رهنورد: ایران به زندانی بزرگ با محیط سراسر پلیسی تبدیل شده است


رهنورد: ایران به زندانی بزرگ با محیط سراسر پلیسی تبدیل شده است


زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی و از رهبران مخالفان دولت

زهرا رهنورد، از رهبران مخالفان دولت در ایران، روز پنج‌شنبه، چهارم آذرماه، مصادف با روز مبارزه با خشونت علیه زنان در نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی از خشونت سیاسی علیه مردم و به‌ویژه زنان انتقاد کرده و ایران را «زندانی بزرگ... با محیط سرتاسر پلیسی» توصیف کرده است.

خانم رهنورد در این نامه که در وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، منتشر شده است خطاب به آیت‌الله لاریجانی،‌ رئیس قوه قضاییه، می‌گوید: «ایران سرتاسر به زندانی بزرگ با شنودها و تعقیب‌ها و مراقبت‌ها و محیط سرتاسر پلیسی تبدیل شده است.»

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی، که از زمان اعلام نتیجه انتخابات سال گذشته در کنار آقای موسوی محمود احمدی‌نژاد را به تقلب متهم کرده و بارها هدف حمله حامیان رئیس جمهوری اسلامی قرار گرفته در نامه خود و «در آستانه روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان» اشاره کرده است که «تاریخ کشور ما این همه خشونت سیاسی به همه مردم و به‌ویژه زنان توسط بخشی از حاکمیت را به خاطر ندارد».

به گفته خانم رهنورد، بازجویان و مأموران امنیتی جمهوری اسلامی بسیاری از زنان زندانی پس از انتخابات را با داروهای روان‌گردان وادار به اعتراف کرده‌اند و این اقدام باعث «انواع بیماری‌ها» در آنها شده است.

زهرا رهنورد می‌گوید: «بسیاری از آنها را با انواع قرص‌ها و مخدرها و داروهای روان‌گردان به اعترافاتی پوچ و غیرواقع وادار کرده‌اند و ره‌آورد این همه رفتار خارج از قوانین انسانی و اخلاقی انواع بیماری‌ها مانند فلج شدن بوده است.»

از زمان آغاز اعتراضات مردم ایران به نتیجه انتخابات سال ۸۸ که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن اعلام شد، موجی از دستگیری‌ها در کشور آغاز شد که در حال حاضر نیز به‌رغم فروکش کردن هنوز ادامه دارد.

به دنبال این دستگیری‌‌ها، عده زیادی از فعالان سیاسی زن و مرد و دانشجوها و حتی وکلای این افراد به انواع حکم‌های کوتاه و طویل‌المدت زندان و تبعید محکوم شده‌اند.

زهرا رهنورد در نامه خود به آیت‌الله لاریجانی در اشاره‌ای غیرمستقیم به یکی از این وکلای زن، نسرین ستوده، پرداخته است که از شهریورماه در زندان اوین به سر می‌برد و هنوز به‌رغم اعتصاب غذا و وضع جسمانی بد آزاد نشده است.

زهرا رهنورد با اشاره به خانم ستوده می‌گوید:‌ «بانوان وکیل که در عین مصونیت وکالت... فرزندان خردسال‌شان بی‌پناه و همسران‌شان سرگردان دادگاه و زندان.»

افزایش تعداد زندانیان سیاسی در ایران و وضعیت بد آنها در زندان‌های تهران و شهرستان‌ها به‌ویژه در چند ماه گذشته باعث شده است که آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، مرتباً نامه‌هایی در انتقاد از وضع موجود و شکایت از آلت دست بودن قوه زیر نظر خود دریافت کند، نامه‌هایی که تاکنون همگی بی‌پاسخ مانده‌اند.

پیش از زهرا رهنورد، محمد نوری‌زاد در نامه‌ای صریح و بی‌پرده به انواع شکنجه‌ها و «جنایات» علیه زندانیان سیاسی اشاره کرد و از او پرسید که «آیا کسی سر عزیزان‌تان را در چاه مستراح فرو کرده است؟»

به گزارش کلمه، متن کامل نامه زهرا رهنورد به رئیس قوه قضائیه به شرح زیر است :

جناب آقای صادق لاریجانی آملی، قاضی القضات و رئیس قوه قضائیه

با سلام

این بار هم به عنوان زنی که دلسوز ملت ایران است ،برای شما نامه می نویسم .

اگر سودای ذهنی ام ،ایده آل نظامی عادل متکی برآراء ملت و تفکیک قوا نبود ،این ایده آلی که میراث به خون خفتگان و آزادیخواهان مشروطه و تاکید انقلاب اسلامی است ،آنقدر واقع بین بوده ام که به دست بسته بودن قوه قضائیه و اعمال قدرت و نفوذ نیروهای فوق قانون امنیتی و سپاهی اذعان کنم ،اما آن ایده ال سیاسی ملت ایران هم چنان وعده امید بخش و بلند مرتبت ، قرار گرفتن امور در مجاری قانونی و تفکیک قوا را می دهد و می دانم آن روز خوب دور نیست .

امسال ،عید مبارک غدیر همزمان شده است با روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان .با تمام وجود از خداوند مسئلت دارم که علی علیه السلام آن اسطوره عدالت و آزادگی بتواند پیشوای نظر و عمل در ابعاد زندگی فردی و اجتماعیمان باشد .

اما اصل مطلب

جناب آقای قاضی القضات

در آستانه روز بین المللی مبارزه با خشونت علیه زنان قرار داریم در حالی که هرگز تاریخ کشور ما این همه خشونت سیاسی نسبت به همه مردم به خصوص نسبت به زنان را که توسط بخشی از حاکمیت بر آنان اعمال می شود، به خاطر ندارد .

البته به طور معمول، همیشه ما زنان از تبعیض های متعدد خشونت آفرین در زمینه های فرهنگی ،حقوقی و ارزشی در سطح جامعه و خانواده رنج برده ایم و این جانب ازسی سال پیش یعنی آن زمان که قلم به دست گرفتم و با مصائب زنان آشنا شدم ، تبعیض ها ،اجبارها و خشونت های جنسیتی را متذکر شده ام اما این بار و این سالها علاوه بر آن همه مصائب محنت آفرین خشونت سیاسی و نظامی به زنان، برگ جدیدی ست که بر این کتاب قطور افزوده شده است.

اکنون از این همه خشونت، سیاهه ای پیش روی ماست :

زنانی که به جرم آزادیخواهی، دموکراسی طلبی، حمایت از حقوق زنان و کودکان و فعالیت علیه تبعیض جنسیتی و فعالیت برای تصحیح قوانین ناقص و یا غلط خانواده که فرسنگها از دین و دنیای مدرن دور است، طرفدرارن حقوق بشر، به جرم روزنامه نگاری، به جرم دفاع از حق تحصیل ،به جرم های ساختگی و من درآوردی و اتهامات قومی، فکری و اعتقادی و تهمت و افترا و پرونده سازی و به جرم سوال رای من کجاست به جرم سوال فرزند من کجاست؟گرفتار خشونت سیاسی شده اند .

اما قرار نیست همیشه زبان سرخ سر سبز را به باد دهد ،زیرا مولایمان علی (ع) جان برکف نهاد و سر به تیغ دشمن سپرد که چنین نباشد .

این سیاهه حاکی از ضرب و شتم و شکنجه واحتمال تجاوز و اعدام و ترور شخصیتی و فیزیکی و زندانهای طویل المدت بر زنان زندانی با ادعاهایی نظیر محارب و اقدام علیه امنیت ملی است .

این زنان کیانند؟

دخترانی که در آرزوی سعادت ملت و تحقق آزادی ،دخمه های سیاه زندان را بر رخت سپید عروسی و شادیها و هلهله ها و چراغانی ها ترجیح داده اند، از یار و محبوبشان دور مانده اند .

مادرانی در فراق فرزندانشان که اینک تنها درخیال، کودکان خردسالشان را به آغوش می کشند .در همان حال هم بچه های بی پناه اشک ریزان و ضجه زنان درپی دامان پرمهر مادر این سو و آن سو سرگردانند.

زنانی که فقدانشان ، اسارتشان به خاموش شدن روشنایی کاشانه اشان منجر شده و همسران رشیدشان بی صبرانه انتظار دیدنشان را دارند و دلهاشان نگران پاکی و معصومیتی است که به اسارت بازجویان در آمده است . بسیاری از آنها را، با انواع قرص ها و مخدرها و داروهای روانگردان به اعترافاتی پوچ و غیرواقع وادار کرده اند و ره اورد این همه رفتار خارج از قوانین انسانی و اخلاقی انواع بیماریها مانند فلج شدن و… بوده است .

البته واضح است که چنین اعترافاتی اگر هم به ظاهر با موفقیت برای خشونت طلبان همراه باشد فاقد ارزش است . بانوان وکیل که در عین مصونیت وکالت در حین انجام وظایف شغلی از آن وظایف باز مانده و موکلانشان سرگردان و فرزندان خردسالشان بی پناه و همسرانشان سرگردان دادگاه و زندان . و چنین است فهرستی بزرگ از همه اقشار دیگر دانشجو و استاد و محقق و معلم و کارمند وکارگر و خانه دار…،زنان گمنام بی پناهی که خودشان هم نمی دانند چرا دستگیر،زندانی و یا تبعید شده اند؟ چرا ترور شده اند؟چرا زیر ماشین رفته اند؟

و متاسفانه این قصه واقعی است، واقعیتی جانسوز که به زندان ها ختم نمی شود.

آقای قاضی القضات

بیرون این زندانهای کوچک و مخوف چون اوین و کهریزک، گوهر دشت و بهبهان و ایذه و بابل و ساری و کرمانشاه و مشهد و شیراز واهواز سایر زندانهای ریز و درشت و پنهان و آشکار دیگر ، که در گوشه و کنار مملکت برپا کرده اند ایران سرتاسر زندانی بزرگ با شنودها و تعقیبها و مراقبتها و محیط سرتاسر پلیسی تبدیل شده است .

در پرده ای دیگر از این روایت محنت بار دردآور در کشوری که قرنها پایمال شدن حقوق زنان بوده است این فشار بر آنان شدید تر است، هنگامی که خود با چشمانشان نظاره گر زندان های طویل المدت ، شکنجه ها، توهین ها و بازجویی ها و تازیانه های بی رحم و تماس کاسه توالت با دهان حق گو و ذکر گوو ویا بدتر ازآن ، درحق همسران دلاور و فرزندان سلحشور و حق طلب شان اند .

آقای قاضی القضات

این شقشقه عریضه واررا از آن روی می نویسم که بر این باورم اگر امور به طور طبیعی و درچارچوب آرمانهای مشروطه و ارزشهای فراموش شده آغازانقلاب اسلامی جریان داشت این همه انحراف و ظلم و ستم اتفاق نمی افتاد و اگر هم به طور نسبی جنایت و جرمی بود، باید قوه قضائیه پاسخگوی آن می بود .

در عین حال تقارن عید غدیر با روز مبارزه با خشونت علیه زنان می تواند اتفاق تقدیر باشد تا به مبارکی و عظمت آن ، فرصتها از دست نروند و همه اقشار مردم به خصوص زنان این معلمین بزرگ انسانیت و سرچشمه های لطف ومحبت از خشونت سیاسی نجات یابند .

زهرا رهنورد

khosh bavar - ایران - یزد
افرین. دیر فهمیدی و دیر گفتی ولی خوب گفتی ! باز بهشون فشار بیشتری بیار, زیرا در ایران همه کارها از روش " فشارکی " پیش میره و نتیجه خوبی میده !
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
گوش اینا از این قصه ها پره. ککشون هم نمیگزه
جمعه 5 آذر 1389

kiyanoosh - مالزی - صباح
خفه بابا وهم زدی دوباره یکی اینارو جمع کنه.....
جمعه 5 آذر 1389

1مهندس - ایران - شیراز
برو بابا >>>دیگه شما رو خوب شناختیم>>..یکی از دیگری پست تر....
جمعه 5 آذر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
درود بر تو بانوی آزاده. متاسفانه حاکمیت زورمدار امروز گوش شنوا ندارد رفتار و گفتارش بویی از انسانیت ندارد.وجودش لکه ی ننگ و سیاه تاریخ ایران دین و بشریت است تمامی اعضا و جوارح بدن شان ترکیبی از استراق و دروغگویی و جهل و جور و فساد مرکب است. درود فراوان بر تمامی شیرزنان آزاداندیش و حق گوی در بند حاکمیت استبداد دینی. "به امید پیروزی نور بر تاریکی"
جمعه 5 آذر 1389

Green_Fighter - ایران - کرج
نه بابا، جون من راست میگی‌ خانوم رهنورد؟ وای ما نمیدونستیم ایران اینجوریه! حالمون بهم خورد بابا از همتون! اه.
جمعه 5 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
اینها واقعاُ چی فکر میکنن که این آخوندها دوباره بازیشون بدن و اینها دوباره همون کاسه لیسهای قبلی رژیم شن؟چرا اونموقعی که قدرت داشتند از حقوق ملت و اینی که ایران جهنم حرفی زده نمیشد؟ خوب البته همیشه همین بوده که انسان فراموشکار از گذشته درسی نمیگیره و باز هم توی دام میوفته,اینه که یه عده فکر میکنن که اینها ناجی هستند اما اینجور نیست اینها سنگ خودشون رو به سینه میزنن و اینها همیشه برندۀ زمان خودشون هستن, ولو اینکه در آینده جزو لیست شارلاتانهای تاریخ ثبت بشن.
جمعه 5 آذر 1389

نظرها - ایران - تهران
آقای 1مهندس - ایران - شیراز ، حالا که شناختی، آیا خودت با ظلم کنار میایی یا آن مبارزه مردانه می کنی؟ الان چکاره ای؟ آیا کارت فقط فحش دادنه ؟ فقط یادت باشه اگر چیزی نداری حداقل آزاده باش و آماده پرداخت بهایش را نیز داشته باش. درود بر احساس مسولیت افراد آزاده. زیرا انسان آزاده همواره با بروز آزادگیش بهایش را آماده است بپردازد.
جمعه 5 آذر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
در یه قدمی شکنجه گران اوین بودن و اینجور اعتراض کردن شجاعت و جربزه و وجود میخواد . گرچه اون روسری سرش و چهره بی ارایش و بی لبخند اسلامیش حال بهم زنه
جمعه 5 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
خدائی خاک برسر اون جنبشی که این فاطی شیپیشو با چادرچخچول سخنگوشه.
جمعه 5 آذر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
ما 31 ساله جو پلیسی و بگیر و ببند داریم 2 زاری سر کار یکم دیر افتاده
شنبه 6 آذر 1389

سعیدسبز - ایران - کرج
oghab - فنلاند - هلسینکی - عزیزم خواهش میکنم درست صحبت کنید . اونور دنیا نشستی میگی لنگش کن ، اونم با این طرز بیان ؟ خواهش میکنم ازتون !
یکشنبه 7 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.