عکس‌هایی از کشف حجاب به فرمان رضا شاه


عکس‌هایی از کشف حجاب به فرمان رضا شاه

سایت فرارو می نویسد :

در ۱۷ دی سال ۱۳۱۴ طی جشن فارغ‌التحصیلی دختران بی‌حجاب در دانشسرای مقدماتی رضا خان پهلوی، رسماً کشف حجاب را اعلام کرد. این اقدام رضا شاه پس از تنها سفر خارجی‌اش به ترکیه و تحت تأثیر اقدامات غرب‌گرایانه آتاتورک انجام گرفت. پس از سفر وی به ترکیه در ایران شایعاتی درباره ممنوعیت حجاب در مدرسه‌های دخترانه پخش شد ولی در این زمان قانونی تصویب نشد.

رضا شاه قانون کشف حجاب را یکباره صادر نکرد. نخستین شایعات پیرامون قانون جدید، هنگامی پیدا شد که رضاشاه تحت تاثیر اصلاحات در افغانستان قرار گرفته بود و امان‌الله خان و ملکه ثریا، شاه و ملکه افغانستان در سال ۱۳۰۸ به ایران آمدند. ملکه افغانستان بی‌حجاب بود و جنجالی در میان روحانیون برانگیخت. آنان از رضاشاه خواستند ملکه افغانستان را در ایران مجبور به داشتن حجاب کند که رضاشاه نپذیرفت. در همین زمان شایعاتی درباره تصویب قانون منع حجاب پخش شد.

رضا شاه ترجیح می‌داد که مردم لباس متحدالشکل بپوشند، کلاه پهلوی به سر گذارند و نسبت به تقیدات دینی در زمینه حجاب سستی نشان دهند. رضا شاه که شدیداً تحت تأثیر بی‌حجابی زنان ترکیه قرار گرفته بود، این مسئله را پس از یک سال از گذشت سفر به ترکیه در آذر ۱۳۱۴ به محمود جم «رئیس‌الوزرا» چنین بازگو کرد:

«نزدیک دو سال است که این موضوع سخت فکر مرا به خود مشغول داشته‌است، خصوصاً از وقتی که به ترکیه رفتم و زن‌های آنها را دیدم که «پیچه» و «حجاب» را دور انداخته و دوش به دوش مردهایشان در کارهای مملکت به آنها کمک می‌کنند، دیگر از هر چه زن چادری است بدم آمده‌است. اصلاً چادر و چاقچور دشمن ترقی و پیشرفت مردم است. درست حکم یک دمل را پیدا کرده که باید با احتیاط به آن نیشتر زد و از بینش برد.»

جشن کشف حجاب در قماز این رو بخشنامه کشف حجاب جهت تصویب رضاشاه در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۱۴ از طرف رئیس‌الوزرا به دربار فرستاده شد تا در اول دی سال دستور العمل اجرای غیر رسمی قانون کشف حجاب به تمام ولایات ایران ارسال گردد. رضا شاه در سال ۱۳۲۰ که رضاشاه ایران را ترک کرد اجرای قانون کشف حجاب سریعا فراموش شد. وزارت فرهنگ حکم داد از ورود زنان بی‌حجاب به دانشگاه جلوگیری شود و معلمان زن مدرسه‌ها و استادان زن دانشگاه‌ها مجبور شدند با حجاب به کلاس درس بروند. در تهران و سایر شهرها دختران دانش‌آموز و زنان به خاطر نداشتن حجاب مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

سفر امان‌الله خان و ملکه ثریا پادشاه افغانستان به ایران

نظرات کاربران سایت فرارو در مورد این مطلب :

*گه 10 سال بیشتر رضاشاه پهلوی در قدرت بود ما الان این وضع رو نداشتیم. در این 30 سال چه کارای مثبت کردین که پدر ایران نوین را زیر سوال میبرین؟

*در سال 1314 پروین اعتصامی با سرودن شعری به استقبال کشف حجاب رفت (زن در ایران پیش از این گویی که ایرانی نبود پیشه اش جز تیره روزی و پریشانی نبود----- خسروا دست توانای تو آسان کرد کار ورنه در این کار سخت امید آسانی نبود) در نسخه های اخیر این شعر زیبا حذف شد.

*رضا شاه کارهای بسیار بزرگی برای کشور انجام داده که انکار ناپذیر است...اگر عدالت داشته باشیم باید آنها را هم ببینیم

*اگر کشف حجاب کاری زشت است به نظر شما اجبار حجاب چه فرقی با قانون کشف حجاب دارد ؟ هر 2 بی احترامی به شخصیت انسانهاست . حجاب واقعی باید در دل مردم و زنان باشد. اگر قانون اجباری بودن حجاب مانع جلوگیری از رشد فساد در کشورمان بود که آمار جرم و فساد جنسی در کشورمان سر به فلک نمیکشید . به نظر من قانون اجباری بودن حجاب زیان بار تر قانون کشف حجاب رضا شاه بوده است .

*در این خصوص چند نکته به نظرم رسید که دوست داردم آنها را مطرح کنم. نکته یک : اگر آن کشف حجاب نبود ، مطمئنا حق تحصیل ، حق رای و خیلی دیگر از حقوقی که الان زنان ما دارند هم وجود نداشت برای این مدعا به کشور های دور و بر خودمان نگاه کنید. شاید کشف حجاب به زور صورت خوشی نداشته ولی برای آن جامعه لازم بوده لطفا به تاریخ مراجعه کنید و ببینید که در آن زمان و قبل از آن واکسن زدن هم به زور انجام می شده. کلا یک جامعه سنتی عقب نگه داشته شده در برابر هر موضوع جدیدی مقاومت می کرده. نکته دو : حالا به زور می خواهند چادر را سر مردم کنند و نمی توانند ما همیشه به یک طرف غش می کنیم. نکته سه : نجابت زن نه در لباسش بلکه در نگاهش است.

*حجب حیای زنان و دختران کشف حجاب کرده اون زمان هزار برابر فرزندان نسل انقلاب شماست.

*چرا نمی گویید دانشگاه تهران، راه آهن، کاخ دادگستری، این همه کارخانه قند، این همه قوانین و مقررات و... از ثمرات رضا شاه است و فقط بند کرده اید به کشف حجاب؟ که در مورد آنهم رضا شاه بزودی متوجه اشتباه خود شد. ای کاش دیگران هم مثل رضا شاه هزار ارمغان مثبت و یک ارمغان منفی برای این مملکت داشتند.

*رضا خان بدون نفت ایران را ساخت

*رضا خان در خیابانهای تهران چادر را از سر زنان میکشید و به زمین مینداخت. زنها جرات نداشتند که با چادر در معابر ظاهر شوند. بر عکس اگر زنی چادر بسر داشت به دانشگاه راه نداشت . چرا حقیقت را پنهان میکنید؟ خیال میکنید مردم نمیدانند؟ اجبا !

*دوست عزیز اطلاعات شما در زمینه تاریخ به اندازه سواد تان است. عجبا را باعین می نویسند نه با الف.

*تنها ایرادی است که از وی می گیرید واقعیت هم ذکر کنید ایران متحد الان از وی می باشد

a persian - سوئد - استکهلم
مشکل مردم در ایران این بوده که همیشه یکی برای خصوصی ترین مسایل زندگیشون خط مش تعیین میکرده.مشکل ما اینه که هیچ وقت تعادل نداشتیم و نداریم.همیشه افراط یا تفریط.در دوره ای به زور همه مجبور به برداشتن حجاب شدن و حالا هم همه مجبور به داشتنش هستن!!!!!!
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

بابک - ایران - سبزوار
رضا شاه یک رهبر ابادگر بود نه خرابکار. رهبران جمهوری اسلامی یک مشت اراذل و اوباش هستند.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

m3rt3ga - امارات - دبی
اگه یک نفر به ایران خدمت واقعی کرده باشه همین رضا شاهه. روحش شاد.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
رضا خان کبیر, پدر ایران نوین, شیر مادرت حلالت باشد.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

mehre pars - انگلیس - لندن
این ایراد نیست بر عس این هم خدمت بزرگی بود که چشم بصیرت می خواهد. روحش شاد. ...
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

esfahan - انگلیس - لندن
تا که بودیم نبودیم کسی /کشت ما را غم بی هم نفسی/ . تا که رفتیم همه یار شدند/خفته ایم و همه بیدار شدند/. بهشت برین جایگاهش باد
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

2oktor - ایران - قم
1 دوستان سایت ایرانیان یوکی هم یاد بگیرین که میشه بدون فحاشی هم نظر داد 2- از سایت و همه دوستان عصر فرارو بسیار ممنون که من واقعا با اینکه از اول ابتدایی مرگ بر شاه را در گوشمان نجوا کرده اند و تمام کتابهای راستین را بدستور علمای اسلام نابودشد باز هم کسانی هستند که اندک اطلاعات مثبتی در زمینه خدمات این پدرو پسر به ما می دهند . 3 - از آن جهت مطمئنم که این عن قلاب رو به زوال است که میبینم دست انگلیس در کار است و خداوکیلی انگلیسها ما را به شعور کافی رساندند با این عن قلابی که راه انداختند در سه دهه کوتاه با این همه خفقان باز م همه فهمیدیم که تا خرند این قوم رندان خر سواری میکنند و ماهیت اسلام ناب به ما معلوم شد.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
درود به روح بزرک مرد تاریخ معاصر ایران رضا شاه کبیر.کسی که تمامی معادلات انگلیس در ایران را بر هم زد و دست آخوند را از مملکت داری کوتاه کرد
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
همینطور که کار جمهوری اسلامی برای اینکه حجاب رو اجباری کرده اشتباهه کار رضا خان هم در مورد کشف حجاب اجباری بود. رضاخان ادم خیلی دیکتاتوری بود. پدر بزرگ من خودش این صحنه رو از نزدیک دیده که یه نانوارو میندازه تو تنور چون نون سوخته به ملت میداده. درسته باد تنبیه میشد ولی نه اینکه بره تو تنور. اگه طرفدارای پهلوی جوابی دارن که ندارن در مورد کشف حجاب و سوزوندن نانوا بیان بگن.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

oldboy - انگلستان - لندن
ایکاش این ابر مرد الان ظهور میکرد.دنیا به اینجور افرادی واقعا محتاجه تا ریشه این جهل و حماقت رو برای همیشه بخشکونن.بهیچ وجه نباید آزادی در این موارد وجود داشته باشه چون نتیجش میشه وضع الان ایران.زنده باد رضا شاه و کشف حجاب (قلاده بردگی زن).
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

Damavand78 - آمریکا - کالیفرنیا
واقعا که این ملت ما، البته نه همگی، چه قدر نمک نشناسند؟!؟!؟ ما کی‌ میخواهیم یاد بگیریم که وقتی‌ شخصیت سیاسی و یا اجتماعی این مملکت را ازش حرف می‌زنیم باید هم خوبی‌ هاش رو دید و هم بدیهاش رو؟؟؟ من نمیفهمم که اینها دیگر از پدر نوین ایران چه انتظاری دارند؟؟؟ مگر ۲۰ ساله چه قدر کار میشود کرد؟؟؟ اصلا از ایرانی که زیر سلطه قاجار و آخوندها بوده بیش از این هم میشه انتظار داشت؟؟ این درست است که حجاب داشتن را نباید ایشون اجباری میکرد، ولو اینکه در اون زمان لازم بود، ولی‌ این ابر مرد تاریخ ایرانزمین و جانشین راستیم کوروش کبیر با دست خالی‌ و افزودن یک قران مالیات به قند و شکار کارهای برای ایران انجام داد که هیچ پادشاهی بد از حمله تازیان نتوانسته بود انجام بدهد، هیچ ۲ حکومت بعداز ایشون با درامد نفتی‌ که در این ۳۰ سال گذشته بی‌ سابقه بالا رفته نتوانستند یک دهم خدمات ایشون را برای ایران و ایرانی انجام بدهند!!!! اگر رضا شاه کبیر نبود امروز ما ایرانیان با کلاه نمادی تو خیابون راه می‌رفتیم!!!!
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

Damavand78 - آمریکا - کالیفرنیا
شناسنامه، دادگاه، بیمارستان، دانشگاه، مدرسه، هنرستان موسیقی و هنر، ایجاد وزارت خانه‌های مدرن، آب لوله کشی‌، راه‌آهن، جاده کشی‌، نابود کردن دشمنان داخلی‌ مثل میرزا کوچک خان و شیخ خزعل و یک پارچه کردن ایران، ایجاد ارتش منظم و مدرن برای حفظ تمامیت عرضی ایران، ژاندارمری، کشتیرانی مدرن، هواپیمای، برگرداندن هویت گمشده ایرانی، برقراری قانون مدرن در ایران به جای قوانین متوحش شرعی، کوتاه کردن دست آخوند جماعت از زندگی‌ روزمره مردم (که به نظر من این یکی‌ از دلیل اصلی‌ تنفر اسلامیون از این بزرگ مرد ایرانزمین است)، بر گردوندن آخوندها به عراق و لبنان (که پسرش محمد رضا شاه اگر این راه پدر در ادامه میداد شرایط ما امروز ممکه خیلی‌ متفاوت میبود) و... که همگی‌ از آرزوهای مشروطه خواهان بود. رضا شاه نه تحصیلات عالیه از اروپا و آمریکا داشت، نه اشراف زاده بود، نه ادعای "روشن فکر" بودن داشت و نه.. فقط و فقط این مرد یک ایرانی عاشق بود، یک سربازی واقعی‌ که قلبش برای ایران و ایرانی می‌تپید و نه اسلام، کمونیست و یا هر ایدولوژی دیگری. روحش شاد یادش گرامی‌ باد
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

mina43 - انگلستان - لندن
با تشکر زیاد از مطالب خوب این مقاله, من که لذت بردم چون حقیقت برای بعضی ها دوباره تکرار شد
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
کاشکى همتى مى کرد این آخوند ها را به نحوى اخته مى کرد
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

reza74 - ایران - شیراز
سلام دوستان ، من راستش خیلی‌ کم کامنت میزارم ولی‌ مگه میشه آ دم خدمات این مرد بزرگ رو ببینه و تشکر نکنه ما همه ملت ایران به این مرد بزرگ مدیون هستیم پس همه کسهأی که با من موافق هستند بیان از این مرد بزرگ ایران دوست تقدیر کنن این مرد اینقدر بزرگ هست که حتی توی تلویزیون جمهوری اسلامی هم ازش تعریف شد و کسی‌ نتونست ایراد بگیر .امیدوارم یه روزی تو ایران شاهد بزرگدشت این مرد کبیر باشیم البته پسرش با اون اعتقادات مذهبیش کارهای پدرش رو به هدر داد.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

aziz iran - دانمارک - کپنهاک
بزرگترین خیانت خاندان پهلوی به ایران و ملت ایران همانا عدم کشف عمامه است اگر اعلیحضرت پدر و پسر بجای گوش کردن به اراجیف آخوندهای مفت خور درباری در یک اقدام ملی و میهنی کشف عمامه میکردند و تمامی عمامه های این انگلهای اجتماعی را برمیداشتند تا این کله های پوکیده و فاسد شده در زیر این عمامه ها کمی هوای تازه بخورند شاید هنوز انها در قدرت بودند و ملت ایران این بهای گزاف اشتباه تاریخی را پرداخت نمیکرد . سرنگون باد عبا و عمامه در سراسر جهان
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

himan hawrami - اتریش - وین
اقا اگر خوب بود بس چرا اسری ازش باقی نموند
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
حالا نمیشه این شاه شما که اینقدر ادعاتون میشه براش به مردمش آزادی میداد تا هر کسی که دوست داره با حجاب باشه و هر کسی هم که نمیخواد مثل خودش باشه ؟ باید الا این کار رو میکرد ؟ در تهران و سایر شهرها دختران دانش‌آموز و زنان به خاطر نداشتن حجاب مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
در تهران و سایر شهرها دختران دانش‌آموز و زنان به خاطر نداشتن حجاب مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.؟؟؟؟؟؟ یعنی عجب شاه مهربونی :))
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
انگار واقعا بعضیها دوست داشتند به زور وسط خیابون چادر خواهر و مادرشون رو بردارن
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
رضاشاه از دید من مردی دیکتاتور اما صادق بود که خیلی به ایران خدمت کرد و در دستگاه اداری او افرادی بودند که کاردان و مدیر بودند و دیگر اینکه ابهت رضاشاه همیشه دست مسولین را از دزدی و فساد دور نگه میداشت ولی متاسفانه اشتباهاتی هم داشت منجمله کنار زدن یکروزه آخوند و دین از جامعه مذهبی ایران چیزی که در دراز مدت نتیجه معکوس داد و مردم دوباره دنبال آن رفتند و دیگر اینکه سیاست تک ملتی و یکسان سازی اجباری کشور.چیزی که باعث و بانی تبعیض حکومت مرکزی و گروههای ناسیونالیست فارس علیه ملتهای اقلیت کشور و به حاشیه رانده شدن آنها در آینده نیز شد و حتی به راحتی میتوان گفت خلاء اتحاد امروز ایرانیان نیز از همین سیاست اشتباه یکرنگ سازی اجباری سرچشمه میگیرد
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

sobhe omid - امریکا - لوس آنجلس
خوب که چی؟ منظور ؟ اگه اون زمان لیاقت این مرد بزرگوار و ناجی ایران ان زمان رو داشتیم و لیاقت بزرگی ایران کبیر رو داشتیم، این مزدوران عرب مسلک امروز به سرزمین مان حکومت نمیکردند!متاسفانه هنوز هم لیاقتشون رو نداریم ! هیهات و صدها هیهات
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
روح رضاشاه پدر ایران نوین شاد و یادش گرامی باد.درسته که اجبار و تحمیل درست نیست اما دقت بفرمایید در اون زمان مردم کشور در انواع وبا و بیماریهای واگیر دست و پا می زدند! این بزرگمرد در راستای تامین رفاه و بهداشت,آموزش و آبادی ایران و هویت ایرانی خدمات بسیار ارزنده و غیر قابل انکاری در زمینه ها گوناگون و عرصه های مختلف از خود برجای گذاشته است.متاسفانه ما ایرانیان همیشه به همه چیز و همه کس به دید شک و تردید نگاه می کنیم. به نظر شما آیا هیچ فکر کرده اید که شاید مشکل از خود ما باشد؟! بد نیست کمی واقع بین باشیم. آیا در آن زمان در کشورهای جهان دموکراسی بوده که ما نداشتیم؟؟!!!!
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

bacheyebameyan - نروی - اسلو
افغانستان اون زمان چی‌ بود و الان بعده این همه سال بجای پیشرفت چی‌ شده دیگه بعضی‌ از ایرانیها که انقدر توهین به افغانیها می‌کنن و به دیده بد نگا می‌کنن بهتره اینو به خاطر داشته باشن
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
red.boy - ایران - تهران --- دوست محترم، نظر من در مورد پدر بزرگ شما و سوختن مرد نانوا اینست که افسوس ، کاش پدر بزرگ شما را هم در تنور می‌‌انداختند تا لا اقل عده‌ای از نسل ایران بر باد ده‌ ها کمتر میشد.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
. "اصلاً چادر و چاقچور دشمن ترقی و پیشرفت مردم است. درست حکم یک دمل را پیدا کرده که باید با احتیاط به آن نیشتر زد و از بینش برد.» . واقعا که باید حرف‌های این مرد بزرگ رو قاب کرد، ما که ندیدیمش و نبودیم، . ولی‌ خوش به حال اونایی که بودن. اونایی هم که از مجازات و تنبیه هاش ایراد میگیرن یه نیم نگاهی‌ به وضع تنبیه الان بندازن و مقایسه کنن، سنگسار، شلاق به خاطره ارتباط با جنس مخالف که هیچ کدوم از مجازات‌های الان هیچ دردی رو دوا نکرده، بر عکس تا اونجایی که من خوندم و شنیدم مجازات سنگین نانوا‌ها باعث شد کیفیت نون بالا بره یا دزدان سر گردنه دیگه جمع بشن، پس یه کم فکر بکنیم ٔاو حرف بزنیم بد نیست. خلاصه، هر چه قر است زیر چادر است.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
sobhe omid - امریکا - لوس آنجلس - که یعنی همینکه به همینی میرسیم که خودت گفتی: هیهات و صد هیهات
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

farzad_s - ایران - تبریز
خدا رحمتش کند وبه این مردم عقل بدهد که لیاقت همچین مردی رو نداشتند وحالا هم بعضی ها ندارند
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

SHOALIEH SIAH - ایران - تهران
خوب این احمدی نژاد هم که داره میسازه.چرا همه باهاش کله ان?
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

pelle - سوئد - استکهلم
red.boy - ایران - تهران . راستش اگر یک مردی پیدا میشد این مموتی و چلاق علی را می انداخت تو تنور تا مردم نجات پیدا کنند خیلی خوب بود و همه خوشحال میشدند .چون بهر حال آن نانوا به مردم بیچاره نون سوخته غالب میکرده ،ولی شما بگید جرم ترانه موسوی چه بود که حسین طائب کثافت با پاسدارای آشغالش به او تجاوز کردند و بعد او را آتش زدند انداختند در بیابان که گناه را گردن دیگری بیندازند ، لاآقل رضا شاه مرد بود و علنا این کار کرده و پنهان کاری نکرده .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

aria-aria-nl - هلند - روتردام
شروع تمدن برای مردمی که قدر پادشاهان خود را ندانستند نمونه بارز این دموکراسی کشورهای شرق و غرب ایران ترکیه همزمان با اتاتورک شروع کرد در زمان ررضاشاه فقید به اینجا رسید که میخواد جز اروپا بشه و در شرق کشور افغانستان که همین کافیه زنهاش مثل دوره رضاشاه با چادر و روبنده میان تو خیابان حالا خودتان مقایسه کنید.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

alibabatabrizi - ایران - تبریز
اصلا زور خیلی بده بالا سر ما هر کی اومده زور گفته همان طوریکه بزور این رزیم میکه باید چادر بوشید و نفرت انگیزه .بزور چادر برداشتن هم مثل اون زشته. وقتی معتقدیم جامعه باید ازاد باشه یعنی برای همه باشه چه برای بی حجاب چه برای با حجاب.چه برای مرد چه زن .بعله... بعله
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

vaghe bin - ایران - تهران
گرامی و ماندگار باد فرزندان راستین ایران زمین رضا شاه و محمد رضاشاه پهلوی..نام ایران از وجود انهاست...
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

sanazsarmad - المان - برلین
روانش شاد.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

HAMID.BE - بلژیک - بروژ
چادر چیزی بود که به زور سر زنان ما امد - اگر رضا خان خدا بیامرز این کار را نکرده بود الان ما مردها هم لباس پوشیدنمون مثل پاکستانیها و افغانیها بود شما اقایانی که میگویید چادر ان زمان خوب بود چرا شما لباسهای زمان قبل رضاخان را نمیپوشید
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
رضا کچل معروف به رضا قلدر رو انگلیسیها اوردن خودشون هم ورش داشتن . شاه انگلیس بود یا شاه ایران?ایرانیها و نمایندگان ایران باید عزل و نصبش میکردند یا انگلیس . پسرشو کی شاه کرد? اون هم انگلیس . برای منافع خودش . فکر کردین دلش برای ازادی و ابادی ایران سوخته ? انگلیس وقتی دید رضا کچل گرایش المانی پیدا کرده عزلش کرد این چه پادشاهی بود خبر مرگش?
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

zamanphp - ایران - اصفهان
روحش شاد ،
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
روحت شاد میهن پرست شما و پسرت برای ما زیاد بودید لیاقت شماها را نداشتیم من در تعجبم هنوز هم یک سری با وقاهت کامل اراجیف در مورد این دو ابر مرد مینویسند
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

a persian - سوئد - استکهلم
ما ایرانی ها همیشه حسرت اونچه رو که نداریم میخوریم.زمان شاه همه خودشون رو می کشتن و حکومت اسلامی می خواستن و شاه اخ بود الانم همونائی که انقلاب کردن و مرگ بر شاه می گفتن شاه براشون عزیز شده و از خدماتش قدردانی می کنن و دیگه اخوند نمیخوان.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

hameshehbahar - انگلستان - لندن
تنها راه نجات ایران ظهور کسی دیگر مثل رضا شاه است منتها ایندفعه باید فیضیه ها را هم با خاک یکسان کنه هر چه اخوند هم هست بندازه تو کوره تا اثری ازشون تو دنیا نمونه. بگو امین
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

adamhesabi_2 - ایران - تهران
به زور چادر از سر زن کشیدن ازادی نیست بلکه بی حجاب و با حجاب در کنار هم زندگی کردن بدون اجبار ازادیست مثل خیلی از کشورهای متمدن .tnks
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

soroush m - ایران - اصفهان
رشا شاهه بدبخت کلی زور زد که ایرانیارو آدم کنه، مزدش رو هم گرفت. آیرانیا لیاقتشون همینیه که الان بالا سرشونه. جنبه بیشترش رو ندارن. جفتک میندازن
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
دومی نداشته این مرد یکتا ! کاش یکی دیگر زاده میشد و ایران رو از بدبختی نجات میداد !
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
1. red.boy - ایران - تهران .. دوست گرامی در قسمت خبر " تصویری از صفحه اول شناسنامه رضاشاه " نوشته بودی : " رضا خان ادم بسیار بی سواد-بد دهن- بی ادب- دیکتاتور- سنگ دل بود. حکومت پهلوی بعد از قاجار بی کفایت ترین حکومت بود. پدر و پسر فقط دزدیدن و کشتن. خدا فشار قبر هر دوشون رو زیاد کنه " . سردمداران فعلی ایران بی اندازه مودب ، باسواد ، دموکرات، دل رحم هستند. سبک صحبت کردن آنها نه تنها مردم ایران را بلکه همه‘ ژورنالیستها و خبرنگاران را در داخل و خارج از مرزها به تحیر آورده طوریکه آنها نمی توانند جایگزینی برای ترجمه‘ این هم دُر فشانی پیدا کنند .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
2. مثلا : این جوان مومن منظور آقای لنکرانی مثل هلو می مونه آدم دلش میخواد اونو بخوردش ! اون ممه را لولو برد ! آب را بریزید جائیتون که میسوزه! اینقدر صبر کنید تا علف زیر پاهاتون سبز بشه ! مرده شور خودتون و اون میزتون را ببره ! احمدی نژاد در حمله به روسیه و کشورهای غربی : پشم و پیلتان ریخته است!‌ دماغتان را هم نمی توانید بگیرید! و ...دوست گرامی میتونید برای من توضیح بدهید که در قاموس; فرهنگ و تربیت آیا اینگونه صحبت کردن درخور شان یک پرزیدنت و یا یک رهبر است ؟ فکر نمی کنید به مغز شما هم زیاد فشار آمده ! .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

farhadfb - ایران - تهران
مهمترین و اصلی ترین کاری که او نتوانست انجام دهد ریشه کن کردن ای آخونهای کثیف بود ولی آتاتورک این کار را بخوبی اجرا کرد و بعد از رضا شاه کبیر پسر خرافاتی و بی عرضه اش به این آخوند ها بیشتر بها داد و ایران را دو دستی محمد رضا به آخوند ها تحویل داد.***درود بر کوروش کبیر و خاندان او ***نفرین بر اعراب و اجدادشان***
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

atenaa962 - لندن - ریجمند
این هم کار احمدی نزاده 100 %
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
پهلوی امریکا کالیفرنیا_ شما راجع به پدر بزرگ من درست حرف بزن. قرار به دعوا و بی احترامی و فحش بشه من استادم.انتخاب نوع پوشش حق مسلم هر فردیه. حالا رضاخان با کشف حجاب این حق رو از مردم گرفت جمهوری اسلامی با اجباری کردن حجاب.هر دو اشتباه کردند.در ضمن راجع به اون نانوا که نان سوخته به مردم میداد و رضاخان کردش تو تنور بگم:چطور چون رضاخان بود اشکال نداشت بدون محاکمه و هیچ دادگاهی طرف رو بکنه تو تنور اما جمهوری اسلامی میخواد قاتل میدون کاج رو در ملا عام اعدام کنه شما اعتراض دارید بهش و میگین نقض حقوق بشر.؟.؟.؟ اگه جواب دارین بگین اگه ندارین از خودتون شاهنامه ننویسین
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

Fareed - ایران - تهران
himan hawrami - اتریش - وین . اره دوست عزیز اسر ازش نمونده ولی کلی اثر ازش مونده.
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
و امروزه باز بسیاری از همان خود فروختگان بیگانه پرست عقده ای برای فرونشاندن عقده های روحی و روانی خود خدمات این خانواده بزرگ را نه تنها در نظر نمیگیرند بلکه با گذشت 33 سال از انقلاب مورد ادعای همین نوظهوران و حامی ظبقه کارگر و مستضعف و صد ها شعار بی پایه و نشخوار شده بیگانگان مزخرفات و مهملاتی را مطرح میکنند که هیچگونه ارزش بر رسی ندارد . واینگونه افراد انقدر بی شرم و بی اطلاع هستند که هنوز نمیدانند که ملت مظلوم ایران با گذشت 33 سال باندازه 300 سال تجربه سیاسی و اجتماعی اموخته و دیگر هر گز باینگونه تاریک فکران نوکر بیگانه و اراجیف انها توجهی نخواهد کرد
جمعه 5 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
پهلوی امریکا کالیفرنیا_ شما راجع به پدر بزرگ من درست حرف بزن. قرار به دعوا و بی احترامی و فحش بشه من استادم.انتخاب نوع پوشش حق مسلم هر فردیه. حالا رضاخان با کشف حجاب این حق رو از مردم گرفت جمهوری اسلامی با اجباری کردن حجاب.هر دو اشتباه کردند.در ضمن راجع به اون نانوا که نان سوخته به مردم میداد و رضاخان کردش تو تنور بگم:چطور چون رضاخان بود اشکال نداشت بدون محاکمه و هیچ دادگاهی طرف رو بکنه تو تنور اما جمهوری اسلامی میخواد قاتل میدون کاج رو در ملا عام اعدام کنه شما اعتراض دارید بهش و میگین نقض حقوق بشر.؟.؟.؟ اگه جواب دارین بگین اگه ندارین از خودتون شاهنامه ننویسین
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
قدر شناسی یک فطرت مثبت است که فقط در انسانهای مثبت و توانا رشد میکند . انسان بی فطرت یا پست فطرت نمیتواند ادم قدر شناسی باشد . و اینگونه افراد داری عقده حقارت و کمبود های اجتماعی فراوانی هستند و معمولا برای جبران ان تا حد نوکری بیگانگان تن در میدهند . در تمام ایامی که رضا شاه بزرگ بر مسند امور بود خائنینی مثل حزب توده قادر باظهار وجود نبودند و خوانین و سران ایلات ووطن فروشانی که در جای جای این کشور مظلوم و ستمدیده رخنه کرده بودند و نهایت ظلم وستم را بملت روا میداشتند و بمحض اطلاع از امدن رضا شاه چون از خیانت خود اگاهی داشتند و میدانستند این مرد بزرگ بی جهت قوم یا ایل یا گروهی را سرکوب نمیکند . انها قبل از امدن رضا شاه برای سرکوب خائنین . خودشان همراه با خانواده دست بخودکشی جمعی میزدند .چون میدانستند این مرد بزرگ با وطن فروشان مدارا نمیکند
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
در طول 17 سال خدمت رضا شاه باین اب و خاک بگفته مورخان صاحب نظر این مرد تمام مدت چکمه از پای خود بیرون نیاورد و همیشه با چکمه میخوابید . رضا شاه بزرگ از قوم منحرف و بی لیاقت قاجار جز فقر ورشکستگی بیماری عقب ماندگی فرهنگی و اجتماعی چیزی دیگری را بارث نبرد . رضا شاه بزرگ فقط با داشتن حس قوی میهن پرستی و میهن دوستی مسئولیت کشور از هم گسیخته ای را پذیرا شد که بزرگترین دشمنان این مرد بزرگ همین میکرب ها هستند که از 500 سال قبل یعنی از دوران صفویه فقط با جهل خرافات رمالی دروغ حیله منبر روضه گریه و هزاران بیماری لاعلاج را همراه داشتند . بزرگترین حربه این میکرب ها ادعای حفظ ناموس و ناموس پرستی و حجاب برای حفظ ناموس و هزاران مزخرفات دیگر از جمله ابزار کار این قوم عقب مانده بود و هست
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
red.Boy اقای عزیز سرکار طوری صحبت میکنی که خیال میکنی دیگران یعنی ملت چیزی نمیدانند و شما مغز متفکر مردم هستید .اقای محترم اتنخاب پوشش با پوشش طالبان دو مطلب جداگانه است مردم ایران قبل از کشف حجاب پوشش طالبانی داشتندچرا سرکار مغلطه میفرمائیدوانگهی یک مقدار در رابطه با نان و نانوا مطالعه بفرمائید که ماجرا چگونه بوده . تیمسار امیر احمدی برای سرکوب یاغیان وطن فروش و سران ابلات عازم ماموریت بود از طرف رضا شاه بزرگ بایشان ماموریت داده میشود برای خواباندن غائله ای که یک نانوا در لرستان ایجاد کرده بانجا برود . تیمسار امیر احمدی وفتی وارد شهر میشود می بیبند مردم مظلوم بیچاره شهر چند روز در انتظار نانوائی هستند که حاضر به پخت نان نیست تیمسار امیر احمدی در لباس مبدل نانوا را احضار میکند و میپرسد که چرا نان پخت نمیکنی تو مگر سهمیه ارد از دولت نگرفتی و تو مگر نانوا نیستی ووظیفه تو مگر نانوائی نیست . نانوای بی سواد احمق میگوید چون رضا شاه پادشاه است من نان پخت نمی کنم . دوباره تیمسار باین مرد ک خیلی محترمانه میگوید تو کارت نانوائی است و کار خودت را بکن و مردم نان برای خوردن ندارند .
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
اما مجددا این نانوا بی سواد عمله که از رنج بی اذوقه بودن زن وچه مردم چیزی نمیدانست و مثل روشنفکران خود فروخته ما که فقط ادعاهای پوچ و بی اساس داشت . تیمسار از این مردک میخواهد برود نان پخت کند لذا باز این نانوا متفکر در مقابل نیاز مردم ایستادگی میکند . لذا تیمسار امیر احمدی دستور روشن کردن تنور نانوائی را میدهد و خودش در انجا نظارت میکند وپس از گرم شدن تنور مجددا از این ابله میخواهد که نان پخت کند و مردم نیازمند هستند و گرسنه هستند . چون با امتناع این ابله مجددا روبرو میشود دستور میدهد که این مردک را با سر داخل تنور بیندازند تا بداند نانوا کارش نانوائی است . از شما هم میخواهم اینقدر پاستوریزه اظهار نظر نکنید و دیگران را هم تهدید بفحش و بد دهنی ننمائید چون بد دهنی کار ادم های بی منطق و ذلیل است و بد دهنی شایسته انسانهای توانمند نیست
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
برای رسیدن بواقعیات فقط باید بشرح خاطرات دو نفر از روسای دفتر رضا شاه بنامامهای اقایان سلیمان بهبودی و بهرامی و همچنین شرح مسافرت جنوب رضا شاه و مسافرت شمال این مرد بزرگ باید مراجعه نمود و بعنوان یک انسان واقعی ایرانی انرا مطالعه کرد و سپس بعنوان یک انسان صاحب شرف مورد انرامورد قضاوت قرار داد . اراجیف و مزخرفات و مهملات یک مشت عقده ای سرگردان ووطن فروش که سالیان دراز در زیر چتر بیگانه صرفا برای فرونشاندن عقده روحی و روانی خود و یا احتمالا برای رسیدن بجا و مقامی سینه زدند و جمالی کردند و بسیاری از انها تا مرحله کارگری ساده در خوک بانی بیگانگان وطن فروشی نمودند
جمعه 5 آذر 1389

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
mashady - انگلیس - منچوستر --- خوب این حرفت درست. پهلوی نوکر انگلیس بود ، خائن بود ، اون‌ها آوردن و بردنش . من و تو هم عین شلغم نشستیم و تماشا کردیم چون خودمون هیچ .. نبودیم وگر نه چرا من و تو برای انگلیس شاه و ملکه تعیین نمی‌کنیم و اون هارو به ساز خودمون نمیرقصونیم ؟ ما چیمون از اون‌ها کمتره؟ غیر از اینه که مردم انگلیس فهمیده تر از من و توی از مرحله پرت هستند؟ حرف‌های شما همه درست، شما می‌فهمی و پهلوی‌ها هالو بودند. حالا شما در انگلیس چکار میکنی‌؟ گند زدن به ایران و به خیال شما، انقلاب راه انداختن که از زیر سلطهٔ انگلیس خارجمون کنه، چرا باعث شده که شما به انگلیس مهاجرت کنی‌؟ دیپلمات هستی‌؟ یا انگلستان سپور کم داشت و از خاورمیانه وارد کرد؟.
جمعه 5 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
باوفا المان هامبورگ_ این ماجرایی که شما گفتین رو منم شندیم. اما اینی که من گفتم یک ماجرای سوا بود و توی سمنان هم رخ داد. نانوا نان سوخته به مردم تحویل میداد رضاخان خودش همونجا جلوی مردم نانوارو میندازه تو تنور. رضا خان از این کارا زیاد انجام داده از این لات بازی ها حالا یکی لرستان یکی سمنان.در ضمن من فکر نمیکنم حجاب اسلامی که گردی صورت معلمو باشه بهش بگن حجاب طالبانی.رضاخان حجاب طالبانی رو ورنداشت کلا روسری رو از سر مردم کشد.من خودم اصلا به این مسائل اعتقادی ندارم ولی یه نفر که میخواد باحجاب باشه کسی حق بی حرمتی بهش رو نداره
جمعه 5 آذر 1389

Don Mario - کلمبیا - بوگوتا
دوستان عزیز در این که کشف حجاب بدان شکل صحیح نبوده شکی نیست ولی این را باید در نظر داشت در آن دوران شاید راه حل دیگری وجود نداشته ، با یک نگاه اجمالی به سابقه تشکیل مدارس و فرم آموزشی جدید یا سرشماری یا واکسیناسیون به این واقعیت که همیشه قشر تمامیت خواهی در جامعه بوده و (هست!) که با هر رفرمی مخالف و خود را در خطر می دیده و بی دلیل نیست که در این دوره مدعی هستند که امیرکبیر هم سکولار بوده ! و مسلم است که هر کسی که اندیشه ای نو داشته باشد به سختی قادر به اعمال آن میشود ، پس اعمال قدرت رضا شاه ریشه در معضلی دارد که همه ما با گوشت واستخوان آن را تجربه کرده ایم.
جمعه 5 آذر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
با اظهار نظر بعضی از هموطنان یاد طنز مهران مدیری افتادم که میگوید زنها عاشق شوهرانی هستند که آنها را کتک بزنند.آخه اگه شاه خوب بود چرا بیرونش کردند؟مگر پدران شما از سیری انقلاب کردند؟حتما شکنجه ها و سرکوبهای شاه دروغ بود یا زیرشکنجه کشتن فرزندان این مملکت که افکار چپی داشتند دروغ بود.مردم میدانستند چرا انقلاب میکنند فقط نمیدانستند چه نوع حکومتی میخواهند که آخوندها با حمایت غربیها آب انقلاب را به طرف آسیاب خود سرازیر کردند.درسته این رژیم هزار بار بدتر از رژیم پهلویست ولی این دلیل نمیشه که بگیم ما قدر شاه را ندانستیم و فله ای برایش افسوس بخوریم که آقاشاه ما نمکدان تو را شکستیم و قدر ساواکتو ندانستیم.چرا ما نباید مثل اروپاییها یک دولت دمکراتیک نداشته باشیم؟واضحا چونکه ما هنوز آزادی فکری و فرهنگ دمکراسی نداریم و هنوز یک چوپان مقدس میخواهیم که با چوبدستی و زور ما را اداره کند
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
redeboy ایران تهران . سرکار بنحوی افاضه کلام میفرمائید که خیال میکنید مادران و پدران ما بدلیل زندگی در دوران مفلوک قاجار صاحب سواد و تحصیلات و ایده بوده اند .. نه اقا .نه عزیز برو مطالعه کن و ببین مادر بزرگ بنده سرکار . همسایگان شما وبنده همه یک مشت بیسواد و متکی بنذر و نیاز بودند و گناهی هم نداشتند چون سیستم صفویه افشاریه قاجار همین بود. پس ادم بیسواد وعامی دارای قوه ادراک وتصمیم گیری نیست که بتواند تصمیم بگیرد چه بپوشد و چه بخورد .همین خالا پس از صد ها سال باز ادم بی سواد همان عمله است فرقی ندارد . اما در رابطه با نان در سمنان اگر شما دلیل مستندی اوردید من با تمام وجود بشما که هنوز بصورت پاستوریزه اظهار نظر میکنید تعظیم خواهم کرد . بفرمائید با خرد خودتان مسائل را بر رسی کنید نه با اراحیف مطرح شده توسط یک مشت خائن ووطن فروش . شاد باشید
جمعه 5 آذر 1389

arya.sn - مالزی - کوچینگ
روحش شاد
جمعه 5 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
باوفا المان هامبورگ_ اولا قضیه نانوایی سمنان رو پدر بزرگ من خودش اونجا حضور داشت و از نزدیک دید تمام ماجرا رو.چون بابابزرگم رضاخان رو دوست داشت وقتی رضاخان به سمنان سفر کرد برای دیدن رضاخان رفت ماجرا رو از نزدیک دید.__در مورد مسئله اینکه میگی اجداد ما بیسواد بودن نمیدونستن چی بپوشن بگم: اولا خود رضاخان سردسته بیسوادها بود مموتی هم داره همین حرف و میزنه اونم میگه مردم نمیفهمند من باید بهشون بگم اخونداهم میگن مردم نمیفهمند باید ما بهشون بگیم چی بپوشیم.میشه بفرمایین فرق رضاخان با اینا چی بود؟؟؟
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
redboy با احترام به پدر بزرگ شما. لطفا بفرمائید1/ پدر بزرگ شما چه کاره بودند که در بغل رضا شاه تشریف داشتند .2/ رضا شاه انقدر بیکار بود که برود سمنان سراغ نانوائی که پخت نان را کنترل کند .3/ پدر بزرگ شما که اینقدر با رضا شاه نزدیک بودند ایا هیچوقت از صفات این مرد بزرگ که کمترین صفت ان بگفته مورخان صاحب نظر قاطعیت توام با مهربانی بود برای شما تعریف نکرد .پدر بزرگ شما از جذبه این مرد بزرگ مطلبی بیان نکرد . اگر رضا شاه انقدر بیکار بود که کار پخت نانوائی را در سمنان کنترل میکرد و یا ان نانوا با دیدن شخصی مثل رضا شاه بر پیشخوان مغازه خود نان را سوخته تحویل مردم میداد. واگر نانوا اینقدر احمق بود پس بهتر است در داخل تنور گرم وداغ نانوائی سقط شود . لطفا واقعیات تاریخی را از زبان تاریخ نویسان متعهد و دانا نقل بفرمائید . خدا پدر بزرگ شما را هم بیامرزد
شنبه 6 آذر 1389

fatemeh shin - انگلیس - لندن
راست است رضاشاه بی سواد بود -باید وسی ویک سال پیش حضورمیداشت وازاین روشن فکران یاد میگرفت وسواد اسلامی ومارکسیستی فرا میگرفت ومی آموخت وسپس بشکل فعلی مملکت داری میکرد.البته خیلی بهتربود
شنبه 6 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
باوفا المان هامبورگ_ اولا پدربزرگم هنوز زندست. دوما رضاخان برای کنترل نانوایی به سمنان نرفته بود.بلاخره مقام مملکت سفرهای استانی داره دیگه مثل مموتی.پدربزرگ بنده هم کاره نبود کنار رضاخان باشه مردمی که استقبالش رفته بودن پدر بزرگ منم جزشون بود. بعد اینکه رضاخان خودش نون سوخته تحویل نگرفت. بهش گزارش شد که این نانوا نون سوخته میده دست مردم.رضاخان همون روزی که وارد سمنان شد سراغ نانوا رفت.این کارش که به فکر مردم بود و رفت رسیدگی کنه بد نبود ولی تو تنور کردن نانوا بسیار وحشی بازی بود. در ضمنشما دارین از این کارش حمایت میکنید. اما چرا اجازه نمیدین ج.ا قاتل میدون کاج رو اعدام کنه؟ در مورد کشف حجاب هم بهم پاسخ بدین
شنبه 6 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
خدمات شایانی کرد شجاع ,وطن دوست,فرزند زمان,وووو اما اخلاق سیاسی ودمکرات آتاترک را نداشت.زمین خوار بود و چشم به املاک مردم داشت.گاو نه من شیر بود. خدا رحمتش کند.مرد بزرگی بود.
یکشنبه 7 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
redboy ایران تهران اظهار نظر هر فرد محترم است اما برای خودش . انسانها بر اساس تفکر خودشان زندگی میکنند . وشخصیت اجتماعی هر فرد هم بطرز تفکر ان بستگی دارد . من در جایگاهی نیستم که از افکار دیگران ایراد بگیرم . زیرا معتقدم 70 ملیون جمعیت با 70 ملیون چهره دارای 70 ملیون طرز تفکر خاص خودشان میباشند .لذا همیشه خوانندگان و شنوندگان و بینندگان هر مطلب و مسئله ای مسائل را بر رسی میکنند و هر کس هم بر اساس توانائی و شعور و درک اجتماعی خود اظهار نظر میکند . لذا من بر حسب ادب خودم با شما در همین مطلب خدا حافظی میکنم و قضاوت این مطلب و هزاران مطالب دیگر را بعهده خوانندگان محترم و صاحب شعور و درک میگذاریم . موفق باشید سلام به پدر بزرگ بسیار مسن خودتان هم برسانید
یکشنبه 7 آذر 1389

+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.