گفت که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها بین ۶ تا ۱۸ ماه وقت باقی مانده است.

مدارک افشا شده توسط ویکی لیکس نشان می دهد اسرائیل ۲۰۱۰ را سالی حیاتی برای مقابله با برنامه های اتمی ایران دانسته است.

این پیام ها همچنین نشان می دهد آمریکا و اسرائیلی تحلیل های متفاوتی از ایران دارند: اسرائیل همواره بر بدترین سناریوهای ممکن تکیه دارد، اما آمریکا برآورد محتاطانه تری ارائه می کند.

بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرده بود.

بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست؟

ویکی لیکس از چند روز پیش گفته بود که قصد دارد بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه که بیشتر آنها پیام های دیپلماتیک سفارتخانه های آمریکا در کشورهای دیگر هستند را افشا کند.

cyrus0007 - استرالیا - بریزبن
به به حالا همه به جون هم میافتن. این امریکا بد مارمولکی هست. بیخود نیست ایران هی دشمن دشمن میکنه. مثه اینکه قضیه جدی بوده
دوشنبه 8 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
بعد خائنان وطنفروش بگن ما نیازی به"سلاح"هسته ای نداریم یا چرا با دادن بوجه به حزب الله والمهدی برای خودمون سپر دفاعی میسازیم.
دوشنبه 8 آذر 1389

a.ahooraei - آلمان - کلن
خدا میدونه آمریکا چه نقشه ای دارد. اینها شروع یه بازی و افکار عمومی رو سنجیدن که با ایران و آخوند ها چه برخوردی بکنه. مثل زمان صدام حسین. اما آمریکا اینجور پایه ملا ها رو سفت تر میکنه و مملکت رو داغون. اینها ککشون هم نمیگزه که چه بر سر ملت و این کشور بیاد اما در نهایت آمریکا می بازه و این آشقالها قویتر میشن. ملت رو بکشتن میدن و تمومه منطقه رو بخاک و خون میکشن.
دوشنبه 8 آذر 1389

fagsh - کانادا - تورونتو
این سران عربها عجب مارمولکهایی هستندا!!!ولی عمان از اول روابط خوبی با ایرانیها دارد.سیاست دفاعی به نفع ایران است.کافی است کمی وا بدهیم تا این عربها با کمک اربابهایشان یک جنگ دیگر راه بیندازند.بعد از انقلاب هم تا احساس کردند وضعیت ایران آشفته است و ارتش ضعیف شده است دیدید که چه جنگ 8 ساله ای راه انداختند.باید از عربستان بخاطر چک سفید امضائی که به صدام بابت حمایت از جنگ علیه ایران داد غرامت کامل بگیریم.این اعراب اشرافی از 1400 سال قبل بابت دردسر و عذاب ایران بوده اند حال آنکه ملت عرب مشکلی با ملت ایران ندارد و آزادگان عرب همواره طرفدار حق و حقیقت بوده اند.
دوشنبه 8 آذر 1389

youtopia - کانادا - کانادا
جنگ غیر اینکه حکومت اخوندیرو قوی کنه هیچ فایده نداره.
دوشنبه 8 آذر 1389

kaveh123 - کانادا - تورونتو
سلاح اتمی داشتن خیلی خوبه ولی نه در دستان این رزیم وطن فروش, وطن فروش شما اسلامیستهاید. شماید که ضد ملی گرای هستید . درضمن مسئولیت هر جنگی که میهن ما را نابود کند شما اسلامیستها اید. برای شما میهن مهم نیست درد شماگسترش اسلام است. خدا بزرگه خدا بزرگه مرگ بر حزب الله.
دوشنبه 8 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
از سر نعمت Wikileaks, میتوانیم یک کمی از سیاست بفهمیم که بازار سیاست واقعی تفاوت زیادی با سیاست ظاهری که از ماچ و بوسه سیاستمداران تشکیل شده دارد ! به امید روزیکه افراد مومن و معترض در سیستم شپشی ایران هم , مدارک مهمی را در اختیار Wikileaks قرار بدهند !
دوشنبه 8 آذر 1389

ali bidin - ایران - تهران
تیغ در دست زنگی مست البته خطر ناک است بخصوص برای اطرافیان. این بسیار طبیعی است که همسایه ها با دیدن وحشیگریهای این پاسدارا در برابر زن و بچه مردم حساب کار دستشون بیاد که اگه اینا بمب اتم داشته باشن تو نابودی کشورهای دیگه لحظه ای درنگ نمی کنند. تنها خدا نجاتمون بده، احمق ترین فاشیستها شدن نماینده این مملکت!
دوشنبه 8 آذر 1389

mori021 - دانمارک - ارهوس
هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیره اینا همه بازی سیاست دنیا دسته چند تا ادم کله گنده و پول داره پشته پرده است که تا 50 سال اینده رو هم برنامه ریزی کردن حتی به مخیلمون هم نمیگنجه.
دوشنبه 8 آذر 1389

afshin7174 - ایران - تهران
دوستان آمریکا پرست دیدید؟ ما دشمن داریم هم فرهنگی هم نظامی. درود بر شرف جمهوری اسلامی که چشم و گوش بسته نبوده و نیست.
دوشنبه 8 آذر 1389

siya48 - آلمان - کلن
وی به وزیر خارجه ایران گفته است: "شما فارسها حق دخالت در امور داخلی اعراب را ندارید."......پس از این به بعد اجازه بدید ما ترک‌ها تو امور داخلی‌ تون دخالت کنیم.....اجازه هست؟؟؟؟؟
دوشنبه 8 آذر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
afshin7174 - ایران - تهران:امریکا و هر کشور دیگری بدنبال منافع خودشان هستند. جمهوری اسلامی اگر شرف داشت که جوانان معترض در انتخابات را شکنجه وکشتار نمیکرد.این حکومت نه شرف, نه دین,نه وجدان انسانی داره.گرد و خاک الکی نکن!
دوشنبه 8 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
دوزای بعضیها خیلی دیر میافتد .امریکا وقتی به عراق و افغانستان حمله کرد وزندان گونتنما وانواع شکنجه ها را در انجا واوقریب راه انداخت خیلی از کشورها باید میفهمیدند چه لاشخوریه امریکا ولی هچنان با ا نها راه میدهند.دم ایران گرم زد تو خال و دنیا را اگاه کرد.
دوشنبه 8 آذر 1389

saeed1 - کانادا - تورونتو
siya48 - آلمان - کلن . دوست عزیز خیلی خوب گفتی. اتفاقا اقای خامنه ای هم ترک است!
دوشنبه 8 آذر 1389

اتحاد سبز - ترکیه - کایسری
اتحاد سبز : در هر صورت یه روز به هر بهانه ای شده دنیا جلو تند روی های حکومت پلید اخوندی را خواهد گرفت . حکومتی که به جوانان کشور خودش رحم نمیکند !! مطمئنا روزی اگر بتواند دنیا را به اتش میکشد . ارزو دارم روزی این حکومت به هر طریق ممکن سقوط کند .
دوشنبه 8 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ساده انگاری بسیاری است اگر بیندیشیم این اسناد برای بهم زدن روابط منطقه ساخته شده اند!!! سوای کارهایی که ج.ا میکند، خاندان سعودی وهابی نقش بسیار بزرگی در به آشوب کشاندن خاورمیانه و آسیا و اروپا دارند. پشتیبانی مالی و سیاسی از القاعده، گسترش اسلام افراطی وهابی در سراسر دنیا، فرستادن دیوانگان تروریست اسلامی برای حمله به هدفهای گوناگون، همکاری با اسراییل برای تحریک غرب به تازش به افغانستان و عراق، آشوب در عراق، یمن و سومالی وووووو از کارهای خلاف قانون،اخلاق و شرق انسانی این خاندان آدمکش است. دولتهای عربی خلیج فارس و عربستان با سازمانهای آگاهی و جاسوسی اسراییل همکاری دارند.
دوشنبه 8 آذر 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
MIRZADEHASHGHI / دوست عزیز من را جزوه اون (ما ) حساب نکنید ! سپر دفاعی در لبنان !!؟ شما حتما اینجا رو شوخی میفرماید عزیز که فیقلاادون ما خائنین بسوزد .اینطور نیست ؟ سلاح هسته ای را که شما هنوز ثبتش نکردید اینطوری دارند چماق ها را برا ایران روغن میزنند اگه داشته باشید که ایرانی نمیگذارند بماند که بشود با یک پاسپورت رفت آنجا و حس ناسیونالیستی خودمان را ارضاء کنیم !اونوقت باید پاسپورت کشور هایی مثل خوزستان و بلوچستان ،فارس و کردستان و آذربایجان رو جدا گانه گرفت!! یعنی شما اینقدر خواهان جنگ و برتری فرضی هستید که اگه بمب اتمتان نشود یابویتان آب نمیخورد !؟اگه این ریس جمهور ۴ لولت و این حکومت تقلبی و فاسد حرمت ملت ایران و جهان را نگاه دارد هیچ احتیاجی به سلاح هسته ای در ایران نیست!حالا کاربر هایی مثل شما و من بیایم دلمان را به طناب کشی خوش کنیم!من خوش حالم که خانواده شما و بچه های شما آینده ای و دست کم حال خوبی دارند اما این نشد که ما از ملت ایران تو گاوبازی خودمان هزینه کنیم ،چونکه ازسیاست آلمانی ها و غربی ها بدمان میاید.
سه‌شنبه 9 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
به دین خان.البته بماند که بن لادن توو لابروتورهای سیا اختراع شد.نیروهای تندروش در خدمت اهداف امریکا زمان جنگ افغانستان وروسیه بودن.خاندان بن لادن به سر دستگی سالم بن لادن(بزرگ خاندان)مقیم امریکا واز سهامداران بزرگ وعمده ایالات متحده هستن.بماند که امریکا وپاکستان وامارات اولین کشورهائی بودن که دولت دیوانگان تروریست اسلامی(طالبان)رو به رسمیت شناختن.شما واقعا فکر کردید همه ال باندی واتابکی هستن?
سه‌شنبه 9 آذر 1389

amir-0631 - ایران - اصفهان
ایرانیان انگلستان - درج درسته نه درز - درز مال چیز دیگه ای هستش .
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.