متلک های جنجال آفرین گزارشگران سیما

 
متلک های جنجال آفرین گزارشگران سیما

در ماه های اخیر، حملات برخی مربیان، بازیکنان و مریبان به برخی گزارش گران صدا و سیما که در حین بازی، انتقاداتی را به طنز از اعضای باشگاه به عمل می آورند شدت گرفته است و حتی برخی خبر از نامه فتح الله زاده مدیر عامل استقلال به رییس سازمان صدا و سیما، درباره عادل فردوسی پور و اشاره های او به نقاط ضعف استقلال و بازیکنانش خبر دادند.

هفته نامه «تماشاگر» گروه مجلات همشهری در شماره 32 خود در بخش «وقت اضافه» به این مساله پرداخته است.

در ابتدای این گزارش آمده است.

طی هفته‌های اخیر، تنش‌های فراوانی بین اهالی فوتبال و گزارشگران تلویزیون وجود داشته است. درواقع رویکرد پرداختن به حواشی که از سال‌ها قبل در دستورکار گزارشگران فوتبال در سیما قرار گرفته، این هفته‌ها به اوج خودش رسیده و باعث شده تا کدورت‌هایی به وجود بیاید و در پاره‌ای از مواقع، حتی کار به بیانیه‌نویسی و ارسال نامه محرمانه بکشد. فارغ از ظرفیت پایین بسیاری از فوتبالی‌ها که تحمل نقد و نیش و کنایه را ندارند، باید به رویه غلط بسیاری از گزارشگران هم اشاره کرد که تحت هر شرایطی خودشان را موظف می‌دانند با انداختن متلک‌های جور واجور، «بامزه‌بازی»‌ دربیاورند. به همین بهانه، شاید نگاهی به حاشیه‌ای‌ترین اشاره‌های برخی از گزاشگران صدا و سیما طی سال‌های اخیر، خالی از لطف نباشد؛ مواردی که گاه به شکل‌گیری یک‌دردسر بزرگ هم انجامیده است.

متن این گزارش را بخوانید. «تماشاگر» در هر شماره، تازه ترین اخبار ورزش ایران و جهان را به همراه گفتگوها و یادداشت های خواندنی ورزشی برای علاقه مندان منتشر می کند. آن را از روزنامه فروشی ها بخواهید.

عادل فردوسی‌پور؛ سردسته بامزه‌ها!
شاید بشود عادل فردوسی‌پور را بنیانگذار اشاره‌های متفاوت در گزارش‌های تلویزیونی فوتبال قلمداد کرد. گزارشگر جوان سیما که اولین بار با ارائه انبوهی از اطلاعات مختلف به بینندگان بازی‌ها، صاحب یک‌هویت مستقل شد، بعدها تصمیم گرفت بامزه‌بازی را هم در دستورکار خودش قرار بدهد؛ آنچه گاهی به ماندگار شدن گزارش‌هایش انجامیده و البته گاهی هم لج مخاطبانش را درآورده است. عادل فردوسی‌پور البته به لطف همین گزارش‌ها و حضور پررنگش در برنامه نود، رکورددار تحمل بیانیه‌های جورواجور هم هست؛ از سپاهانی گرفته که از او خواستند به جای مگس بودن، زنبور باشد و روی شیرینی‌ها بنشیند(!) تا علی فتح‌ا..‌.زاده که گفته می‌شود طی یک‌نامه محرمانه به صدا و سیما، خواهان کنترل شدن این مجری-‌گزارشگر جوان شده است. اگرچه در اغلب موارد، حق با عادل است، اما نمی‌توان کتمان کرد که او نیز گاهی واقعا شورش را درمی‌آورد! بخشی از متلک‌های حاشیه‌ساز عادل در این سال‌ها از این قرار بوده است:

«بازی دارد سرد و کسل‌کننده دنبال می‌شود. حداقل آرش برهانی هم در زمین نیست که کمی به جذابیت‌های کار اضافه کند!» در حاشیه بازی استقلال-‌راه‌آهن و با اشاره به توپ خراب کردن‌های آرش که کاملا باب طبع عادل است.

«طی هفته‌های اخیر این ذهنیت به وجود آمده که استقلال با کمک‌داوران به پیروزی می‌رسد.» در همان بازی که به اعتراض گسترده هواداران استقلال و شعارهای آنان از روی سکوها انجامید.

«سپاهان خوب و قابل‌توجه بازی نکرده، البته اگر قابل‌توجه منجر به صدور بیانیه نشود!» درحاشیه پخش قسمت‌هایی از باز سپاهان در برنامه نود و با اشاره به بیانیه سپاهانی‌ها علیه او.

«البته دونگا مدعی نیست که کره‌شمالی رو مثل کف دستش می‌شناسد.» اشاره به ادعای افشین قطبی در حین گزارش بازی برزیل و کره‌شمالی.

«با این بازی خوبی که با‌دامکی انجام می‌دهد، شاید دیگر نیازی به تماس از طرف سازمان نباشد.» اشاره به خروج بادامکی از فهرست پرسپولیسی‌ها در داربی با تماس از سوی سازمان تربیت‌بدنی، در حین گزارش بازی پرسپولیس و مس در لیگ نهم.

«مسلما این توپ گل می‌شد، اگر دایی 5سال جوان‌تر بود.» یکی از ده‌ها متلک فردوسی‌پور به دایی در جام‌جهانی 2006، این‌بار در حین گزارش بازی ایران و آنگولا.

«حالا بایرنی‌ها کاملا بهت‌زده شده‌اند. هیچ‌وقت در طول عمرشان با چنین پدیده‌ای مواجه نشده بودند.» در طول گزارش بازی دوستانه پرسپولیس و بایرن‌مونیخ، با اشاره به اوت‌دستی بلند علی علیزاده.

«اسپانیایی‌ها تصمیم گرفتند در صورت قهرمانی در جام‌جهانی، کشور را یک‌روز تعطیل کنند. احتمالا آن‌ها نمی‌دانند که تعطیل کردن کشور، این‌قدرها کار سختی نیست!» با اشاره طعنه‌‌آمیز به تعطیلات نابهنگام 2روزه کشور در تیرماه‌88، در طول گزارش‌ بازی اسپانیا و هلند.

«این جیمی کار‌اگر انگار اصلا ناف نداره!» اشاره به فیزیک جسمانی مدافع تیم‌ملی انگلستان در جام‌جهانی که با اعتراض‌های فراوانی مواجه شد.

«خداحافظ آقای بد‌لباس.» پایانی بر سریال اشاره‌های عادل به پوشش دونگا، در انتهای مسابقه هلند و برزیل.

مزدک میرزایی؛ می‌خواهم بامزه باشم!
در شرایطی که جریان نسبتا طبیعی متلک انداختن‌های عادل فردوسی‌پور هم گاهی مخاطب را آزار می‌دهد، می‌توانید وضعیت گزارشگری را حدس بزنید که تازه می‌خواهد بهترین مقلد عادل باشد! مزدک میرزایی، دیگر گوینده جوان و پراستعداد سیما که تا چندسال پیش گزارش‌های اوج‌گرفته‌اش مورد اقبال عوام و خواص بود، مدتی است که خودش را مکلف کرده تحت هر شرایطی بامزه‌بازی در‌بیاورد و راه سلف مشهورش را پی‌بگیرد؛ گرچه در این مسیر نسبتا ناموفق بوده است. گزارش‌های او اخیرا بحث‌ها و اعتراض‌های فراوانی را به دنبال داشته است و به همین بهانه، شاید مرور برخی از حاشیه‌روی‌های او هم در نوع خودش جالب‌توجه باشد:

«معلوم نیست پرویز مظلومی بین دو‌نیمه چه چیزی به بازیکنانش گفته که استقلالی‌ها این‌طور وارفته‌اند.» کنایه‌ای جنجالی به سرمربی استقلال در طول گزارش داربی‌69.

«باید ببینیم این‌بار هم شوت میداوودی راهی پیست دو‌ومیدانی خواهد شد یا نه؟» در همان بازی و متلکی که حسابی لج میلاد را در‌آورد. میداوودی در پایان این بازی مدعی شد میرزایی پرسپولیسی ‌است.

«حالا مایلی‌کهن به سمت علی دایی می‌رود. معلوم نیست اگر سایپا به پرسپولیس می‌باخت، باز‌هم مایلی‌کهن همین کار را می‌کرد یا نه؟» میرزایی هرگز فکر نمی‌کرد این کنایه ساده در پایان بازی پرسپولیس-‌سایپا در لیگ نهم، باعث شود مایلی‌کهن یک‌سال تمام علیه او مصاحبه کند، اما این اتفاق افتاد.

«باید ببینیم آرش برهانی می‌تونه این توپ رو هم گل نکنه یا نه؟» طعنه‌ای رایج در گزارش‌های میرزایی، هنگام صاحب موقعیت شدن برهانی در مسابقات استقلال.

«ظاهرا ایمان مبعلی کلا فوتبال یادش رفته.» در حاشیه یکی از بازی‌های استقلال. این کنایه آن‌قدر حاشیه‌ساز شد که مزدک بعدها مجبور شد بگوید: «‌حالا انگار فوتبال یاد مبعلی آمده»!

«انگار اون‌جا بین درودگر و نیمکت‌نشینان استیل‌آذین، درگیری به وجود آمده.» در حاشیه گزارش بازی پرسپولیس و استیل‌آذین که به شکایت سرپرست استیل از وی هم منجر شد.


خیابانی؛ بی‌مزه، اما دردسرساز!
جواد خیابانی علاقه چندانی به بامزه‌بازی در طول گزارش‌هایش ندارد، اما در عوض سعی می‌کند با دامن زدن کاذب به هیجان بازی، روی کمبود اطلاعات و گاف‌هایش سرپوش بگذارد. احتمالا به همین دلیل هم هست که آقاجواد در طول گزارش‌های خارجی و حتی داخلی‌اش، معمولا یک لیونل مسی می‌سازد و یک‌نفر را با این ستاره آرژانتینی مقایسه می‌کند! با همه این‌ها اما خیابانی هم تا به‌حال به دلیل حاشیه‌پردازی در برخی از گزارش‌هایش جنجال‌آفرین ظاهر شده و دردسرهای زیادی را به‌وجود آورده است:

«به نظر من هر بازیکنی بد بازی کند، حتما باید تعویض بشه، حتی اگر کاپیتان تیم‌ملی باشد.» کنایه تاریخی جواد خیابانی به فیکس بازی کردن علی دایی در تیم‌ملی در حین گزارش بازی دوستانه ایران و بلاروس که اولین موج علیه «‌دایی‌بازیکن» را در محافل رسانه‌ای فوتبال ایران به وجود آورد.

«هشت، هفت، شش، پنج و ...» شمارش معکوس عجیب و بحث‌برانگیز جواد خیابانی در انتهای بازی فینال غرب آسیا بین ایران و کویت که طی آن این گزارشگر حملات عجیبی به قطبی داشت. با شکست ایران در این بازی، موقعیت قطبی به خطر افتاد.

«پرسپولیس اگه نتونه شاهین رو ببره، دیگه کی رو می‌خواد ببره؟» کنایه جنجال‌‌ساز جواد خیابانی به ناتوانی پرسپولیس در پیروزی بر شاهین قعر‌جدولی در لیگ نهم. این گزارش که بعدها با واکنش شدید بوشهری‌ها و گزارشگر این شهر در جریان بازی برگشت دوتیم همراه شد، باعث شد جواد خیابانی در طول گزارش بازی استقلال-‌شاهین، حسابی به بوشهری‌ها حال بدهد و در اتفاقی تاریخی حتی اسم برخی از محلات بوشهر را هم در گزارشش بگوید!

«درسته که ابراهیم‌زاده بازیکن بزرگی نبوده، اما مربی بزرگی شده است.» اشاره ناقص به دوران بازیکنی سرمربی ذوب‌آهن که با عکس‌العمل شدید ابراهیم‌زاده مواجه شد. سرمربی ذوب‌آهن گفت: «‌خیابانی از سوابق من اطلاع دقیقی ندارد.»

khosh bavar - ایران - یزد
تمام دیکتاتورها از مزاح و طنز نفرت دارند و نقطه ضعفشان است, پس بدینخاطر همه باید مثل " ملانصرالدین " شوخ و تیز زبان باشند ! راستی , شاد و خوش باور هم باشید *!*
جمعه 5 آذر 1389

pandora - آلمان - کلن
تیکه های عادل همیشه سنجیده و به جا بوده.حالم از مزدک لنگی به هم میخوره.همیشه بازیهای مزدک رو بی صدا می بینم.نه تنها ضد استقلال هست بلکه کلا ضد هر تیم خارجی که دوست دارم هم هست!همیشه رو اعصابمه
جمعه 5 آذر 1389

m3rt3ga - امارات - دبی
هیچکس عادل نمیشه.همه حرکات این پسر عالیه. «باید ببینیم آرش برهانی می‌تونه این توپ رو هم گل نکنه یا نه؟» اینو هم عادل میگه...
جمعه 5 آذر 1389

DrPhil - دانمارک - نوبغو
این خیابانی هنوز زنده است؟ . واجب شد آرش برهانی رو ببینم به نظر میاد بازیکن قدریه!!!. تصور این رو می کنم که مزدک با اون صدایی که شبیه کارگاه آهنگریه بخواد خوشمزه بشه!!. جای شفیع خالی.
جمعه 5 آذر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
با همه این حرفهای مغرضانه معلومه که بعضیها از حسادت شبها خواب ندارن . عادل بخاطر عادل بودنش محبوب همه اهالی فوتباله .
جمعه 5 آذر 1389

salar187 - ایران - تهران
با اشاره طعنه‌‌آمیز به تعطیلات نابهنگام 2روزه کشور در تیرماه‌88، در طول گزارش‌ بازی اسپانیا و هلند. تیر ماه سال 89 بود....اصلاح کنید!. تیر 88 ما تعطیلی نداشتیم همش در حال اعتراض بودیم!!
شنبه 6 آذر 1389

zoroye iran - اتریش - وین
فردوسی پور بهترینه و بعد از اون میرزائیه ولی خیابانی کلا تعطیله گزارشش حال ادمو بهم میزنه تمام فوتبالیستها رو عوضی صدا میکنه
شنبه 6 آذر 1389

pandora - آلمان - کلن
تیکه های عادل همیشه سنجیده و به جا بوده.حالم از مزدک لنگی به هم میخوره.همیشه بازیهای مزدک رو بی صدا می بینم.نه تنها ضد استقلال هست بلکه کلا ضد هر تیم خارجی که دوست دارم هم هست!همیشه رو اعصابمه
شنبه 6 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
عادل فردیست که بخاطر صراحت بیان و رک بودنش در میان مردم بخصوص فوتبالیها حسابی عزیز شده.البته بعضی اوقات شیطنت میکند و ضمنا بعضیها چشم دیدنش را ندارند.روی هم رفته ادم خفن و کولیه البته بقول برو بچ.
شنبه 6 آذر 1389

piki82 - ایتالیا - تورین
pandora - آلمان - کلن . منم زیاد خوشم نمیاد ازش...اما اگه استفراقی نیست باز نشون. میده حداقل عاقل هست !((:
شنبه 6 آذر 1389

طاطا - ایران - تهران
khosh bavar ایران یزد دوست عزیز کاملا باهات موافقم . من هم در حین خواندن مطلب بالا داشتم فکر میکردم که در شرایطی مثل کشور ما باید خیلی حرفا بصورت طنز و یاکنایه گفته بشه و البته چه خوب که سنجیده مثل عادل مطرح بشه نه مثل خیابانی.
شنبه 6 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
طاطا - ایران - تهران : دوست عزیزم شاد و خوش مزاح باشید !
شنبه 6 آذر 1389

ahk_2020 - ایران - تهران
pandora - آلمان - کلن عزیزم مزدک مثله خودت 6تاییه
یکشنبه 7 آذر 1389

zehna.bastas - ایران - lمشهد
عادل حاشیه ها رو عالی میگه اما اگه دقت کنید مزدک واقعا از لحاظ علم فوتبال و اینکه تو زمین چی میگذره از همه سرتره
دوشنبه 8 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.