آیت الله جوادی آملی : آموزش و پرورش باید علم مرده را زنده کند

 
آیت الله جوادی آملی : آموزش و پرورش باید علم مرده را زنده کند

قم - خبرگزاری مهر: مرجع تقلید جهان تشیع علومی که در دانشگاهها و مدارس تدریس میشود را «مرده» توصیف کرد و گفت: مهمترین کار آموزش و پرورش دمیدن روح در کالبد علم مرده است.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، آیتالله عبدالله جوادی آملی در دیدار وزیر و مسئولان آموزش و پرورش اظهار داشت: مهم ترین کاری که آموزش و پرورش باید انجام دهد این است که علم مرده را زنده کند.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش، مسجد و حسینیه نیست که کار تربیت دانش آموزان متدین را بر عهده داشته باشد، کار آموزش و پرورش تاکنون انجام نشده و باید انجام شود.

استاد برجسته حوزه علمیه گفت: علوم فعلی مرده است اما همین علوم در دانشگاهها و مدارس تدریس میشود و کار آموزش و پرورش فعلی جدایی دین از علم است.

تنها راه اسلامی کردن مراکز علمی، اسلامی کردن علوم است

جوادی آملی تنها راه اسلامی کردن مراکز علمی به ویژه دانشگاهها و آموزش و پرورش را اسلامی کردن علوم دانست و تصریح کرد: ما ریاضی، فیزیک و... اسلامی و غیراسلامی نداریم و اگر علم سکولار بود، نمیشود متدین تربیت کرد، از این رو تمام تلاش آموزش و پرورش باید زنده کردن علوم باشد.

مرجع تقلید جهان تشیع در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری همایشی در مالزی اشاره کرد و اظهار داشت: سخنران اصلی این همایش در قالب طنز و تمسخر به ذکر مثالی در مورد دوچرخه و نحوه دوچرخهسواری اسلامی و غیراسلامی پرداخت و در پایان نتیجه گرفته بود که علم سکولار است، اما در پاسخ به اصل این همایش باید گفت که صنعت چیزی جز مونتاژ نیست؛ یعنی یک صنعتگر، چه آنکه دوچرخه میسازد و چه کسی که سفینه میسازد، موجودات جهان هستی را به همدیگر وصل و صنعت ایجاد میکند.

مفسر بزرگ قرآن کریم با بیان اینکه طبیعت چیز دروغی است و ما اصلا طبیعت نداریم، خاطرنشان کرد: تمام تلاش این است که بیگانه خلقت را مثله کرد و هوالاول و هوالآخر نادیده گرفت و طبیعت را به جای خلقت معرفی کرد.

وی با تاکید بر این نکته که فلسفه در بین علوم حرف اول را میزند، تصریح کرد: ما علم بیتفاوت نداریم و هر علمی یا ملحدانه است و یا موحدانه؛ برای اینکه علم موضوع و محمول و مبادی و مبانی دارد و در همه این موارد به فلسفه متکی است.

جوادی آملی در توضیح بیشتر این مسئله گفت: یک زمین شناس در وادی زمین بحث میکند اما این شخص نمیتواند ثابت کند که زمین آفریدگار دارد یا ندارد، و حتی نمی تواند در این موضوع شک کند.

وی افزود: هیچ علمی به جز فلسفه درباره کل جهان بحث نمیکند و اگر فلسفه که جهانبینی است راه درست را انتخاب کرد و کژراهه نرفت اولا در دینی شدن خود خودکفاست و میتواند تشخیص دهد که جهان خدایی دارد، دوما وقتی این فتوا را داد که جهان پروردگاری دارد، کل هستی خلقت میشود و چیزی به نام طبیعت نداریم.

مرجع تقلید جهان تشیع تاکید کرد: ما باید این مسئله را تبیین کنیم که چیزی به نام طبیعت و طبیعیات وجود ندارد و جهان خلقتشناسی است.

روح را در کالبد علم مرده بدمید

جوادی آملی با تاکید مجدد بر اسلامی شدن علوم در دانشگاهها و آموزش و پرورش اظهار داشت: اسلامی شدن متون درسی دانشگاهها و مدارس در این نیست که اول این متون «بسم الله الرحمن الرحیم» نوشته شود و بعد آرم جمهوری اسلامی و سپس عکس امام و رهبری گنجانده شود. حرف اول را در آموزش و پرورش و دانشگاهها علم میزند.

وی افزود: کلاسهای قرآن و دینی که در آموزش و پرورش گذاشته میشود نوعی جدایی علم از دین است. شما باید این هنر را داشته باشید که روح را در کالبد علم مرده بدمید و علم را زنده کنید.

علم مرده را تحویل دانشآموزان ندهید

مفسر بزرگ قرآن کریم تصریح کرد: علم مرده عالم مرده تربیت میکند، از این رو نباید علم بیروح و سرد را تحویل دانشآموزان و دانشجویان بدهیم.

وی تاکید کرد: الان تریبون دست علم است؛ درست است که دین حق است ولی آنچه که آسمان و زمین میرود و ژاپن را تخریب میکند و تحریم و تهدید میکند، علم است.

آیتالله جوادی آملی خاطرنشان کرد: هنر دانشگاه و آموزش و پرورش باید این باشد که صنعت را جارو کند و خلقت را به جای طبیعت بگذارد.

فلسفه مثل کورههای بلندی است که شمش طلا تولید میکند

این مرجع تقلید با اشاره به مثالی در مورد وجود گسیختگی در بین کسانی که شمش طلا تولید میکنند با زرگرها، اظهار داشت: نباید توقع داشت که فلسفه مشکلات آموزش و پرورش را حل کند، بلکه آموزش و پرورش باید با فلسفه رابطه داشته باشد.

وی با بیان اینکه انگشتر و دستبند و گوشواره مال زرگر است و زرگر باید از جنس طلا با خبر باشد، گفت: فلسفه که جهانبینی است، کاری به زمین و زمان ندارد بلکه به کل جهان هستی کار دارد، چون فلسفه مثل کورههای بلند است که شمش طلا تولید میکند و نباید توقع داشت که سکه و انگشتر بسازد.

جوادی آملی افزود: فیزیکدان، زمین شناس، ریاضیدان و... به مثابه زرگرهایی هستند که باید بدانند جنسشان چیست.

این مرجع تقلید در بخش پایانی سخنان خود با تاکید دوباره بر اینکه تنها راه اسلامی کردن آموزش و پرورش و دانشگاهها اسلامی کردن علوم است، اظهار داشت: حرف اول را در مراکز علمی به ویژه آموزش و پرورش و دانشگاهها، علوم میزند. با روند فعلی انسان میتواند در این مراکز مسلمان تربیت کند اما این نظام، نظام علمی نیست.

جوادی آملی همکاری حوزه و آموزش و پرورش را راه حل مناسبی برای اسلامی کردن علوم دانست.

kamia1 - المان - کلن
حاجئ ,,دیگه از این اسلامی تر!! بابا ائ ول شما خدا رو هم شرمنده اخلاقتون کردین!!
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

robinhoodd - استرا لیا - ملبورن
همه چی رو اسلامی دارن " میکنند " که...!!!?
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

poles - - کردستان
اقای املی واقعا زیبا فرمودید که علم مرده عالم مرده تربیت میکند ولی باور بفرمائید شما و امثال شما مصداق همان عالم مرده هستید فقط و فقط از راه علم هست که میتوان افریدگار را لمس کرد و عاشق ان شد نه از طریق علم مرده شما که برخاسته از ذهن مالیخولیای شما و اسلاف شماست
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

اینترنت ندیده - ایران - کرمان
به نظر من ایشان راست گفتند
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

farhad352 - ایران - تهران
. از این ملایان مفت خور یاوه گو در هر حوض و حوضچه به وفور یافت میشود و تمامی آنها هم علاقه زیادی به تحمیق مردم . دارند چون میدانند که هرچه مردم نادان تر باشند این انگل ها و مفت خور ها راحت تر الاغ سواری کرده و تمامی حقوق آنها . را سهل تر به نفع خود مصادره میکند!. به امید روزی که نسل شیخ و ملا به همراه دست بوسان پول پرستشان با اسلام صادراتی تازی های خون ریز از ایران ریشه . کن شود مطمئنا آنروز روز تاریخی و رهایی ایران از دست این سالوسان بی وجدان مفت خور خواهد بودو در تاریخ ایران برای همیشه سندی است ارزنده از رهایی ایرانی از استعمار و یورش شتر دزدان تازیان متجاوز حرام خور حرام زاده.....
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

omid var - کانادا - تورنتو
حق با ایشان است "چیزی به نام طبیعت نداریم" درست میگه اخون ها هیچگدام طبیعی نیستند چه از لحاظ قیافه و شکل ظاهری و چه از لحاظ عقل و شعور. اگر حرف منو قبول نداری یک بار دیگه برو تو بهر قیافه و مطلبشو (شرو ورشو) دوباره بخون.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
اینا وحشت کردن از این که ایرانیها حسابی از دین برگشتن, خودشون موندن و حوضشون, میدونن وقتی رژیم پاشید, از بین بردن اسلام وشیعه در ایران بعد از 1400 سال به نام این عده از اخوندا تموم میشه و در تاریخ ابدی میشه که چه ........زدن به مذهب و اسلام و اخوند و تشیع و کاسه کوزه خودشون, مثل خر دارن تو گل دست و پا میزنن
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

Punisher - ایران - شیراز
همینقدر که شماها تو حوزه علوم واقعی را در بشکه یاد گرفتید و خدایی شدید کافیه..... این الله شما یه جو عقل تو کله اش نیست / چه برسه که علم هم داشته باشه.....
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
تنها راه کوتاه کردن زبان این حرام زاده ها آگاهی مردم از اسلام است.آگاهی از قتل ها-دزدی ها و تمام جنایاتی که این مسلمانان و اسلام به سر ایرانی ها آوردند.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
ضحاک اومد باز بادتون کرد و دوباره شروع به یاوه سرایی کردید. با چه رویی هنوز . در مورد تربیت و یا مسائل دیگر نظر میدهید. روی همه تان به هم رفته .
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
.. اینرو بدان تازی وحشی شماها از گذشته با شکوه ایرانی ها هراس داشتید و 1400 سال سعی در مخفی کردن ان داشتید و با دروغ و اراجیف ان را بی اهمیت و کوچک نشان دادید ولی با دانش مدرن امروز در ده کورهای کوچک هم میدانند دنیا چه خبر است و میدانند میهن قبل ازهجوم تازیان وحشی چه پیشرفته و با شکوه بوده بله دیگر باید کاسه و کوزه این مکتب سر تا پا دروغ و خون ریزتان را جمع کنید چون در اینده نزدیک به دست مردم سلحشور ایران به سزای اعمال ننگینتان خواهید رسید پاینده ایرانی و ایران زمین مرگ بر تازی متجاوز
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.