روزنامه‌های پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۸۹


روزنامه‌های پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور
۱۳۸۹

اغلب روزنامه‌های پنج‌شنبه از جمله جمهوری اسلامی، تهران امروز، آرمان و ابتکار خبر داده‌اند که محمود احمدی‌نژاد احکام صادره برای شش نماینده ویژه خود در امور خارجه را پس گرفته و این بار برای نمایندگان ویژه خود احکامی به عنوان «مشاور» در سیاست خارجی صادر کرده است.

روزنامه تهران امروز تاکید کرده است که عقب‌نشینی احمدی‌نژاد از تعیین «نمایندگان ویژه در سیاست خارجی» در پی توصیه آیت‌الله خامنه‌ای به پرهیز دولت از موازی‌کاری در سیاست خارجی و نیز هشدارهای مکرر نمایندگان مجلس و کارشناسان سیاسی صورت گرفته است.

این روزنامه با اشاره به این که «بالاخره احمدی‌نژاد پذیرفت که حکم انتصاب چهار نماینده ویژه خویش را به مشاور ویژه تغییر دهد» نوشته است که این تغییر احکام فقط «محدود به تغییر عنوان نیست و در شرح وظایف این افراد نیز دگرگونی کامل به وجود آمده»، چنان که پیش از این در احکام نمایندگان ویژه آمده بود که «تمامی دستگاه‌ها از جمله دستگاه سیاست خارجی باید سیاست‌های خویش در منطقه مورد نظر را با نمایندگان ویژه هماهنگ کنند»، اما در احکام تازه «مشاوران ویژه احمدی‌نژاد در سیاست خارجی ملزم به هماهنگی با وزارت امور خارجه شده‌اند».

تهران امروز در عین حال نوشته است که در چند روز اخیر و با انتقاد تند منوچهر متکی از حمید بقایی، یکی از نمایندگان ویژه احمدی‌نژاد، که به سبب اظهاراتش درباره نسل‌کشی ارامنه مخالفت‌های تند مقامات ترکیه را برانگیخته بود، مشخص شد که «وزیر امورخارجه نیز از این احکام دلخور است»، اما اکنون نمایندگان ویژه رئیس دولت در سیاست خارجی تنها ماموریت «رصد تحولات و ارائه گزارش» در سیاست خارجی را بر عهده گرفته‌اند.

به این ترتیب اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر و پدر عروس احمدی‌نژاد، نماینده ویژه وی در خاورمیانه، و حمید بقایی، ابوالفضل ظهره‌وند و محمد مهدی آخوندزاده نیز به ترتیب به عنوان مشاوران ویژه او در مناطق آسیا، افغانستان و دریای خزر معرفی شده‌اند. همچنین شمس‌الدین حسینی، ‌وزیر اقتصاد، به عنوان مشاور ویژه در منطقه آفریقا، و محمد عباسی، وزیر تعاون، نیز به عنوان مشاور ویژه در منطقه آمریکای لاتین منصوب شده‌اند.

تعلیق فرماندهان پلیس راه ایلام و ساوه پس از کشته شدن ۲۹ نفر در تصادف اتوبوس

روزنامه‌های خراسان، تهران امروز و ایران گزارش‌هایی درباره «پرتلفات‌ترین تصادف سال ۸۹» منتشر کرده و در شماره پنج‌شنبه خود نوشته‌اند که ۲۹ نفر در تصادف یک اتوبوس در جاده تهران-ساوه جان باخته‌اند.

روزنامه تهران امروز همزمان خبر داده است که به دنبال بازتاب گسترده خبر جان باختن ۲۹ نفر در این تصادف رانندگی «پلیس راهور کشور اعلام کرده است که «فرمانده پلیس راه در مبدا حرکت اتوبوس ایلام و فرمانده پلیس راه ساوه از مسئولیت مربوطه تعلیق شدند» و «تعاونی مسافربری هفت ایلام» نیز به دلیل اهمال در اعزام کمک‌راننده با این اتوبوس تا زمان ابراز نظر کارشناسان تعطیل شده است.

در دهم مردادماه سال جاری روزنامه تهران امروز بخش‌هایی از گزارش ۷۳۱ صفحه‌اى «پژوهشکده حمل ‌و نقل وابسته به وزارت راه و ترابرى» از آمار تکان‌دهنده تلفات جاده‌اى در کشور را منتشر کرد که براساس آن «۲۶۷ هزار نفر در ۱۴ سال اخیر بر اثر تصادف رانندگى کشته شده و حدود سه میلیون نفر نیز در تصادفات جاده‌اى دچار مصدومیت شده‌اند».

آماری که به نوشته این روزنامه نشان می‌دهد که «تلفات و خسارات جانى ناشى از حوادث و تصادف‌هاى جاده‌اى درون و برون‌شهرى از تلفات و خسارات جانبى جنگ هشت‌ساله بیشتر بوده است».

«شناسایی ۳۰ هزار شبکه کامپیوتری آلوده در سیستم‌های صنعتی ایران»

معاون فناوری وزارت صنایع در مصاحبه‌ای با روزنامه خراسان گفته است که «۳۰ هزار آی.پی و شبکه رایانه‌ای آلوده به کرم جاسوسی با عنوان "استاکس نت" که سیستم‌های صنعتی ایران را از هشت ماه پیش هدف قرار داده بودند، شناسایی شده و تدابیر و تمهیداتی برای پاک‌سازی این سیستم‌ها در حال انجام است».

به گفته محسن حاتم، معاون فناوری و توسعه وزارت صنایع، «آلودگی به این کرم جاسوس از حدود هشت ماه پیش آغاز شده و در حال حاضر سرورهایی که با کمک این کرم جاسوس اقدام به جمع‌آوری اطلاعات می‌کرد شناسایی شده‌اند، اما در این مدت اطلاعات مختلف و ارزشمندی به خارج از کشور منتقل شده است».

این مقام وزارت صنایع همچنین گفته است که «شناسایی ۳۰ هزار آی.پی آلوده به معنی شناسایی ۳۰ هزار رایانه آلوده نیست، زیرا ممکن است پشت یک آی.پی، صدها رایانه دیگر موجود باشد و در واقع می‌توان گفت ۳۰ هزار شبکه با تعداد محدود یا وسیعی رایانه آلوده شده است».

مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات نیز به روزنامه خراسان گفته است که «از این پس برای هر دستگاه یا شرکتی که در حوزه فناوری اطلاعات صاحب شبکه یا سرور باشد، الزامی است که مرکزی به عنوان "مرکز عملیات امنیت شبکه" راه‌اندازی کند» تا «سازمان‌ها بتوانند همه رخدادهای امنیت شبکه خود را در قالب گروه‌های ویژه کنترل کنند».

«طرح تجهیز سپاه‌های استانی به هواپیماهای فوق سبک»

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده است که روز چهارشنبه فرمانده سپاه ویژه تهران بزرگ که یکی از ۳۱ سپاه استانی به شمار می‌رود از مجهز شدن این سپاه به هواپیماهای فوق سبک خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، سرتیپ پاسدار حسین همدانی با تاکید براین که «سپاه محمد رسول‌الله به یک باشگاه هوایی تجهیز شده و هواپیماهای فوق سبک را برای شناسایی در اختیار دارد» گفته است که طرح تجهیز سپاه به هواپیماهای فوق سبک طرحی سراسری است و «وزیر دفاع قول داده تا هواپیماهای فوق سبک را در اختیار سپاه‌های استانی قرار دهد».

فرمانده سپاه ویژه تهران بزرگ که ماموریت آن حفظ امنیت در شرایط ویژه و سرکوب اعتراضات در پایتخت است درباره دلایل تجهیز سپاه‌های استانی و نیز سپاه تحت امر خود به هواپیماهای فوق سبک گفته است که «از این هواپیماها برای شناسایی اقدام عملیاتی و اطلاعاتی استفاده می‌شود». وی همچنین گفته است که تاکنون صد خلبان ویژه برای این هواپیماها آموزش دیده‌اند.

تجهیز سپاه‌های استانی به هواپیما در حالی صورت می‌گیرد که سپاه پاسداران و نیز ارتش هر یک نیروی هوایی مخصوص به خود را دارد. ۲۹ سپاه استانی ماموریت تامین امنیت ۲۹ استان کشور در شرایط ویژه را بر عهده دارند، اما در استان تهران دو سپاه ویژه مستقر شده که یکی ماموریت حفظ شهرستان‌های استان تهران را بر عهده دارد و سپاه دیگری که با نام «سپاه محمد رسول‌الله» فعالیت می‌کند ماموریت تامین امنیت پایتخت را بر عهده دارد.

رکورد بی‌سابقه در وقوع حوادث نفتی؛ هر ماه یک انفجار یا آتش‌سوزی

روزنامه دنیای اقتصاد گزارشی از «رکورد بی‌سابقه در وقوع حوادث نفتی» در شش ماه نخست سال جاری منتشر کرده و خبر داده است که در شش ماه اخیر «هر ماه یک حادثه انفجار یا آتش‌سوزی» در صنایع نفت و گاز ایران رخ داده است.

به نوشته این روزنامه، «آتش‌سوزی دکل ۱۱۴ حفاری در میدان نفتی نفت‌شهر با سه کشته و ۱۳ زخمی»، «آتش‌سوزی مجتمع پتروشیمی خارک با چهار کشته»، «آتش‌سوزی در پتروشیمی پردیس با پنج کشته و دو زخمی»، «انفجار و آتش‌سوزی در خط لوله گازی سرخس-مشهد با ۱۳ کشته»، «آتش‌سوزی در مخزن نفت کوره بندرعباس با پنج زخمی» و تازه‌ترین حادثه یعنی «آتش‌سوزی در پتروشیمی بندر امام ماهشهر» مهم‌ترین حوادثی است که در شش ماه اول سال ۸۹ اتفاق افتاده است.

روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به این که «سوال اساسی این است که چرا این حوادث در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است؟» می‌نویسد که محمدحسین اردشیری، مدیرکل ایمنی وزارت نفت، مدعی است که «همه این انفجارها در واحدهای واگذار شده به بخش خصوصی رخ داده و اغلب آنها هم از سهل‌انگاری ناشی شده است».

دنیای اقتصاد البته این ادعای مدیرکل ایمنی وزارت نفت را رد کرده و نوشته است که «در حالی وزارت نفت علت افزایش حوادث در حوزه‌های مختلف نفتی را واگذاری واحدها به بخش خصوصی می‌‌داند که برخی از این حوادث از جمله حادثه نفت‌شهر یا حادثه خط لوله سرخس-مشهد در حوزه‌ای اتفاق افتاده که زیر نظر مستقیم وزارت نفت قرار دارد».

این روزنامه در عین حال نوشته است که «شاید در نگاه اول رعایت نکردن مقررات ایمنی به عنوان اولین دلیل این حوادث ذکر شود»، اما «خروج نیروی‌های حرفه‌ای و قدیمی از پیکره سازمان‌های نفتی»، و «ضعف در آموزش نیروی انسانی، ضعف نظارت در بخش ایمنی و فنی و عدم رعایت استانداردهای بین‌المللی»، و همچنین «کاهش دسترسی به تجهیزات مهم و افزایش نرخ استهلاک» از جمله عواملی هستند که باعث افزایش حوادث انفجار و آتش‌سوزی در صنایع نفت و گاز ایران شده‌اند.

احضار مهسا امرآبادی به دادگاه انقلاب

روزنامه آرمان از احضار مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار و همسر مسعود باستانی، یکی از روزنامه‌نگاران زندانی به دادگاه خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، براساس احضاریه‌ای که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به دست مهسا امرآبادی رسیده وی باید روز ۲۱ مهرماه به دادگاه مراجعه کند.

روزنامه آرمان نوشته است که اتهامات مهسا امرآبادی «اقدام تبلیغی علیه نظام» و توهین به محمود احمدی‌نژاد عنوان شده است.

مهسا امرآبادی پس از انتخابات ۲۲ خردادماه سال ۸۸ بازداشت و بعد از دو ماه و نیم با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی در حالی آزاد شد که همسر روزنامه‌نگارش، مسعود باستانی، مجبور شد خود را به دادگاه انقلاب معرفی کند.

مسعود باستانی از آن هنگام تاکنون بیش از یک سال است که در بازداشت به سر می‌برد و طی ماه‌های اخیر از سوی دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق روزنامه‌نگاری به شش سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.